شناسه‌ی IMEI یا MEID در یک گوشی موبایل به‌منزله‌ی یک شناسه‌ی منحصر به فرد برای آن دستگاه است. IMEI یا MEID هیچ دو دستگاهی یکسان نیست بنابراین این شناسه ابزار بسیار مفیدی برای ردیابی گوشی موبایل گم‌شده یا دزدیده شده است. بسته به نوع دستگاهی که استفاده می‌کنی روش‌های مختلفی برای به ‌دست آوردن شماره‌ی IMEI یا MEID گوشی موبایلت وجود دارد.

روش 1
روش 1 از 6:
با شماره‌گیری یک کد

 1. 1
  کد IMEI را شماره‌گیری کن. می‌توانی برای به دست آوردن کد IMEI/MEID، کد جهانی #06#* را در گوشی موبایلت شماره‌گیری کنی. معمولاً به‌محض شماره‌گیری کد، شناسه‌ی IMEI/MEID روی صفحه‌ ظاهر می‌شود و نیازی به فشار دادن دکمه‌ی Call (تماس) یا Send (ارسال) نخواهد بود.[۱]
 2. 2
  شماره‌ی نمایش‌ داده شده را یادداشت کن. شناسه‌ی IMEI/MEID در یک پنجره‌ی جدید نمایش داده خواهد شد. این شماره را یادداشت کن چون‌ امکان کپی و الصاق آن از صفحه‌ی گوشی وجود ندارد.
  • بیشتر گوشی‌های موبایل‌ مشخص می‌کنند که شناسه‌ی نمایش‌ داده شده شناسه‌ی IMEI است یا شناسه‌ی MEID. اگر گوشی تو قابلیت تفکیک این شناسه‌ها را ندارد می‌توانی با اپراتور موبایل خودت تماس بگیری. شبکه‌های GSM از شناسه‌ی IMEI و شبکه‌های CDMA از شناسه‌های MEID استفاده می‌کنند.

روش 2
روش 2 از 6:
با استفاده از آیفون

 1. 1
  پشت گوشی آیفون نسل اول یا آیفون 5 خودت را بررسی کن. شناسه‌ی IMEI در آیفون‌های 5، 5s ، 5c و آیفون‌ نسل اول در قسمت پشت و تقریباً پایین گوشی حک شده است. اگر به شناسه‌ی MEID نیاز داشتی، همان شماره را بنویس و رقم آخر آن را حذف کن (IMEI شناسه‌ای 15 رقمی و MEID شناسه‌ای 14 رقمی است).
  • شبکه ‌های GSM از شناسه‌ی IMEI و شبکه‌های CDMA از شناسه‌ی MEID استفاده می‌کنند.
  • اگر از مدل‌های قدیمی‌تر آیفون استفاده می‌کنی، مراحل زیر را انجام بده.
 2. 2
  خشاب سیم‌کارت آیفون مدل 3G یا 3GS یا 4 یا 4s را بررسی کن. شناسه‌ی IMEI/MEID روی خشاب‌ سیم‌کارت چاپ شده است. اگر روی شبکه‌ی CDMA خدمات می‌گیری، هر دو شماره تحت عنوان یک کد چاپ شده‌اند. برای پیدا کردن شماره‌ی MEID کافی است آخرین رقم شناسه‌ی IMEI را در نظر نگیری.
 3. 3
  برنامه‌ی Settings (تنظیمات) را باز کن. این برنامه را می‌توانی روی صفحه‌ی اصلی آیفونت پیدا کنی. این مرحله برای همه‌ی مدل‌های آیفون و آیپد سلولار قابل اجرا است.
 4. 4
  روی General (عمومی) بزن. روی گزینه‌ی "About" (درباره‌ی) در منوی General (عمومی) بزن.
 5. 5
  روی IMEI/MEID بزن. با انجام این کار شناسه‌ی IMEI/MEID نمایش داده ‌می‌شود. اگر می‌خواهی آن را در حافظه‌ی کوتاه‌مدت موقت موبایلت کپی کنی، در منوی About (درباره‌ی) روی دکمه‌ی IMEI/MEID فشار بده و آن را چند ثانیه‌ نگه دار. پیغامی روی صفحه‌ ظاهر می‌شود و به تو اطلاع می‌دهد که شماره کپی شده است.
 6. 6
  شناسه‌ی IMEI/MEID را با استفاده از برنامه‌ی iTunes پیدا کن. اگر آیفونت روشن نمی‌شود، می‌توانی آن را به کامپیوترت وصلی کنی و با استفاده از برنامه‌ی آی‌تونز شناسه‌ی IMEI/MEID را پیدا کنی.[۲]
  • آی‌فونت را به کامپیوتر وصل کن و برنامه‌ی iTunes را باز کن.
  • از منوی Device (دستگاه‌) که در گوشه‌ی سمت راست و بالای برنامه‌ی iTunes قرار دارد، آیفون خودت را انتخاب کن و روی قسمت Summary (خلاصه) کلیک کن.
  • روی عبارت "Phone Number" (شماره‌ی تلفن) که در کنار عکس آیفونت قرار دارد کلیک کن. با انجام این کار برنامه شروع به جستجوی شناسه‌ی دستگاهت می‌کند.
  • شناسه‌های IMEI/MEID را کپی کن. درصورتی‌که هر دو شناسه‌ نمایش داده شد، بررسی کن که کدام شناسه مورد‌نیاز تو است. شبکه ‌های GSM از شناسه‌ی IMEI و شبکه‌های CDMA از شناسه‌ی MEID استفاده می‌کنند.

روش 3
روش 3 از 6:
با استفاده از موبایل اندروید

 1. 1
  منوی تنظیمات دستگاه اندروید را باز کن. می‌توانی این کار را با زدن روی آیکون برنامه‌ی Settings (تنظیمات) در لیست برنامه‌ها یا با استفاده از دکمه‌ی منوی موبایلت انجام بدهی.
 2. 2
  روی "About Phone" (درباره‌ی گوشی) کلیک کن. شاید لازم باشد برای پیدا کردن این گزینه به قسمت پایین منوی Settings (تنظیمات) بروی.
 3. 3
  روی "Status" (وضعیت) بزن. به پایین صفحه برو تا یکی از شناسه‌های MEID یا IMEI را پیدا کنی. ممکن است گوشی تو هر دو شناسه را نمایش بدهد بنابراین مشخص کن که کدام شناسه را نیاز داری. شبکه ‌های GSM از شناسه‌ی IMEI و شبکه‌های CDMA از شناسه‌ی MEID استفاده می‌کنند.
 4. 4
  شماره را یادداشت کن. هیچ راهی برای کپی کردن این شماره در حافظه‌ی کوتاه مدت موقت گوشی وجود ندارد، بنابراین باید شماره را جای دیگری تایپ یا یادداشت کنی.
  • شبکه ‌های GSM از شناسه‌ی IMEI و شبکه‌های CDMA از شناسه‌ی MEID استفاده می‌کنند.

روش 4
روش 4 از 6:
زیر باطری را بررسی کن

 1. 1
  موبایلت را خاموش کن. قبل از اینکه بخواهی باطری موبایل را دربیاوری، با استفاده از دکمه‌ی Power آن را خاموش کن. این کار هنگام جدا شدن دستگاه از منبع برق مانع از دست رفتن داده‌ها و خراب شدن برنامه‌ها می‌شود.
 2. 2
  قاب پشت گوشی موبایل را جدا کن. این روش تنها برای گوشی‌هایی قابل انجام است که باطری آن‌ها قابل تعویض باشد. این روش برای گوشی‌های آیفون و موبایل‌هایی که باطری ثابت دارند قابل انجام نیست.
 3. 3
  باطری را خارج کن. به آرامی باطری را از گوشی جدا کن. باید قبل از درآوردن باطری، آن را به آرامی به سمت پایین بکشی و بعد آن را در بیاوری.
 4. 4
  شناسه‌ی IMEI/MEID را پیدا کن. محل قرار گرفتن این شناسه‌ها از یک گوشی به گوشی دیگر متفاوت است اما شناسه‌ی IMEI/MEID معمولاً به‌صورت یک برچسب چاپ شده زیر باطری چسبانده شده است.
  • اگر روی گوشیت شناسه‌ی IMEI نوشته شده بود ولی در شبکه‌ی MEID در حال استفاده از آن بودی، آخرین رقم شماره را در نظر نگیر (IMEI شناسه‌ای 15 رقمی و MEID شناسه‌ای 14 رقمی است).
  • شبکه ‌های GSM از شناسه‌ی IMEI و شبکه‌های CDMA از شناسه‌ی MEID استفاده می‌کنند.

روش 5
روش 5 از 6:
پیدا کردن شناسه‌ی IMEI در دستگاه‌های iDen موتورولا

 1. 1
  موبایلت را روشن کن. صفحه‌ی شماره‌گیری را باز کن و کلید‌های #، *، Menu و Right key (کلید راست) را فشار بده. در حین فشار‌دادن کلید‌ها وقفه‌ ایجاد نکن چرا‌که در غیر این صورت باید از اول شماره‌گیری کنی.
 2. 2
  شناسه‌ی IMEI را پیدا کن. در دستگاه‌هایی که سیم‌کارت دارند به پایین صفحه برو تا "IMEI/SIM ID" را پیدا کنی و بعد کلید Enter (ورود) را فشار بده. در این قسمت می‌توانی شماره‌ی IMEI ،SIM و در بعضی از دستگاه‌ها، شماره‌ی MSN (شماره‌ی سریال موبایل) را ببینی. 14 رقم اول این شماره نمایش داده می‌شود و رقم پانزدهم همیشه 0 است.
  • در دستگاه‌های قدیمی‌تر که قابلیت استفاده از سیم‌کارت را ندارند، Right key (کلید راست) را آنقدر فشار بده تا IMEI [0] روی صفحه‌ ظاهر شود. ابتدا 7 رقم اول نمایش داده می‌شود، آن را بنویس؛ چون هر بار فقط 7 رقم نمایش داده می‌شود.
  • دکمه‌ی Menu و سپس دکمه‌ی Next (بعدی) را برای نمایش 7 رقم بعدی فشار بده. رقم پانزدهم که آخرین رقم است معمولاً 0 است.[۳]

روش 6
روش 6 از 6:
جعبه‌ گوشی موبایل را بررسی کن

 1. 1
  جعبه‌ی اصلی گوشی موبایلت را پیدا کن. نیازی به پیدا کردن دفترچه‌ی راهنما نیست؛ فقط دنبال جعبه بگرد.
 2. 2
  برچسب بارکد چسبانده شده روی جعبه را پیدا کن. ممکن است این برچسب به‌صورت برچسب مهر و موم روی درب جعبه چسبانده شده باشد.
 3. 3
  شناسه‌ی IMEI/MEID را پیدا کن. این شناسه‌ها به وضوح روی برچسب نوشته شده‌اند و معمولاً در کنار بارکد و شماره‌‌ی سریال قرار گرفته‌اند.

نکات

 • قبل از اینکه گوشی موبایلت دزدیده یا گم شود شماره‌ی IMEI آن را جایی یادداشت کن.
 • در‌صورت دزدیده شدن گوشی موبایلت می‌توانی به نزدیک‌ترین مرکز ارائه دهنده‌ی خدمات سرویس موبایلت مراجعه کنی و با دادن شماره‌ی IMEI از آن‌ها بخواهی گوشیت را مسدود کنند.
 • اگر در آفریقای جنوبی هستی، بر‌اساس قانون موظف هستی تا دزدیده شدن گوشی موبایلت را به شرکت تامین کننده‌ی خدمات موبایل و پلیس (پلیس SAPS یا پلیس محلی) اطلاع بدهی. با انجام این کار گوشی موبایلت در تمام شبکه‌ها مسدود شده و برای مقاصد نادرست قابل استفاده نخواهد بود. اگر موبایلت پیدا شود، می‌توانی در صورت اثبات مالکیت، آن را از لیست مسدودی خارج کنی.
 • اکثر تلفن‌های اعتباری و بدون قرارداد در آمریکا شناسه‌ی IMEI را ندارند. این موضوع همچنین در مورد تلفن‌های یک بار مصرف در اروپا، آسیا و آفریقا هم صادق است.

هشدارها

 • مسدود کردن یک گوشی مویایل با استفاده از شناسه‌ی IMEI موجب قطع شدن کلیه‌ی ارتباط‌ات آن گوشی با شرکت خدمات دهنده‌ شده و ردیابی آن را غیر‌ممکن می‌کند. این کار را به عنوان آخرین راه‌حل انتخاب کن و زمانی انجام بده که اطلاعات حساس و مهمی داخل گوشیت وجود دارد.
 • بعضی از سارقین، شماره‌ی IMEI دزدیده شده را با شماره‌ی IMEI دستگاه دیگری تعویض می‌کنند. اگر موبایلی را از کسی یا جایی خریداری کردی که به آن اطمینان نداری، سعی کن در مورد شناسه‌ی آن تحقیق کنی و مطمئن شوی که شناسه متعلق به گوشی خودت است.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم
با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
لپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیملپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیم
مقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیممقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم
علامت رادیکال را در کامپیوتر یا مک تایپ کنیمعلامت رادیکال را در کامپیوتر یا مک تایپ کنیم
اسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیماسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیم
تمام عکس‌ های یک وب سایت را به صورت یکجا دانلود کنیمتمام عکس‌ های یک وب سایت را به صورت یکجا دانلود کنیم
علامت عدد پی را تایپ کنیمعلامت عدد پی را تایپ کنیم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
wikiHow Staff Writer
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۱٬۷۵۵بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱٬۷۵۵بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟