سیب‌زمینی پخته‌شده یک میان‌وعده‌ی ارزان و مقوی است، با این حال می‌تواند به عنوان یک وعده‌ی غذایی کامل هم استفاده شود. اگر چه معمولاً سیب‌زمینی روی اجاق گاز پخته می‌شود، با استفاده از مایکروویو هم می‌توان سیب‌زمینی را پخت و در مدت زمان کمتری همان غذای کامل را تهیه کرد.

مراحل

 1. 1
  یک سیب‌زمینی مناسب انتخاب کن. سیب‌زمینی‌ پوست‌قهوه‌ای یکی از بهترین انواع سیب‌زمینی‌ برای پخت در مایکروویو است. چون این نوع سیب‌زمینی مقدار زیادی نشاسته دارد که باعث می‌شود بعد از پخت نرم‌تر شود. اگر سیب‌زمینی پوست‌قهوه‌ای نداری، گزینه‌ی بعدی می‌تواند سیب‌زمینی پوست‌زرد باشد که مقدار نشاسته آن متوسط است.[۱]
 2. 2
  سیب‌زمینی را بشوی. اگر می‌خواهی سیب‌زمینی پخته‌ را با پوست بخوری، قبل از گذاشتن در مایکروویو حتما آن را خوب بشوی. سعی کن هرگونه آلودگی و کثیفی را از پوست سیب‌زمینی پاک کنی. برای تمیز‌کردن سیب‌زمینی می‌توانی از یک برس استفاده کنی. بعد از شستن سیب‌زمینی آن را با یک دستمال کاغذی به‌آرامی خشک کن.[۲] .
 3. 3
  سیب‌زمینی را طعم‌دار کن. سطح سیب‌زمینی را به کمی روغن زیتون آغشته کن و روی آن به مقدار لازم نمک و فلفل بپاش. این کار موجب طعم‌دار‌شدن سیب‌زمینی می‌شود، همچنین باعث می‌شود پوست آن خوب برشته ‌شود.
 4. 4
  با یک چنگال سیب‌زمینی را سوراخ کن. این کار از ترکیدن سیب‌زمینی داخل مایکروویو جلوگیری می‌کند. این سوراخ‌ها را باید در هر چهار سمت سیب‌زمینی، بالا، پایین و دو طرف، ایجاد کنی.[۳] همچنین می‌توانی با چاقو یک ضربدر "X" روی سیب‌زمینی بکشی.
 5. 5
  سیب‌زمینی را روی سینی مایکروویو بگذار. اگر بخواهی می‌توانی قبل از این کار سیب‌زمینی را داخل یک دستمال کاغذی حوله‌ای مرطوب بپیچی. این کار باعث می‌شود آب سیب‌زمینی داخلش باقی‌ بماند و مچاله‌ نشود، اما باعث می‌شود پوست سیب‌زمینی هم نرم‌ شود.
 6. 6
  سینی را داخل مایکروویو بگذار و زمان پخت را انتخاب کن. زمان‌ پخت بسته به اندازه‌ی سیب‌زمینی و قدرت مایکروویو می‌تواند فرق کند. بیشتر سیب‌زمینی‌های بزرگ و متوسط در بالاترین درجه‌ی مایکروویو بین ۸ تا ۱۲ دقیقه پخته می‌شوند.[۴]
  • سیب‌زمینی را داخل مایکروویو بگذار و زمان را روی ۵ دقیقه تنظیم کن. بعد آن را بیرون بیاور و زیرورو کن تا هر دو طرف سیب‌زمینی به یک اندازه‌ پخته شود. سیب‌زمینی را دوباره داخل محفظه برگردان و زمان پخت را بسته به این که چقدر نرم شده است، روی ۳ تا ۵ دقیقه تنظیم کن. اگر حس کردی سیب‌زمینی هنوز به‌طورکامل پخته نشده است، برای ۱ دقیقه‌ی دیگر هم آن را مایکروویو کن، چند بار این کار را ادامه بده تا کاملاً پخته شود.[۵]
  • اگر می‌خواهی چند سیب‌زمینی را با هم بپزی، باید زمان پخت را به اندازه‌ی دوسوم بیشتر کنی.[۶] مثلا اگر پخت یک سیب‌زمینی بزرگ ۱۰ دقیقه زمان لازم داشته باشد، دو سیب‌زمینی بزرگ را باید حدود ۱۶ تا ۱۷ دقیقه بپزی.
  • اگر دوست داری پوست سیب‌زمینی برشته شود، می‌توانی آن را به مدت ۵-۶ دقیقه در مایکروویو بپزی، بعد روی کاغذ فر آن را داخل فری که تا دمای ۲۰۴ درجه‌ی سانتی‌گراد (۴۰۰ درجه‌ی فارنهایت) گرم شده بپزی.[۷] این روش برای این که یک سیب‌زمینی تُرد را در نصف زمان عادی آماده کنی خیلی مناسب است.[۵]
 7. 7
  ببین سیب‌زمینی پخته شده یا نه. برای این که تشخیص بدهی سیب‌زمینی پخته شده می‌توانی یک چنگال را در آن فرو کنی. اگر چنگال به راحتی فرو رفت و وسط سیب‌زمینی هنوز کمی سفت بود، می‌توانی مطمئن شوی که آماده است. اگر مطمئن نیستی بهتر است احتیاط کنی و سیب‌زمینی را بیش از اندازه نپزی، چون ممکن است داخل مایکروویو بسوزد یا بترکد.
 8. 8
  اجازه بده سیب‌زمینی برای ۵ دقیقه استراحت کند. این زمان برای این است که وسط سیب‌زمینی توسط حرارت لایه‌های داخلی کاملا پخته شود. این کار همچنین کمک می‌کند تا بدون خشک شدن قسمت‌های بیرونی، وسط سیب‌زمینی نرم شود. اگر سیب‌زمینی را بعد از بیرون آوردن از مایکروویو درون فویل آلومینیومی بپیچی این فرایند سریع‌تر انجام خواهد شد. وقتی می‌خواهی به سیب‌زمینی دست بزنی خیلی دقت کن چون خیلی داغ است!
  • اگر سیب‌زمینی را برای کسی که برای رفتن عجله دارد آماده می‌کنی، پیچیدن آن داخل فویل آلومینیومی می‌تواند آن را برای زمان بیش‌تری گرم نگه‌دارد. فقط سعی کن این کار را بلافاصله بعد از این که آن را از مایکروویو بیرون آوردی انجام بدهی تا بیش‌ترین تاثیر را داشته باشد.
 9. 9
  سیب‌زمینی را آماده‌ی خوردن کن. سیب‌زمینی را نصف کن و آن را با چاشنی مورد علاقه‌‌ات مزه‌دار و تزیین کن. این کار را به سادگی می‌توانی با مقداری کره یا روغن حیوانی، نمک و پنیر پیتزای رنده‌شده یا با مقداری خامه‌ی ترش، پیازچه و مقداری کالباس انجام دهی. برای این که یک وعده‌ غذای کامل داشته باشی می‌توانی در کنارش از تخم مرغ آب‌پز یا سبزیجات، گوجه و خیارشور خردشده هم استفاده کنی.

نکات

 • اگر عجله داری می‌توانی بلافاصله بعد از این که مایکروویو متوقف شد سیب‌زمینی را ببُری واگر خواستی افزودنی‌های مورد نظرت را اضافه کنی و بعد پخت سیب‌زمینی را در مایکروویو برای مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه‌ی دیگر ادامه بدهی.
 • می‌توانی از کاغذهای پوستی یا روغنی هم برای پیچیدن سیب‌زمینی استفاده کنی تا بتوانی آن را برای استفاده‌‌های بعدی نگه داری.
 • با یک خلال دندان سیب‌زمینی را امتحان کن تا ببینی آماده‌ی خوردن هست یا نه.
 • بعضی از مایکروویوها دکمه‌ی مخصوص "پخت سیب‌زمینی" (baked potato) دارند، برای اطمینان می‌توانی از این دکمه استفاده کنی.
 • قبل از این که سیب‌زمینی را بریده و از وسط باز کنی، با دست روی آن فشار بده بعد آن را زیرورو کن و طرف دیگر را فشار بده. حالا با چاقو یک برش رو آن ایجاد کن و دو سر سیب‌زمینی (دو طرف برش) را در حالی‌که برش رو به بالاست با دست بگیر و به سمت پایین بکش تا سیب‌زمینی از پوستش در بیاید و باز شود.
 • سیب‌زمینی‌ها را در فویل پلاستیکی بپیچ. با این کار دیگر خشک نمی‌شوند.
 • از کره به عنوان رومال استفاده کن. کره پوست سیب‌زمینی‌ را نرم نگه‌می‌دارد و به آن‌ طعم متفاوتی می‌دهد.
 • زمانی که از قدرت کمتر مایکروویو استفاده می‌کنی، زمان پخت را بیشتر کن. قدرت ۸۰۰ وات حدود ۱/۵ برابر زمان بیشتری برای مایکروویوکردن غذا نیاز دارد.
 • استفاده از میله‌ی چرخان گریل راه بهتری برای پخت یکنواخت سیب‌زمینی است. اگر گریل نداری، در زمان مایکروویوکردن دو بار دستگاه را متوقف کن و سیب‌زمینی‌ها را زیرورو کن. برای ساده‌تر شدن این زمان‌بندی می‌توانی زمان کل پخت را به ۳ قسمت تقریباً برابر تقسیم کنی.
 • مشابه همین روش را می‌توانی انجام بدهی و سیب‌زمینی‌ها را "آب‌پز" کنی. از سیب‌زمینی‌ پوست نازک برای این کار استفاده کن و دقت کن که سیب‌زمینی خشک نشود. پلاستیک‌پیچ‌کردن و یا پختن سیب‌زمینی‌ها در کیسه‌ی پلاستیکی هم می‌تواند کمک کند.

هشدارها

 • مراقب باش، سینی فر خیلی داغ است، وقتی می‌خواهی آن را بیرون بیاوری با یک دستمال یا دستکش مخصوص این کار را انجام بده.
 • از فویل فلزی برای پیچیدن سیب‌زمینی که مایکروویو می‌کنی استفاده نکن. چون باعث ایجاد جرقه‌ شده و به سطح داخلی مایکروویو آسیب می‌زند.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

در پلوپز برنج بپزیم
سینه‌ی مرغ را آب ‌پز کنیم
چگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریمچگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریم
بفهمیم یک تخم ‌مرغ فاسد شده استبفهمیم یک تخم ‌مرغ فاسد شده است
برای سگ مرغ آب پز درست کنیمبرای سگ مرغ آب پز درست کنیم
بفهمیم ماهی فاسد شده استبفهمیم ماهی فاسد شده است
تخم مرغ را بدون پوست آب پز کنیم
پاستای خشک را اندازه‌گیری کنیم
با شیر خامه درست کنیم
بفهمیم هندوانه خراب شده استبفهمیم هندوانه خراب شده است
تشخیص بدهیم مرغ فاسد شده استتشخیص بدهیم مرغ فاسد شده است
مرغ را گرم کنیممرغ را گرم کنیم
تشخیص بدهیم آناناس رسیده است
بدون پودر قند، آیسینگ درست کنیمبدون پودر قند، آیسینگ درست کنیم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۵۴٬۷۸۱بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۵۴٬۷۸۱بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟