سرعت CPU مشخص می‌کند که پردازنده کامپیوترت می‌تواند با چه سرعتی وظایفش را انجام بدهد. به لطف پردازنده‌های چند هسته‌ای، سرعت CPU نسبت به گذشته اهمیت کمتری دارد. با این وجود می‌توانی با بررسی سرعت CPU هنگام خرید یک برنامه‌ی جدید، متوجه شوی که آیا کامپیوترت می‌تواند آن برنامه را به‌درستی اجرا کند یا خیر. همچنین هنگام overclocking (افزایش سرعت پردازنده) برای دست‌یابی به کارایی بهتر، دانستن نحوه‌ی بررسی سرعت واقعی CPU بسیار مفید است.

روش 1
روش 1 از 4:

در ویندوز

 1. 1
  پنجره‌ی System را باز کن. روش‌های مختلفی برای باز‌کردن سریع این پنجره وجود دارد.
  • در ویندوز ۷، ویستا و XP - در منوی Start (شروع) روی Computer یا My Computer (کامپیوتر من) راست کلیک کن و سپس گزینه‌ی "Properties" (تنظیمات) را انتخاب کن. در ویندوز XP باید بعد از انتخاب گزینه‌ی "Properties" (تنظیمات)، روی زبانه‌ی "General" (عمومی) کلیک کنی.
  • در ویندوز ۸ - روی دکمه‌ی Start (شروع) راست کلیک کن و گزینه‌ی "System" را انتخاب کن.
  • در همه‌ی نسخه‌ها - کلید‌های Win+Pause را هم‌زمان فشار بده.
 2. 2
  مقادیر مربوط به "Processor" (پردازنده) را پیدا کن. این مقادیر باید زیر بخش Windows edition (ویرایش ویندوز) و در قسمت "System" قرار گرفته شده باشند.
 3. 3
  به سرعت پردازنده توجه کن. مدل و سرعت پردازنده در این قسمت نمایش داده می‌شود. سرعت پردازنده بر‌حسب گیگاهرتز (GHz) سنجیده می‌شود. این سرعت مربوط به یک هسته از پردازنده است. اگر پردازنده‌ی تو هسته‌های بیشتری داشته باشد (که بیشتر پردازنده‌های جدید دارند) سرعت هرکدام از هسته‌های پردازنده معادل این عدد خواهد بود.
  • اگر پردازنده‌ overclocked (سرعت پردازنده افزایش داده) شده باشد، ممکن است سرعت واقعی در اینجا نمایش داده نشود. برای دیدن جزئیات بیشتر چگونگی پیدا‌کردن سرعت overclocked واقعی پردازنده‌ات، به بخش بعدی مراجعه کن.
 4. 4
  تعداد هسته‌های پردازنده‌ات را بررسی کن. اگر یک پردازنده‌ی چند هسته‌ای داشته باشی، تعداد هسته‌ها در این پنجره نمایش داده نمی‌شود. داشتن پردازنده‌ی چند هسته‌ای لزوماً به معنی اجرای سریع‌تر برنامه‌ها نیست ولی می‌تواند سرعت اجرای برنامه‌هایی که متناسب با آن طراحی شده‌اند را افزایش دهد.
  • کلید‌های Win+R را فشار بده تا پنجره‌ی Run (اجرا) باز شود.
  • دستور dxdiag را تایپ کن و سپس Enter (ورود) را فشار بده. اگر از تو خواسته شد تا بررسی درایور‌ها را تایید کنی، روی Yes (تایید) کلیک کن.
  • مقادیر "Processor" (پردازنده) را در زبانه‌ی System پیدا کن. اگر پردازنده‌ی تو چند هسته‌ای بود، می‌توانی تعداد هسته‌ها را بعد از مقدار سرعت و داخل پرانتز مشاهده کنی (به عنوان مثال 4CPUs). این عدد به تو می‌گوید که پردازنده‌‌ات چند هسته دارد. بیشترین سرعت هرکدام از این هسته‌ها تقریباً معادل همان سرعت نوشته شده در قسمت مقادیر است (همیشه کمی اختلاف جزئی در این اعداد وجود دارد).
روش 2
روش 2 از 4:

در مک

 1. 1
  روی منوی اپل کلیک کن و گزینه‌ی "About This Mac" (درباره‌‎ی این مک) را انتخاب کن.
 2. 2
  در زبانه‌ی "Overview" (بررسی اجمالی) اطلاعات مربوط به "Processor" (پردازنده) را پیدا کن. در این قسمت سرعت تبلیغ شده‌ی پردازنده‌ی مک تو نمایش داده می‌شود. ممکن است سرعت واقعی CPU با این عدد یکی نباشد. دلیل این موضوع این است که وقتی CPU کار سنگینی انجام نمی‌دهد، به‌منظور افزایش طول عمر و همچنین صرفه‌جویی در مصرف انرژی سرعتش کاهش می‌‌یابد.[۱]
 3. 3
  Intel Power Gadget را نصب کن. این ابزار رایگان، CPU را بررسی و سرعت عملیاتی واقعی آن را گزارش می‌دهد. این ابزار را می‌توانی به‌صورت رایگان از اینجا دانلود کنی.[۲]
  • فایل را از حالت فشرده خارج کن و روی فایل DMG دو بار کلیک کن تا Intel Power Gadget نصب شود.
 4. 4
  برنامه‌ی Prime95 را دانلود و نصب کن. اگر می‌خواهی بیشترین سرعت پردازنده‌ی کامپیوترت را مشاهده کنی، باید کاری کنی تا حداکثر فشار کاری روی CPU تحمیل شود. یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای انجام این کار، استفاده از برنامه‌ای به نام Prime95 است. این برنامه را می‌توانی از mersenne.org/download/ به‌صورت رایگان دانلود کنی. برنامه را از حالت فشرده خارج کن و روی فایل DMG دوبار کلیک کن تا برنامه نصب شود. وقتی‌که برنامه باز شد گزینه‌ی "Just Stress Testing" (فقط آزمون استرس را انجام بده) را انتخاب کن.
  • برنامه‌ی Prime95 برای محاسبه‌ی اعداد اول طراحی شده است و با اجرای آن، حداکثر توان CPU به کار گرفته می‌شود.
 5. 5
  سرعت پردازنده‌‌ را پیدا کن. سرعت پردازنده در دومین نمودار گجت نمایش داده می‌شود. مقدار "Package Frq" نشان‌دهنده‌ی سرعت واقعی پردازنده‌ نسبت به فعالیتی که پردازنده انجام می‌دهد است. مقداری عددی این گزینه از مقدار "Base Frq" که سرعت تبلیغ شده برای پردازنده را گزارش می‌دهد کمتر خواهد بود.
روش 3
روش 3 از 4:

در لینوکس

 1. 1
  ترمینال را باز کن. بسیاری از ابزار‌های موجود برای لینوکس، سرعت واقعی اجرای پردازنده را نشان نمی‌دهند. شرکت اینتل ابزاری به نام turbostat را منتشر کرده که می‌توانی به‌وسیله‌ی آن سرعت پردازنده را بررسی کنی.
 2. 2
  دستور .uname -r را تایپ کن و کلید Enter (ورود) را فشار بده. به شماره‌ای که به‌صورت (X.XX.XX-XX) نمایش داده شده است توجه کن.
 3. 3
  دستور .apt-get install linux-tools-X.XX.XX-XX linux-cloud-tools-X.XX.XX-XX را تایپ کن و سپس کلید Enter (ورود) را فشار بده. قسمت X.XX.XX-XX را با شماره‌ی نسخه‌ای که در مرحله‌ی قبل به‌دست آورده‌ای جایگزین کن. وقتی از تو خواسته شد، کلمه‌ی عبور مدیر سیستم را وارد کن.
 4. 4
  دستور .modprobe msr را تایپ کن و کلید Enter (ورود) را فشار بده. با انجام این کار ماژول MSR که برای اجرای برنامه مورد نیاز است نصب می‌شود.
 5. 5
  ترمینال دیگری باز کن و دستور .openssl speed را تایپ کن. با انجام این کار برنامه‌ی تست سرعت OpenSSL اجرا شده و عملکرد CPU را به حداکثر توان خودش می‌رساند.
 6. 6
  به پنجره‌ی ترمینال اول برگرد و دستور .turbostat را تایپ کن. با اجرای این دستور، اطلاعات متنوعی از پردازنده نمایش داده خواهد شد.
 7. 7
  ستون .GHz را بررسی کن. هریک از این اعداد بیانگر سرعت هرکدام از هسته‌های پردازنده‌ می‌باشند. ستون TSC سرعت معمولی را گزارش می‌دهد. این مقدار به تو کمک می‌کند تا تفاوت بین حالت بیشینه‌ی فعالیت و حالت معمول را متوجه شوی. اگر CPU را تحت فشار قرار نداده باشی، عدد نمایش داده شده کمتر خواهد بود.[۳]
روش 4
روش 4 از 4:

در ویندوز (Overclocked CPU)

CPU‌های Overclocked (افزایش سرعت داده) شده، پردازنده‌هایی هستند که ولتاژ آن‌ها برای تولید توان بیشتر بهینه شده است. انجام این کار در بین دوستداران کامپیوتر بسیار مرسوم است چراکه این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانند از توان پردازنده حداکثر استفاده را ببرند؛ البته ممکن است این کار به اجزا کامپیوتر آسیب جدی وارد کند.

 1. 1
  برنامه‌ی CPU-Z را دانلود و نصب کن. این برنامه یک نرم‌افزار رایگان برای بررسی اجزای کامپیوتر است. این برنامه برای کسانی که می‌خواهند overclock (افزایش سرعت) انجام بدهند طراحی شده و گزارش دقیقی از سرعت پردازنده‌هایی که در حال فعالیت هستند ارائه می‌دهد. این برنامه را می‌توانی از آدرس cpuid.com/softwares/cpu-z.html دانلود کنی.[۴]
  • در حین نصب برنامه‌ی CPU-Z هیچ‌گونه نوارابزار یا برنامه‌ی تبلیغاتی نصب نخواهد شد.
 2. 2
  برنامه‌ی CPU-Z را اجرا کن. میان‌بر برنامه به‌صورت پیش‌فرض روی دسکتاپ کامپیوترت قرار خواهد گرفت. برای استفاده از این برنامه باید با دسترسی مدیر سیستم وارد شوی یا کلمه‌ی عبور مدیر سیستم را برای اجرای برنامه در اختیار داشته باشی.
 3. 3
  کاری بکن که CPU تحت فشار قرار بگیرد. وقتی‌ از پردازنده استفاده نمی‌شود، سرعت آن به‌صورت خودکار کاهش پیدا می‌کند، بنابراین تا موقعی که پردازنده‌ات سخت کار نکند، سرعتی که در CPU-Z نشان داده می‌شود، سرعت واقعی نخواهد بود.[۵]
  • یکی از راه‌های سریع برای به حداکثر رساند توان CPU، استفاده از برنامه‌ی Prime95 است. این برنامه برای محاسبه‌ی اعداد اول طراحی شده و افراد بسیاری از آن برای انجام آزمون استرس روی کامپیوتر استفاده می‌کنند. برنامه‌ی Prime95 را می‌توانی از mersenne.org/download/ دانلود کرده، از حالت فشرده خارج کنی و بعد از اجرای برنامه، گزینه‌ی "Just Stress Testing" (فقط آزمون استرس) را انتخاب کنی.
 4. 4
  سرعت CPU را بررسی کن. سرعت لحظه‌ای CPU در کادر "Core Speed" (سرعت هسته) و در زبانه‌ی CPU نمایش داده می‌شود. هنگام اجرای برنامه‌ی PRime95 توسط کامپیوتر، انتظار دیدن نوسانات جزئی را داشته باش.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
در HTML یک فاصله ایجاد کنیم
اندازه‌ی یک فایل JPEG را تغییر بدهیمچگونه اندازه‌ی یک فایل JPEG را تغییر بدهیم
پروفایل اسنپ‌چت را ببینیمپروفایل اسنپ‌چت را ببینیم
در Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیمدر Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
از اینستاگرام خارج شویماز اینستاگرام خارج شویم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Yaffet Meshesha
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Yaffet Meshesha
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۵٬۴۰۳بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۵٬۴۰۳بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟