اگر طلاهایت کمی کدر شده‌اند، نگران نباش؛ وقتی آن‌ها را تمیز کنی،‌ دوباره کاملاً نو به نظر می‌رسند! برای درخشندگی و برق‌انداختن طلاها حتی نیازی به استفاده از پاک ‌کننده‌ های گران‌قیمت زیورآلات نداری. می‌توانی این کار را با چند محصول ساده‌ی خانگی که به‌راحتی در خانه پیدا می‌شوند، انجام بدهی.

روش 1
روش 1 از 4:

تمیز‌ کردن زیورآلات طلا با مایع ظرف‌شویی

 1. 1
  چند قطره مایع ظرف‌شویی را در یک کاسه‌ی آب گرم (نه داغ) بریز و به‌آرامی هم بزن. اگرچه می توانی از آب شیر هم برای انجام این کار استفاده کنی ولی بهتر است به‌جای آب معمولی از آب کربناته بدون سدیم یا آب گازدار استفاده کنی. کربنات موجود در این آب‌ها می‌تواند آلودگی‌ و جرم زیورآلات را از بین ببرد. [۱]
  • از آب داغ یا جوش استفاده نکن، مخصوصاً اگر زیورآلات سنگ‌های قیمتی مثل عقیق دارند. بعضی از سنگ‌های قیمتی مثل عقیق، اگر در معرض تغییرات سریع دما قرار بگیرند، ممکن است ترک بخورند. به همین ترتیب، از آب خیلی سرد هم استفاده نکن زیرا باعث می‌شود آلودگی‌ها منقبض و سفت شوند. [۲]
  • از این روش می‌توانی برای جلا دادن زیورآلات آبکاری‌ شده با طلا نیز استفاده کنی.
 2. 2
  زیورآلات طلا را در محلولی که آماده کرده‌ای، بخیسان. بگذار زیورآلات حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه داخل محلول بمانند. با انجام این کار آب صابون گرم داخل درزها نفوذ می‌کند و جرم‌ و آلودگی‌هایی را که دسترسی به آن‌ها سخت است، از بین می‌برد.[۳]
 3. 3
  زیورآلات را به‌آرامی با یک مسواک نرم تمیز کن. هر تکه از زیورآلات را جداگانه مسواک بزن و به شیارهایی که ممکن است کثیفی در آن‌ها پنهان شده باشد،‌ توجه بکن. از یک مسواک خیلی نرم استفاده کن؛ هر چه مسواک نرم‌تر باشد، بهتر است. اگر موهای مسواک زبر باشند، ممکن است باعث ایجاد خراشیدگی شوند. اگر زیورآلات آبکاری شده باشند، ممکن است موی زبر مسواک حتی روکش طلا را از بین ببرد! اگر شیارهایی وجود دارند که تمیز نمی‌شوند، یک عدد گوش پاک‌کن بردار و آن را به‌آرامی روی شیارها بکش. [۴]
  • برس‌های مخصوصی که برای انجام این کار ساخته شده‌اند، بهترین گزینه هستند اما بعضی از برس‌های نرم و کوچک (مثل برس ابرو) هم می‌توانند مناسب باشند.
 4. 4
  هر یک از زیورآلات را جداگانه زیر شیر آب گرم بشوی. شستن زیورآلات با آب باعث می‌شود آلودگی‌هایی که در اثر مسواک‌کشیدن نرم شده‌اند، از بین بروند. در این مرحله نیز مطمئن شو آب داغ نیست مخصوصاً اگر زیورآلات سنگ‌های ظریف و شکننده دارند. همچنین فشار آب نباید خیلی زیاد باشد زیرا ممکن است به زیورآلات آسیب برساند.
  • اگر زیورآلات را داخل سینک ظرف‌شویی با دست‌شویی آبکشی می‌کنی،‌ راه آب را ببند یا بپوشان تا اگر زیورآلات از دستت افتاد،‌ گم نشود. همچنین می‌توانی آن‌ها را در یک سبد یا توری آبکشی کنی.
 5. 5
  زیورآلات را با یک پارچه نرم خشک کن. قبل از استفاده، زیورآلات را روی یک حوله بگذار تا در مجاورت هوا کاملاً خشک شوند زیرا در غیر این صورت ممکن است رطوبت را روی پوست نگه دارند و باعث ایجاد تحریکات پوستی شوند.
روش 2
روش 2 از 4:

تمیزکردن زیورآلات طلا با آمونیاک

 1. 1
  زیاد از آمونیاک استفاده نکن. آمونیاک یک پاک‌کننده‌ی قوی است اما از نظر شیمیایی می‌تواند سوزنده باشد. برای جلوگیری از ساییدگی و واردآمدن آسیب به زیورآلات، از تمیزکردن مکرر آن‌ها با آمونیاک خودداری کن. آمونیاک گزینه‌ی خوبی برای پاک‌سازی عمیق ولی گاه‌به‌گاه (نه مکرر) طلا است.
  • آمونیاک می‌تواند به مواد خاصی که معمولاً در ساخت زیورآلات استفاده می‌شود، آسیب برساند. از آمونیاک برای تمیزکردن زیورآلات طلا که در آن‌ها پلاتین یا یا مروارید به‌کاررفته است، استفاده نکن.
 2. 2
  آمونیاک را با نسبت ۱ به ۶ با آب مخلوط کن. محلول را به‌آرامی هم بزن تا کاملاً مخلوط شود. [۵]
 3. 3
  زیورآلات را داخل محلول قرار بده و بگذار یک دقیقه (نه بیشتر) بماند. زیورآلات نباید برای مدت طولانی داخل محلول بمانند زیرا آمونیاک یک ماده قوی است و قدرت خورندگی دارد.
  • برای اینکه بتوانی همه‌ی زیورآلات را سریع و یک‌باره برداری، از یک آبکش آشپزخانه، مثلاً آبکش برنج استفاده کن. همچنین می‌توانی از یک توری کوچک مثل توری تفاله‌گیری چایی استفاده کنی یا اینکه ظرف آمونیاک را در یک صافی بزرگ‌تر داخل سینک برگردانی.
 4. 4
  زیورآلات را کاملاً زیر شیر آب بشوی. راه آب سینک را ببند یا بپوشان تا از لیزخوردن و گم‌شدن زیورآلات جلوگیری شود. همچنین می‌توانی از صافی که برای بیرون‌آوردن زیورآلات از داخل محلول آمونیاک استفاده می‌کردی، برای انجام این کار استفاده کنی.
 5. 5
  زیورآلات را به‌آرامی با یک دستمال نرم خشک کن و قبل از استفاده، اجازه بده روی یک حوله و در مجاورت هوا کاملاً خشک شوند.
روش 3
روش 3 از 4:

تمیز‌کردن زیورآلات نگین ‌دار

 1. 1
  بدان چه نوع زیورآلاتی باید خشک نگهداری شوند. بعضی از زیورآلات (مثل اکثر گوشواره‌ها) که سنگ‌ و نگین‌های آن‌ها با چسب چسبانده شده است، نباید در آب غوطه‌ور شوند. آب گرم ممکن است چسب را شل کند و باعث افتادن سنگ شود؛ خصوصاً مواقعی که بعد از خیس‌کردن، برس کشیده می‌شود.[۶] برای این نوع زیورآلات، از روش تمیز‌کردن خاصی استفاده کن که در آن نیازی به خیس‌کردن کامل در آب وجود ندارد.
 2. 2
  زیورآلات را با یک پارچه‌ی مرطوب آغشته به صابون،‌ تمیز کن. مانند روش اول، مقدار کمی محلول آب‌وصابون درست کن. یک حوله نرم و ظریف را به محلول آغشته کن و زیورآلات را به‌آرامی تمیز کن.
 3. 3
  زیورآلات را با یک پارچه‌ مرطوب‌شده با آب ساده "آب‌کشی" کن. پارچه خیس را به‌آرامی روی زیورآلات بکش و کف صابون باقی‌مانده را کاملاً پاک کن.
 4. 4
  بعد از تمیزکردن، زیورآلات را وارونه بگذار یا آویزان کن. بگذار زیورآلات با این روش خشک شوند. با وارونه‌کردن زیورآلات، رطوبت باقی‌مانده خارج می‌شود و قسمت‌های داخلی زیورآلات خیس نمی‌شوند.
روش 4
روش 4 از 4:

با استفاده از آب‌جوش

 1. 1
  بدان چه مواقعی می‌توان از روش جوشاندن استفاده کرد. خود طلا را می‌توان بدون هیچ مشکلی جوشاند. اما جوشاندن سنگ‌های ظریف (مثل اپال، مروارید، مرجان و سنگ‌ ماه) می‌تواند باعث ترک‌خوردن یا آسیب‌دیدن آن‌ها شود؛ مخصوصاً اگر جواهرات قبل از جوشاندن سرد باشند. جوشاندن زیورآلاتی که سنگ‌های قیمتی چسبانده‌شده دارند، روش مناسبی نیست زیرا باعث شل‌شدن چسب می‌شود. اما به‌طور کلی جوشاندن یک روش عالی برای تمیز‌کردن زیورآلات خیلی کثیف که تماماً از طلا یا از طلا و سنگ‌های قیمتی "مقاوم" (مثل الماس) ساخته شده‌اند، است.
 2. 2
  آب را بجوشان. لازم نیست مقدار آب زیاد باشد؛ فقط به‌اندازه‌ی‌ای که بتوانی زیورآلات را در آن غوطه‌ور کنی، کافی است. همانطور که منتظر هستی آب بجوشد، زیورآلات را داخل یک کاسه‌ی نشکن یا ظرف دیگری که در اثر جوشیدن آسیب نبیند، بگذار. کاسه‌ یا بشقاب‌های نشکن یا فلزی گزینه‌های خوبی هستند.
  • زیورآلات را طوری داخل کاسه یا بشقاب بگذار که روی همدیگر قرار نگیرند؛ آب باید با همه‌ی قسمت‌ها زیورآلات تماس داشته باشد.
 3. 3
  آب را با احتیاط روی زیورآلات بریز. مراقب باش این کار را خیلی سریع انجام ندهی تا روی خودت بپاشد زیرا آب‌جوش می‌تواند باعث سوختگی جدی شود. وقتی تمام زیورآلات داخل آب غوطه‌ور شدند، به این معنی است که میزان آب کافی است.
 4. 4
  منتظر بمان تا آب خنک شود. وقتی آب به قدر کافی خنک شد که بتوانی دستت را داخل آن فرو کنی، می‌توانی زیورآلات را از آب بیرون بیاوری. سپس زیورآلات را تک‌به‌تک با یک مسواک نرم تمیز کن، با یک حوله نرم خشک کن و بگذار در مجاورت هوا کاملاً خشک شوند.
  • اگر دیدی آب کثیف شده است، نگران نشو. این نشانه‌ی خوبی است! ازآنجایی‌که آب‌جوش آلودگی و جرم روی زیورآلات را پاک می‌کند، ممکن است این آلودگی‌ها روی سطح آب شناور شوند. هرقدر آب کثیف‌تر باشد به این معنی است که آلودگی بیشتری از زیورآلات پاک شده است!

نکات

 • زیورآلات طلا را طوری نگهداری کن که روی آن‌ها خط‌وخش نیفتد. زیورآلات باید به‌صورت جداگانه در کیسه یا جعبه‌ی خوشان نگهداری شوند.
 • می‌توانی با قراردادن زیورآلات طلا داخل الکل، لکه‌های چربی سرسخت را از روی آنها پاک کنی (مگر اینکه سنگ‌های روی آن‌ها با چسب چسبیده شده باشند). [۷]
 • یادت باشد همیشه می‌توانی زیورآلات را نزد یک متخصص ببری تا آن‌ها را برایت تمیز کند.
 • یک روش دیگر برای تمیزکردن طلا، استفاده از این ترفند است: یک تکه گچ از ساحلی که آب دریا آن را شسته است، بردار. انگشت شست خودت را روی گچ بمال و بعد انگشتت را که گچی شده است، برای چند ثانیه روی طلا بمال. سپس طلا را با یک پارچه خشک تمیز کن.

هشدارها

 • سنگ‌های اپال بسیار ظریف هستند. هرگز از مواد شیمیایی، ساینده، خمیردندان یا پاک‌کننده های اولتراسونیک (فراصوت) برای تمیزکردن آن‌ها استفاده نکن بلکه آن‌ها را با یک دستمال کاغذی نرم یا یک تکه پارچه ابریشمی به‌آرامی تمیز کن.
 • اگر یک حلقه‌ی طلا داری که روی آن الماس یا سنگ قیمتی دیگری است، مطمئن شو پایه‌های سنگ آسیب ندیده‌اند و امکان افتادن سنگ وجود ندارد.
 • از سفید‌کننده برای تمیزکردن زیورآلات استفاده نکن... در واقع، زیورآلات را در معرض کلر (هیچ نوع کلر) قرار نده، زیرا ممکن است رنگ آن‌ها را برای همیشه تغییر بدهد. [8]
 • خمیردندان می‌تواند زیورآلات طلا و سنگ‌های قیمتی را خراش بدهد، بنابراین بهتر است به‌طور کلی از خمیردندان برای تمیزکردن طلا استفاده نکنی. [9] [10]

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

بند کفش را گره بزنیمبند کفش را گره بزنیم
قد خودمان را اندازه بگیریمقد خودمان را اندازه بگیریم
طلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیمطلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیم
شماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیمشماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیم
کفش ها را سریع خشک کنیمکفش ها را سریع خشک کنیم
رنگ ابرو را پاک کنیمرنگ ابرو را پاک کنیم
ساعت Baby G را تنظیم کنیمساعت Baby G را تنظیم کنیم
موم شکری درست کنیمموم شکری درست کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
سایز کفش خود را پیدا کنیم
رشد موهای بدن را کاهش بدهیمرشد موهای بدن را کاهش بدهیم
گوشمان را سوراخ کنیمگوشمان را سوراخ کنیم
با وازلین مژه‌های‌مان را بلندتر کنیمبا وازلین مژه‌های‌مان را بلندتر کنیم
تشخیص بدهیم که کفش‌های Vans ما تقلبی هستندتشخیص بدهیم که کفش‌های Vans ما تقلبی هستند

در مورد ویکی‌هاو

Kennon Young
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Kennon Young
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۱٬۳۱۱بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱٬۳۱۱بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟