وقتی هوا گرم می‌شود و افراد از صندل، دمپایی لاانگشتی و کفش‌های روباز استفاده می‌کنند، مراقبت از ناخن ‌های پا و مرتب‌کردن آن‌ها اهمیت زیادی پیدا می‌کند. اگرچه دلایل زیادی برای زرد شدن ناخن ها وجود دارد، اما پیشگیری و تمیز کردن آن‌ها کار آسانی است.

روش 1
روش 1 از 3:

تمیز کردن ناخن های زرد

 1. 1
  بدان که زردی ناخن های پا معمولاً نتیجه‌ی یک عفونت قارچی است. قارچ در محیط‌های مرطوب با pH بالا رشد می‌کند و جوراب‌های عرق‌کرده را به مکان مستعدی برای تجمع قارچ‌ها تبدیل می‌کند. عفونت‌های قارچی معمولاً با علائم دیگری مثل ضخیم‌ یا شکننده‌شدن و همچنین خردشدن و پوسته‌شدن ناخن همراه است. دلایل کمتر شایع دیگری که می‌توانند باعث ایجاد قارچ شوند، عبارت‌اند از:
  • استفاده مکرر از لاک ناخن که کمی رنگ روی ناخن ها باقی می‌گذارد.
  • دیابت
  • سندروم ناخن زرد که ژنتیکی است.
  • ورم لنفاوی (ورم مزمن پا). [1]
 2. 2
  برای موارد خفیف کرم‌های ضدقارچ را امتحان کن. اگر ناخن هایت شکننده نیستند یا خرد نمی‌شوند، ممکن است بتوانی با کمک کرم‌های بدون نسخه با عفونت مبارزه کنی. دو نمونه از محبوب‌ترین آن‌ها، کرم مایکسودیسین و لاک ضد قارچ Nonyx هستند که باید به‌مدت چند هفته و دو بار در روز استفاده شوند.
 3. 3
  برای تجویز دارو به پزشک یا متخصص بیماری‌های پا مراجعه کن. اگرچه کرم‌های ضدقارچ متعددی وجود دارند، اما برای گرفتن کرمی که برای مبارزه با قارچ‌های زیر ناخن به اندازه‌ی کافی قوی است، باید به یک متخصص مراجعه کنی. داروهای معمول شامل موارد زیر است:
  • سیکلوپیروکس (نام عمومی)، Zetaclear، Sporanox و Lamisil. [2]
 4. 4
  در نظر داشته باش که درمان عفونت قارچی به زمان نیاز دارد. برای خلاص‌شدن از این عفونت باید کل کلونی از بین برود، زیرا در غیر این صورت عفونت به‌سادگی بر می‌گردد. درمان را ادامه بده تا مطمئن شوی عفونت کاملاً از بین رفته است. برای انجام این کار باید صبور باشی زیرا ممکن است درمان آن چند ماه طول بکشد.
  • اگر ناخن های پایت بعد از گذشت چند هفته هنوز زرد یا پوسته‌پوسته هستند، دوباره به متخصص بیماری‌های پا مراجعه کن.
 5. 5
  اگر این موضوع باعث درد پایت شده است و دیگر نمی‌توانی بدون درد راه بروی، ناخن را جراحی کن. این کار باید به‌عنوان آخرین راه‌حل استفاده شود، زیرا ممکن است یک سال طول بکشد تا ناخن جدید رشد کند. با این حال، اگر این موضوع زندگیت را مختل کرده است، بهتر است ناخن پایت توسط پزشک برداشته شود. [3]
روش 2
روش 2 از 3:

جلوگیری از زرد شدن ناخن ها

 1. 1
  سیگارکشیدن را ترک کن. سیگارکشیدن باعث تغییر رنگ پوست، ناخن و مو می‌شود و ترک سیگار می‌تواند سریع‌ترین راه برای برگرداندن ناخن ها به رنگ اصلی خودشان باشد.
 2. 2
  کمتر لاک بزن. لاک ناخن باعث لکه‌‌شدن ناخن‌ ها شده و مانع از رسیدن اکسیژن به آن‌ها می‌شود؛ این موضوع می‌تواند منجر به عفونت شود. چند روز در هفته را به ناخن هایت لاک نزن تا سالم بمانند.
 3. 3
  جوراب‌های خیس و کثیف را عوض کن. جوراب خیس و کثیف محل پرورش قارچ است. اگر جوراب‌هایت خیس و کثیف هستند، احتمال وجود قارچ در آن‌ها زیاد است؛ بنابراین تا جایی که می‌توانی جوراب‌هایت را خشک و تمیز نگه دار.
 4. 4
  کفش تنفسی بپوش. کفش‌های کتانی، کفش‌های روباز و بیشتر کفش‌های ورزشی از توری یا مواد تنفسی ساخته شده‌اند که اجازه می‌دهند هوا در اطراف انگشتان پا جریان داشته باشد. این موضوع برای حفظ سلامت ناخن ها ضروری است. [4]
 5. 5
  هنگام دوش‌گرفتن، پاها و انگشتان پاهایت را تمیز کن. هنگام شست‌وشو، انگشتان و ناخن های پاهایت را نیز تمیز کن تا باکتری‌ها، قارچ‌ها و آلودگی‌ها از بین بروند. سعی کن یک روتین بهداشتی برای مراقبت و نظافت از پاهایت داشته باشی.
روش 3
روش 3 از 3:

درمان‌های خانگی برای زردی ناخن

 1. 1
  یک پماد ضدقارچ خانگی درست کن. ۲/۵ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را داخل یک کاسه‌ی کوچک بریز و ۱ قاشق غذاخوری آب اکسیژنه به آن اضافه کن و خوب مخلوط کن. سپس یک پنبه توپی را داخل مخلوط فرو ببر و به ناخن‌ های پایت بمال. بگذار پماد ۵ دقیقه روی ناخن بماند و سپس آن را خوب بشوی. این کار را به‌صورت روزانه تکرار کن.
  • اگر فقط یکی از مواد اولیه‌ی بالا را داری، می‌توانی از جوش‌‌شیرین یا آب اکسیژنه به‌صورت جداگانه استفاده کنی. هریک از آن‌ها را به‌سادگی با یک کاسه کوچک آب گرم مخلوط کن و روی ناخن هایت بمال. [5]
 2. 2
  از وان سرکه استفاده کن. ۲ قسمت‌ آب را با ۱ قسمت سرکه در یک ظرف بزرگ مخلوط کن. پاهایت را یک بار در روزو به‌مدت ۴ تا ۵ دقیقه داخل آن قرار بده تا مقدار pH انگشتان پا پایین بیاید و بتوانند با قارچ ها مبارزه کنند.
 3. 3
  برای مقابله با تغییر رنگ ناخن ها، از آب‌لیمو استفاده کن. خیساندن ناخن ها در آب‌لیمو، باعث می‌شود از شر لکه‌های زرد روی ناخن خلاص شوی. هر روز به‌مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه ناخن هایت را در آب‌لیمو بخیسان. این کار تا زمان به دست آوردن نتیجه‌ی مطلوب ادامه بده.
 4. 4
  از خمیردندان سفیدکننده استفاده کن. برای خلاص‌شدن از شر لکه‌های لاک مثل صورتی‌شدن ناخن بعد از پاک‌کردن لاک قرمز، سعی کن خمیردندان سفیدکننده را با برس ناخن روی ناخن‌ هایت بکشی. البته این روش برای لکه‌هایی که مدت طولانی روی ناخن مانده‌اند،‌ مناسب نیست.
 5. 5
  به‌عنوان یک راه‌حل موقت، سعی کن ناخن هایت را به‌آرامی سوهان بکشی. لایه‌ی رویی ناخن، جایی است که لکه‌های زرد وجود دارند. با سوهان‌کشیدن ناخن ها با یک سوهان نرم، این لایه‌ی سطحی از بین می‌رود و بعضی از لکه‌ها پاک می‌شوند. البته سوهان‌کشیدن ناخن پیشنهاد نمی‌شود زیرا ممکن است باعث ضعیف‌شدن ناخن ها شود. اگر تصمیم گرفتی ناخن هایت را سوهان بکشی،‌ بعد از انجام این کار از یک لاک تقویت‌کننده استفاده کن.

نکات

 • در صورت تداوم مشکل به پزشک مراجعه کن.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

به کسی که بنزین خورده کمک کنیمبه کسی که بنزین خورده کمک کنیم
چگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریمچگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریم
سیگار گیاهی درست کنیمسیگار گیاهی درست کنیم
در یک روز 2/5 کیلو وزن کم کنیمچگونه در یک روز ۲ کیلو وزن کم کنیم
بفهمیم گوشت چرخ‌کرده فاسد شدهبفهمیم گوشت چرخ‌کرده فاسد شده
انگشت آسیب‌دیده پا را درمان کنیمانگشت آسیب‌دیده پا را درمان کنیم
گلبول‌ های سفید خون را کاهش بدهیمگلبول‌ های سفید خون را کاهش بدهیم
در ۳۰ روز ۶ کیلو لاغر شویمدر ۳۰ روز ۶ کیلو لاغر شویم
دمای بدن را بالا ببریمدمای بدن را بالا ببریم
بفهمیم هندوانه خراب شده استبفهمیم هندوانه خراب شده است
گروه خونی خودمان را مشخص کنیمگروه خونی خودمان را مشخص کنیم
آلوئه ورای در حال مرگ را نجات بدهیمآلوئه ورای در حال مرگ را نجات بدهیم
یک نفر را فراموش کنیمیک نفر را فراموش کنیم
رشد موهای بدن را کاهش بدهیمرشد موهای بدن را کاهش بدهیم

در مورد ویکی‌هاو

Miguel Cunha, DPM
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Miguel Cunha, DPM
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۱٬۴۰۳بار مشاهده شده است.
رده‌ها: سلامتی
از این صفحه ۱٬۴۰۳بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟