رنگ مو‌هایت آنطور که می‌خواستی نشده است. خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد که می‌توانی رنگ‌ مو‌هایت را به کمک آن‌ها پاک کنی. اگر هر‌یک از این روش‌ها نتیجه‌بخش نبود، چند روش مختلف را امتحان کن یا همان روش را چند بار تکرار کن. توجه داشته باش که این روش ها زمانی مفید‌تر خواهند بود که آن‌ها را بلافاصله بعد از رنگ‌کردن امتحان کنی. همچنین این روش‌ها روی رنگ‌های نیمه‌دائم و نیمه‌موقت اثر بهتری دارند.

روش 1
روش 1 از 4:

با استفاده از شامپوی ضد‌شوره و جوش‌شیرین

 1. 1
  یک شامپوی ضد‌‌شوره خریداری کن. این شامپو را می‌توانی از داروخانه یا هر فروشگاه دیگری تهیه کنی. روی برچسب این محصولات عبارت "ضد‌‌شوره" نوشته شده است. شامپوی ضد‌‌شوره با برند‌های مختلفی در بازار موجود است.[۱]
  • شامپو‌های ضد‌‌شوره کمی از شامپو‌های معمولی قوی‌تر هستند؛ پوست افراد مبتلا‌به شوره‌ی سر، چربی یا همان سبوم بیشتری تولید می‌کند که همین موضوع باعث پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شود؛ بنابراین این افراد به شامپو‌هایی با فرمول قوی‌تری نیاز دارند.
 2. 2
  مقداری جوش‌شیرین تهیه کن. مراقب باش به‌جای جوش‌شیرین از بیکینگ‌پودر استفاده نکنی. بسته‌بندی این دو معمولاً شبیه هم است ولی بیکینگ‌پودر برای پاک‌کردن رنگ مناسب نیست. جوش‌شیرین یک ماده‌ی دکلره‌کننده‌ی طبیعی (ولی نه‌چندان قوی) است.[۲]

  چرا جوش‌شیرین ؟
  جوش‌شیرین یک ماده‌ی پاک‌کننده‌ی طبیعی است که ممکن است قبلاً از آن برای پاک‌کردن لکه‌ها نیز استفاده کرده باشی! این ماده به روشن‌کردن و پاک‌کردن رنگ بدون دکلره کمک می‌کند. مخلوط‌ این ماده‌ی پاک‌کننده‌ با شامپوی ضد‌شوره، که مواد فعالی برای کم‌رنگ‌کردن رنگ مو دارد، باعث ایجاد یک ترکیب قوی برای پاک‌کردن رنگ مو می‌شود.
  نکته: اگر جوش‌شیرین در دسترس نداری می‌توانی فقط از شامپوی ضد‌شوره استفاده کنی. شستن مو‌ با این شامپو می‌تواند به پاک‌شدن رنگ کمک کند، خصوصاً اگر از رنگ‌ نیمه‌دائمی استفاده کرده باشی.

 3. 3
  شامپو و جوش‌شیرین را با مقدار‌های مساوی ترکیب کن. می‌توانی این دو را در یک ظرف ترکیب کنی یا به‌مقدار مساوی روی کف دستت بریزی. لازم نیست مقدار آن‌ها دقیقاً مساوی باشد.
 4. 4
  موهایت را با ترکیب به‌دست‌آمده بشوی. ترکیب را روی مو‌هایت بمال تا خوب کف کند و بعد از چند دقیقه آ‌ب‌کشی کن.[۳]

  نکاتی برای شست‌و‌شو با شامپو:
  مو‌هایت را قبل از زدن شامپو کاملاً خیس کن. طبق روالی که مو‌هایت را با شامپوی معمولی می‌شویی، به حمام برو و سرت را یک دقیقه زیر شیر یا دوش آب بگیر.
  شامپو را به‌صورت یکنواخت روی مو‌هایت پخش کن. مو‌هایت را با هر دو دست و از ریشه تا نوک ساقه کاملاً به شامپو آغشته کن.
  اجازه بده ترکیب به‌خوبی جذب شود. ترکیب شامپو و جوش‌شیرین باید کمی روی مو‌ها بماند تا خوب جذب شود و رنگ را از روی مو پاک کند. اجازه بده ترکیب ۵ الی ۷ دقیقه روی مو‌هایت به‌همان حالت باقی بماند و در این مدت به مو‌هایت دست نزن و آن‌ها را نشوی.

 5. 5
  موهایت را کاملاً آب‌کشی کن. موقع شستن موها متوجه‌ی پاک‌شدن رنگ خواهی شد. درصورت نیاز می‌توانی مو‌هایت را چند بار با این روش شست‌و‌شو بدهی. در‌صورتی‌که مو‌هایت را تازه رنگ کرده باشی این روش بهتر عمل می‌کند.
  نکته از طرف متخصص
  Christine George

  Christine George

  طراح حرفه‌ای مد مو و رنگ مو
  کریستین جورج یک طراح حرفه‌ای مد مو و رنگ مو و همچنین صاحب یکی از بهترین بوتیک سالن‌های شهر لس‌آنجلس به‌نام Luxe Parlou در ایالت کالیفرنیا است. کریستین در زمینه‌ی طراحی مد مو و رنگ مو بیش از 25 سال سابقه دارد. او در زمینه‌های کوتاه کردن سفارشی مو، خدمات رنگ موی ویژه، دکلره‌ی تخصصی، های‌لایت کلاسیک و ترمیم و رنگ مو تخصص دارد. کریستین مدرک آرایشگری خود را از مدرسه‌ی زیبایی نیو‌بری دریافت کرده است.
  Christine George
  Christine George
  طراح حرفه‌ای مد مو و رنگ مو

  آیا می‌دانستی؟ از‌آنجایی‌که مو‌ها به‌طور طبیعی حالت اسیدی دارند، برای پاک‌کردن رنگ باید ماده‌ای با خاصیت قلیایی به آن‌ها بزنی. بعد از اینکه با آب‌ مقداری از رنگ را پاک کردی، مو‌هایت را با شامپو بشوی تا مقدار PH‌ آن به‌حالت طبیعی برگردد.

روش 2
روش 2 از 4:

با استفاده از مایع‌ ظرف‌شویی

 1. 1
  ۴ یا ۵ قطره از مایع ظرف‌شویی را با شامپوی معمولی ترکیب کن. می‌توانی از انواع مختلف مایع‌های ظرف‌شویی موجود در فروشگاه‌ها استفاده کنی. مایع ظرف‌شویی را با یک‌چهارم از شامپو (سایز معمولی) ترکیب کن.
 2. 2
  موهایت را خیس کن و ترکیب را روی آن بمال. کف ایجاده‌شده را کاملاً روی سرت پخش کن و اجازه بده در مو‌ها‌یت نفوذ کند. این کار را برای چند دقیقه ادامه بده.
 3. 3
  موهایت را کاملاً بشوی. مایع ظرف‌شویی باعث خشک‌شدن موها و از‌بین‌رفتن چربی طبیعی می‌شود، بنابراین مو‌هایت را خوب بشوی. ممکن است لازم شود این کار را چند بار تکرار کنی؛ از‌آنجایی‌که مایع ظرف‌شویی قوی است این کار را پشت‌سر‌هم انجام نده.
 4. 4
  بعد از هر بار استفاده از این ترکیب،‌اثر آن را روی موهایت بررسی کن. نتیجه‌ بلافاصله مشخص نمی‌شود اما
  بعد از دو-سه بار استفاده باید بتوانی شاهد کم‌رنگ‌تر‌شدن رنگ مو‌ها‌یت شوی.
 5. 5
  بعد از شستن مو‌ها از یک نرم‌کننده‌ی قوی استفاده کن. بعد از هر بار استفاده از این ترکیب از یک نرم‌کننده‌ی قوی استفاده کن.
  مایع ظرف‌شویی خیلی قوی است و موها را به‌شدت خشک می‌کند؛ بنابراین بعد از هر بار استفاده باید آن‌ها را مرطوب کنی.
  • می‌توانی با حرارت سشوار موهایت را کمی گرم کنی تا نرم‌کننده تأثیر بیشتری داشته باشد.
روش 3
روش 3 از 4:

با استفاده از ویتامین ث

 1. 1
  با استفاده از قرص‌ ویتامین ث خمیر درست کن. اگر مو‌هایت را با رنگ تیره و نیمه‌دائمی رنگ کرده‌ای و فقط چند روز از رنگ‌‌کردن آن‌ها می‌گذرد، می‌توانی این روش را امتحان کنی. تعدادی قرص ویتامین ث را درون یک ظرف یا کاسه بریز و به آن آب داغ اضافه کن، سپس قرص‌ها را قاشق له کن تا خمیر ضخیمی به‌دست بیاید.[۴]

  استفاده از قرص‌ ویتامین ث
  چرا ویتامین ث؟ ویتامین ث یک گزینه‌ی مطمئن برای مو‌هایی است که با رنگ تیره رنگ شده‌اند. اسید موجود در ویتامین ث باعث اکسید‌شدن رنگ شده و ماندگاری آن را کم می‌کند.
  ویتامین ث را می‌توانی از داروخانه‌ها تهیه کنی. پودر ویتامین ث راحت‌تر در آب حل می‌شود ولی می‌توانی برای این کار هم از قرص و هم از پودر استفاده کنی.
  اگر از رنگ‌کردن مو‌هایت بیشتر از 3 روز نگذشته باشد، این روش موثر‌تر خواهد بود. اگر مدت‌زمان بیشتری هم گذشته باشد باز ممکن است نتیجه بگیری اما زیاد امیدوار نباش.

 2. 2
  خمیر را روی موهای خیس بمال و ۱ ساعت منتظر بمان. حتماً باید مو‌هایت را قبل از انجام این کار خیس کنی.
  ویتامین ث زمانی نفوذ بهتری خواهد داشت که موهایت خیس باشند.
  بعد از زدن خمیر، یک کلاه حمام روی سرت بگذار و یا مو‌هایت را با یک کیسه‌ی پلاستیکی بپوشان. اجازه بده خمیر ۱ ساعت روی سرت باقی بماند.[۵]
 3. 3
  مو‌هایت را آب‌کشی کن تا خمیر پاک شود‌ و بعد با شامپو بشوی. موهایت را خوب آب‌کشی کن و سپس مطابق روال همیشگی با شامپو و نرم‌کننده بشوی. اگر از ویتامین ث با فاصله‌ی زمانی کمی بعد از رنگ‌کردن مو‌ها استفاده کنی، نتیجه‌ی خیلی‌ خوبی خواهی گرفت.[۶]
  • نیازی به رنگ‌کردن دوباره‌ی مو‌ها نیست زیرا این خمیر به مو آسیبی نمی‌رساند.
روش 4
روش 4 از 4:

شست‌و‌شو با سرکه

 1. 1
  مقادیر مساوی از آب و سرکه را با‌هم ترکیب کن. برای این کار باید از سرکه‌ی سفید خالص استفاده ‌کنی. سرکه‌ی سیب خاصیت اسیدی کمی دارد و برای این کار مناسب نیست.[۷]
  • بیشتر رنگ‌ها طوری ساخته می‌شوند که در برابر مواد قلیایی مثل صابون و شامپو مقاوم باشند اما در برابر مواد اسیدی مقاوم نیستند. خاصیت اسیدی سرکه‌ی سفید به پاک‌شدن رنگ کمک می‌کند.
  نکته از طرف متخصص
  Laura Martin

  Laura Martin

  متخصص زیبایی دارای پروانه‌ی رسمی
  لورا مارتین یک متخصص آرایشی و زیبایی دارای پروانه‌ی رسمی در جورجیا است. او از سال 2007 به‌عنوان متخصص زیبایی و از سال 2013 به‌عنوان معلم آرایشی و زیبایی مشغول‌به‌کار است.
  Laura Martin
  Laura Martin
  متخصص زیبایی دارای پروانه‌ی رسمی

  لورا مارتین، یک متخصص زیبایی و آرایشی است و این‌طور پیشنهاد می‌کند: "بسته به نوع رنگ، سرکه می‌تواند رنگ را کم‌رنگ‌تر کند اما معمولاً آن را به‌طور کامل از بین نمی‌برد. رنگ قرمز را با سرکه از روی مو‌هایت پاک نکن."

 2. 2
  مو‌هایت را کاملاً به این ترکیب آغشته کن. مو‌هایت را داخل وان یا سینک روشویی به مخلوط آب و سرکه آغشته کن.[۸]
 3. 3
  موهایت را کاملاً به محلول آغشته کن و ۱۵ الی ۲۰ دقیقه منتظر بمان. از یک کلاه حمام یا کیسه‌ی پلاستیکی برای پوشاندن موهایت استفاده کن. اجازه بده این ترکیب ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی مو‌هایت بماند تا خوب جذب شود.[۹]
 4. 4
  مو‌هایت را با شامپو بشوی و خوب آب‌کشی کن. وقتی موهایت را می شویی، متوجه پاک‌شدن رنگ خواهی شد. وقتی آب شفاف شد دوباره شامپو بزن.
  درصورت نیاز می‌توانی این مراحل را چند بار تکرار کنی.

هشدارها

 • همیشه بعد از استفاده از هر‌یک از این روش‌ها از نرم‌کننده‌ی مو استفاده کن.

چیزهایی که نیاز داری

 • جوش‌شیرین
 • سرکه‌ی سفید
 • مایع ظرف‌شویی
 • شامپوی ضد‌شوره
 • قرص ویتامین ث
 • کلاه حمام
 • نرم‌کننده‌ی قوی

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

بند کفش را گره بزنیمبند کفش را گره بزنیم
قد خودمان را اندازه بگیریمقد خودمان را اندازه بگیریم
طلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیمطلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیم
شماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیمشماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیم
کفش ها را سریع خشک کنیمکفش ها را سریع خشک کنیم
رنگ ابرو را پاک کنیمرنگ ابرو را پاک کنیم
ساعت Baby G را تنظیم کنیمساعت Baby G را تنظیم کنیم
موم شکری درست کنیمموم شکری درست کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
سایز کفش خود را پیدا کنیم
رشد موهای بدن را کاهش بدهیمرشد موهای بدن را کاهش بدهیم
گوشمان را سوراخ کنیمگوشمان را سوراخ کنیم
با وازلین مژه‌های‌مان را بلندتر کنیمبا وازلین مژه‌های‌مان را بلندتر کنیم
تشخیص بدهیم که کفش‌های Vans ما تقلبی هستندتشخیص بدهیم که کفش‌های Vans ما تقلبی هستند

در مورد ویکی‌هاو

Christine George
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
طراح حرفه‌ای مد مو و رنگ مو
این مقاله با همکاری Christine George به‌طور مشارکتی نوشته شده. کریستین جورج یک طراح حرفه‌ای مد مو و رنگ مو و همچنین صاحب یکی از بهترین بوتیک سالن‌های شهر لس‌آنجلس به‌نام Luxe Parlou در ایالت کالیفرنیا است. کریستین در زمینه‌ی طراحی مد مو و رنگ مو بیش از 25 سال سابقه دارد. او در زمینه‌های کوتاه کردن سفارشی مو، خدمات رنگ موی ویژه، دکلره‌ی تخصصی، های‌لایت کلاسیک و ترمیم و رنگ مو تخصص دارد. کریستین مدرک آرایشگری خود را از مدرسه‌ی زیبایی نیو‌بری دریافت کرده است. این مقاله ۲٬۸۷۹بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲٬۸۷۹بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟