سیاه معمولاَ زیاد در نقاشی به کار می‌رود اما گاهی ممکن است در دسترس نباشد و یا نیاز داشته باشی طیفی از یک رنگ‌ دیگر هم در آن باشد. رنگ سیاه را می‌توانی از ترکیب سه رنگ قرمز، زرد و آبی به مقدار مساوی روی تخته‌ شستی درست کنی. همچنین می‌توانی از ترکیب رنگ‌های مکمل مثل آبی و نارنجی، قرمز و سبز، یا زرد و بنفش استفاده کنی. با ترکیب آبی و قهوه‌ای هم می‌توانی رنگ سیاه تیره‌ بسازی.

روش 1
روش 1 از 3:

تهیه‌ی رنگ سیاه

 1. 1
  برای این کار به سه رنگ‌ قرمز، آبی و زرد نیاز داری. سیاه تیره‌ترین رنگ است، با این حال می‌توانی میزان تیرگی‌‌اش را با تغییر مقدار هر یک از این رنگ‌‌ها تنظیم کنی. مقدار هر یک از رنگ‌های قرمز، آبی و زرد، تیرگی رنگ سیاه را تعیین می‌کند. می‌توانی از بین رنگ‌ روغن، آبرنگ یا رنگ آکلیریک یکی را انتخاب کنی.[۱]
  • از ترکیب زرد قناری، قرمز روشن و آبی لاجوردی رنگ سیاه معمولی به‌دست می‌آید، درحالی که اگر زرد کم‌رنگ، سرخابی تیره و آبی‌ تیره را مخلوط کنی، رنگ تیره‌تری ساخته می‌شود.
  • اگر در جعبه‌ رنگت رنگ‌های متنوعی نداری مهم نیست و باز هم می‌توانی با هر قرمز و آبی و زردی رنگ سیاه‌ را بسازی. البته سرخابی تیره و آبی فیروزه‌ای رنگ‌هایی هستند که بیش‌تر به کار برده می‌شوند.
 2. 2
  کمی از سه رنگ را جداگانه روی تخته‌شستی بگذار. بهترین روش این است که مقداری از هر رنگ‌ را پیش از مخلوط کردن، با فاصله‌‌‌ی حدود یک سانتی‌متر از یکدیگر، روی تخته‌شستی بگذاری. با مخلوط مقدار مساوی از هر سه‌ رنگ می‌توانی رنگ‌ سیاه پایه بسازی.
  • با کم و زیاد کردن مقدار هر یک از رنگ‌ها، می‌توانی ته‌مایه‌ی اصلی رنگ‌ سیاه را تعیین کنی.
  • درصورت استفاده از قلم‌مو برای قراردادن رنگ‌ روی تخته‌شستی برای هر رنگ از قلم‌موی جداگانه‌ استفاده کن و رنگ‌ها را فقط روی تخته با هم مخلوط کنی.
  • تقریباً محال است که بتوانی یک طیف از رنگ سیاه را دو بار بسازی. پس بهتر این است که تمام رنگ موردنیازت را یکجا بسازی.
 3. 3
  حالا زمان مخلوط کردن رنگ‌هاست. برای این کار می‌توانی از قلم‌مو استفاده کنی. البته بعضی رنگ‌ها با کاردک یا ابزار فلزی تیز راحت‌تر مخلوط می‌شوند. رنگ‌ها را به مدت ۱۵ ثانیه به‌هم‌ بزن تا مخلوط یک‌دستی ساخته شود و هیچ ردی از تک‌رنگ‌های اصلی در آن دیده نشود.
  • اگر برای مخلوط کردن رنگ‌ها از قلم‌مو استفاده می‌کنی، قلم‌مو را به ‌نرمی بچرخان و فشار زیادی نیاور، چون موهای قلم‌مو با فشار زیاد به تخته‌شستی خراب می‌شود.
 4. 4
  مقدار و طیف رنگ را تنظیم کن. رنگ سیاه را بر اساس کارکردی که مدنظرت است بساز. مثلاً با اضافه کردن کمی رنگ سفید می‌توانی رنگ سیاه را کمی روشن‌تر کنی و با اضافه کردن کمی آبی می‌توانی رنگ سیاه برای کشیدن آسمان شب را بسازی.[۲]
  • اگر وقت و مقدار کافی رنگ داشته باشی می‌توانی با رنگ‌ها بازی کنی و رنگ مطلوبت را بسازی. مثلاً با اضافه کردن کمی قهوه‌ای یا سبز به سیاه می‌توانی درخت کاج را در نور شب بکشی یا مثلاً با افزودن کمی رنگ زرد بازتاب نور خورشید را روی نرده‌ی آهنی سیاه نشان بدهی.
  • رنگ سیاه دست‌ساز معمولاً یک‌دست نیست ولی از سیاه خالص نمود بهتری دارد.
روش 2
روش 2 از 3:

ترکیب رنگ‌های مکمل

 1. 1
  می‌توانی رنگ‌های قرمز و سبز را با هم ترکیب کنی. مخلوط رنگ‌هایی که در چرخه‌ی رنگ متضاد هم هستند باعث می‌شود که آن‌ رنگ‌ها خصوصیات رنگی خودشان را از دست بدهند و یک رنگ تیره‌ به دست ‌آيد. بسته به این که چه رنگ سیاهی مدنظرت است می‌توانی هر قرمزی را با هر سبزی ترکیب کنی. سبز تیره و قرمز متوسط برای ساختن یک رنگ سیاه ساده بهترین هستند.[۳]
 2. 2
  می‌توانی آبی و نارنجی را با هم ترکیب کنی. کمی رنگ آبی لاجوردی و نارنجی روشن را روی سطحی مخلوط کن. رنگ‌ها را به آرامی به‌هم بزن تا رنگ سیاه کم‌کم ساخته شود. اگر از هر دو رنگ به میزان مساوی استفاده کرده‌ای ولی رنگ ساخته شده تیرگی مورد نظرت را ندارد می‌توانی کمی آبی به آن اضافه کنی.[۴]
 3. 3
  می‌توانی زرد و بنفش را با هم ترکیب کنی. با ترکیب تقریباً ۶۰ درصد بنفش و ۴۰ درصد زرد می‌توانی رنگ سیاه را بسازی. بعد از آن می‌توانی با تغییر نسبت‌ها به رنگ مورد نظرت برسی. زرد لیمویی رنگ استانداردی است که در ترکیب با کمی بنفش خیلی خوب جواب می‌دهد.
روش 3
روش 3 از 3:

ترکیب آبی و قهوه‌ای

 1. 1
  کمی رنگ آبی تیره را روی تخته‌شستی یا هر سطحی که برای مخلوط کردن درنظر گرفته‌ای قرار بده. چون رنگ‌ آبی تقریباً نیمی از کل رنگ نهایی است سعی کن به حد کافی از آن داشته باشی تا بتوانی رنگ موردنظرت را بسازی.[۵]
 2. 2
  مقدار خیلی کمی رنگ قهوه‌ای سوخته کنار آبی قرار بده. رنگ‌ها را در یک نقطه کنار هم نگذار، بهتر است که بین آ‌ن‌ها یک سانتیمتر فاصله باشد. بعد رنگ‌ها را به آرامی با هم مخلوط کن. با کم و زیاد کردن هر کدام از این دو رنگ می‌توانی به رنگ دلخواهت برسی.
 3. 3
  می‌توانی کمی آبی نیلی هم اضافه کنی. اگر بخواهی که رنگ سیاهی که ساخته‌ای تیره‌تر شود می‌توانی نقطه‌ی کوچکی از این رنگ به آن اضافه کنی. این ترکیب جدید برای به تصویر کشیدن عمق تاریکی شب مناسب است.

نکات

 • همیشه وقتی با رنگ سیاه سروکار داری لباس‌‌ کهنه‌ و دم‌دستی بپوش و تمام سطوح اطراف را بپوشان.
 • رنگ‌ را با آب زیاد مخلوط نکن چون رقیق می‌شود.
 • اگر نمی‌دانی دقیقاً چقدر رنگ لازم داری، بهتر است هر بار مقدار کمی اضافه کنی تا رنگ موردنظرت به‌دست بیاید.
 • حتماً این کار را با اجازه‌ی بزرگ‌ترها انجام بده.


چیزهایی که نیاز داری

 • رنگ قرمز
 • رنگ آبی
 • رنگ زرد
 • رنگ سبز
 • رنگ نارنجی
 • رنگ بنفش
 • رنگ قهوه‌ای
 • تخته‌شستی یا سطحی برای ترکیب کردن رنگ‌ها
 • وسیله‌ای برای مخلوط کردن رنگ‌ها

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

رنگ قرمز بسازیمرنگ قرمز بسازیم
اشیا پلاستیکی را رنگ کنیم
جوهر را از کاغذ پاک کنیمجوهر را از کاغذ پاک کنیم
دور کمرمان را اندازه بگیریمدور کمرمان را اندازه بگیریم
طلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیمطلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیم
در بازی دوز برنده شویمدر بازی دوز برنده شویم
بند کفش را گره بزنیمبند کفش را گره بزنیم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
قد خودمان را اندازه بگیریمقد خودمان را اندازه بگیریم
اسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیماسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیم
چسبندگی اسلایم را کم کنیمچسبندگی اسلایم را کم کنیم
سوزن را نخ کنیم و گره بزنیمسوزن را نخ کنیم و گره بزنیم
آلوئه ورا را هرس کنیمآلوئه ورا را هرس کنیم
کپک را از روی مبلمان چوبی پاک کنیمکپک را از روی مبلمان چوبی پاک کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Jeanine Hattas Wilson
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Jeanine Hattas Wilson
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۱۲۰٬۰۴۱بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱۲۰٬۰۴۱بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟