آیا مطمئن نیستی که دینام خوب کار می‌کند؟ اگر نمی‌دانی دنبال چه بگردی، خیلی سخت است که بگویی دینام خوب کار می‌کند یا نه. آسان‌ترین راه برای فهمیدن آن، استفاده از ولت‌سنج است. اگر با سیستم خودروی خود آشنا باشی، راه‌های دیگری را هم می‌توانی امتحان کنی. این تست برای بررسی سلامت دینام و باتری است. بعضی از خودروهای جدید ممکن است دارای سیستم‌ شارژ کامپیوتری باشند که نیازمند تست‌های بیشتری است.

روش 1
روش 1 از 2:

استفاده از ولت‌سنج

 1. 1
  یک ولت‌سنج بخر. ولت‌سنج را می‌توانی از نزدیک‌ترین فروشگاه لوازم یدکی به قیمتی نه چندان گران تهیه کنی.[۱] نگران قیمت دستگاه نباش؛ یک ولت‌سنج ارزان هم برای این کار کافی است.
  • اگر مولتی‌متر داری، می‌توانی از آن هم استفاده کنی. مولتی‌متر علاوه بر ولتاژ، سایر پارامترهای جریان الکتریکی، مثل شدت جریان و مقاومت را هم اندازه‌گیری می‌کند. برای چک کردن دینام باید ولتاژ برق آن را اندازه‌گیری کنی.[۲]
 2. 2
  اول باتری را بررسی کن. باتری باید بتواند خودرو را روشن کند تا موتور ماشین هم بعد از روشن شدن، دینام را با سرعت کافی بگرداند و آن را شارژ نگه‌دارد. یعنی اگر باتری خیلی ضعیف باشد، نمی‌توانی خودرو را روشن کنی و در نتیجه نمی‌توانی دینام را تست کنی و انجام هر تستی با ولت‌سنج کاملا بیهوده است. اگر هوا سرد است یا باتری قدیمی است، مشکل احتمالا از باتری است و دینام سالم است. برای همین باید باتری را قبل از دینام چک کنی. [۳] در ادامه، شیوه‌ی کار را می‌خوانی:
  • خودرو را خاموش کن. وقتی که می‌خواهی ولت‌سنج را وصل کنی، باید مطمئن شوی که موتور خاموش است.[۴]
  • کاپوت را باز کن.
  • ولت‌سنج را به باتری وصل کن. گیره‌ی قرمز ولت‌سنج را به قطب مثبت باتری و گیره‌ی سیاه را به قطب منفی متصل کن. مراقب باش دستت با باتری تماس نداشته باشد.
  • ولت‌سنج را بخوان. اگر ولتاژ باتری بیشتر از ۱۲/۵ ولت را نشان دهد، یعنی قدرت کافی برای روشن کردن دینام را دارد و بعد می‌توانی دینام را چک کنی.
  • اگر ولتاژ باتری کافی نیست، می‌توانی باتری را شارژ کنی و دوباره آن را تست کنی و یا دینام را به روش دیگری چک کنی.
 3. 3
  خودرو را روشن کن و دور موتور را به ۲۰۰۰ دور در دقیقه برسان. این کار به باتری توان کافی می‌دهد و باعث می‌شود تنظیم‌کننده‌ی ولتاژ، دینام را با بالاترین سرعت بچرخاند.
 4. 4
  بگذار موتور کار کند و با ولت‌سنج دوباره باتری را تست کن. این بار که ولت‌سنج را می‌خوانی، ولتاژ باید حداقل به ۱۳ برسد. اگر با تغییر دور موتور، ولتاژ بین ۱۳ و ۱۴/۵ نوسان کند، وضعیت دینام خوب است، اما اگر ولتاژ ثابت بماند یا کم شود، دینام درست کار نمی‌کند.[۵] [۶]
  • این کار را با روشن کردن چراغ‌ها، رادیو و کولر تکرار کن. اگر ولتاژ باتری با دور موتور ۲۰۰۰ دور در دقیقه و روشن بودن همه‌ی این تجهیزات در حدود ۱۳ ولت ثابت بماند، نشان می‌دهد که دینام دارد باتری را شارژ می‌کند.
روش 2
روش 2 از 2:

بررسی دینام

 1. 1
  درجه‌ی دینام را چک کن. اگر درجه‌ی ولت‌سنج یا آمپرسنج داری، خروجی دینام را می‌توانی چک کنی. برای تست، دور موتور را به ۲۰۰۰ دور در دقیقه برسان و فن کولر یا بخاری را با AC، چراغ‌های جلو و سایر تجهیزات الکتریکی که بار دینام را بالا می‌برند روشن کن. بعد درجه‌ی ولت‌سنج یا آمپرسنج را چک کن و ببین آیا پایین آمده‌اند؟ به طور کلی اگر ولت‌سنج با موتور روشن نسبت به زمانی که موتور خاموش است عدد بیشتری را نشان ‌می‌دهد، می‌توانی مطمئن باشی که دینام کار می‌کند.
 2. 2
  در حالی که موتور روشن است به صدای دینام گوش کن. اگر مشکل در یاتاقان‌ها باشد، ممکن است صدایی سوت مانند از جلوی خودرو بشنوی، این صدا با روشن کردن همزمان تجهیزات الکتریکی که برق بیشتری می‌کشند شدیدتر خواهد شد.[۷]
 3. 3
  رادیو را روشن کن و دور موتور را بالا ببر. رادیو را با صدای کم، روی موج AM و کانالی غیر از موزیک تنظیم کن. اگر وقتی روی پدال گاز فشار می‌دهی، رادیو سوت بکشد یا صدایش مختل شود، احتمالا دینام اشکال فنی دارد.[۸]
 4. 4
  یک فروشگاه لوازم یدکی خودرو پیدا کن که دینام را به رایگان تست کند. چون فروشگاه‌ها تمایل دارند که دینام را از آنها بخری، معمولا برای رقابت دینامت را به رایگان تست می‌کنند. دینام را باز کن و برای اطمینان در یک فروشگاه چک کن.[۹]

نکات

 • حتی اگر به این نتیجه برسی که دینام درست کار نمی‌کند، مشکل ممکن است از جای دیگری باشد. برای مثال ممکن است، یک فیوز سوخته باشد، سیم رله خراب شده یا تنظیم‌کننده ولتاژ عیب کرده باشد.
 • وقتی هوا خیلی سرد است، قبل از روشن کردن خودرو، چراغ‌های جلوی را یک یا دو دقیقه روشن و دوباره خاموش کن. وقتی باتری گرم شود خودرو را روشن خواهد کرد.

هشدارها

 • بعضی‌ افراد برای تست دینام پیشنهاد می‌کنند که خودرو را روشن کنی، کابل منفی باتری را شل کنی و ببینی آیا موتور خاموش می‌شود یا نه. اما بهتر است این روش را امتحان نکنی چون ممکن است با عث سوختن تنظیم‌کننده ولتاژ، دینام یا سایر تجهیزات الکتریکی شود.
 • وقتی کاپوت باز است و با موتور روشن در حال کار هستی، مواظب دست‌، لباس‌ آویزان، موهای بلند و جواهراتت باش، چون ممکن است لای قطعات متحرک موتور گیر کنند.

در مورد ویکی‌هاو

Jay Safford
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
مکانیک ارشد
این مقاله با همکاری Jay Safford به‌طور مشارکتی نوشته شده. جی سافرد یک مدیر پروژه و مشاور خودرو است. او دارای رتبه‌ی ممتاز خدمات خودرو (ASE)، عضو انجمن NAFA Fleet Management Association و عضو گروه Ford و همچنین دارای مجوز L1 است. او در زمینه‌ی تعمیرات خودرو بیش از 15 سال سابقه دارد و به‌عنوان مدرس خودور در انستیتوی فنی Lincoln واقع در West Palm Beach ایالت فلوریدا خدمت کرده است. این مقاله ۱۱٬۷۵۳بار مشاهده شده است.
به زبان‌های دیگر
از این صفحه ۱۱٬۷۵۳بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟