این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد که چگونه دو روتر را به هم وصل کنی. با اتصال روتر‌ها به یکدیگر می‌توانی هم محدوده‌ی پوشش و هم حداکثر تعداد اتصال‌های اینترنتی خودت را افزایش بدهی. اگر‌چه ساده‌ترین راه اتصال دو روتر از طریق کابل اترنت است، اما اتصال بی‌سیم یک روتر به روتر اصلی هم امکان‌پذیر است.

روش 1
روش 1 از 2:

با استفاده از کابل اترنت

 1. 1
  روتر اصلی را مشخص کن. روتر اصلی همان روتری است که همیشه باید مستقیماً به مودم و پریز برق وصل باشد. عموماً روتری که جدیدتر است و امکانات بیشتری دارد، به‌عنوان روتر اصلی انتخاب می‌شود.
  • اگر هر دو روتر مشابه هم هستند، مهم نیست که کدام‌یک را انتخاب ‌کنی.
 2. 2
  روتر دوم را مشخص کن. روتر دوم روتری است که شبکه‌ی اصلی را گسترش می‌دهد. معمولاً روتری که قدیمی‌تر است به‌عنوان روتر دوم در‌نظر گرفته می‌شود.
  • اگر یک شبکه‌ی LAN به WAN ایجاد می‌‌‌کنی، این روتر شبکه‌ی ثانویه را کنترل خواهد کرد (توضیحات در ادامه).
 3. 3
  هر دو روتر را در کنار کامپیوترت قرار بده. بهتر است هنگام تنظیمات اولیه، روتر‌ها را نزدیک کامپیوترت قرار بدهی تا بتوانی راحت به آن‌ها دسترسی داشته باشی. بعداً می‌توانی آن‌ها را در مکان دائمی‌شان قرار بدهی.
 4. 4
  بین ارتباط LAN به LAN یا LAN به WAN یکی را انتخاب کن. با وجود اینکه می‌توانی برای هردوی این ارتباط‌ها از کابل اترنت استفاده کنی، هر‌کدام از آن‌ها کاربرد‌ نسبتاً متفاوتی دارند:
  • ارتباط LAN به LAN – برای افزودن روتر دوم محدوده‌ی پوشش وای‌فای را افزایش می‌دهد. همچنین از ارتباط LAN به LAN می‌توانی برای به اشتراک گذاشتن فایل‌ بین کامپیوتر‌های متصل به شبکه، گوشی‌های هوشمند و غیره استفاده کنی.
  • ارتباط LAN به WAN - یک شبکه‌ی ثانویه در داخل شبکه‌ی اصلی ایجاد می‌کند و امکان می‌دهد تا روی هر‌ کامپیوتر، گوشی موبایل یا دستگاه دیگری که به شبکه متصل است، محدودیت‌هایی را اعمال کنی. از ارتباط LAN به WAN نمی‌توانی برای اشتراک‌گذاری فایل‌ استفاده کنی.
 5. 5
  تنظیمات اولیه‌ی روتر را انجام بده. روتر اصلی را به‌وسیله‌ی کابل اترنت به مودم وصل کن و سپس با یک کابل اترنت دیگر کامپیوترت را به روتر متصل کن.
  • اگر از مک استفاده می‌کنی، احتمالاً روی کامپیوترت پورت اترنت نداری. می‌توانی برای حل این مشکل یک مبدل اترنت به USB-C (که معمولاً آن را به اسم "Thunderbolt 3" نیز می‌شناسند) تهیه بکنی.
  • در کامپیوتر‌های ویندوز که پورت اترنت ندارند می‌توانی از مبدل اترنت به USB استفاده کنی.
 6. 6
  روتر را کانفیگ (پیکره‌بندی) کن. از‌آنجایی‌که قرار است این روتر ارتباط با اینترنت را مدیریت کند، آن را طوری تنظیم کن که انگار فقط همان یک روتر را داری.
  • در بیشتر روتر‌ها می‌توانی با وارد کردن آدرس IP روتر در مرورگر وب به روتر دسترسی پیدا کنی.
  • هر مدل روتر تنظیمات خاص خود را دارد. اگر در ادامه‌ی این روش، تنظیمات یا بخش خاصی از تنظیمات را در صفحه‌ی روتر خودت پیدا نکردی، دفترچه‌ی راهنمای روتر یا اطلاعات آنلاین مربوط به آن را بررسی کن.
 7. 7
  تنظیمات DHCP را تغییر بده. اگر شبکه‌ی LAN به WAN ایجاد می‌کنی به صفحه‌ی تنظیمات روتر برو و سرویس DHCP روتر اصلی را برای دادن آدرس‌های بین 192.168.1.2 تا 192.168.1.50 تنظیم کن.
  • اگر شبکه‌ی LAN به LAN ایجاد می‌کنی، می‌توانی تنظیمات DHCP را در‌حالت پیش‌فرض حفظ کنی.
  • بعد از اینکه‌ کار کانفیگ روتر تمام شد، کامپیوتر را از روتر جدا کن.
 8. 8
  روتر دوم را کانفیگ کن. در صورت نیاز روتر اول را از کامپیوتر جدا کن و بعد از وصل کردن روتر دوم به کامپیوتر، مراحل زیر را دنبال:
  • صفحه‌ی تنظیمات روتر را باز کن.
  • آدرس IP روتر دوم را تغییر بده تا با روتر اول یکسان شود، سپس رقم یکی مانده به آخر را یک واحد افزایش بده. (به عنوان مثال 192.168.1.1 را به 192.168.2.1 تغییر بده).
   • اگر شبکه‌ی LAN به WAN ایجاد می‌کنی، آدرس WAN IP روتر دوم را به 192.168.1.51 تغییر بده.
  • دقت کن شماره‌ی "Subnet mask" (زیر‌شبکه) روتر اول و دوم یکسان باشد.
  • اگر امکان غیر‌فعال کردن گزینه‌ی UPnP در روتر دوم را داری، این کار را انجام بده.
 9. 9
  سرور DHCP را در روتر دوم تنظیم کن. اگر شبکه‌ی LAN به LAN ایجاد می‌کنی، سرویس DHCP روتر دوم را خاموش کن. اگر یک شبکه‌ی LAN به WAN ایجاد می‌کنی، باید سرور DHCP روتر دوم بین آدرس‌های 192.168.2.2 و 192.168.2.50 تنظیم شود.[۱]
  نکته از طرف متخصص
  Luigi Oppido

  Luigi Oppido

  تکنسین تعمیرات کامپیوتر
  لوئیجی اوپیدو، صاحب و گرداننده‌ی مجموعه‌ی Pleasure Point Computersدر شهر سانتا کروز ایالت کالیفرنیا است. لوئیجی در زمینه‌های تعمیرات عمومی کامپیوتر، بازیابی اطلاعات، حذف ویروس‌ها و ارتقا سیستم‌ها بیش از 25 سال تجربه دارد.
  Luigi Oppido
  Luigi Oppido
  تکنسین تعمیرات کامپیوتر

  طبق نظر کارشناس ما: اگر دو روتر را به یکدیگر وصل می‌کنی، روتر اول را طوری تنظیم کن که شبکه را کنترل کند و DHCP روتر‌ دیگر را خاموش کن، چرا‌که در‌غیر‌این‌صورت هر‌یک از روتر‌ها آدرس‌های شبکه‌ی خودشان را برای یکدیگر ارسال و دریافت می‌کنند و تو تو قادر نخواهی بود از هیچکدام از آن‌ها استفاده کنی.

 10. 10
  کانال وایرلس را تغییر بده. اگر هر دو روتر وایرلس (بی‌سیم) هستند، باید کانال‌های آن‌ها را به‌صورت دستی تنظیم کنی تا با یکدیگر تداخل پیدا نکنند. می‌توانی این کار را با تنظیم کانال روتر اول از ۱ تا ۶ و تنظیم روتر دوم روی کانال ۱۱ انجام بدهی.
 11. 11
  روتر‌ها را در جای خودشان قرار بده. حالا که کانفیگ روتر‌ها انجام شده است، باید آن‌ها را در مکان مورد‌نظر قرار بدهی. یادت باشد که دو روتر را با کابل اترنت به هم وصل کنی.
  • اگر روترها در اتاق‌های مختلفی هستند برای دسترسی به اتاق دیگر، می‌توانی کابل اترنت را از داخل دیوار عبور بدهی.
  • بهتر است برای راحتی کار روتر اصلی را در کنار مودم قرار بدهی.
 12. 12
  روتر‌ها را به هم متصل کن. یک سر کابل اترنت را به پورت LAN روتر اصلی و سر دیگر آن را به پورت LAN روتر دوم وصل کن.
  • اگر شبکه‌ی LAN به WAN ایجاد می‌کنی، سر دیگر کابل را به پورت WAN (یا "Internet") روتر دوم وصل کن.
روش 2
روش 2 از 2:

با استفاده از شبکه‌ی Wireless (بی‌سیم)

 1. 1
  مطمئن شو که تجهیزاتت با هم سازگار هستند. با‌وجود‌اینکه می‌توانی از بیشتر روتر‌های بی‌سیم به‌عنوان wireless access points (نقطه‌ی دسترسی بی‌سیم) و یا افزایش دهنده‌ی برد استفاده کنی، ولی خیلی از روتر‌های معمولی قابلیت ایجاد شبکه در شبکه‌ی روتر اصلی را ندارند.[۲]
  • برای ایجاد یک شبکه‌ی وایرلس مجزا در داخل شبکه‌ی روتر اصلی، روتر دوم باید قابلیت "bridge" (پل زدن) یا "repeater" (تکرار کننده) را داشته باشد.
  • می‌توانی با بررسی دفترچه‌ی راهنمای روتربفهمی آیا حالت bridge (پل زدن) را دارد یا خیر. همچنین می‌توانی مشخصات روترت را در اینترنت بررسی کنی.
 2. 2
  هر دو روتر را در کنار کامپیوترت قرار بده. بهتر است هنگام تنظیمات اولیه، روتر‌ها را نزدیک کامپیوترت قرار بدهی تا بتوانی راحت به آن‌ها دسترسی داشته باشی. بعد از اتمام مراحل کانفیگ، می‌توانی آن‌ها را به محل‌ دائمی‌شان منتقل کنی.
 3. 3
  تنظیمات اولیه‌ی روتر را انجام بده. روتر اصلی را به‌وسیله‌ی کابل اترنت به مودم وصل کن و سپس با یک کابل اترنت دیگر کامپیوترت را به روتر متصل کن.
  • اگر از مک استفاده می‌کنی، احتمالاً روی کامپیوترت پورت اترنت نداری. می‌توانی برای حل این مشکل یک مبدل اترنت به USB-C (که معمولاً آن را به اسم "Thunderbolt 3" نیز می‌شناسند) تهیه کنی.
  • در کامپیوتر‌های ویندوز که پورت اترنت ندارند می‌توانی از مبدل اترنت به USB استفاده کنی.
 4. 4
  روتر را کانفیگ (پیکره‌‌بندی) کن. از‌آنجایی‌که قرار است این روتر ارتباط با اینترنت را مدیریت کند، آن را طوری تنظیم کن که انگار فقط همان یک روتر را داری.
  • در بیشتر روتر‌ها می‌توانی با وارد کردن آدرس IP روتر در مرورگر وب به روتر دسترسی پیدا کنی.
  • هر مدل‌ روتر تنظیمات خاص خود را دارد. اگر در ادامه‌ی این روش، تنظیمات یا بخش خاصی از تنظیمات را در صفحه روتر خودت پیدا نکردی، دفترچه‌ی راهنمای روتر یا اطلاعات آنلاین مربوط به آن را بررسی کن.
 5. 5
  صفحه‌ی کانفیگ روتر دوم را باز کن. روتر دوم را با استفاده از کابل اترنت به کامپیوترت وصل کن. لازم نیست آن را به مودم وصل کنی. بعد از ورود، صفحه‌ی تنظیمات "Internet" یا "Wireless" (بی‌سیم) را پیدا کن.
 6. 6
  حالت Bridge (پل زدن) را انتخاب کن. در صفحه‌ی تنظیمات وایرلس از داخل یکی از منو‌های "Network Mode" (حالت شبکه)، "Wireless Mode" (حالت بی‌سیم) یا "Connection Type" (نوع اتصال)، حالت "Bridge Mode" (پل زدن) یا "Repeater Mode" (تکرار‌کننده) را انتخاب کن. اگر منویی برای انتخاب این گزینه‌ها در روتر وجود نداشت، احتمالاً روتر تو ویژگی bridging (پل زدن) را پشتیبانی نمی‌کند، با این وجود کماکان می‌توانی آن را از طریق اترنت تنظیم کنی.
 7. 7
  آدرس IP روتر دوم را مشخص کن. برای روتر دوم یک آدرس IP در محدوده‌ی روتر اصلی وارد کن، به عنوان مثال اگر آدرس روتر اصلی 192.168.1.1 است، برای روتر دوم، آدرس 192.168.1.50 یا چیز دیگری در محدوده‌ی DHCP روتر اول وارد کن.
  • دقت کن شماره‌ی "Subnet mask" (زیر‌شبکه) روتر اول و دوم یکسان باشد.
 8. 8
  یک اسم متفاوت برای روتر دوم انتخاب کن. این کار به تو کمک می‌کند تا بدانی به کدام روتر در شبکه‌ وصل شده‌ای.
  • به عنوان مثال: می‌توانی اسم روتر اول را "َR1" و اسم روتر دوم را "R2" بگذاری.
  • مطمئن شو که حالت امنیتی هر دو روتر روی WPA2 است و هر دو از کلمه‌ی عبور یکسانی استفاده می‌کنند.
 9. 9
  روتر دوم را در محل خودش قرار بده. بعد از اینکه روتر دوم را کانفیگ کردی، می‌توانی آن را در‌جایی که می‌خواهی سیگنال‌ها را تقویت کند قرار بدهی. برای بازدهی بهتر، روتر باید جایی قرار بگیرد که حداقل ۵۰٪ قدرت سیگنال‌های روتر اول را دریافت کند.
  • اگر روتر دوم با روتر اول در یک خط دید باشد، سیگنال‌های قوی‌تری خواهد داشت.

نکات

 • هرچه‌قدر موانع و اشیاء موجود بین دو روتر‌ کمتر باشند، عملکرد آنها بهتر خواهد بود. موانعی مثل دیوار‌، وسایل برقی و طبقات ساختمان، سیگنال‌های روتر را به‌شدت ضعیف می‌کند.

هشدارها

 • لپ‌تاپ‌های مک معمولاً پورت اترنت ندارند و بسیاری از لپ‌تاپ‌های ویندوز هم پورت اترنت را حذف کرده‌اند. بنابراین ممکن است برای تنظیم و کانفیگ روتر به مبدل نیاز داشته باشی.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
در اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریمدر اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
پس‌زمینه‌ی تصاویر را با Paint حذف کنیمپس‌زمینه‌ی تصاویر را با Paint حذف کنیم
شماره‌ تلفن را در فیسبوک جستجو کنیمشماره‌ تلفن را در فیسبوک جستجو کنیم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Luigi Oppido
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
تکنسین تعمیرات کامپیوتر
این مقاله با همکاری Luigi Oppido به‌طور مشارکتی نوشته شده. لوئیجی اوپیدو، صاحب و گرداننده‌ی مجموعه‌ی Pleasure Point Computersدر شهر سانتا کروز ایالت کالیفرنیا است. لوئیجی در زمینه‌های تعمیرات عمومی کامپیوتر، بازیابی اطلاعات، حذف ویروس‌ها و ارتقا سیستم‌ها بیش از 25 سال تجربه دارد. این مقاله ۲۳٬۵۶۹بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲۳٬۵۶۹بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟