اندازه‌ی دور کمر رقم مهمی است و در خیلی موارد، از انتخاب پوشاک تا تعیین وزن مناسب، از آن استفاده می‌شود. خوشبختانه اندازه‌گیری دور کمر آسان است و تو می‌توانی با یک متر نواری این کار را انجام دهی.

روش 1 از 2:
نحوه‌ی اندازه‌گیری

 1. 1
  لباست را دربیاور یا بالا بکش. برای اندازه‌گیری دقیق، متر باید به شکمت بچسبد. برای همین باید تمام لباس‌هایت را کنار بزنی. پیراهنت را دربیاور یا آن را تا زیر سینه بالا بکش. اگر شلوارت مانع اندازه‌گیری است، آن را هم تا روی باسن پایین بکش.
 2. 2
  گودی کمرت را پیدا کن. با انگشتانت بالای استخوان لگن و دنده‌ی زیر قفسه سینه‌ات را پیدا کن. کمر قسمت نرم و گوشتی بین این دو استخوان است. [۱] همچنین باریک‌ترین قسمت تنه‌ که معمولا از ناف یا بالای آن رد می‌شود، کمر است.
  نکته از طرف متخصص
  Laila Ajani

  Laila Ajani

  مربی بدن‌سازی
  لایلا آجانی، مربی بدن‌سازی و موسس Push Personal Fitness است. این باشگاه بدن‌سازی در منطقه‌ی خلیج سان‌فران‌سیسکو قرار دارد. لایلا در ورزش‌های رقابتی (ژیمناستیک، پاورلیفتینگ و تنیس)، بدن‌سازی، دو‌استقامت و وزنه‌بردای تخصص دارد. او دارای گواهینامه از انجمن ملی قدرت و آمادگی آمریکا (NSCA) و فدراسیون پاورلیفتینگ آمریکا (USAPL) و متخصص ارزیابی حرکات (CES) است.
  Laila Ajani
  Laila Ajani
  مربی بدن‌سازی

  به گفته‌ی کارشناسان: موقع اندازه‌گیری کمر باریکترین قسمت آن پیدا کن. این ناحیه معمولا کمی بالاتر از جایی که بیشتر افراد تصور می‌کنند و اندکی بالاتر از ناف است. اگر می‌خواهی دور کفلت را هم اندازه بگیری باید کمی پایین‌تر و قسمت پهنی که بالاتر از باسن است را در نظر بگیری.

 3. 3
  متر را دور کمرت بپیچ. کامل بایست و معمولی نفس بکش. یک سر متر را بالای نافت بگذار و بقیه‌ی متر را از پشت کمر رد کن و دوباره در جلو به نقطه‌ای که سر متر را نگه‌داشتی برسان. متر باید موازی با زمین و کاملا دور کمرت باشد، زیاد سفت نباشد و در بدنت فرو نرود.[۲]
  • دقت کن متر کاملا صاف باشد و بخصوص پشت کمرت پیچ نخورده باشد.
 4. 4
  عدد روی متر را بخوان. نفست را به آرامی بیرون بده و متر را نگاه کن.[۳] اندازه‌ی دور کمرت جایی از متر است که به عدد صفر سر متر برسد. عددی که می‌بینی اندازه‌ی دور کمرت به واحدی خواهد بود که برای اندازه‌گیری استفاده می‌کنی، یعنی اینچ یا سانتی‌متر.
 5. 5
  یکبار دیگر اندازه‌گیری کن. اندازه‌گیری را یک بار دیگر تکرار کن تا از دقت آن مطمئن بشوی. اگر با اندازه‌گیری اول اختلاف داشت، برای بار سوم هم اندازه‌گیری کن و میانگین این سه اندازه را در نظر بگیر.

روش 2 از 2:
تفسیر نتیجه‌ی اندازه‌گیری

 1. 1
  اندازه‌‌ی دور کمرت را از لحاظ معیارهای سلامتی بررسی کن. اندازه‌ی دور کمر مناسب برای آقایان حداکثر ۹۴ سانتی‌متر (۳۷ اینچ) و برای خانم‌ها حداکثر ۸۰ سانتی‌متر (۳۱/۵ اینچ) است. [۴] اگر اندازه‌ی دور کمرت با توجه به جنیست تو بیشتر از این ارقام باشد، نشان می‌‌دهد که از نظر سلامتی مستعد مشکلات جدی مثل حمله‌ی قلبی و سکته هستی. [۵] اندازه‌ی دور کمر بالا همچنین می‌تواند شاهدی بر دیابت نوع ۲ و سرطان باشد.[۶]
  • اگر اندازه‌ی دور کمرت بیشتر از محدوده‌ی سلامتی است بهتر است با پزشک مشورت کنی.
 2. 2
  عواملی را که بر دقت نتیجه‌گیری تاثیر دارند در نظر بگیر. اندازه‌ی دور کمر همیشه معیار مناسبی برای تشخیص سلامتی نیست. برای مثال، اگر باردار باشی یا اگر از نظر پزشکی در شرایطی باشی که با تورم شکم همراه است (مثلا بعد از غذا یا حالت نفخ)، حتی درصورت سلامتی کامل، احتمال دارد اندازه‌ی دور کمرت بیشتر از حد نرمال باشد. همچنین در بعضی افراد به خاطر نژاد و یا به طور ارثی ممکن است دور کمر زیاد باشد. مثلا در بین اهالی چین، ژاپن، افریقای جنوبی، بومیان، یا قبایل جزیره تنگه تورس این امکان وجود دارد. [۷]
 3. 3
  برای اطمینان بیشتر BMI خودت را چک کن. بعد از این که دور کمرت را اندازه گرفتی اگر مطمئن نیستی که در محدوده‌ی مناسب هستی، بهتر است شاخص توده‌ی بدنی‌ات (BMI) را چک کنی. [۸] این شاخص نسبت وزن و قدت را می‌سنجد و بر اساس آن می‌توانی تشخیص دهی آیا نیاز به کاهش وزن داری یا خیر. [۹]
  • اگر نتیجه‌ی BMI نشان می‌دهد که اضافه وزن داری یا چاق هستی، با پزشک درباره‌ی راه‌های رسیدن به وزن مناسب و حفظ آن مشورت کن.

نکات

 • اگر می‌خواهی تغییر وزنت را کنترل کنی، هر ماه دور کمرت را اندازه بگیر. این کار برای کنترل وضع سلامتی یا تغییر وزن سودمند است، بخصوص اگر بخواهی در یک مراسم خاص، مثل عروسی، جشن یا دورهمی یک لباس از پیش حاضر را بپوشی.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

اشیا پلاستیکی را رنگ کنیم
طلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیمطلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیم
رنگ قرمز بسازیمرنگ قرمز بسازیم
قد خودمان را اندازه بگیریمقد خودمان را اندازه بگیریم
اسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیماسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
در بازی دوز برنده شویمدر بازی دوز برنده شویم
بند کفش را گره بزنیمبند کفش را گره بزنیم
سوزن را نخ کنیم و گره بزنیمسوزن را نخ کنیم و گره بزنیم
بازی ها را در پس زمینه دانلود کنیم (وقتی ایکس باکس خاموش است)بازی ها را در پس زمینه دانلود کنیم (وقتی ایکس باکس خاموش است)
گل رز نقاشی کنیمگل رز نقاشی کنیم
جوهر را از کاغذ پاک کنیمجوهر را از کاغذ پاک کنیم
دو عکس را کنار هم قرار بدهیمدو عکس را کنار هم قرار بدهیم
آلوئه ورا را هرس کنیمآلوئه ورا را هرس کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Laila Ajani
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
مربی بدن‌سازی
این مقاله به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری Laila Ajani. لایلا آجانی، مربی بدن‌سازی و موسس Push Personal Fitness است. این باشگاه بدن‌سازی در منطقه‌ی خلیج سان‌فران‌سیسکو قرار دارد. لایلا در ورزش‌های رقابتی (ژیمناستیک، پاورلیفتینگ و تنیس)، بدن‌سازی، دو‌استقامت و وزنه‌بردای تخصص دارد. او دارای گواهینامه از انجمن ملی قدرت و آمادگی آمریکا (NSCA) و فدراسیون پاورلیفتینگ آمریکا (USAPL) و متخصص ارزیابی حرکات (CES) است. این مقاله ۱۹٬۱۸۱بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱۹٬۱۸۱بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟