اندازه‌ی دور کمر رقم مهمی است و در خیلی موارد، از انتخاب پوشاک تا تعیین وزن مناسب، از آن استفاده می‌شود. خوشبختانه اندازه گیری دور کمر آسان است و تو می‌توانی با یک متر نواری این کار را انجام دهی.

روش 1 از 2:
نحوه اندازه گیری

 1. 1
  لباست را دربیاور یا بالا بکش. برای اندازه گیری دقیق، متر باید به شکمت بچسبد. برای همین باید تمام لباس‌هایت را کنار بزنی. پیراهنت را دربیاور یا آن را تا زیر سینه بالا بکش. اگر شلوارت مانع اندازه گیری است، آن را هم تا روی باسن پایین بکش.
 2. 2
  گودی کمرت را پیدا کن. با انگشتانت بالای استخوان لگن و دنده‌ی زیر قفسه سینه‌ات را پیدا کن. کمر قسمت نرم و گوشتی بین این دو استخوان است. [۱] همچنین باریک‌ترین قسمت تنه‌ که معمولا از ناف یا بالای آن رد می‌شود، کمر است.
  نکته از طرف متخصص
  Laila Ajani

  Laila Ajani

  مربی بدن‌سازی
  لایلا آجانی، مربی بدن‌سازی و موسس Push Personal Fitness است. این باشگاه بدن‌سازی در منطقه‌ی خلیج سان‌فران‌سیسکو قرار دارد. لایلا در ورزش‌های رقابتی (ژیمناستیک، پاورلیفتینگ و تنیس)، بدن‌سازی، دو‌استقامت و وزنه‌بردای تخصص دارد. او دارای گواهینامه از انجمن ملی قدرت و آمادگی آمریکا (NSCA) و فدراسیون پاورلیفتینگ آمریکا (USAPL) و متخصص ارزیابی حرکات (CES) است.
  Laila Ajani
  Laila Ajani
  مربی بدن‌سازی

  به گفته‌ی کارشناسان: موقع اندازه گیری کمر باریکترین قسمت آن را پیدا کن. این ناحیه معمولا کمی بالاتر از جایی که بیشتر افراد تصور می‌کنند و اندکی بالاتر از ناف است. اگر می‌خواهی دور کفلت را هم اندازه بگیری باید کمی پایین‌تر و قسمت پهنی که بالاتر از باسن است را در نظر بگیری.

 3. 3
  متر را دور کمرت بپیچ. کامل بایست و معمولی نفس بکش. یک سر متر را بالای نافت بگذار و بقیه‌ی متر را از پشت کمر رد کن و دوباره در جلو به نقطه‌ای که سر متر را نگه داشتی برسان. متر باید موازی با زمین و کاملا دور کمرت باشد، زیاد سفت نباشد و در بدنت فرو نرود.[۲]
  • دقت کن متر کاملا صاف باشد و بخصوص پشت کمرت پیچ نخورده باشد.
 4. 4
  عدد روی متر را بخوان. نفست را به آرامی بیرون بده و متر را نگاه کن.[۳] اندازه دور کمرت جایی از متر است که به عدد صفر سر متر برسد. عددی که می‌بینی سایز دور کمرت به واحدی خواهد بود که برای اندازه گیری استفاده می‌کنی، یعنی اینچ یا سانتی‌متر.
 5. 5
  یک بار دیگر اندازه گیری کن. اندازه گیری را یک بار دیگر تکرار کن تا از دقت آن مطمئن بشوی. اگر با اندازه گیری اول اختلاف داشت، برای بار سوم هم اندازه گیری کن و میانگین این سه اندازه را در نظر بگیر.

روش 2 از 2:
تفسیر نتیجه‌ی اندازه گیری

 1. 1
  اندازه‌ دور کمرت را از لحاظ معیارهای سلامتی بررسی کن. سایز دور کمر مناسب برای آقایان حداکثر ۹۴ سانتی‌متر (۳۷ اینچ) و برای خانم‌ها حداکثر ۸۰ سانتی‌متر (۳۱/۵ اینچ) است. [۴] اگر سایز دور کمرت با توجه به جنسیت تو بیشتر از این ارقام باشد، نشان می‌‌دهد که از نظر سلامتی مستعد مشکلات جدی مثل حمله‌ی قلبی و سکته هستی. [۵] سایز دور کمر بالا همچنین می‌تواند شاهدی بر دیابت نوع ۲ و سرطان باشد.[۶]
  • اگر اندازه دور کمرت بیشتر از محدوده‌ی سلامتی است بهتر است با پزشک مشورت کنی.
 2. 2
  عواملی را که بر دقت نتیجه‌گیری تاثیر دارند در نظر بگیر. اندازه دور کمر همیشه معیار مناسبی برای تشخیص سلامتی نیست. برای مثال، اگر باردار باشی یا اگر از نظر پزشکی در شرایطی باشی که با تورم شکم همراه است (مثلا بعد از غذا یا حالت نفخ)، حتی در صورت سلامتی کامل، احتمال دارد سایز دور کمرت بیشتر از حد نرمال باشد. همچنین در بعضی افراد به خاطر نژاد یا به طور ارثی ممکن است سایز دور کمر زیاد باشد. مثلا در بین اهالی چین، ژاپن، افریقای جنوبی، بومیان، یا قبایل جزیره تنگه تورس این امکان وجود دارد. [۷]
 3. 3
  برای اطمینان بیشتر شاخص توده بدنی (BMI) خودت را چک کن. بعد از این که سایز دور کمرت را اندازه گرفتی اگر مطمئن نیستی که در محدوده‌ی مناسب هستی، بهتر است شاخص توده بدنی ات (BMI) را چک کنی. [۸] این شاخص نسبت وزن و قدت را می‌سنجد و بر اساس آن می‌توانی تشخیص دهی آیا نیاز به کاهش وزن داری یا خیر. [۹]
  • اگر شاخص توده بدنی (BMI) نشان می‌دهد که اضافه وزن داری یا چاق هستی، با پزشک درباره‌ی راه‌های رسیدن به وزن مناسب و حفظ آن مشورت کن.

نکات

 • اگر می‌خواهی تغییر وزنت را کنترل کنی، هر ماه دور کمرت را اندازه بگیر. این کار برای کنترل وضع سلامتی یا تغییر وزن سودمند است، بخصوص اگر بخواهی در یک مراسم خاص، مثل عروسی، جشن یا دورهمی یک لباس از پیش حاضر را بپوشی.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

رنگ قرمز بسازیمرنگ قرمز بسازیم
اشیا پلاستیکی را رنگ کنیم
طلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیمطلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
اسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیماسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیم
قد خودمان را اندازه بگیریمقد خودمان را اندازه بگیریم
بند کفش را گره بزنیمبند کفش را گره بزنیم
در بازی دوز برنده شویمدر بازی دوز برنده شویم
سوزن را نخ کنیم و گره بزنیمسوزن را نخ کنیم و گره بزنیم
گل رز نقاشی کنیمگل رز نقاشی کنیم
بازی ها را در پس زمینه دانلود کنیم (وقتی ایکس باکس خاموش است)بازی ها را در پس زمینه دانلود کنیم (وقتی ایکس باکس خاموش است)
کپک را از روی مبلمان چوبی پاک کنیمکپک را از روی مبلمان چوبی پاک کنیم
آلوئه ورا را هرس کنیمآلوئه ورا را هرس کنیم
دو عکس را کنار هم قرار بدهیمدو عکس را کنار هم قرار بدهیم

در مورد ویکی‌هاو

Laila Ajani
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
مربی بدن‌سازی
این مقاله به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری Laila Ajani. لایلا آجانی، مربی بدن‌سازی و موسس Push Personal Fitness است. این باشگاه بدن‌سازی در منطقه‌ی خلیج سان‌فران‌سیسکو قرار دارد. لایلا در ورزش‌های رقابتی (ژیمناستیک، پاورلیفتینگ و تنیس)، بدن‌سازی، دو‌استقامت و وزنه‌بردای تخصص دارد. او دارای گواهینامه از انجمن ملی قدرت و آمادگی آمریکا (NSCA) و فدراسیون پاورلیفتینگ آمریکا (USAPL) و متخصص ارزیابی حرکات (CES) است. این مقاله ۲۴٬۳۶۶بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲۴٬۳۶۶بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟