اگر دمای بدنت افت کرده است یا از کسی که دچار هیپوترمی یا همان سرمازدگی شده است، مراقبت می‌کنی، باید روش‌های افزایش دمای بدن را بدانی. غذا و نوشیدنی مناسب، تحرک و لباس گرم می‌توانند به افزایش دمای بدن کمک کنند. اگر در معرض سرمای شدید قرار داری،‌ باید برای جلوگیری از سرمازدگی حتماً خودت را گرم کنی. اگر عمداً سعی داری دمای بدنت را در هوای گرم بالا ببری، باید مراقب باشی دمای بدنت خیلی بالا نرود زیرا ممکن است باعث گرمازدگی و گرماگرفتگی شود.

روش 1
روش 1 از 2:

مواجه‌شدن با سرمازدگی شدید

 1. 1
  علائم سرمازدگی را بشناس. وقتی بدن سریع‌تر از آنچه که می‌تواند گرما تولید کند، گرما از دست می‌دهد، در معرض سرمازدگی قرار می‌گیرد؛ وقتی دمای بدن به زیر ۳۵ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد، ارگان‌های بدن دیگر نمی‌توانند به‌صورت طبیعی عمل کنند. [۱] سرمازدگی می‌تواند یک تهدید جدی برای زندگی و سلامتی باشد. ممکن است در اثر سرما، انگشتان دست، انگشتان پا و دست و پاهایت را از دست بدهی و به‌صورت دائمی آسیب ببینی. اگر احساس می‌کنی دمای بدنت در حال کاهش است، وضعیت بحرانی است و باید دمای بدنت را هرچه سریع‌تر بالا ببری.
  • در سرمازدگی خفیف ممکن است این علائم را داشته باشی:‌ لرز، سرگیجه، گرسنگی، حالت تهوع، تنفس سریع، گیجی خفیف و عدم‌هماهنگی، مشکل در تکلم، خستگی و تپش.
  • با شدیدتر‌شدن هیپوترمی یا همان سرمازدگی،‌ ممکن است بسیاری از علائم خفیف‌تر شوند. ممکن است دیگر لرز نداشته باشی، چیزهایی را زیر لب زمزمه کنی و آشفته و جویده‌جویده حرف بزنی؛ خواب‌آلود شوی؛ تصمیمات اشتباهی مثل تلاش برای درآوردن لباس‌های گرم بگیری؛ به‌طرز نگران‌کننده‌ای بی‌تفاوت شوی؛ نبضت ضعیف و تنفست کم‌عمق شود؛ آرام‌آرام هوشیاری خودت را از دست بدهی و در‌نهایت اگر به‌سرعت درمان نشوی (و بدنت به‌صورت مناسب گرم نشود)، بمیری.
 2. 2
  مکان سرد را ترک کن. اگر دمای بدنت به‌طرز چشمگیری در حال پایین‌آمدن است، باید از مکان سردی که هستی خارج شوی. اگر بیرون از خانه هستی، یک اتاق یا سرپناه گرم پیدا کن.
  • حتی قرار‌نگرفتن در معرض باد می‌تواند کمک‌ کند. اگر به فضای سربسته دسترسی نداری، سعی کن پشت یک دیوار یا یک شیء بزرگ پناه بگیری.
 3. 3
  لباس‌های خیس خودت را در بیاور. اگر لباس‌هایت خیس هستند، آن‌ها را در بیاور و لباس‌ خشک بپوش. تا جایی که می‌توانی چند لایه لباس گرم بپوش طوری که سر و گردنت نیز پوشانده شوند. در صورت لزوم، قسمت‌های اضافی لباس‌هایت را پاره و جدا کن تا لباس‌ها بدنت را کاملاً بپوشانند و تکان نخورند.
  • قبل از اینکه لباس‌هایت خیس خودت را در بیاوری، مطمئن شو لباس گرم و خشک برای پوشیدن داری.
 4. 4
  سعی کن از طریق تماس بدنی خودت را گرم کنی. اگر به فضای سربسته دسترسی نداری، همراه با یک نفر دیگر زیر چند لایه پتو یا لباس برو تا گرم شوی. این کار می‌تواند یکی از موثرترین روش‌ها برای تثبت سریع و افزایش دمای بدن باشد. [۲]
 5. 5
  ابتدا تنه خودت را گرم کن. اندام‌های بدن شامل دست‌ها، پاها و انگشت‌های دست و پا معمولاً اولین جاهایی هستند که سرد می‌شوند ولی باید توجه داشته باشی که شرایط زمانی بحرانی می‌شود که سرما به تنه می‌رسد. تنه، شکم و کشاله‌های ران خودت را گرم کن تا دمای بدنت تثبیت شود و قلب بتواند خون را پمپاژ کند. خون گرم باید از طریق عروق از مرکز بدن جریان پیدا می‌کند.
  • دست‌ها و پاهایت را به‌سمت بدنت جمع کن. دست‌هایت را زیر بغل یا بین پاهایت بگذار. بدنت را مثل حالت جنینی جمع کن تا گرما بین تنه و پاهایت محبوس شود؛ سعی کن پاهایت را به‌‌داخل جمع کنی تا گرم شوند. [۳]
روش 2
روش 2 از 2:

گرم‌ماندن در هوای سرد

 1. 1
  لباس بیشتری بپوش. پوشیدن چند لایه لباس باعث می‌شود گرمای بدنت حفظ شود و در نتیجه دمای عمومی آن بالا برود. به همین دلیل پوشیدن لباس بیشتر باعث بالا‌رفتن دمای بدنت می‌شود. همچنین ترتیب پوشیدن لباس‌ها به حفظ حداکثری گرما کمک می‌کند. برای مثال سعی کن لباس‌هایت را با این ترتیب بپوشی:
  • زیرپیراهن
  • پیراهن
  • پلوور
  • ژاکت سبک
  • کاپشن یا کت ضخیم
 2. 2
  از کلاه،‌ دستکش و روسری استفاده کن. بیشتر گرمای بدن از سر خارج می‌شود؛ پوشیدن کلاه یا هر نوع پوشش دیگری می‌تواند به حفظ گرما کمک کند. به همین ترتیب دستکش و روسری به حفظ گرما در دست‌ها و سینه کمک می‌کنند و دمای کلی بدن را افزایش می‌دهند.
  • دستکش معمولاً در آب‌وهوای سرد بسیار کاربرد دارد زیرا اجازه می‌دهد گرمای هر انگشت تمام دستکش را تا انتها گرم کند.
 3. 3
  به‌جای لباس از پتو یا چیز‌های دیگر استفاده کن. اگر به‌علت سرمای هوا یا هر دلیل دیگری واقعاً نیاز به گرم‌شدن داری و لباس اضافی در دسترس نداری‌، می‌توانی خودت را به‌جای لباس با پتو یا حوله بپوشانی. اگر حتی پتو یا حوله هم نداری می‌توانی خلاقیت به خرج بدهی و از چیز‌های دیگر استفاده کنی.
  • سعی کن چیزهای دیگری مثل روزنامه یا کیسه‌های پلاستیکی زباله دور خودت بپیچی و خودت را بپوشانی.
  • اگر در طبیعت هستی، شاخه‌های کاج محافظ‌های خوبی هستند زیرا وقتی روی‌هم قرار می‌گیرند، حالت سوزنی آن‌ها به‌خوبی از عبور هوا جلوگیری می‌کنند.
 4. 4
  غذا بخور. فرایند هضم غذا به‌صورت کلی دمای بدن را بالا می‌برد.[۴] به همین علت خوردن غذا دمای بدن را هر چند به مقدار کم بالا می‌برد.
  • همچنین توجه داشته باش که تلاش طبیعی بدن برای گرم‌شدن در هوای سرد، متابولیسم را به‌مقدار قابل‌توجهی بالا می‌برد. به همین خاطر است که اگر بدنت را گرم نکنی، کالری بسیار بیشتری را نسبت به حالت معمولی می‌سوزانی.
  • خوردن غذا انرژی لازم را برای بدن فراهم می‌کند تا بدن بتواند فرایند گرمایش طبیعی را تحریک کند.
 5. 5
  غذاهای داغ و مایعات گرم وشیرین بخور.[۵] خوردن غذاها و نوشیدنی‌هایی که گرم هستند، دمای بدن را بیشتر از مقداری که هضم غذا به‌تنهایی بالا می‌برد، افزایش می‌دهند زیرا بدن گرمای آن‌ها را جذب می‌کند. هر نوع غذای گرمی موثر خواهد بود ولی نوشیدنی‌های گرم و شیرین خیلی سریع آماده می‌شوند و قند موجود در آن‌ها باعث افزایش کالری برای هضم (و سوخت‌و‌ساز) می‌شود. موارد زیر می‌توانند انتخاب‌های خوبی باشند:
  • قهوه
  • چای
  • شکلات داغ
  • شیر گرم با یا بدون عسل
  • آب گوشت داغ
  • سوپ
 6. 6
  تحرک داشته باش. حرکت می‌تواند دمای بدنت را ثابت نگه دارد و ورزش می‌تواند تا حدودی اثرات محیط سرد را متعادل کند. [۶] راه برو یا بدو؛ پرش پروانه یا نرمش‌های حرکتی دیگری انجام بده. نکته مهم این است که بیشتر از چند ثانیه ثابت نمانی. در صورت توقف، ممکن است متوجه شدیدتر‌شدن سرما شوی.
  • مراقب باش. اگر کسی دچار سرمازدگی شدید شده باشد، یک حرکت ناگهانی یا تکان می‌تواند باعث ایست قلبی شود. چنین شخصی را ماساژ یا مالش نده و سعی نکن او را با تکان‌دادن گرم کنی.
  • فقط در صورتی از حرکت‌ به‌عنوان یک روش گرمایی استفاده کن که فرد احساس سرمای شدید نمی‌کند و در معرض سرمازدگی نیست.

هشدارها

 • توصیه نمی‌شود فردی را که دچار سرمازدگی شدید شده است، به‌سرعت گرم کنی زیرا بازگشت خون سرد به قلب می‌تواند باعث ایست قلبی شود. در چنین مواقعی سعی کن دمای محیط (کابین خودرو، اتاق و غیره) را بالا ببری و دمای بدن فرد را به‌آرامی و با روش‌های مناسب بالا ببری. در صورت امکان، فرد را به بیمارستان ببر یا با اورژانس تماس بگیر.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

به کسی که بنزین خورده کمک کنیمبه کسی که بنزین خورده کمک کنیم
چگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریمچگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریم
سیگار گیاهی درست کنیمسیگار گیاهی درست کنیم
در یک روز 2/5 کیلو وزن کم کنیمچگونه در یک روز ۲ کیلو وزن کم کنیم
بفهمیم گوشت چرخ‌کرده فاسد شدهبفهمیم گوشت چرخ‌کرده فاسد شده
انگشت آسیب‌دیده پا را درمان کنیمانگشت آسیب‌دیده پا را درمان کنیم
گلبول‌ های سفید خون را کاهش بدهیمگلبول‌ های سفید خون را کاهش بدهیم
در ۳۰ روز ۶ کیلو لاغر شویمدر ۳۰ روز ۶ کیلو لاغر شویم
بفهمیم هندوانه خراب شده استبفهمیم هندوانه خراب شده است
گروه خونی خودمان را مشخص کنیمگروه خونی خودمان را مشخص کنیم
آلوئه ورای در حال مرگ را نجات بدهیمآلوئه ورای در حال مرگ را نجات بدهیم
یک نفر را فراموش کنیمیک نفر را فراموش کنیم
رشد موهای بدن را کاهش بدهیمرشد موهای بدن را کاهش بدهیم
بثورات پوستی HIV را تشخیص بدهیمچگونه بثورات پوستی ایدز را تشخیص بدهیم

در مورد ویکی‌هاو

Anthony Stark, EMR
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
پاسخ‌گوی فوریت‌های پزشکی
این مقاله با همکاری Anthony Stark, EMR به‌طور مشارکتی نوشته شده. آنتونی استارک یک پاسخ‌گوی فوریت‌های پزشکی (EMR) دارای مجوز فعالیت در بریتیش کلمبیا در کانادا است. او قبلاً در خدمات آمبولانس British Columbia مشغول‌به‌کار بوده است و در حال حاضر درشرکت خدمات سلامتی Mountain View کار می‌کند. آنتونی دارای مدرک کارشناسی مهندسی برق، الکترونیک و ارتباطات از انستیتوی فناوری Georgia است. این مقاله ۷٬۳۵۶بار مشاهده شده است.
رده‌ها: سلامتی
از این صفحه ۷٬۳۵۶بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟