این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد که چگونه در کامپیوتر Dell از صفحه‌نمایش عکس بگیری و آن را ذخیره کنی.

روش 1
روش 1 از 3:
با استفاده از ویندوز ۸ و ۱۰

 1. 1
  به صفحه‌ای که می‌خواهی از آن عکس بگیری برو. هنگام گرفتن عکس از صفحه‌نمایش، هر چیزی که روی صفحه‌نمایش می‌بینی (به‌غیر‌از نشانگر ماوس) و حتی نوار ابزار پایین صفحه‌نمایش، در عکس دیده می‌شود.
  • به‌عنوان‌مثال، ممکن است متن چتی که در فیسبوک با دوستت داشته‌ای را در عکس ثبت کنی.
 2. 2
  کلید PrtScr را پیدا کن. کلید "Print Screen" (چاپ صفحه‌نمایش) را معمولاً می‌توانی در بالا و سمت راست صفحه‌کلید‌‌های Dell پیدا کنی. برخلاف صفحه‌کلید‌ سایر کامپیوترها، در صفحه‌کلید‌‌های Dell معمولاً بجز "Print Screen" (چاپ صفحه‌نمایش) چیز دیگری روی این کلید نوشته نمی‌شود.
  • عبارت "Print Screen" (چاپ صفحه‌نمایش) به چند صورت مختلف ممکن است نوشته شود، ولی "PrtSc" و "Prnt Scr" از بقیه متداولتر است.
 3. 3
  کلید Win را پیدا کن. این کلید که یک لوگوی ویندوز هم روی آن است، معمولاً در گوشه‌ی سمت چپ و پایین صفحه‌کلید همه‌ی کامپیوتر‌های ویندوزی قرار دارد.
 4. 4
  کلید‌های Win و PrtScr را هم‌زمان فشار بده. صفحه‌نمایش تو برای یک لحظه کمی تیره می‌شود که نشان دهنده‌ی این است که از صفحه‌نمایش عکس گرفته شد.
  • اگر صفحه‌نمایش تیره نشد، سعی کن کلید Win را نگه داری و هم‌زمان PrtScr را فشار بدهی.
 5. 5
  منوی Start (شروع) را باز کن. برای انجام این کار می‌توانی کلید Win را فشار بدهی یا روی لوگوی ویندوز در گوشه‌ی سمت چپ و پایین صفحه‌نمایش کلیک کنی. با انجام این کار منوی Start (شروع) باز شده و نشانگر ماوس داخل کادر "Search" (جستجو) قرار خواهد گرفت.
 6. 6
  عبارت screenshots (عکس صفحه‌نمایش) را داخل منوی Start (شروع) تایپ کن. پوشه‌ای با عنوان "Screenshots" (عکس صفحه‌نمایش) در بالای پنجره‌ی Start (شروع) نمایش داده می‌شود.
 7. 7
  روی پوشه‌ی Screenshots (عکس صفحه‌نمایش) کلیک کن. با انجام این کار این پوشه باز می‌شود و می‌توانی عکس گرفته شده از صفحه‌نمایش را داخل آن پیدا کنی.
  • بعد از گرفتن اولین عکس از صفحه‌نمایش، پوشه‌ی Screenshots (عکس صفحه‌نمایش) در پوشه‌ی Pictures (عکس‌ها) ساخته می‌شود.

روش 2
روش 2 از 3:
با استفاده از ویندوز XP، Vista و 7

 1. 1
  به صفحه‌ای که می‌خواهی از آن عکس بگیری برو. هنگام گرفتن عکس از صفحه‌نمایش، هر چیزی که روی صفحه‌نمایش می‌بینی (به‌غیر‌از نشانگر ماوس) و حتی نوار ابزار پایین صفحه‌نمایش در عکس دیده می‌شود.
  • به عنوان مثال، ممکن است متن چتی که در فیسبوک با دوستت داشته‌ای را در عکس ثبت کنی.
 2. 2
  کلید PrtScr را پیدا کن. کلید "Print Screen" (چاپ صفحه‌نمایش) را معمولاً می‌توانی در بالا و سمت راست صفحه‌کلید‌‌های Dell پیدا کنی. برخلاف صفحه‌کلید‌ سایر کامپیوترها، در صفحه‌کلید‌‌های Dell معمولاً بجز "Print Screen" (چاپ صفحه‌نمایش) چیز دیگری روی این کلید نوشته نمی‌شود.
  • عبارت "Print Screen" (چاپ صفحه‌نمایش) به چند حالت مختلف نوشته می‌شود، ولی "PrtSc" و "Prnt Scr" از بقیه متداولتر است.
 3. 3
  کلید PrtScr را فشار بده. با انجام این کار، تصویر گرفته شده‌ از صفحه‌نمایش در حافظه‌ی کلیپ‌بورد کامپیوترت کپی خواهد شد و می‌توانی آن را در برنامه‌‌ای که امکان ذخیره‌سازی عکس را دارد وارد کنی.
  • در بعضی از صفحه‌کلید‌های Dell عبارت "PrtSc" با رنگی متفاوت از کلید‌های معمولی نوشته می‌شود (به عنوان مثال، سفید). در این صورت موقع فشار دادن کلید PrtScr باید کلید Fn را که در گوشه‌ی سمت چپ صفحه‌کلید قرار دارد نیز فشار بدهی.
 4. 4
  منوی Start (شروع) را باز کن. برای این کار می‌توانی در گوشه‌ی سمت چپ و پایین صفحه‌نمایش روی آیکون ویندوز (ویندوز Vista و 7) یا Start (در ویندوز XP) کلیک کنی و یا به‌جای آن کلید Win را فشار بدهی.
 5. 5
  در منوی Start (شروع) عبارت paint را تایپ کن. باید بتوانی برنامه‌ی Paint (نقاشی) را در قسمت بالای پنجره‌ی منوی Start (شروع) ببینی.
  • در ویندوز XP، روی All Programs (همه‌ی برنامه‌ها) کلیک کن و زبانه‌ی Accessories (برنامه‌های جانبی) را انتخاب کن.
 6. 6
  روی آیکون Paint (نقاشی) کلیک کن. آیکون این برنامه به‌شکل یک لیوان با تعدادی قلم‌مو (در ویندوز XP و Vista) یا یک پالت نقاشی (در ویندوز 7) است.
 7. 7
  کلید Ctrl را نگه دار و کلید V را فشار بده. با انجام این کار عکس گرفته شده از صفحه‌نمایش در برنامه‌ی Paint (نقاشی) الصاق می‌شود.
 8. 8
  روی File کلیک کن. این گزینه در گوشه‌ی سمت چپ و بالای پنجره‌ی Paint (نقاشی) قرار دارد.
 9. 9
  روی Save (ذخیره) کلیک کن. با انجام این کار پنجره‌ی جدیدی باز می‌شود که می‌توانی داخل آن اسمی برای فایلت تایپ کنی.
 10. 10
  برای فایلت اسمی وارد کرده و روی Save (ذخیره) کلیک کن. با انجام این کار فایل در محل ذخیره‌سازی پیش‌فرض کامپیوترت، که معمولاً پوشه‌ی Documents (اسناد) است، ذخیره خواهد شد.
  • می‌توانی با کلیک کردن روی پوشه‌ای که در نوار سمت چپ قرار دارد، محل ذخیره‌ را تغییر بدهی.

روش 3
روش 3 از 3:
با استفاده از ابزار برش

 1. 1
  منوی Start (شروع) را باز کن. برای انجام این کار می‌توانی کلید Win را فشار بدهی یا روی لوگوی ویندوز در گوشه‌ی سمت چپ و پایین صفحه‌نمایش کلیک کنی.
  • ابزار برش، در ویندوز XP موجود نیست.
 2. 2
  عبارت snipping tool (ابزار برش) را در منوی Start (شروع) تایپ کن. با انجام این کار آیکون برنامه‌ی Snipping Tool (ابزار برش) در قسمت بالای پنجره‌ی Start (شروع) نمایش داده می‌شود.
 3. 3
  روی آیکون برنامه‌ی Snipping Tool's (ابزار برش) کلیک کن. آیکون این برنامه به‌شکل یک قیچی است. با انجام این کار برنامه‌ی Snipping Tool (ابزار برش) باز می‌شود.
 4. 4
  روی Mode یا کلیک کن. با انجام این کار یک منوی کشویی باز می‌شود که گزینه‌های زیر را دارد:
  • Free-form Snip (برش با حالت آزاد) – این گزینه به تو اجازه می‌دهد تا با ماوس هر شکلی که می‌خواهی را بکشی. در این حالت از قسمتی که داخل شکل قرار گرفته است عکس گرفته می‌شود.
  • Rectangular Snip (برش مستطیل) – مستطیل، شکل پیش‌فرض برش در این برنامه است و این امکان را فراهم می‌کند تا با کشیدن کادر مستطیل شکل به اندازه‌‌ی دلخواه، از تصویر قرار گرفته در داخل آن کادر عکس بگیری.
  • Window Snip (برش پنجره‌ای) – این گزینه امکان گرفتن عکس از پنجره‌ای خاص را فراهم می‌کند، درست مثل حالت نگه داشتن دکمه‌ی Alt و فشار دادن کلید Print Screen. البته در این حالت می‌توانی پنجره‌ی مورد نظرت را انتخاب کنی.
  • Full-screen Snip (برش کل صفحه‌نمایش) – این گزینه امکان گرفتن عکس از کل صفحه‌نمایش را فراهم می‌کند ولی از خود ابزار برش عکس نمی‌گیرد.
 5. 5
  روی یکی از شکل‌ها کلیک کن. با انجام این کار الگوی آن شکل برای گرفتن عکس از صفحه‌نمایش انتخاب می‌شود.
 6. 6
  حاشیه‌ها را تغییر بده. همه‌ی برش‌ها به‌صورت پیش‌فرض دارای حاشیه‌ی قرمز رنگی دور شکل برش هستند. این ویژگی را می‌توانی با کلیک روی دکمه‌ی Options (گزینه‌ها) تغییر بدهی. با انجام این کار پنجره‌ی جدیدی نمایش داده خواهد شد که امکان غیرفعال کردن یا تغییر رنگ حاشیه‌ها را به تو می‌دهد.
 7. 7
  روی New (جدید) کلیک کن. این گزینه در سمت چپ نوار ابزار برش قرار دارد. با انجام این کار صفحه‌نمایش کم‌رنگ شده و نشانگر ماوس به‌شکل ضربدر در می‌آید.
 8. 8
  روی صفحه کلیک کن و ماوس را بکش. با انجام این کار یک مستطیل ظاهر خواهد شد که قسمت انتخابی تو را در بر گرفته است.
  • اگر حالت Full-screen Snip (برش تمام صفحه‌نمایش) را انتخاب کنی، با کلیک روی New (جدید)، یک عکس از کل صفحه‌نمایش گرفته خواهد شد.
 9. 9
  دکمه‌ی ماوس را رها کن. با این کار از تمام چیز‌هایی که داخل مستطیل قرار دارد عکس گرفته می‌شود.
 10. 10
  روی File کلیک کن. این گزینه در گوشه‌ی سمت چپ و بالای صفحه‌نمایش قرار دارد.
 11. 11
  روی Save as (ذخیره به عنوان) کلیک کن. این گزینه در وسط منوی کشویی قرار دارد.
 12. 12
  برای عکست اسمی را وارد کرده و روی Save (ذخیره) کلیک کن. با انجام این کار عکس گرفته شده از صفحه‌نمایش در پوشه‌ی پیش‌فرض که معمولاً پوشه‌ی Pictures (عکس‌ها) است ذخیره می‌شود.
  • می‌توانی با کلیک روی پوشه‌هایی که در نوار سمت چپ قرار دارد محل ذخیره‌ی فایل را تغییر بدهی.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم
با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
مقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیممقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
لپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیملپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم
عکس‌ها را به JPEG تبدیل کنیمعکس‌ها را به JPEG تبدیل کنیم
اسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیماسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیم
علامت رادیکال را در کامپیوتر یا مک تایپ کنیمعلامت رادیکال را در کامپیوتر یا مک تایپ کنیم
تمام عکس‌ های یک وب سایت را به صورت یکجا دانلود کنیمتمام عکس‌ های یک وب سایت را به صورت یکجا دانلود کنیم

در مورد ویکی‌هاو

JL
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده و ویرایشگر متون تکنولوژی
این مقاله به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری Jack Lloyd. جک لوید، نویسنده و ویرایشگر متون تکنولوژی ویکی‌هاو است. او دارای بیش از دو سال سابقه‌ی نوشتن و ویرایش مقالات مرتبط با فناوری است. جک علاقه‌مند به تکنولوژی و یک معلم زبان انگلیسی است. این مقاله ۱٬۱۵۲بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱٬۱۵۲بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟