این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد چگونه در اکسل نمودار یا چارت رسم کنی. با استفاده از داده‌ها می‌توانی در هر دو نسخه‌ی ویندوز و مک مایکروسافت اکسل نمودار رسم کنی.

مراحل

 1. 1
  مایکروسافت اکسل را باز کن. آیکون این برنامه به‌شکل یک کادر سبز رنگ است که یک "X" سفید در وسط آن قرار دارد.
 2. 2
  روی Blank workbook (پوشه‌ی خالی) کلیک کن. این گزینه به‌صورت یک کادر سفید است و در گوشه‌ی سمت چپ و بالای صفحه قرار دارد.  
 3. 3
  تصمیم بگیر چه نوع نموداری می‌خواهی رسم کنی. سه نوع نمودار اصلی در اکسل وجود دارد که هر‌کدام از آن‌ها برای انواع خاصی از داده‌ها مناسب هستند:[۱]
  • نمودار میله‌ای – یک یا چند مجموعه داده را با استفاده از میله‌های عمودی نمایش می‌دهد. این نمودار برای نشان‌دادن تغییرات در طول زمان یا مقایسه‌ی دو مجموعه داده‌ی مشابه مناسب است.
  • نمودار خطی – یک یا چند مجموعه داده را با استفاده از خطوط افقی نمایش می‌دهد. این نمودار برای نشان‌دادن رشد یا کاهش داده‌ها در طول زمان مناسب است.
  • نمودار دایره‌ای – یک یا چند مجموعه داده را به‌عنوان بخشی از کل نشان می‌دهد. این نمودار برای نشان‌دادن توزیع بصری داده‌ها مناسب است.
 4. 4
  سر‌‌تیتر نمودار را اضافه کن. سر‌‌تیتر‌ها که برچسب‌های بخش‌های مختلف داده‌ها را تعیین می‌کنند باید در بالای صفحه‌ی گسترده و از خانه‌ی B1 شروع و به‌سمت راست ادامه پیدا کنند.  
  • برای مثال برای رسم یک مجموعه داده با اسم "تعداد چراغ‌ها" و مجموعه‌ی دیگر ی با اسم "قبض برق"، باید عبارت تعداد چراغ‌ها را در خانه‌ی B1 و قبض برق را در خانه‌ی C1 بنویسی.
  • همیشه خانه‌ی A1 را خالی بگذار.
 5. 5
  برچسب‌های نمودار را اضافه کن. برچسب‌ها که ردیف داده‌ها را جدا می‌کنند در ستون A قرار می‌گیرند (از خانه‌ی ‌A2 شروع می‌شوند). مواردی مثل زمان ( مثلاً "روز 1"، "روز 2" و غیره) معمولاً به‌عنوان برچسب استفاده می‌شوند. 
  • برای مثال اگر بودجه‌ی خودت را با بودجه‌ی دوستت در یک نمودار میله‌ای مقایسه می‌کنی، می‌توانی هر ستون را با ماه یا هفته برچسب‌گذاری کنی.
  • برای هر ردیف داده باید یک برچسب اضافه کنی.
 6. 6
  داده‌های نمودار را وارد کن. اعدادی را که می‌خواهی در نمودار نشان داده شوند وارد کن؛ برای انجام این کار از خانه‌ای که زیر سر‌تیتر اول و سمت راست اولین برچسب (احتمالاً B2) قرار دارد شروع کن.
  • وقتی داده‌ی یک خانه را تایپ کردی، اگر می‌خواهی اطلاعات چندین خانه را پشت‌سر‌هم وارد کنی می‌توانی کلید Tab را فشار بدهی و به سلول سمت راست بعدی بروی.
 7. 7
  داده‌ها را انتخاب کن. در گوشه‌ی بالا و سمت چپ گروه داده‌ها کلیک کن (برای مثال خانه‌ی A1) و ماوس را به گوشه‌ی سمت راست و پایین بکش؛ مطمئن شو سر‌‌تیتر و برچسب‌ها نیز انتخاب شده باشند.
 8. 8
  روی زبانه‌ی Insert (وارد‌کردن) کلیک کن. این زبانه در بالای پنجره‌ی اکسل قرار دارد. با انجام این کار یک نوار ابزار زیر زبانه‌ی Insert (قرار‌دادن) باز می‌شود.
 9. 9
  نوع نمودار را انتخاب کن. در بخش "Charts" (نمودار‌ها) نوار ابزار Insert (وارد‌کردن)،‌ روی تصویر نموداری که می‌خواهی استفاده کنی کلیک کن. با انجام این کار یک منوی کشویی با گزینه‌های مختلف ظاهر می‌شود.
  • نمودار میله‌ای با مجموعه‌ای از میله‌های عمودی نمایش داده ‌می‌شود.
  • نمودار خطی با دو یا چند خط شکسته نمایش داده می‌شود.
  • نمودار دایره‌ای با یک دایره‌ی مقطعی نمایش داده می‌شود.
 10. 10
  قالب نمودار را انتخاب کن. در منوی کشویی نموداری که انتخاب کرده‌ای و می‌خواهی در سند اکسل از آن استفاده کنی، روی نسخه‌ی نمودار (برای مثال 3D - یعنی سه‌بعدی) کلیک کن. با انجام این کار نمودار انتخاب‌شده در سند تو ایجاد می‌شود.
  • همچنین می‌توانی ماوس را روی نسخه‌های دیگر نمودار‌ها حرکت بدهی و پیش‌نمایش هر یک از نمودار‌ها را با توجه به داده‌هایت مشاهده کنی.
 11. 11
  عنوان نمودار را وارد کن. روی عبارت "Chart Title" (عنوان نمودار) در بالای نمودار دو بار کلیک کن و عبارت "Chart Title" را با متن موردنظرت جایگیزین کن؛ سپس برای ذخیره‌ی تغییرات روی فضای خالی نمودار کلیک کن.
  • در مک، به‌جای انجام مراحل بالا باید روی زبانه‌ی Design (طراحی) کلیک کنی و بعد روی Add Chart Element (اضافه‌کردن اجزا نمودار) کلیک، Chart Title (عنوان نمودار) را انتخاب، روی محل مورد‌نظر کلیک و عنوان نمودار را تایپ کنی.[۲]
 12. 12
  سند اکسل را ذخیره کن. برای انجام این کار:‌
  • در ویندوز - روی File ‌ کلیک کن، روی Save As (ذخیره به‌عنوان) کلیک کن، روی This PC (این کامپیوتر) دو بار کلیک کن، از پنجره‌ی سمت چپ محل ذخیره‌ی سند را انتخاب کن، اسم موردنظرت را در کادر متنی "File name" (نام فایل) تایپ کن و روی Save (ذخیره) کلیک کن.
  • در مک - روی File کلیک کن، روی ...Save As (ذخیره به‌عنوان... ) کلیک کن،‌ اسم موردنظرت را در کادر "Save As" (ذخیره به‌عنوان) تایپ کن و با کلیک روی جعبه‌ی "Where" (کجا) و انتخاب پوشه‌ی موردنظر، محل ذخیره‌ی آن را مشخص کن و در نهایت روی Save (ذخیره) کلیک کن.

نکات

 • می‌توانی شکل ظاهری نمودار را در زبانه‌ی Design (طراحی) تغییر بدهی.
 • اگر نمی‌خواهی از نمودار خاصی استفاده کنی، می‌توانی روی Recommended Charts (نمودار‌های پیشنهادی) کلیک و از نمودار‌های پیشنهادی اکسل یکی را انتخاب کنی.

هشدارها

 • بعضی از نمودار‌ها همه‌ی داده‌ها را شامل نمی‌شوند یا آن‌ها را به‌صورت مبهمی نمایش می‌دهند. مهم است که قالب نمودار را متناسب با داده‌هایت انتخاب کنی.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

میلی‌ لیتر (mL) را به گرم (g) تبدیل کنیممیلی‌ لیتر (mL) را به گرم (g) تبدیل کنیم
متر مربع را حساب کنیممتر مربع را حساب کنیم
تخفیف را محاسبه کنیمتخفیف را محاسبه کنیم
حجم را بر مبنای لیتر محاسبه کنیمحجم را بر مبنای لیتر محاسبه کنیم
به سوال حالت چطور است، جواب بدهیمبه سوال حالت چطور است، جواب بدهیم
قطر یک دایره را محاسبه کنیمقطر یک دایره را محاسبه کنیم
برچسب بسازیم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
کیلووات ساعت را محاسبه کنیمکیلووات ساعت را محاسبه کنیم
گرم را به مول تبدیل کنیمگرم را به مول تبدیل کنیم
مرکز یک دایره را پیدا کنیممرکز یک دایره را پیدا کنیم
شیب یک خط را محاسبه کنیمشیب یک خط را محاسبه کنیم
رادیان را به درجه تبدیل کنیمرادیان را به درجه تبدیل کنیم
درباره خودمان بنویسیمدرباره خودمان بنویسیم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۲٬۷۹۷بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲٬۷۹۷بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟