برای اجرای بعضی از دستورات، انجام برخی کارها و اعمال بعضی تغییرات در سیستم‌عامل‌ لینوکس، باید با سطح روت (root) یا کاربر ممتاز (superuser) به سیستم دسترسی پیدا کنی. در بیشتر توزیع‌های لینوکس داشتن یک حساب کاربری روت خیلی متداول است، اما این حساب کاربری به طور پیش‌فرض غیرفعال است تا وقتی کاربران عادی از سیستم استفاده می‌کنند فرمانی را اشتباه اجرا نکنند و سیستم دچار خطا و ایراد نشود. برای اجرای فرمانی که به دسترسی روت نیاز دارد باید از دستور sudo استفاده کنی.

روش 1
روش 1 از 2:

اجرای فرمان کاربر روت با دستور sudo

 1. 1
  کلیدهای ترکیبی Ctrl+Alt+T را بزن و یک پنجره‌ی ترمینال باز کن. از آنجایی که در اوبونتو به طور پیش‌فرض کاربر روت غیرفعال است، نمی‌توانی مثل سایر توزیع‌های لینوکس با دستور su کاربر روت بشوی.[۱] بجای آن باید از دستور sudo استفاده کنی.
 2. 2
  دستور sudo را قبل از دستورات دیگر تایپ کن. دستور “sudo” مخفف عبارت “substitute user do” (از طرف کاربر روت اجرا کن) است. وقتی دستور"sodu" را در اول دستوری اضافه کنی، سیستم آن فرمان را از سمت کاربر روت شناخته و اجرا می‌کند.
  • مثلا دستور: sudo /etc/init.d/networking stop سرویس شبکه را قطع می‌کند و دستور sudo adduser یک کاربر جدید برای سیستم ایجاد می‌کند. هر دوی این دستورها به دسترسی با سطح کاربری روت نیاز دارند.
  • قبل از این که فرمان اجرا بشود، پیامی از سمت سیستم دریافت خواهی کرد که از تو می‌خواهد رمز عبور کاربر روت را وارد کنی. لینوکس برای ۱۵ دقیقه رمز عبور را حفظ می‌کند و در این مدت لازم نیست مجددا آن را تایپ کنی.
 3. 3
  قبل از دستور اجرای برنامه‌هایی که با رابط کاربر گرافیکی (GUI) کار می‌کنند از دستور gksudo استفاده کن. به دلایل امنیتی، اوبونتو استفاده از دستور "sudo" را برای اجرای برنامه‌های رابط کاربری گرافیکی (GUI) توصیه نمی‌کند.[۲] بجای آن دستور gksudo را قبل از فرمان اجرای این گونه برنامه‌ها تایپ کن.
  • مثلا برای باز کردن فایل "fstab" در برنامه‌ ویرایشگر متن جی‌ادیت (GEdit) که از رابط کاربری گرافیکی (GUI) استفاده می‌کند، از دستور gksudo gedit /etc/fstab استفاده کن.
  • اگر در اوبونتو از مدیر پنجره‌ی کی‌دی‌ئی (KDE) استفاده می‌کنی به جای gksudo دستور kdesudo را به کار ببر.
 4. 4
  محیط کاربری روت را شبیه‌سازی کن. اگر کاربری حرفه‌ای هستی و برای اجرای یک خط فرمان خاص، نیاز داری به پوسته‌ی (shell) اصلی کاربر روت دسترسی داشته باشی، می‌توانی برای شبیه‌سازی محیط پوسته‌ی روت از دستورsudo –i استفاده کنی. این دستور به تو اجازه‌ی دسترسی کاربر ممتاز به متغیرهای محیطی روت را می‌دهد.[۳]
  • دستور sudo passwd root را وارد کن. این دستور برای روت یک رمز عبور ایجاد می‌کند که برای "فعالسازی" حساب لازم است. دقت کن این رمز عبور را فراموش نکنی.
  • دستور sudo -i را تایپ کن. وقتی پیغام را دیدی، رمز عبور روت را وارد کن.
  • علامت $ به # تغییر می‌کند این نشان می‌دهد که دسترسی روت داری.
 5. 5
  به کاربری دیگر دسترسی sudo بده. اگر می‌خواهی برای کسی دسترسی روت ایجاد کنی، باید نام کاربری او را در گروه "sudo" اضافه کنی. برای انجام این کار دستور usermod -aG sudo username را تایپ کن. (به جای "username" نام کاربری فرد مورد نظر را در دستور وارد کن). [۴]
روش 2
روش 2 از 2:

فعالسازی کاربر روت

 1. 1
  کلیدهای ترکیبی Ctrl+Alt+T را بزن تا پنجره‌ی ترمینال باز شود. برای امنیت بیشتر (و همینطور جلوگیری از خرابکاری)، کاربر روت به طور پیش‌فرض غیرفعال است. برای این که دستوری را به طور ایمن اجرا کنی باید از sudo یا gksudo استفاده کنی. اگر واقعا مجبوری یک حساب کاربری روت جدا داشته باشی (مثلا برای استفاده از یک برنامه به حساب کاربری روت نیاز داری یا تنها کاربری هستی که از این رایانه استفاده می‌کند)، می‌توانی کاربر روت را با یک دستور ساده فعال کنی.
  • فعالسازی کاربر روت در اوبونتو می‌تواند رایانه‌ را در معرض آسیب قرار بدهد و اصلا توصیه نمی‌شود.[۵]
 2. 2
  دستور sudo passwd root را تایپ کن و کلید Enter را بزن. پیغامی ظاهر می‌شود و رمز عبور جدیدی را برای کاربر روت درخواست می‌کند. [۶] مراقب باش این رمز عبور را گم نکنی.
 3. 3
  یک رمز عبور جدید وارد کن و بعد کلید Enter را بزن.
 4. 4
  زمانی که پیام ظاهر شد، رمز عبور را دوباره وارد کن و کلید Enter را بزن. حالا کاربر روت باید رمز عبور داشته باشد.
 5. 5
  دستور su - را تایپ کن و کلید Enter را بزن. وقتی که پیام ظاهر شد، رمز عبور کاربر روت را بزن تا به عنوان روت وارد شوی.
  • برای غیرفعال کردن حساب کاربر روت sudo passwd -dl root را تایپ کن.[۷]

نکات

 • تا جایی که ممکن است از وارد شدن به سیستم به عنوان کاربر روت پرهیز کن. چون در این حالت تقریبا هر فرمانی که به سطح دسترسی کاربر ممتاز نیاز دارد با دو دستور sudo یا gksudo قابل اجرا است.
 • از دستور sudo –i برای دسترسی به پوسته‌ی (Shell) کاربر دیگر هم می‌توانی استفاده کنی. مثلا برای این که به پوسته‌ی کاربری به نام رامین و با نام کاربری "ramin" دسترسی داشته باشی باید دستور sudo –I ramin را تایپ کنی و وقتی پیغامی با این مضمون که تو رامین نیستی را دیدی، رمز عبور خودت را وارد کنی.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
مین‌روب بازی کنیممین‌روب بازی کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم
در اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریمدر اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۴٬۵۸۳بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۴٬۵۸۳بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟