آماده سازی خاک برای داشتن یک باغچه سالم، کمی پیچیده‌تر از انتخاب یک محل و کندن چاله برای کاشت گیاهان است. ابتدا باید مکانی را انتخاب کنی که در معرض نور خورشید باشد، زهکشی مناسبی داشته باشد و ریشه‌های زیادی داخل خاک وجود نداشته باشد. سپس باید مقدار شن و رس خاک را آزمایش کنی. همچنین بهتر است یک نمونه از خاک را به آزمایشگاه خاک ببری تا از نظر مقدار pH‌ و مواد مغذی بررسی شود. در مرحله بعد باید خاک را شخم بزنی و سنگ‌ها و ریشه‌های موجود در آن را خارج کنی و در نهایت مواد آلی و اصلاحی (مثل خاک رس و ماسه) موردنیاز را به آن اضافه کنی و قبل از کاشت، تمام باغچه را صاف و هموار کنی.

روش 1
روش 1 از 4:

بررسی وضعیت خاک

 1. 1
  از ترکیب خاک نمونه‌برداری کن. با یک بیل مقداری از خاک را بکن و یک مشت از آن را بردار و ببین محتویات آن چیست. خاک ممکن است شنی باشد، خاک رس زیادی داشته باشد یا حاوی مقدار زیادی ناخالصی باشد. به‌طورکلی خاکی که حاوی مقدار زیادی ماسه یا خاک رس است، برای رشد گیاهان چندان مناسب نیست.
  • خاک باید سبک باشد (مثل اینکه پر از هوا است)؛ سبک‌بودن خاک به این معنی است که اکسیژن زیادی دارد.
  • نمونه‌برداری از خاک همچنین فرصت خوبی برای بررسی کرم یا حشرات داخل آن است زیرا وجود تعداد زیادی از آن‌ها معمولاً به این معنی است که خاک نسبتاً غنی است.
  • بسته به شرایط خاک منطقه‌ می‌توانی بعداً از اصلاح‌کننده‌های خاک استفاده کنی تا به ترکیب موردنظرت برسی.
  • به‌طورکلی خاک قهوه‌ای تیره یا تقریباً سیاه بهترین نوع خاک است زیرا دارای مواد آلی در حال تجزیه زیادی است و غنی از مواد مغذی است. خاک قهوه‌ای روشن یا تقریباً زرد حاوی مواد مغذی کمتری است.
  • با نمونه‌‌برداری از قسمت‌های مختلف خاک برآورد بهتری از ترکیب آن خواهی داشت. نمونه‌ها را در یک شیشه بریز و باهم مخلوط کن. وقتی خاک ته‌نشین شد بهتر می‌توانی ترکیبات آن را بررسی کنی.
 2. 2
  مواد مغذی داخل خاک را بررسی کن. برای گرفتن نتیجه بهتر، مقداری از خاک را به یک فروشگاه کشاورزی یا آزمایشگاه خاک ببر تا افراد متخصص بتوانند بعد از انجام آزمایش‌های لازم، سطح pH‌ خاک و کمبود مواد مغذی را بررسی کنند. البته می‌توانی از یک کیت تست خانگی نیز برای انجام این کار استفاده کنی ولی ممکن است نتیجه‌ها خیلی دقیق نباشند. [۱]
  • مقدار pH ایداه‌آل برای اکثر سبزیجات بین ۶ تا ۷/۵ است. [۲] اضافه‌کردن آهک یکی از روش‌های مرسوم برای تنظیم pH‌ خاک است اما یک فرآیند طولانی است که حدود شش ماه زمان می‌برد تا به‌طور کامل روی خاک تاثیر بگذارد.
  • می‌توانی کمبود مواد مغذی دیگر را با کود و کمپوست جبران کنی که البته در مورد نحوه انجام آن در ادامه توضیح می‌دهیم.
 3. 3
  میزان رطوبت خاک را بررسی کن. وقتی برای اولین بار قصد کاشت گیاه در یک باغچه را داری (مخصوصاً اگر این کار را در اویل بهار انجام می‌دهی)، باید صبر کنی تا خاک به اندازه کافی خشک شود. اگر یک مشت خاک را برداری و بعد از فشاردادن در دستت فشرده بماند، به این معنی است که هنوز خیلی مرطوب است. [۳]
  • می‌توانی این آزمایش را یک بار در هفته یا تا زمانی که خاک برای آماده‌سازی باغچه خشک شود، ادامه بدهی.
  • خاکی که مقدار رس آن بیشتر است، فشرده‌تر می‌شود اما این لزوماً به این معنی نیست که خیلی مرطوب است.
روش 2
روش 2 از 4:

تقسیم‌بندی باغچه

 1. 1
  محدوده باغچه را با پایه‌های چوبی مشخص کن. قبل از کندن زمین، اندازه و شکل باغچه را مشخص کن. اگر می‌خواهی ۳ ردیف یا بیشتر گیاه بکاری، حتماً بین ردیف‌ها فضایی برای راه‌رفتن در نظر بگیر. در صورت کاشتن ۲ ردیف می‌توانی از قسمت بیرونی ردیف‌ها برای رسیدگی به گیاهان استفاده کنی.
  • ۴ عدد پایه در چهار طرف باغچه نصب کن تا یک قطعه مستطیل شکل ایجاد شود.
 2. 2
  علف‌های روی خاک را به اندازه چند سانتی‌متر بکن. از یک بیل برای کندن چمن، خزه یا علف‌های هرزی که روی سطح خاک باغچه رشد کرده‌اند، استفاده کن. علف‌ها را با عمق مناسب بکن تا ریشه آن‌ها نیز خارج شود. شاید لازم باشد در این مرحله سطح خاک را تا عمق ۱۰ سانتی‌متر بکنی. [۴]
  • می‌توانی بعداً از این علف‌ها به‌عنوان کمپوست استفاده کنی اما در نظر داشته باشد تا زمانی که علف‌ها کمپوست نشده‌اند نباید دوباره به خاک اضافه شوند. می‌توانی یک سطل جداگانه برای این کار آماده کنی و علف‌ها را با کمپوست‌های دیگر مخلوط نکنی.
  • اگر شخم‌زن داری، نیاز نیست علف‌ها را جداگانه بکنی. تنها کاری که باید انجام بدهی این است که شخم‌زن را مستقیماً روی زمین عبور بدهی و بعد گیاهان، ریشه‌‌ها و هر چیزی اضافه دیگر را با دست برداری. استفاده از شخم‌زن روش بهتری است زیر بقایای گیاهان و ریشه‌های موجود در خاک را تجزیه می‌کند و باعث می‌شود خاک غنی‌تر شود.
 3. 3
  خاک را با استفاده از بیل یا شخم‌زن موتوری شخم بزن. اگر خاک برای اولین بار شخم می‌خورد، باید زمین را تا عمق ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر بکنی. ابتدا خاک را با یک بیل تا عمق موردنظر بکن و بعد دوباره با شخم‌زن کاملاً شخم بزن. [۵]
  • همان طور که خاک را شخم می‌زنی، سنگ‌های بزرگ، ریشه گیاهان یا هر زباله دیگری (مثل تکه‌های فلز، پلاستیک و غیره) را که پیدا می‌کنی، جدا کن. اگر خاک خیلی فشرده است، ممکن است لازم باشد این کار را چند بار تکرار کنی تا کاملاً شخم زده شود.
  • احتمالاً این مرحله زمان‌برترین بخش کار خواهد بود به‌خصوص اگر زمین سنگ یا زباله‌های زیادی داشته باشد. بهتر است یک سطل زباله کنار دستت داشته باشی تا چیزهای اضافه‌ای را که داخل زمین پیدا می‌کنی، در آن بیندازی.
روش 3
روش 3 از 4:

تنظیم ترکیب خاک

 1. 1
  در صورت نیاز به خاک آهک یا گوگرد اضافه کن. pH یکی از مهم‌ترین جنبه‌های خاک سالم است که منجر به رشد گیاهان سالم می‌شود. ازآنجایی‌که قبلاً خاک را آزمایش کرده‌ای، موقع ارزیابی خاک حتماً از اطلاعات به دست آمده استفاده کن. اگر سطح pH خاک خیلی کم باشد، اهک سطح آن را بالا می‌برد و اگر سطح pH خاک خیلی بالا باشد، گوگرد آن را پایین می‌آورد. [۶]
  • آزمایشگاه خاک کمک می‌کند مقدار دقیق آّهک موردنیاز را بفهمی. همه این‌ها به اندازه زمین و سطح pH خاک بستگی دارد. اضافه‌کردن آّهک به خاک روش خاص خودش را دارد و صرفاً در ریختن مقداری آّهک روی خاک خلاصه نمی‌شود.
  • همچنین باید در مورد نحوه استفاده از گوگرد باتوجه‌به نیاز خاک باغچه راهنمایی و مشورت بگیری.
 2. 2
  در صورت نیاز اصلاحات دیگر خاک را انجام بده. وقتی ترکیب خاک را بررسی و آزمایش می‌کنی، متوجه می‌شوی آیا نیاز به اضافه‌کردن شن، خاک رس یا خاک‌های سطحی دیگر دارد یا خیر. این‌ها مواردی هستند که یک آزمایشگاه خاک می‌تواند به‌خوبی تو را راهنمایی کند. [۷]
  • اصلاحات خاک را با توجه به نتایج آزمایش انجام بده.
  • نباید در اضافه‌کردن ماسه یا خاک رس زیاده‌روی کنی، بنابراین هر بار مقدار کمی از آن‌ها را اضافه کن تا بافت کلی خاک یکدست شود.
  • اگر آزمایش نشان داد که میزان اکسیژن خاک کم است، برای هوادهی خاک مقداری گچ یا پرلایت به آن اضافه کن.
  • اگر خاک خیلی خشک به نظر می‌رسد، خزه پیت ماس می‌تواند یک اصلاح‌کننده مفید برای خاک باشد زیرا رطوبت خاک را حفظ می‌کند و بعد به‌آرامی آن را در خاک آزاد می‌کند.
  • ممکن است لازم باشد برای متعادل‌کردن نیتروژن، فسفر، کلسیم، منیزیم و پتاسیم که همگی برای رشد مناسب گیاه ضروری هستند، مقداری کود پایه به خاک اضافه کنی.
 3. 3
  مواد آلی را با نسبت ۱ به ۱ به خاک اضافه کن. به‌عبارت‌دیگر، تا جایی که می‌توانی مواد عالی را طوری اضافه کن تا نصف لایه بالایی خاک از خاکی که از قبل بود و نصف دیگر آن از مواد عالی تشکیل شود. [۸]
  • مواد عالی می‌توانند شامل برگ‌های قهوه‌ای و سبز خردشده، کود اسب، تراشه‌های چوب یا کمپوست‌هایی مثل ضایعات میوه و سبزیجات باشند. لازم نیست کل عمق ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متری را که حفر کرده‌ای، با مواد عالی پر کنی؛ یک لایه ۱۵ تا ۲۰ سانتی متری کافی است.
  • گوشت، ماهی یا لبنیات را به‌عنوان مواد عالی به خاک اضافه نکن. همچنین اگر در حال تهیه کمپوست هستی، هرگز این مواد را به کمپوست اضافه نکن.
 4. 4
  دوباره خاک را با شخم‌زن یا بیل شخم بزن. ازآنجایی‌که مواد مختلفی به خاک اضافه کرده‌ای، بهتر است خاک را دوباره شخم بزنی تا مواد به‌طور یکنواخت پخش شوند. شاید لازم باشد خاک را ۲ تا ۳ بارشخم بزنی تا مطمئن شوی مواد کاملاً با خاک مخلوط شده‌اند. کمپوست نباید خیلی داخل خاک برود.
  • خاک را به‌آرامی شخم بزن تا مواد سطح بالایی خاک، یعنی جایی که ریشه گیاهان از مواد مغذی تغذیه می‌کنند، به‌خوبی مخلوط شوند.
  • شاید بهتر باشد بعد از شخم زدن دوباره خاک، آن را کمی آبیاری کنی تا همه مواد باهم خیس بخورند.
 5. 5
  خاک را با شن‌کش صاف کن. خاک باید سست بماند بنابراین در حین صاف‌کردن روی آن راه نرو. اگر بین ردیف‌ها مسیر جداگانه‌ای درست کرده‌ای، می‌توانی از این مسیرها برای ردشدن استفاده کنی. شن‌کش را به‌آرامی روی زمین بکش تا خاک تا حد امکان صاف شود.
 6. 6
  داخل باغچه ردیف‌هایی را ایجاد کن. کار را قسمت انتهایی باغچه شروع کن؛ خاک ردیف‌هایی را که می‌خواهی در آن‌ها گیاه بکاری با بیل کنار بزن. با انجام این کار قسمت‌های کناری ردیف‌ها کمی ارتفاع پیدا می‌کنند که به زهکشی و گرم‌شدن خاک کمک می‌کنند. سپس می‌توانی روی ردیف‌های ایجاد‌شده روزنامه یا مقوا بگذاری و روی آن‌ها را با خاک‌پوش بپوشانی.
روش 4
روش 4 از 4:

انتخاب محل باغچه

 1. 1
  محلی را برای باغچه انتخاب کن که نور خورشید مناسبی داشته باشد. بهترین حالت این است که آن محل حداقل ۶ ساعت در روز نور خورشید داشته باشد. بنابراین بهتر است محل انتخابی خیلی نزدیک ساختمان یا جایی که سایه درختان آن را می‌پوشاند، نباشد. [۹]
  • اگر ممکن است درختان، خانه‌های اطراف یا چیزهای دیگر جلوی نور خورشید را بگیرند، شاید لازم باشد چند روز حیاط خانه را بررسی کنی و نقطه‌ای را که بیشترین نور خورشید را در طول روز دریافت می کند، پیدا کنی.
 2. 2
  از انتخاب محلی که داخل خاک آن ریشه‌های درخت وجود دارند، خودداری کن. ریشه‌های درخت می‌توانند زیر زمین گسترش پیدا کنند حتی اگر قابل مشاهده نباشند. اگر محل باغچه را خیلی نزدیک به درخت انتخاب کنی، ریشه‌های درخت مشکلاتی را برای گیاهان ایجاد می‌کنند. محل باغچه را حداقل ۳ متر از جایی که طولانی‌ترین شاخه‌ها به آن می‌رسند، دورتر در نظر بگیر.
  • وقتی بعداً شروع به کندن زمین می‌کنی، متوجه می‌شوی آیا ریشه‌های درخت زیادی در خاک وجود دارند یا خیر. اگر در نهایت دیدی در خاک محلی که انتخاب کرده‌ای، ریشه‌های زیادی وجود دارند، بهتر است محل باغچه را (در صورت امکان) تغییر بدهی.
 3. 3
  محلی را انتخاب کن که زهکشی مناسبی داشته باشد. محل باغچه نه‌تنها باید آب را در خودش نگه دارد بلکه باید هنگام بارندگی بتواند آب اضافی را تخلیه کند. محلی را پیدا کن که چمن در آن قسمت بهتر رشد می‌کند زیرا احتمالاً این قسمت از زمین زهکشی مناسبی دارد. در حالت ایده‌آل باغچه باید در یک قسمت مسطح از باغ یا حیاط قرار بگیرد.
  • برای پیداکردن محل مناسب، چند ساعت بعد از بارندگی (شدید) منتظر بمان و در اطراف باغ دنبال محل‌هایی که آب در آن‌ها جمع شده است بگرد. این قسمت‌ها را برای باغچه انتخاب نکن.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
از شر کلاغ ها خلاص شویماز شر کلاغ ها خلاص شویم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم
کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیمکاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم

در مورد ویکی‌هاو

Steve Masley
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
باغبان حرفه‎ای
این مقاله با همکاری Steve Masley به‌طور مشارکتی نوشته شده. استیو ماسلی بیش از 30 سال است که در منطقه‌ی خلیج سان‌فرانسیسکو مشغول طراحی و نگه‌داری از باغ‌های گیاهان ارگانیک است. او یک مشاور باغبانی ارگانیک و بنیان‌گذار وب‌سایت Grow-It-Organically است؛ این وب‌سایت به مشتریان و دانش‌آموزان زیر‌و‌بم روش باغبانی گیاهان ارگانیک را آموزش می‌دهد. استیو از سال 2007 تا 2008 در دانشگاه استنفورد به تدریس کشاورزی پایدار مزرعه‌های محلی مشغول بوده است. این مقاله ۱٬۶۶۸بار مشاهده شده است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۱٬۶۶۸بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟