رم (حافظه تصادفی موقت)، حافظه‌ای است که کامپیوتر از آن برای نگهداری اطلاعات برنامه‎های در حال اجرا، استفاده می‌کند. به‌طور کلی هرچه ظرفیت رم کامپیوتر بیشتر باشد، می‌توانی برنامه‌های بیشتری را به‌صورت هم‌زمان اجرا کنی. با این حال، مقدار رم‌ای که می‌توانی روی کامپیوتر نصب کنی به دو عامل سخت‌افزار و سیستم‌عامل کامپیوتر بستگی دارد. بنابراین برای اضافه کردن رم بیشتر، باید هردوی این آیتم‌ها را بررسی کنی.

بخش 1
بخش 1 از 2:
بررسی سیستم‌عامل کامپیوتر

 1. 1
  مشخص کن ویندوز کامپیوترت 32بیتی است یا 64بیتی. مقدار حداکثری مشخصی از ظرفیت رم برای ویندوز تعریف شده است که ویندوز توانایی تشخیص آن را دارد. بدین معنی که اگر مقدار رم‌‌ای بیشتری از حداکثر ظرفیت تعیین شده‌، روی کامپیوترت نصب کنی، ظرفیت اضافه استفاده نخواهد شد. مقدار این محدودیت بستگی به این دارد که از ویندوز 32بیتی استفاده می‌کنی یا ویندوز 64بیتی.
  • از این راهنما برای بررسی و مشاهده‌ی جزئیات ویندوز‌‌ کمک بگیر. در پنجره‌ی System Properties (مشخصات سیستم) می‌توانی ببینی که سیستم‌عامل ویندوز کامپیوترت 32بیتی است یا 64بیتی.( Win+Pause)
  • ویندوز 32بیتی می‌تواند حداکثر تا 4 گیگابایت (برای همه‌ی نسخه‌ها) رم را پشتیبانی کند.
  • سیستم‌عامل ویندوز 64بیتی می‌تواند حداکثر تا 128 گیگابایت (برای ویندوز 10 نسخه‌ی خانگی) و تا 2 ترابایت (برای نسخه‌های آموزشی، شرکتی، حرفه‌ای) رم را پشتیبانی کند [۱]
 2. 2
  مدل کامپیوتر مک خود را بررسی کن. مقدار ظرفیتی که رم‌ یک کامپیوتر مک می‌تواند پشتیبانی کند به مدل آن بستگی دارد. بسیاری از کامپیوترهای مک می‌توانند ظرفیت‌های مختلفی از حافظه را پشتیبانی کنند. برای اینکه به طور دقیق از این ظرفیت‌ها مطلع شوی باید مستندات کامپیوتر مک‌ خود را بررسی کنی. بعضی از مدل‌های محبوب مورد استفاده عبارت‌اند از:[۲]
  • آی مک (27 اینچی، Late 2013 (آخر 2013)) - 32 گیگابایت
  • آی مک (2019، 2012 Late (آخر 2012)) - 16 گیگابایت
  • آی مک (2006-2009) - 4 گیگابایت
 3. 3
  مشخص کن سیستم‌عامل لینوکس کامپیوترت چه ظرفیتی از رم را پشتیبانی می‌کند. نسخه‌ی لینوکس 32بیتی نصب شده روی کامپیوتر، می‌تواند حداکثر تا 4 گیگابایت حافظه رم را پشتیبانی کند در‌حالی که اگر PAE کرنل فعال شده باشد (در بسیاری از نسخه‌های جدید انتشار یافته، PAE کرنل فعال است)، می‌تواند حداکثر تا 64 گیگابایت از حافظه را برای یک نسخه‌ی لینوکس 32بیتی، پشتیبانی کند. به طور تئوری لینوکس 64بیتی می‌تواند تا 17 میلیارد گیگابایت حافظه رم را پشتیبانی کند، با این وجود تا‌کنون بیشترین مقدار حافظه‌ را اینتل با ظرفیت 1 ترابایت و AMD64 با ظرفیت 256 ترابایت، عرضه کرده‌اند.[۳]
  • برای اینکه بتوانی مشخص کنی، کامپیوترت دقیقاً چه ‌مقدار حافظه را پشتیبانی می‌کند، Terminal (ترمینال) را با فشار دادن کلید‌های Ctrl+Alt+T روی صفحه‌ی کلید، باز کن. بعد دستور sudo dmidecode -t 16 را تایپ کن. سیستم از تو می‌خواهد برای اجرای دستور، کلمه‌ی عبور administrator (مدیر) را وارد کنی. وقتی‌که این دستور اجرا شد، می‌توانی برای مشخص کردن حداکثر مقدار حافظه‌ای که کامپیوتر میتواند آن را پشتیبانی کند، در اطلاعات نمایش داده شده، دنبال عبارت: Maximum Capacity بگردی.

بخش 2
بخش 2 از 2:
Motherboard (مادربرد) کامپیوتر خود را بررسی کن

 1. 1
  مشخصات motherboard (مادربرد) کامپیوتر خود را پیدا کن. حتی اگر سیستم‌عامل کامپیوترت بتواند ظرفیت حافظه رم زیادی را پشتیبانی کند، ممکن است این امکان توسط motherboard (مادربرد) کامپیوتر محدود شود. اگر به مستندات motherboard (مادربرد) دسترسی نداری، باید مشخصات مادربرد را در اینترنت جستجو کنی.
  • به احتمال زیاد برای پیدا کردن مدل motherboard (مادربرد) کامپیوتر خود، باید case (کیس) کامپیوتر را باز کنی.
 2. 2
  دفترچه‌ی توضیحات motherboard (مادربرد) را بررسی کن. در صفحه‌های اول دفترچه‌ی توضیحات motherboard (مادربرد)، می‌توانی نمودار یا صفحه‌ای که حاوی مشخصات آن باشد، را پیدا کنی. به دنبال اطلاعاتی بگرد که به تو بگوید بیشترین مقدار حافظه رمی که ‌می‌توانی نصب کنی چقدر است. همچنین در این قسمت می‌توانی تعداد slot‌های (شکاف‌های‌ حافظه رم) موجود روی motherboard (مادربرد) را پیدا کنی.
  • رم باید به صورت جفت نصب شود. اگر motherboard (مادربرد) حداکثر 16 گیگابایت حافظه رم را پشتیبانی می کند و 4 عدد slot (شکاف) برای نصب حافظه دارد، در این حالت برای اینکه از حداکثر ظرفیت حافظه رم استفاده کنی، می‌توانی 4 حافظه 4 گیگابایتی یا 2 حافظه 8 گیگابایتی را در slots (شکاف‌های) موجود، نصب کنی.
 3. 3
  از ابزار‌های اسکن (scan) کامپیوتر استفاده کن. اگر حوصله‌ی بازکردن case (کیس) کامپیوتر و یا خواندن دفترچه‌ی توضیحات motherboard (مادربرد) را نداری، می‌توانی از ابزارهای گوناگونی که در اینترنت برای اسکن سیستم وجود دارند، استفاده کنی؛ این ابزار‌ها، گزارشی از حداکثر ظرفیت، سرعت و انواع حافظه‌‌های قابل پشتیبانی توسط motherboard (مادربرد) کامپیوترت را تهیه کرده، و در اختیار تو قرار می‌دهند.
  • این برنامه‌ها را می‌توانی در وب‌سایت تولید کننده‌های اصلی حافظه‌ و یا فروشند‌ه‌های آن‌ها مثل Crucial یا MrMemory پیدا کنی.
 4. 4
  رم را ارتقا بده. بعد از این‌که مشخص کردی مقدار حافظه‌ای که رم کامپیوترت می‌تواند آن را پشتیبانی کند، چقدر است، می‌توانی رم جدید خود را نصب کنی. هنگام اضافه کردن رم جدید در کنار رم موجود، مطمئن شو سرعت ساعت حافظه رم جدید با رم موجود در کامپیوتر یکسان است. این راهنما دستورالعمل‌های دقیق‌تر برای نصب حافظه جدید را در اختیار تو قرار می‌دهد.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
در Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیمدر Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیم
مقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیممقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
سرعت CPU را بررسی کنیمسرعت CPU را بررسی کنیم
لپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیملپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم

در مورد ویکی‌هاو

ویکی‌هاو مانند ویکی‌پدیا یک “ویکی” است. بنابراین بسیاری از مقالات ما با مشارکت افراد متعددی نوشته شده‌اند. برای خلق این مقاله، 13 نفر، بعضاً ناشناس، کار کردند تا ویرایشش کنند و به مرور زمان بهبودش دهند. این مقاله ۴٬۶۸۹بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۴٬۶۸۹بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟