رم (حافظه‌ی تصادفی موقت)، حافظه‌ای است که رایانه از آن برای نگهداری اطلاعات برنامه‎های در حال اجرا، استفاده می‌کند. به‌طور کلی هرچه ظرفیت رم رایانه‌ بیشتر باشد، می‌توانی برنامه‌های بیشتری را به‌صورت هم‌زمان اجرا کنی. با این حال، مقدار رم‌ای که می‌توانی روی رایانه نصب کنی به دو عامل سخت‌افزار و سیستم‌عامل رایانه‌ بستگی دارد. بنابراین برای اضافه کردن رم بیشتر، باید هردوی این آیتم‌ها را بررسی کنی.

بخش 1 از 2:
بررسی سیستم‌عامل رایانه

 1. 1
  مشخص کن ویندوز رایانه‌ات 32-بیتی است یا 64-بیتی. مقدار حداکثری مشخصی از ظرفیت رم برای ویندوز تعریف شده است که ویندوز توانایی تشخیص آن را دارد. بدین معنی که اگر مقدار رم‌‌ای بیشتری از حداکثر ظرفیت تعیین شده‌، روی رایانه‌ات نصب کنی، ظرفیت اضافه استفاده نخواهد شد. مقدار این محدودیت بستگی به این دارد که از ویندوز 32-بیتی استفاده می‌کنی یا ویندوز 64-بیتی.
  • از این راهنما برای بررسی و مشاهده‌ی جزئیات ویندوز‌‌ کمک بگیر. در پنجره‌ی System Properties (مشخصات سیستم) می‌توانی ببینی که سیستم‌عامل ویندوز رایانه‌ات 32-بیتی است یا 64-بیتی.( Win+Pause)
  • ویندوز 32-بیتی می‌تواند حداکثر تا 4 گیگابایت (برای همه‌ی نسخه‌ها) رم را پشتیبانی کند.
  • سیستم‌عامل ویندوز 64-بیتی می‌تواند حداکثر تا 128 گیگابایت (برای ویندوز 10 نسخه‌ی خانگی) و تا 2 ترابایت (برای نسخه‌های آموزشی، شرکتی، حرفه‌ای) رم را پشتیبانی کند [۱]
 2. 2
  مدل رایانه‌ی مک خود را بررسی کن. مقدار ظرفیتی که رم‌ یک رایانه‌ی مک می‌تواند پشتیبانی کند به مدل آن بستگی دارد. بسیاری از رایانه‌های مک می‌توانند ظرفیت‌های مختلفی از حافظه را پشتیبانی کنند. برای اینکه به طور دقیق از این ظرفیت‌ها مطلع شوی باید مستندات رایانه‌ی مک‌ خود را بررسی کنی. بعضی از مدل‌های محبوب مورد استفاده عبارت‌اند از:[۲]
  • آی مک (27 اینچی، Late 2013 (آخر 2013)) - 32 گیگابایت
  • آی مک (2019، 2012 Late (آخر 2012)) - 16 گیگابایت
  • آی مک (2006-2009) - 4 گیگابایت
 3. 3
  مشخص کن سیستم‌عامل لینوکس رایانه‌ات چه ظرفیتی از رم را پشتیبانی می‌کند. نسخه‌ی لینوکس 32-بیتی نصب شده روی رایانه‌، می‌تواند حداکثر تا 4 گیگابایت حافظه‌ی رم را پشتیبانی کند در‌حالی که اگر PAE کرنل فعال شده باشد (در بسیاری از نسخه‌های جدید انتشار یافته، PAE کرنل فعال است)، می‌تواند حداکثر تا 64 گیگابایت از حافظه را برای یک نسخه‌ی لینوکس 32-بیتی، پشتیبانی کند. به طور تئوری لینوکس 64-بیتی می‌تواند تا 17 بیلیون گیگابایت حافظه‌ی رم را پشتیبانی کند، با این وجود تا‌کنون بیشترین مقدار حافظه‌ را اینتل با ظرفیت 1 ترابایت و AMD64 با ظرفیت 256 ترابایت، عرضه کرده‌اند.[۳]
  • برای اینکه بتوانی مشخص کنی، رایانه‌ات دقیقاً چه ‌مقدار حافظه را پشتیبانی می‌کند، Terminal (ترمینال) را با فشار دادن کلید‌های Ctrl+Alt+T روی صفحه‌ی کلید، باز کن. بعد دستور sudo dmidecode -t 16 را تایپ کن. سیستم از تو می‌خواهد برای اجرای دستور، کلمه‌ی عبور administrator (مدیر) را وارد کنی. وقتی‌که این دستور اجرا شد، می‌توانی برای مشخص کردن حداکثر مقدار حافظه‌ای که رایانه‌ میتواند آن را پشتیبانی کند، در اطلاعات نمایش داده شده، دنبال عبارت: Maximum Capacity بگردی.

بخش 2 از 2:
Motherboard (مادربرد) رایانه‌ی خود را بررسی کن

 1. 1
  مشخصات motherboard (مادربرد) رایانه‌ی خود را پیدا کن. حتی اگر سیستم‌عامل رایانه‌ات بتواند ظرفیت حافظه‌ی رم زیادی را پشتیبانی کند، ممکن است این امکان توسط motherboard (مادربرد) رایانه‌ محدود شود. اگر به مستندات motherboard (مادربرد) دسترسی نداری، باید مشخصات مادربرد را در اینترنت جستجو کنی.
  • به احتمال زیاد برای پیدا کردن مدل motherboard (مادربرد) رایانه‌ی خود، باید case (کیس) رایانه‌ را باز کنی.
 2. 2
  دفترچه‌ی توضیحات motherboard (مادربرد) را بررسی کن. در صفحه‌های اول دفترچه‌ی توضیحات motherboard (مادربرد)، می‌توانی نمودار یا صفحه‌ای که حاوی مشخصات آن باشد، را پیدا کنی. به دنبال اطلاعاتی بگرد که به تو بگوید بیشترین مقدار حافظه‌ی رم‌‌‌ای که ‌می‌توانی نصب کنی چقدر است. همچنین در این قسمت می‌توانی تعداد slot‌های (شکاف‌های‌ حافظه‌ی رم) موجود روی motherboard (مادربرد) را پیدا کنی.
  • رم باید به صورت جفت نصب شود. اگر motherboard (مادربرد) حداکثر 16 گیگابایت حافظه‌ی رم را پشتیبانی می کند و 4 عدد slot (شکاف) برای نصب حافظه دارد، در این حالت برای اینکه از حداکثر ظرفیت حافظه‌ی رم استفاده کنی، می‌توانی 4 حافظه‌ی 4 گیگابایتی یا 2 حافظه‌ی 8 گیگابایتی را در slots (شکاف‌های) موجود، نصب کنی.
 3. 3
  از ابزار‌های اسکن (scan) رایانه استفاده کن. اگر حوصله‌ی بازکردن case (کیس) رایانه و یا خواندن دفترچه‌ی توضیحات motherboard (مادربرد) را نداری، می‌توانی از ابزارهای گوناگونی که در اینترنت برای اسکن سیستم وجود دارند، استفاده کنی؛ این ابزار‌ها، گزارشی از حداکثر ظرفیت، سرعت و انواع حافظه‌‌های قابل پشتیبانی توسط motherboard (مادربرد) رایانه‌ات را تهیه کرده، و در اختیار تو قرار می‌دهند.
  • این برنامه‌ها را می‌توانی در وب‌سایت تولید کننده‌های اصلی حافظه‌ و یا فروشند‌ه‌های آن‌ها مثل Crucial یا MrMemory پیدا کنی.
 4. 4
  رم را ارتقا بده. بعد از این‌که مشخص کردی مقدار حافظه‌ای که رم رایانه‌ات می‌تواند آن را پشتیبانی کند، چقدر است، می‌توانی رم جدید خود را نصب کنی. هنگام اضافه کردن رم جدید در کنار رم موجود، مطمئن شو سرعت ساعت حافظه‌ی رم جدید با رم موجود در رایانه‌ یکسان است. این راهنما دستورالعمل‌های دقیق‌تر برای نصب حافظه‌ی جدید را در اختیار تو قرار می‌دهد.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه

فایل‌های EXE را باز کنیم

چگونه

گوگل کروم را دانلود و نصب کنیم

چگونه

همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم

چگونه

به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم

چگونه

پروفایل اسنپ‌چت را ببینیم

چگونه

لپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیم

چگونه

مین‌روب بازی کنیم

چگونه

بفهمیم چه کسی در اسنپ‌چت آنلاین است

چگونه

AdBlock را غیرفعال کنیم

چگونه

یک صفحه‌ی خالی را در Word حذف کنیم

چگونه

کش مرورگرمان را پاک کنیم

چگونه

مشکل DNS Server Not Responding (سرور DNS پاسخ نمی‌دهد) را برطرف کنیم

چگونه

فایل‌های Exe را در مک باز کنیم

چگونه

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم

در مورد ویکی‌هاو

ویکی‌هاو مانند ویکی‌پدیا یک “ویکی” است. بنابراین بسیاری از مقالات ما با مشارکت افراد متعددی نوشته شده‌اند. برای خلق این مقاله، 13 نفر، بعضاً ناشناس، کار کردند تا ویرایشش کنند و به مرور زمان بهبودش دهند.
از این صفحه ۱۸۵بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟