جنسیت سگ بالغ را می‌توان با نگاه‌کردن به رفتار و آناتومی بدن او به‌سادگی تشخیص داد. اما وقتی با ‌سگ‌های کمتر از ۶ماهه سروکار داری، تشخیص جنسیت کمی سخت است. برای تعیین جنسیت سگ‌های نا‌بالغ باید بدن آن‌ها را به‌دقت بررسی کنی تا بتوانی اندام جنسی آن‌ها را تشخیص بدهی. نشانه‌های رفتاری آن‌ها نیز می‌تواند در این زمینه کمک کند ولی این روش در مقایسه با بررسی بدنی زیاد قابل‌اعتماد نیست.

روش 1
روش 1 از 3:

مراقبت بیشتر هنگام بررسی توله سگ تازه متولد‌ شده

 1. 1
  برای بررسی جنسیت توله سگ تازه متولد شده چند هفته صبر کن. هر‌چه سن سگ بیشتر باشد تعیین جنسیت او راحت‌تر خواهد بود. بعد از متولد شدن توله سگ حداقل ۴-۳ هفته صبر کن و بعد جنسیت او را بررسی کن تا بتوانی تشخیص درست‌تری بدهی.[۱]
  • بهتر است ۸ هفته‌ی کامل صبر کنی زیرا اندام جنسی سگ‌های نر بعد از گذشت ۸ هفته‌ کاملاً قابل‌مشاهده است.
  • اگر بند ناف توله سگ هنوز نیفتاده است، حدوداً ۱ سانتی‌متر پشت آن را بررسی کن. در چند هفته‌ی اول زندگی توله سگ، اندام جنسی سگ نر به‌شکل یک توده‌ی برجسته در وسط شکم او قرار دارد. برخلاف ‌سگ‌های نر، توله سگ‌های ماده روی شکم خود اندام تناسلی ندارند.
 2. 2
  با احتیاط به توله سگ دست بزن. سگ‌های تازه متولد شده خیلی ضعیف هستند، بنابراین باید هنگام برداشتن یا دست‌زدن به آن‌ها خیلی احتیاط کنی. قبل از برداشتن توله سگ دست‌هایت را بشوی و کاملاً خشک کن. هنگام دست زدن به توله سگ باید بسیار آرام و خونسرد باشی تا از آسیب احتمالی جلوگیری کنی.[۲]
  • مطمئن شو سگ مادر با لمس و برداشتن توله هایش راحت است. بعضی از سگ‌های مادر ممکن است در صورت تماس فرد ناآشنا با توله هایشان پرخاشگر شوند.
  • اگر توله سگ یا مادر از لمس شدن ناراحت می‌شوند باید توله را به مادرش برگردانی و بعداً دوباره تلاش کنی.
 3. 3
  توله سگ را گرم نگه دار. برای جلوگیری از سرما‌خوردگی، جنسیت توله سگ را در یک جای گرم بررسی کن. همچنین هنگام برداشتن توله ها دست‌هایت باید گرم باشند. سگ‌های کوچک به‌راحتی در اثر سرما مریض می‌شوند.[۳]
  • توله سگ‌ها را بیشتر از ۵ تا ۱۰ دقیقه پیش خودت نگه ندار. بیرون نگه داشتن توله ها بیشتر از این مدت باعث سرما‌خوردگی آن‌ها می‌شود.
  • اگر توله شروع به لرزیدن یا گریه‌ کرد، باید او را فوراً پیش مادرش یا به قفس گرمش برگردانی.
 4. 4
  توله سگ را به‌پشت بخوابان. می‌توانی یک حوله‌ی نرم و تمیز را روی یک سطح ثابت پهن کنی تا سگ روی آن دراز بکشد یا سگ را در دستت بگیری و جنسیت او را بررسی کنی. توله سگ را با احتیاط بلند کن و به پشت بخوابان تا شکمش قابل‌مشاهده باشد.
  • نگه داشتن توله سگ روی دست (در‌ حالی‌‌ که به پشت خوابیده است) فقط در صورتی که سگ کوچک و مطیع باشد امکان‌پذیر است.
  • وقتی توله سگ را به پشت می‌خوابانی مراقب سر او باش تا آسیب نبیند.
  • حوله‌ی مورد استفاده باید گرم باشد. در ‌صورت نیاز قبل از گذاشتن توله سگ روی حوله، آن را چند دقیقه در خشک‌کن قرار بده. از حوله‌های سرد، خیلی گرم یا خیس استفاده نکن.
 5. 5
  به تفاوت بین اندام جنسی و بند ‌ناف توجه کن. یکی از اشتباهات رایج در تعیین جنسیت توله سگ‌ها این است که بند ناف به‌جای اندام جنسی اشتباه گرفته می‌شود. با ‌وجود اینکه هر دوی آن‌ها به‌صورت توده‌ی کوچکی روی شکم هستند، بند ناف جدا‌شده (ناف) پایین قفسه‌ی سینه قرار دارد، در حالی‌ که اندام جنسی سگ نر پایین‌تر و بین پا‌هایش قرار دارد.[۴]
  • همچنین توجه داشته باش که سگ‌های نر و ماده، هر دو حداقل یک برآمدگی روی شکمشان دارند زیرا هر دوی آن‌ها دارای ناف هستند. توله سگ های نر یک برآمدگی دوم نیز بین ناف و پا‌هایشان دارند. از طرفی،‌ توله سگ های نر فقط یک دهانه زیر دم خود دارند در حالی که ماده‌ها دارای دو دهانه هستند.
  • اگر می‌خواهی جنسیت سگ را زمانی‌ که خیلی کوچک است بدانی، بهتر است از دامپزشک‌، متخصص یا پرورش دهنده سگ کمک بگیری.
روش 2
روش 2 از 3:

بررسی خصوصیات فیزیکی سگ

 1. 1
  سگ را از نظر اندام جنسی نر خارجی بررسی کن. به ناحیه‌ی بین شکم و دم نگاه کن تا اندام جنسی و کیسه‌ بیضه سگ نر را پیدا کنی. این اندام جنسی در سگ های بالغ‌تر به‌وضوح دیده می‌شود اما در توله سگ‌های جوان ممکن است کوچک باشد و به‌سختی قابل‌مشاهده باشد.[۵]
  • کیسه‌ی بیضه باید درست پایین مقعد و بین پاهای عقب قرار داشته باشد.
  • اگر یک سگ نر اخته شده باشد، یعنی توانایی تولید مثل او از بین رفته باشد،‌ دیگر کیسه‌ی بیضه ای برای مشاهده وجود نخواهد داشت.
 2. 2
  دنبال اندام جنسی خارجی سگ ماده باش. اگر سگ ماده باشد، باید بتوانی واژن او را در حالی‌ که شکمش را در معرض دید قرار می‌دهد ببینی. به‌آرامی پاهای عقب سگ را از هم باز کن تا بتوانی مقعد را ببینی. بالا‌تر از مقعد و بین پا‌های عقب سگ یک ساختار برگی شکلی وجود دارد. این ناحیه واژن سگ ماده است.[۶]
 3. 3
  علائم فیزیکی بارداری را بررسی کن. یک روش مطمئن برای تشخیص اینکه سگ ماده است، تشخیص باردار ‌بودن اوست. علائم بارداری شامل داشتن یک شکم خیلی بزرگ است که با وجود عدم تغییر در رژیم غذایی و به‌خاطر روند بارداری و زایمان ظاهر می‌‌شود.
 4. 4
  از سایر مشخصات فیزیکی برای تشخیص جنسیت سگ استفاده نکن. تلاش برای پیدا کردن نشانه‌های جنسی دیگر که بتوان از آن برای تشخیص جنسیت سگ استفاده کرد می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد. اما توجه داشته باش که سایر تفاوت‌های احتمالی بسیار ظریف هستند و فقط توسط یک متخصص تشخیص نژاد و جنسیت سگ قابل‌تشخیص هستند. از آنجایی که تشخیص تفاوت‌های فیزیکی بین دو جنس در نژاد‌های مختلف خیلی سخت است بهتر است از علائم دیگری برای تشخیص جنسیت سگ استفاده کنی.[۷]
  • برای ‌مثال سگ های نر و ماده هر دو دارای پستان هستند، بنابراین نمی‌توانی این موضوع را ملاکی برای تشخیص ماده بودن یک سگ قرار بدهی.[۸]
  • همچنین بزرگ‌بودن جثه یا داشتن ماهیچه‌های قوی و بزرگ به معنی این نیست که سگ موردنظر نر است. تفاوت جثه در سگ‌های نر و ماده خیلی کم است.
روش 3
روش 3 از 3:

بررسی تفاوت‌های رفتاری

 1. 1
  عادت‌های ادرار سگ را بعد از شش ماهگی بررسی کن. توله سگ‌های کوچک صرف‌نظر از جنسیتی که دارند به‌شیوه‌ی یکسانی ادرار می‌کنند. اما بعد از ۶ماهگی اکثر سگ‌های نر موقع ادرار پاهایشان را بالا می‌برند در حالی‌ که ماده‌ها به‌حالت نیمه نشسته ادرار می‌کنند.[۹]
  • در چند هفته‌ی اول زندگی، توله سگ‌ها نمی‌توانند ادرار یا مدفوع خودشان را کنترل کنند، بنابراین در این مرحله بررسی وضعیت بدن روش مناسبی برای تشخیص جنسیت سگ نیست.
  • حتی بعد از اینکه توله سگ‌ها به اندازه‌ی کافی قدرت ایستادن و کنترل عادت‌های خود را پیدا می‌کنند، در دو ماه اول زندگی برای ادرار کردن خم می‌شوند.
  • بسیاری از توله های نر بیشتر از ۶ ماه زمان لازم دارند تا بتوانند عادت‌های ادرار سگ‌های بالغ را داشته باشند.
 2. 2
  ببین سگ در حال مشخص‌کردن قلمروی خودش است یا نه. وقتی سگ‌های نر چند‌ماهه می‌شوند،‌ شروع به علامت گذاری قلمروی خودشان می‌کنند. این رفتار به تعیین جنسیت سگ کمک می‌کند زیرا توله های ماده این غریزه را ندارند.
  • میل به علامت گذاری قلمرو به‌ویژه در توله سگ‌های نری که عقیم نشده‌اند بیشتر است. عقیم سازی توله سگ‌ها میل آن‌ها را به انجام این کار کاهش می‌دهد.
  • سن دقیق شروع علامت گذاری قلمرو بین توله سگ‌های مختلف متفاوت است ولی اکثر آن‌ها این کار را از ۲ تا ۶ماهگی شروع می‌کنند.
  • سگی که به‌سرعت در محل‌های مختلف ادرار می‌‌کند احتمالاً در‌ حال علامت گذاری است،‌ مخصوصاً اگر بعد از بو کشیدن کامل هر نقطه، عمداً ادرار کند.
  • سگ‌هایی که فقط یک یا دو بار ادرار می‌کنند معمولاً در حال علامت گذاری نیستند، حتی اگر نقاط مختلفی را در طول راه رفتن بو کنند.
 3. 3
  دنبال نشانه هایی مبنی‌بر وارد شدن سگ به دوره فحلی (آمادگی برای بارداری) باش. سگ‌های ماده که عقیم نشده‌اند هر ۶ ماه یک‌ بار وارد دوره فحلی می‌شوند. اولین دوره فحلی زمانی رخ می‌دهد که توله سگ بین ۶ تا ۱۰ ماه سن دارد و هر دوره حدود سه هفته طول می‌کشد. نشانه‌هایی که مشخص می‌کنند یک سگ ماده در دوره فحلی است شامل تغییرات در رفتار، تورم واژن و خروج ترشحات از واژن است.[۱۰]
  • تغییرات رفتاری که سگ ماده ممکن است در طول دوره فحلی نشان بدهد شامل حالت بی‌قراری و هیجان است. [۱۱]
  • سگ‌های ماده ای که در دوره فحلی هستند ترشحات واژینال دارند که این ترشحات بسته‌به مرحله‌ی چرخه‌‌ی تولید‌ مثلی که سگ در آن قرار دارد می‌تواند شفاف، قهوه‌ای یا خونی باشد.
 4. 4
  از ویژگی‌های فردی و رفتار عمومی به‌عنوان نشانه‌ای برای تعیین جنسیت سگ استفاده نکن. سگ‌های نر و ماده هر دو می‌توانند به یک اندازه مهربان، تدافعی، فعال و آرام باشند. این جنبه‌های شخصیتی ویژگی خاصی را در برای تعیین جنسیت سگ‌ها نشان نمی‌دهد. [۱۲]
  • برای مثال حتی قرار‌گرفتن حیوان نر روی حیوان ماده برای جفت گیری که به ‌نظر می‌رسد از رفتار‌های حیوان نر است، اغلب توسط سگ‌های ماده نیز انجام می‌شود.[۱۳]

نکات

 • دست زدن زیاد به توله سگ‌هایی که زیر سه هفته سن دارند می‌تواند باعث انتقال بیش از حد بوی بدن شما به توله سگ شود طوری‌که بوی توله ها دیگر قابل‌تشخیص و احساس نشود. اگر توله سگی بیش از حد بوی "انسان" بدهد، ممکن است مادرش او را طرد کند. همچنین دست زدن زیاد به توله سگ احتمال سرما‌خوردگی و مریض شدن او را افزایش می‌دهد.
 • یادت باشد سگ‌های نر و ماده هر دو دارای پستان هستند پس نمی‌توانی از این موضوع به‌عنوان نشانه‌ای برای تشخیص جنسیت آن‌ها استفاده کنی.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

‌‌محلول خانگی دور‌کننده‌ی گربه درست کنیم
بفهمیم که یک سگ باردار استبفهمیم که یک سگ باردار است
سن خرگوش را تشخیص بدهیمسن خرگوش را تشخیص بدهیم
به حلزون غذا بدهیمبه حلزون غذا بدهیم
تشخیص بدهیم اردک نر است یا مادهتشخیص بدهیم اردک نر است یا ماده
برای سگ مرغ آب پز درست کنیمبرای سگ مرغ آب پز درست کنیم
تشخیص بدهیم لاک‌ پشت نر است یا مادهتشخیص بدهیم لاک‌ پشت نر است یا ماده
مدفوع کردن را به بچه‌گربه آموزش بدهیممدفوع کردن را به بچه‌گربه آموزش بدهیم
تب گربه را پایین بیاوریمتب گربه را پایین بیاوریم
جنسیت توله سگ را تشخیص بدهیمجنسیت توله سگ را تشخیص بدهیم
به بچه خرگوش‌ها غذا بدهیمبه بچه خرگوش‌ها غذا بدهیم
تشخیص بدهیم عروس هلندی نر است یا مادهتشخیص بدهیم عروس هلندی نر است یا ماده
برای سگ‌ها مرغ و برنج درست کنیم
بفهمیم گربه‌ها دعوا یا بازی می‌کنندبفهمیم گربه‌ها دعوا یا بازی می‌کنند

در مورد ویکی‌هاو

Ray Spragley, DVM
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Ray Spragley, DVM
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۷۰٬۵۳۲بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۷۰٬۵۳۲بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟