اگر لاک پشت خانگی داری، احتمالاً دوست داری بدانی نر است یا ماده. برخلاف پستانداران دیگر، لاک پشت اندام تناسلی خارجی ندارد. اگرچه این مسأله‌ تشخیص جنسیت لاک پشت را مشکل‌ می‌کند، اما غیر‌ممکن نیست. معمولاً تفاوت‌های بین لاک پشت نر و ماده خیلی ظریف است ولی اگر از هر جنس لاک پشت یک نمونه داشته باشی، تشخیص آسان‌تر می‌شود چون می‌توانی آن‌ها را با هم مقایسه کنی. اگر فقط یک لاک پشت داری، تمام علائم و سر‌نخ‌های ممکن را بررسی کن تا بتوانی جنسیت آن را مشخص کنی.

روش 1
روش 1 از 2:

بررسی لاک

 1. 1
  لاک لاک پشت را بررسی کن. لاک یا پوسته‌ی لاک پشت های نر و ماده کمی با‌هم تفاوت دارد. لاک پشت های ماده بالغ، لاک‌ دراز‌تری نسبت به لاک پشت های نر دارند.[۱]
  • این روش تشخیص محدودیت‌هایی دارد، باید مطمئن باشی که لاک پشت کاملاً رشد کرده است. ممکن است به‌دلیل کوچک‌‌بودن اندازه‌‌ی لاک لاک پشت این‌طور نتیجه‌گیری کنی که لاک پشت نر است درحالی‌که علت اصلی کوچک‌بودن آن این است که هنوز کامل رشد نکرده است.
  • ممکن است لاک یک لاک پشت نر بزرگ با لاک یک لاک پشت ماده کوچک هم‌اندازه باشد، بنابراین تعیین جنسیت فقط بر اساس اندازه‌ی لاک‌ امکان‌پذیر نیست.
 2. 2
  زیر‌لاک (پلاسترون) لاک پشت را بررسی کن. قسمت زیری لاک که شکم لاک پشت را می‌پوشاند، زیر‌‌لاک نام دارد. برای بررسی زیر‌لاک، لاک پشت را به‌آرامی دمر کن. لاک پشت ها دوست ندارند که آن‌ها را دمر کنی و ممکن است سعی کند گازت بگیرد، بنابراین لاک پشت را از سمت دم آن بگیر تا نتواند گاز بگیرد. لاک پشت را به‌آرامی به پشت برگردان تا بتوانی قسمت زیر لاک پشت را ببینی. در لاک پشت های نر، زیر‌لاک کمی مقعر (دارای انحنا به‌سمت داخل) است درحالی‌که زیر‌لاک لاک پشت های ماده صاف است.[۲]
  • زیر‌لاک مقعر به لاک پشت نر این امکان را می‌دهد تا در طول جفت‌گیری، بدون اینکه بیفتد خودش را روی لاک ماده تنظیم کند.
  • در لاک پشت های ماده، سطح صاف پلاسترون ‌فضای بیشتری برای رشد تخم‌ها فراهم می‌کند.
 3. 3
  شکاف دم لاک پشت را بررسی کن. لاک پشت های نر معمولاً یک شکاف 'V' شکل کوچک در انتهای پلاسترون خود دارند. این شکاف موقع جفت‌گیری به حفاظت دم کمک می‌کند. در غیر این صورت ممکن است دم لاک پشت زیر لاک له شود.[۳]
 4. 4
  علائم گونه‌های خاص را بررسی کن. بعضی از گونه‌های لاک پشت ها ویژگی‌های جنسیتی خارجی خاصی دارند. بعضی از گونه‌هایی که جنسیتشان از طریق رنگ قابل‌تشخیص است عبارت‌اند از:
  • لاک پشت جعبه ای آمریکایی: در ۹۰ درصد موارد، رنگ عنبیه‌ی چشم لاک پشت های جعبه ای نر، قرمز یا نارنجی است در‌حالی‌که رنگ عنبیه‌ی لاک پشت های ماده قهوه‌ای یا زرد است. علاوه بر این لاک لاک پشت های ماده بزرگ‌تر و گرد‌ است درحالی‌که نر‌ها داری لاکی کوچک‌تر با ظاهری بیضی‌شکل‌ یا کشیده‌ هستند.
  • لاک پشت های نقش‌ دار: اگر زیر شکم این لاک پشت به رنگ آبی بود، لاک پشت نر و در غیر این صورت ماده است.
روش 2
روش 2 از 2:

بررسی جزئیات

 1. 1
  پنجه‌های جلویی لاک پشت را بررسی کن. لاک پشت های نر، هنگام جفت‌گیری با ماده‌ها از پنجه‌های جلویی خودشان استفاده می‌کنند. آنها همچنین پنجه‌های جلویی را برای مبارزه و دفاع از قلمروشان به کار می‌برند. بنابراین پنجه‌ پاهای جلویی لاک پشت نر بلند‌تر از پنجه‌های لاک پشت ماده است. این مقایسه هم در‌صورتی‌که از هر جنس یک لاک پشت داشته باشی، ساده‌تر است. [۴]
  • در گونه‌ی لاک پشت گوش قرمز، تفاوت بین پنجه‌ لاک پشت نر و ماده کاملاً مشهود است.
 2. 2
  کلواک یا همان پارگین لاک پشت را بررسی کن. لاک پشت نر و ماده یک سوراخ یا مخرج در زیر دم خود دارند. این قسمت کلواک یا پارگین نامیده می‌شود و بسته به جنسیت لاک پشت، موقعیت آن کمی متفاوت است.[۵]
  • کلواک لاک پشت ماده نسبت به نر‌، گرد‌تر است و شکلی شبیه به ستاره دارد. کلواک لاک پشت ماده به بدنش خیلی نزدیک است، در ابتدای دم که محل اتصال دم به بدن است قرار گرفته و تقریباً در زیر لاک ناپدید شده است.
  • کلواک نر‌ها بلندتر و بیشتر شبیه شکاف است و در قسمت یک سوم انتهایی دم و به‌سمت نوک آن قرار گرفته است.
 3. 3
  دم لاک پشت را اندازه بگیر. اندام جنسی لاک پشت نر در دم قرار گرفته است، در نتیجه دم آن‌ دراز‌تر و ضخیم‌تر از دم لاک پشت ماده است. دم لاک پشت های ماده کوتاه‌تر و باریک‌تر است.[۶]
  • توجه داشته باش که اندازه‌ی طبیعی دم لاک پشت های نر و ماده به هم نزدیک است؛ بنابراین اگرچه اندازه‌ی دم می‌تواند سرنخ مفیدی باشد ولی روشی قطعی برای تشخیص جنسیت لاک پشت نیست.
 4. 4
  برای نتیجه‌ی بهتر، هم‌زمان از چند روش استفاده کن. بهترین راه تشخیص جنسیت لاک پشت، ترکیبی از روش‌های فوق است. یادت باشد که دقت بعضی از روش‌ها کمتر است.
  • اگر همه‌ی روش‌ها، یک جنسیت را نشان بدهند، احتمالاً جنسیت لاک پشت را درست تشخیص داده‌ای. اگر نوع جنسیت‌ در روش‌‌های مختلف متفاوت بود، بهتر است لاک پشت را برای تشخیص دقیق‌تربه دامپزشک نشان بدهی.[۷]
  • اگر از نتیجه‌ی کار مطمن نیستی، صبر کن تا لاک پشتت کمی بزرگ‌تر شود و دوباره امتحان کن. تشخیص جنسیت یک بچه لاک پشت خیلی سخت است.
  • توجه داشته باش که ممکن است مجبور باشی چند سال صبر کنی تا لاک پشت به‌طور کامل رشد کند و تشخیص صحیح جنسیت او ممکن شود.

نکات

 • بررسی نمودار تغییرات مخرج لاک پشت روی دم او می‌تواند به تشخیص جنسیت کمک کند. یکی از کتاب‌های ارزشمند در این زمینه، کتاب Turtles and Tortoises-A Complete Owner's Manual (لاک پشت ها- راهنمای کامل نگه‌داری) نوشته‌ی بارتلت و بارتلت است.
 • بعضی از گونه‌های لاک پشت دریایی (به‌خصوص لاک پشت ریدلی کمپ) دارای هیچ نشانه‌ی خارجی که مشخص‌کننده‌ی جنسیت آن‌ها باشد نیستند. برای تشخیص جنسیت این نوع لاک پشت باید با یک دام‌پزشک متخصص حیوانات دریایی مشورت کنی.

هشدارها

 • بعد از "هر بار" دست‌زدن به لاک پشت، دست‌هایت را بشوی. بعضی از لاک پشت ها ناقل باکتری سالمونلا هستند؛ این باکتری برای لاک پشت خطرناک نیست ولی می‌تواند به انسان آسیب برساند. [۸] قبل از شستن دست‌هایت با آب گرم و صابون، به بینی و دهانت دست نزن. مطمئن شو که بچه‌ها نیز بعد از دست‌زدن به لاک پشت، دستشان را می‌شویند.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

‌‌محلول خانگی دور‌کننده‌ی گربه درست کنیم
بفهمیم که یک سگ باردار استبفهمیم که یک سگ باردار است
جنسیت سگ را تشخیص بدهیمجنسیت سگ را تشخیص بدهیم
سن خرگوش را تشخیص بدهیمسن خرگوش را تشخیص بدهیم
به حلزون غذا بدهیمبه حلزون غذا بدهیم
تشخیص بدهیم اردک نر است یا مادهتشخیص بدهیم اردک نر است یا ماده
برای سگ مرغ آب پز درست کنیمبرای سگ مرغ آب پز درست کنیم
مدفوع کردن را به بچه‌گربه آموزش بدهیممدفوع کردن را به بچه‌گربه آموزش بدهیم
جنسیت توله سگ را تشخیص بدهیمجنسیت توله سگ را تشخیص بدهیم
تب گربه را پایین بیاوریمتب گربه را پایین بیاوریم
به بچه خرگوش‌ها غذا بدهیمبه بچه خرگوش‌ها غذا بدهیم
تشخیص بدهیم عروس هلندی نر است یا مادهتشخیص بدهیم عروس هلندی نر است یا ماده
برای سگ‌ها مرغ و برنج درست کنیم
بفهمیم گربه‌ها دعوا یا بازی می‌کنندبفهمیم گربه‌ها دعوا یا بازی می‌کنند

منابع

 1. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 2. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 3. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 4. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 5. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 6. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 7. http://www.turtlecare.net/home/turtle-topics-parent/gender
 8. All Turtles, Turtle FAQs, http://www.allturtles.com/turtle-newbie/turtle-faqs/

در مورد ویکی‌هاو

Pippa Elliott, MRCVS
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
دامپزشک
این مقاله با همکاری Pippa Elliott, MRCVS به‌طور مشارکتی نوشته شده. دکتر الیوت، دارای لیسانس علوم دامپزشکی و عضو کالج سلطنتی جراحان دامپزشکی است. او دامپزشکی با بیش از 30 سال سابقه در زمینه‌ی جراحی دامپزشکی و دامپزشکی حیوانات خانگی است. دکتر الیوت در سال 1987 با مدرک دامپزشکی و جراحی دامپزشکی از دانشگاه Glasgow فارغ‌التحصیل شده است و به‌مدت 20 سال در یک کلینیک حیوانات در زادگاهش فعالیت کرده است. این مقاله ۸۰٬۴۴۵بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۸۰٬۴۴۵بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟