عروس‌های هلندی پرنده‌های بومی استرالیا هستند و از خانواده‌ی پرنده‌هایی مثل طوطی‌ کاکلی سینه‌ صورتی و طوطی‌ کاکلی سیاه به‌ حساب می‌آیند. جنسیت عروس‌های هلندی بالغ که رنگ آن‌ها "خاکستری معمولی" است، به‌راحتی از روی پر‌و‌بال خاکستری و سر زرد رنگشان قابل‌شناسایی است اما تشخیص جنسیت عروس‌های هلندی دیگر که رنگ‌های متفارت‌تری دارند شاید کمی سخت باشد؛ البته تفاوت‌های رفتاری و نشانه‌های ظاهری ظریفی وجود دارد که می‌توانی جنسیت پرنده را بر اساس آن‌ها تشخیص بدهی. سعی کن به‌جای در‌ نظر‌گرفتن فقط یک ویژگی،‌ موارد مختلف را بررسی کنی زیرا عروس‌های هلندی تنوع فیزیکی و رفتاری زیادی دارند.

روش 1
روش 1 از 2:

تشخیص جنسیت عروس‌ هلندی بر اساس ویژگی‌های فیزیکی

 1. 1
  صبر کن تا پر‌های اصلی پرنده در بیایند. عروس‌های هلندی نر و ماده در جوانی شبیه به هم هستند. تقریباً بعد از ۶ تا ۹ ماه پر‌های پرنده برای اولین بار می‌ریزد و پر‌های جدید که معمولاً رنگارنگ‌تر هستند و در جنسیت‌های مختلف متفاوت‌اند رشد می‌کنند.
  • پر‌های کدر یا رنگ‌پریده می‌توانند نشانه‌ی تغذیه‌ی نامناسب پرنده باشند؛ البته بعضی وقت‌ها ممکن است پر‌های پرنده چند بار بریزد تا پر‌های اصلی که رنگ روشن و شفافی دارند در بیایند.
  • برای پرنده‌‌های خیلی ‌جوان لانه نساز زیرا این کار باعث تحریک تخم‌گذاری یا تولید‌مثل زود‌هنگام می‌شود که به پرنده‌ی ماده آسیب می‌رساند.
 2. 2
  پر‌های عروس هلندی را بررسی کن. عروس‌های هلندی خاکستری جهش نیافته، بدن خاکستری و سر زرد با دایره‌های نارنجی‌ روی گونه‌هایشان دارند. آن‌ها را می‌توانی با استفاده از روش‌های زیر شناسایی کنی. اگر توضیحات گفته‌شده با مشخصات عروس هلندی مورد‌نظرت یکسان نبود، احتمالاً اجداد این پرنده پر‌های غیر‌معمولی داشته اند و چالش‌بزرگ‌تری برای شناسایی آن خواهی داشت. در ادامه، چند ویژگی برای کمک به شناسایی نژاد پرنده آورده شده است اما بیشتر باید به نشانه‌های رفتاری توجه کنی.
 3. 3
  دم را با دقت بررسی کن. در نژاد خاکستری معمولی عروس هلندی، ماده‌های بالغ (و همه‌ی پرند‌ه‌های جوان) علامت‌هایی در زیر پر‌های دمشان دارند. این علامت‌ها معمولاً نوار‌های افقی متناوب خاکستری-خاکستری تیره یا سفید-خاکستری یا زرد-خاکستری هستند ولی بعضی از ماده‌ها نقطه‌ها یا الگو‌های نا‌منظمی روی قسمت‌های خاکستری دارند. اگر این مشخصه‌ها را پیدا نکردی، پرنده را به‌سمت بالا بگیر و دمش را جلوی نور بررسی کن. اگر باز‌ هم این علائم را ندیدی، احتمالاً عروس هلندی نر است.
  • ماده‌های گونه‌ی لوتینو (پرنده‌های زرد کم‌رنگ مایل ‌به سفید که حلقه‌هایی روی گونه‌هایشان دارند) را می‌توان با لکه‌های زرد زیر بال یا علامت‌های زرد رنگ زیر دم تشخیص داد. برای تشخیص بهتر ممکن است به نور بیشتری نیاز باشد.[۱]
 4. 4
  صورت پرنده را مقایسه کن. در نژاد خاکستری‌ معمولی عروس هلندی، پر‌های صورت نر‌ها نمایان‌تر است و می‌توانی لکه‌های نارنجی روشن را به‌صورت واضح روی صورت زرد پرنده ببینی. لکه‌های نارنجی روی پر‌های صورت پرنده‌ی ماده کم‌رنگ‌تر است و رنگ پر‌ها نیز زرد یا خاکستری کم‌رنگ است.[۲]
  • دربعضی نژاد‌ها فقط رنگ صورت نر‌ها بعد از ریزش پر‌ها زرد می‌شود و پر‌های صورت ماده‌ها، خاکستری یا قهوه‌ای باقی می‌مانند.[۳]
  • بعضی وقت‌ها عروس‌های هلندی نری که صورت آن‌ها سفید است ولی بدنشان سفید نیست، هیچ‌ لکه‌ای روی گونه‌هایشان ندارند و ماده‌ها نیز لکه‌های کم‌رنگی متناسب با رنگ پر‌های بدنشان دارند.[۴]
 5. 5
  پر‌های بدن پرنده را بررسی کن. پر‌های عروس هلندی نر خاکستری معمولاً تیره‌تر و پر‌های ماده‌ها روشن‌تر است. این یکی از روش‌هایی است که خیلی قابل‌اطمینان نیست ولی می‌تواند در بررسی‌های اولیه شک و شبه‌ها را برطرف کند. به ندرت از این روش برای شناسایی گونه‌هایی که رنگ پر بدنشان خاکستری نیست استفاده می‌شود.
  • در بعضی از نژاد‌ها، ماده‌‌ها لکه‌های زرد کم رنگی زیر بال‌هایشان دارند.[۵]
  • در عروس هلندی صدفی که لکه‌های سفید صدفی دارند ولی بدنشان سفید نیست، نر‌ها بعد از اولین پرریزان این " لکه‌های صدفی " را از دست می‌دهند در‌حالی‌که ماده‌ها آن را حفظ می‌کنند.
 6. 6
  عروس هلندی را نزد دامپزشک ببر. آخرین بررسی که بر اساس ویژگی‌های فیزیکی انجام می‌شود باید فقط توسط دامپزشک انجام شود. افراد بی‌تجربه ممکن است در حین انجام این کار به پرنده آسیب جدی برسانند و بعید است بتوانند تفاوت را تشخیص بدهند. از دامپژشک بخواه جنسیت پرنده را بررسی کند؛ او احتمالاً استخوان‌های لگن را که در پرنده‌های ماده پهن‌تر است بررسی خواهد کرد. حتی این روش هم قابل‌اطمینان نیست چون تنوع زیادی بین گونه‌های مختلف وجود دارد.
  • هرچه سن عروس هلندی پیشتر باشد نتیجه‌ی بررسی درست‌تر خواهد بود، مخصوصاً اگر پرنده توسط یک فرد متخصص پرورش یافته باشد و در گذشته نیز تخمک‌گذاری کرده باشد.[۶]
  • اگر می‌خواهی کاملاً مطمئن باشی می‌توانی آزمایش DNA انجام بدهی.
روش 2
روش 2 از 2:

تشخیص جنسیت عروس هلندی از روی رفتار پرنده

 1. 1
  به آواز پرنده گوش بده. باوجود‌اینکه قاعده‌ی دقیق و مشخصی وجود ندارد ولی عروس‌های هلندی که حرف‌زدن یاد می‌گیرند معمولاً نر هستند.[۷] فارغ از اینکه کلماتی را یاد بگیرند یا نه،‌ نر‌ها تمایل بیشتری به تولید صدا دارند و بیشتر آواز می‌خوانند در‌حالی‌که ماده‌ها ساکت‌ترند و بیشتر اوقات از شنیدن صدای آواز و سوت نر‌ها لذت می‌برند.
 2. 2
  یک آینه جلوی پرنده بگذار. عروس‌های هلندی نر دوست دارند زمان زیادی را جلوی آیینه به قدم‌زدن، آواز‌خواندن و بررسی‌ خودشان بگذرانند. اگر پرنده‌ای علاقه‌ی چندانی به این کار نداشت، احتمالاً ماده است.
 3. 3
  رفتارهای جنسی پرنده‌ی نر را بررسی کن. عروس‌ هلندی نر معمولاً سعی می‌کند توجه شریک خودش را جلب کند اما ممکن است حتی مواقعی که پرنده‌ی دیگری اطرافش نیست نیز این رفتار‌ها را نشان بدهد. برای مثال:[۸]
  • با منقار روی اشیاء‌ می‌زند تا توجه ماده‌ را به خودش جلب کند.
  • موقع ضربه‌زدن با منقار یا آواز‌خواندن به این‌طرف‌ و آن‌طرف می‌رود، سرش را خیلی سریع به بالا و پایین حرکت می‌دهد و حرکات پرشی انجام می‌دهد.
  • بال‌هایش را طوری باز می‌کند که وقتی از پشت به آن‌ها نگاه می‌کنی شبیه به قلب به‌نظر می‌رسند.
 4. 4
  رفتار جنسی پرنده‌ی ماده را بررسی کن. عروس هلندی ماده‌ معمولاً فعالیت کمتری در این زمینه دارد و این رفتار‌ها را تا زمانی‌که پرنده‌ی نری حضور نداشته باشد نشان نمی‌دهد:[۹]
  • در‌ جایی می‌نشیند و درحالی‌که دمش را بالا برده است، بدون سر‌و‌صدا به‌ اطراف نگاه می‌کند.
  • سعی می‌کند به پرنده‌ی نری که با او جفت‌ شده است یا می‌خواهد جفت شود غذا بدهد.
 5. 5
  به‌ رفتار‌های جنسی دیگر پرنده توجه کن. بسیاری از کسانی که از این پرنده نگهداری می‌کنند، متوجه‌ شده‌اند که پرنده‌ قسمت پایین بدنش را به اشیاء، به جایی‌که نشسته است و حتی دست صاحبش می‌مالد. این نوع از رفتار معمولاً در پرنده‌های نر دیده شده است اما استثناء‌هایی نیز وجود دارد.
  • نر‌‌ها معمولاً از شئ موردنظر بالا‌ می‌روند یا روی آن می‌ایستند و قسمت پایین بدنشان را به آن می‌مالند.
  • ممکن است ماده‌ها هم رفتار مشابه‌ای از خودشان نشان بدهند اما بعضی وقت‌ها پرنده درحالی‌که بدنش روی یک شی خم شده و دمش به‌سمت بالا است، خودش را روی آن به عقب بکشد.
 6. 6
  تخم‌گذاری عروس هلندی را بررسی کنی. اگر‌چه فقط پرنده‌های ماده تخم‌گذاری می‌کنند ولی دانستن این موضوع در مواقعی که تخم را وسط یک قفس پر از پرنده پیدا می‌کنی، کمک زیادی نمی‌کند. بنابراین اگر می‌خواهی جنسیت پرنده را از این طریق مشخص کنی، باید برای هر پرنده یک قفس مجزا تهیه کنی یا رفتار آن‌ها را با یک دوربین فیلمبرداری بررسی کنی.
  • اختصاص‌دادن لانه به پرنده‌هایی که کمتر از ۱۸ ماه سن دارند درست نیست زیرا تخم‌گذاری زود‌هنگام معمولاً باعث بروز مشکلات سلامتی در پرنده‌های جوان می‌شود.
  • برداشتن تخم‌ها باعث تحریک پرنده برای تخم‌گذاری دوباره می‌شود.
  • یادت باشد ممکن است تخم نطفه داشته باشد؛ البته در این صورت متوجه پیوند بین جفت‌ها می‌شوی.

نکات

 • اگر عروس هلندی را از فروشگاه حیوانات‌خانگی یا پرورش‌دهنده‌ی پرنده بخری،‌ آن‌ها معمولاً 'جنسیت' پرنده‌ای را که می‌فروشند می‌دانند. البته این روش نیز ٪۱۰۰ دقیق نیست مگر آنکه تست DNA انجام شود؛ اما تشخیص متخصص نیز تا حدود زیادی قابل‌اطمینان است.
 • ماده‌ها تمایل زیادی به گازگرفتن دارند اما این رفتار هم بیشتر به خلق‌و‌خوی پرنده ربط دارد تا جنسیت.
 • اگر عروس هلندی ماده بیشتر از ۲ بار در سال و هربار بیشتر از ۸ تخم بگذارد، احتمالاً دچار تخمگذاری کاذب و بدون نطفه شده است. این اتفاق می‌تواند به‌دلیل کمبود ویتامین آ یا کلسیم باشد. اگر روش گذاشتن تخم‌مرغ کاذب در لانه روش موثری برای درمان او نبود، می‌توانی با تزریق آمپول توسط دامپزشک برای درمان او اقدام کنی.
 • برای تقویت و استحکام منقار پرنده باید یک تکه استخوان داخل قفس قرار بدهی. این استخوان می‌تواند کلسیم لازم را فراهم کند.

هشدارها

 • اگر پرنده‌ی ماده زیر ۱۸ ماه سن داشته باشد، تولید‌ مثل می‌تواند برایش خطرناک باشد و مشکلات جدی برای سلامتی او ایجاد کند. عروس‌های هلندی جوان‌ نمی‌توانند والدین خوبی برای جوجه‌هایشان باشند[۱۰] اگر عروس‌های هلندی جوان و با جنسیت‌های مختلف داری، آن‌ها را تا رسیدن به بلوغ کامل از هم جدا نگه دار یا علائم و رفتار جفت‌گیری آن‌ها را زیرنظر داشته باش.
 • عروس‌های هلندی که جفت شده‌اند گاهی با‌هم دعوا می‌کنند ولی این موضوع به‌ندرت باعث آسیب جدی به آن‌ها می‌شود.[۱۱]

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

‌‌محلول خانگی دور‌کننده‌ی گربه درست کنیم
بفهمیم که یک سگ باردار استبفهمیم که یک سگ باردار است
جنسیت سگ را تشخیص بدهیمجنسیت سگ را تشخیص بدهیم
سن خرگوش را تشخیص بدهیمسن خرگوش را تشخیص بدهیم
به حلزون غذا بدهیمبه حلزون غذا بدهیم
تشخیص بدهیم اردک نر است یا مادهتشخیص بدهیم اردک نر است یا ماده
برای سگ مرغ آب پز درست کنیمبرای سگ مرغ آب پز درست کنیم
مدفوع کردن را به بچه‌گربه آموزش بدهیممدفوع کردن را به بچه‌گربه آموزش بدهیم
تشخیص بدهیم لاک‌ پشت نر است یا مادهتشخیص بدهیم لاک‌ پشت نر است یا ماده
جنسیت توله سگ را تشخیص بدهیمجنسیت توله سگ را تشخیص بدهیم
تب گربه را پایین بیاوریمتب گربه را پایین بیاوریم
به بچه خرگوش‌ها غذا بدهیمبه بچه خرگوش‌ها غذا بدهیم
برای سگ‌ها مرغ و برنج درست کنیم
بفهمیم گربه‌ها دعوا یا بازی می‌کنندبفهمیم گربه‌ها دعوا یا بازی می‌کنند

در مورد ویکی‌هاو

ویکی‌هاو مانند ویکی‌پدیا یک “ویکی” است. بنابراین بسیاری از مقالات ما با مشارکت افراد متعددی نوشته شده‌اند. برای خلق این مقاله، 26 نفر، بعضاً ناشناس، کار کردند تا ویرایشش کنند و به مرور زمان بهبودش دهند. این مقاله ۸٬۰۵۵بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۸٬۰۵۵بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟