آناناس میوه‌ای پوست‌دار است که قسمت اصلی میوه زیر پوست زبر و خاردار پنهان شده و برای خوردن این میوه‌ی شیرین و ترد باید پوست را جدا کنی. موقع انتخاب آناناس، با دقت رنگ، بو، بافت و وزن آن را بررسی کن تا متوجه شوی که آیا رسیده و شیرین است یا نه.

روش 1
روش 1 از 3:

از طریق بوکردن و لمس

 1. 1
  یکی از برگ‌های آناناس را بکش. درباره‌ی درست‌بودن این روش اختلاف‌نظر وجود دارد اما بعضی‌ها معتقدند که اگر برگ‌های سر آناناس با کمی کشیدن به‌راحتی کنده شوند به‌معنی این است که آناناس رسیده است. البته اگر برگ آناناس خیلی راحت کنده شود، ممکن است بیش از حد رسیده و فاسد شده باشد.[۱] .
 2. 2
  آناناس را بو کن. آناناس را بچرخان و محل اتصال ساقه‌ را بو کن. معمولاً بوی شیرین مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب آناناس رسیده است. اگر آناناس هیچ عطر و بویی ندارد، احتمالاً رسیده نیست.[۲]
  • می‌توانی قسمت‌های دیگر آناناس را هم بو کنی؛ بوی شیرین آناناس در همه‌ی قسمت‌ها قابل تشخیص است ولی باید بتوانی بوی آناناس را در محل اتصال میوه به ساقه حس کنی؛ معمولاً بوی شیرین آناناس در این قسمت قوی‌تر است.
  • آناناسی که بوی ترش دارد را انتخاب نکن. درست است که می‌خواهی آناناس شیرین باشد اما قطعاً نمی‌خواهی آنقدر رسیده باشد که بوی ترشیدگی یا سرکه بدهد.
 3. 3
  آناناس را فشار بده. با دست‌ آناناس را کمی فشار بده. آناناس باید در عین اینکه کاملاً سفت است قدری نرم باشد و وقتی آن را فشار می‌دهی زیر انگشتانت کمی انعطاف داشته باشد.
 4. 4
  ببین آناناس سنگین است یا نه. سنگین‌بودن آناناس به‌معنی آبداربودن آن است چون هرچقدر آب آناناس بیشتر باشد وزن آن هم بیشتر می‌شود. آبداربودن آناناس همچنین نشان می‌‌دهد که شیرین‌تر و رسیده‌تر است.
  • توجه کن که "سنگین‌تر" بودن به‌معنی "بزرگ‌تر" بودن نیست. آناناس باید در مقایسه با آناناس‌های هم‌اندازه‌ی خودش سنگین‌تر به نظر بیاید. اگر احساس می‌کنی وزن آناناسی که اندازه‌ی آن بزرگ‌تر است با وزن آناناسی که از آن کوچک‌تر است یکی است، به‌احتمال زیاد آناناس کوچک‌تر انتخاب بهتری خواهد بود.
روش 2
روش 2 از 3:

بررسی ظاهر

 1. 1
  دو اصل کلیدی را در مورد آناناس رسیده در نظر داشته باش: طراوت و خراب‌نبودن. تو به‌دنبال آناناس تازه هستی نه آناناس خراب. محل اتصال آناناس به ساقه قسمتی است که قند از طریق آن به میوه می‌رسد و رنگ آناناس هم از همین قسمت شروع به تغییر می‌کند.
 2. 2
  به رنگ آناناس دقت کن. آناناس رسیده معمولاً زرد طلایی است ولی آناناس سبز هم لزوماً نارس نیست.[۳]
  • توجه داشته باش که بعضی از آناناس‌ها با‌وجود‌اینکه هنوز کمی سبزند، رسیده هستند ولی آناناس نباید کاملاً سبز یا کاملاً قهوه‌ای باشد. همچنین باید به ظاهر سالم آناناس توجه بیشتری داشته باشی.
  • در کل، گره‌های قسمت پایین میوه باید زرد رنگ باشد. معمولاً هرچه‌قدر این زردی به‌سمت بالا ادامه پیدا کند به‌معنی شیرین‌تر بودن آناناس است.
 3. 3
  به رنگ برگ‌ها توجه کن. آناناس رسیده هم ممکن است زرد طلایی باشد و هم سبز، شاید بهتر باشد رنگ برگ‌ها را بررسی کنی. آناناس‌هایی را انتخاب کن که برگ‌های سبز و سالم‌تری دارند.
 4. 4
  شکل آناناس را بررسی کن. آناناس‌‌ کاملاً رسیده، لبه‌هایش گرد و گره‌های روی پوست آن بزرگ است. گره‌ها برجستگی‌های خار مانندی هستند که وسط دایره‌های منظم قرار گرفته‌اند. گره‌ها هرچقدر درشت و تخت باشند بهتر است.[۴]
  • از انتخاب آنانا‌سی که پوست آن‌ چروکیده، قهوه‌ای مایل به قرمز، ترک خورده و سوراخ یا کپک زده است و یا برگ‌هایش پژمرده و قهوه‌ای رنگ است خودداری کن، این‌ها نشانه‌های خراب‌بودن میوه است.
 5. 5
  در صورتی که در کشوری زندگی می‌کنی که آناناس‌ محصول داخلی است، این میوه را از نزدیک‌ترین مزارع انتخاب کن. چون فاصله‌ی بین محل برداشت و فروشگاهی که آن را می‌فروشد کمتر بوده و آناناس‌ها تازه‌تر و سالم‌تر خواهند بود.
روش 3
روش 3 از 3:

تازه نگه‌‌داشتن آناناس

 1. 1
  اگر آناناس را در دمای اتاق نگهداری می‌کنی آن را ظرف چند روز مصرف کن. اگر آناناس را قاچ نکنی تا چند روز سالم می‌ماند. آناناس قاچ‌شده را در دمای اتاق نگهداری نکن چون بعد از چند ساعت خراب می‌شود.
 2. 2
  برای نگهداری طولانی‌تر آناناس را در یخچال بگذار. آناناس قاچ‌نشده را می‌توانی به‌مدت دو هفته در یخچال نگهداری کنی. بعد از بریدن یا کندن پوست آناناس، فقط برای یک هفته در یخچال قابل نگهداری خواهد بود.
 3. 3
  آناناس را ببر و آن را تا یک ‌هفته در یخچال نگهداری کن. برای اینکه بتوانی آناناس را درست برش بزنی باید اول سر‌ و ته میوه را ببری. آناناس را به‌حالت ایستاده روی تخته‌ی آشپزخانه بگذار و پوست آن را با دقت از بالا به پایین ببر. پوست را عمیق ببر تا قسمت سفت پوست کاملاً جدا شود.[۵]
 4. 4
  آناناس قاچ‌شده را می‌توانی تا شش ماه در فریزر نگهداری کنی. فریزکردن ممکن است باعث از بین‌‌رفتن عطر و طعم آناناس شود، پس بهتر است آن را در اندازه‌ و قطعات بزرگ‌تر برش بزنی. آناناس‌ را قبل از قراردادن در فریزر در یک ظرف یا کیسه‌‌فریزر مناسب بریز.[۷]
  • هر‌وقت خواستی آناناس را مصرف کنی، کافی است آن را از فریزر خارج کنی و در دمای اتاق یا یخچال قرار بدهی تا یخ آن باز شود.

نکات

 • آناناس بدون پوست را قبل از گذاشتن در یخچال همیشه خوب بپوشان تا بوی یخچال را جذب نکند.
 • آناناس را همان روز که می‌خواهی مصرف کنی به‌صورت رسیده بخر تا تازه باشد و زود خراب نشود.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

سینه‌ی مرغ را آب ‌پز کنیم
بفهمیم یک تخم ‌مرغ فاسد شده استبفهمیم یک تخم ‌مرغ فاسد شده است
در پلوپز برنج بپزیم
برای سگ مرغ آب پز درست کنیمبرای سگ مرغ آب پز درست کنیم
چگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریمچگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریم
بفهمیم ماهی فاسد شده استبفهمیم ماهی فاسد شده است
تخم مرغ را بدون پوست آب پز کنیم
تشخیص بدهیم مرغ فاسد شده استتشخیص بدهیم مرغ فاسد شده است
پاستای خشک را اندازه‌گیری کنیم
بفهمیم هندوانه خراب شده استبفهمیم هندوانه خراب شده است
با شیر خامه درست کنیم
مرغ را گرم کنیممرغ را گرم کنیم
قهوه ساز نسپرسو را تمیز کنیمقهوه ساز نسپرسو را تمیز کنیم
بدون پودر قند، آیسینگ درست کنیمبدون پودر قند، آیسینگ درست کنیم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۱۲٬۲۴۰بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱۲٬۲۴۰بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟