آب پز کردن تخم مرغ بدون پوست یک روش سالم برای درست کردن تخم مرغ است زیرا در این روش پخت نیازی به استفاده از روغن یا کره نیست. تخم مرغ آب پز را می‌توانی به‌تنهایی، روی سالاد یا با نان و یا به‌صورت تخم مرغ بندیکت مصرف کنی. زرده‌ی تخم مرغی که به‌درستی بدون پوست آب پز شده است باید نرم و درسته بوده و سفیده‌ی بیضی شکل مات و شفاف آن نیز دور زرده را به‌صورت یکنواخت گرفته باشد. ممکن است درست کردن تخم مرغ با این روش کمی ترسناک به‌نظر برسد ولی واقعیت این است که تهیه‌ی آن حتی بدون داشتن قالب مخصوص هم کار آسانی است. اگر می‌خواهی یک تخم مرغ آب پز بدون پوست خوشمزه درست بکنی و مهمان‌هایت را تحت‌تاثیر قرار بدهی، دستورالعمل‌های زیر را دنبال کن!

ترکیبات

 • تخم مرغ (به تعداد لازم)
 • آب
 • سرکه‌ سفید (اختیاری)

مراحل

 1. 1
  قبل از شروع کار، تمام مواد مورد نیاز را آماده کن. هنگام درست کردن تخم مرغ آب پز بدون پوست، زمان‌بندی درست خیلی مهم است.
  • قسمت‌های مختلف غذا مثل نان تست، گوشت و ترکیبات دیگر باید هم‌زمان با تخم مرغ آماده شوند.
  • اگر این غذا را برای افراد کمی آماده می‌کنی، شاید لازم باشد قسمت‌های دیگر غذا را داخل فر، پشت پنجره‌‌ای که آفتاب به آن می‌تابد یا روی در ظرفی که داخل آن آب جوش است قرار بدهی تا گرم بمانند. این کار روش خوبی برای گرم نگه داشتن غذا است ولی یادت باشد تخم‌مرغ‌ها همیشه باید در مرحله‌ی آخر آماده شوند. سه دقیقه‌ای که در آن تخم‌مرغ‌ها آماده می‌شوند، به‌طرز باورد نکردنی زود می‌گذرد و ممکن است در‌حالی‌که مثلاً مشغول ریختن آب‌میوه در لیوان‌ها هستی، تخم‌مرغ‌ها در یک چشم‌به‌هم‌زدن بپزند و بیش از حد سفت ‌شوند.
روش 1
روش 1 از 5:

استفاده از تابه برای درست کردن تخم مرغ آب پز بدون پوست

 1. 1
  یک تابه‌ی مناسب برای آب پز کردن تخم مرغ انتخاب کن. تابه باید کم‌عمق و پهن باشد زیرا ترفند درست کردن تخم‌مرغ آب پز بدون پوست، بدون استفاده از قالب مخصوص، این است که تخم مرغ را خیلی آرام در یک تابه‌ی پهن و کم‌عمق که پر از آب است بیاندازی. تابه‌ای که انتخاب می‌کنی باید حدوداً ۱۰ سانتی‌متر عمق یا معادل ۱/۵ لیتر آب٬ گنجایش داشته باشد.
 2. 2
  آب را اضافه کن. حدود دو سوم یا کمی بیشتر از تابه را با آب پر کن و بگذار تا به‌صورت ملایم جوش بیاید.
  • اگر دنبال طعم غنی‌تری هستی، می‌توانی به‌جای آب از شیر استفاده کنی.
 3. 3
  اگر می‌خواهی شکل تخم‌مرغ‌ها بهتر حفظ شود، ۵ تا ۱۰ میلی‌لیتر (معادل ۱ تا ۲ قاشق چایخوری) سرکه‌ی سفید را به آب اضافه کن. انجام این کار ضروری نیست ولی سرکه باعث سفت شدن سفیده‌ی تخم مرغ شده و در‌ نتیجه شکل بهتری به آن می‌دهد.[۱]
  • می‌توانی از سرکه‌های دیگری (بالزامیک، سرکه انگور، سرکه سیب) هم استفاده کنی. اگرچه این سرکه‌ها بعضی وقت‌ها حتی باعث خوشمزه‌تر شدن تخم مرغ می‌شوند ولی ممکن است رنگ تخم مرغ را تغییر بدهند.
  • کتاب لاروس گاسترونومیک توصیه می‌کند به‌ازای هر لیتر آب (معادل۴ و ۱/۳ پیمانه، یا ۱ و۳/۴ پینت)، ۱ قاشق غذاخوری سرکه اضافه شود. از ‌طرف دیگر، سرآشپز میشل رومانو توصیه می‌کند به‌ازای ۱ لیتر آب، ۱ قاشق چایخوری (۱ و۳/۴ پینت) سرکه اضافه شود.[۲]
  • آب‌لیمو هم به فرم گرفتن بهتر تخم مرغ کمک می‌کند اما روی طعم آن اثر می‌گذارد. بعضی‌ها اضافه کردن نمک را هم توصیه می‌کنند ولی نمک مانع سفت شدن تخم مرغ می‌شود و بهتر است از آن استفاده نشود.
  • در صورت استفاده از سرکه، تخم مرغ ها مزه‌ی سرکه خواهند داد. به گفته‌ی سرآشپز میشل رومانو، در رستوران‌ها بعد از اینکه تخم مرغ ها آب پز می‌شوند، آن‌ها را در تابه‌ی آب گرم دیگری که در آن نمک ریخته شده است (بدون سرکه) غوطه‌ور می‌کنند تا هم تخم مرغ چاشنی‌دار شود و هم مزه‌ی سرکه‌ی آن از بین برود.[۲]
 4. 4
  تخم مرغ ها را انتخاب کن. هرچقدر تخم مرغ تازه‌تر باشد، برای آب پز کردن مناسب‌تر است زیرا سفیده‌ی آن ضخیم‌تر است. درصورت امکان از تخم‌مرغ تازه استفاده کن؛ تخم مرغی که به‌تازگی توسط مرغ گذاشته شده است نیازی به سرکه ندارد و به‌سرعت سفت می‌شود.[۳]
 5. 5
  عجله نکن و تخم مرغ ها را یکی‌یکی آب پز کن. برای به ‌دست آوردن نتیجه‌ی بهتر، تخم مرغ ها را یکی‌یکی آب پز کن. در صورت پخت چند تخم مرغ به‌صورت هم‌زمان، ممکن است تخم مرغ ها با هم مخلوط شوند. اگر مجبور به انجام این کار هستی، بیشتر از چهار عدد تخم مرغ را هم‌زمان با این روش آب پز نکن زیرا در غیر این صورت زمان پخت طولانی شده و تخم مرغ ها با هم مخلوط خواهند شد. این دستورالعمل برای آب پز کردن یک تا چهار عدد تخم مرغ ارائه شده است.
 6. 6
  تخم مرغ را داخل یک یک ظرف یا کاسه‎ی کوچک یا یک ملاقه بشکن. این کار را خیلی آرام انجام بده تا شکل تخم مرغ حفظ شود. همچنین می‌توانی تخم مرغ را در یک بشقاب صاف و کوچک بشکنی تا انداختن آن داخل تابه‌ی پر از آب راحت‌تر باشد. مراقب باش هنگام شکستن تخم مرغ، زرده‌ی آن پخش نشود.
  • با توجه به اینکه ممکن است تخم مرغ در حین جا‌به‌جایی از کاسه یا بشقاب به تابه پخش شود، بعضی‌ها ترجیح می‌دهند آن را مستقیماً در تابه‌ی پر از آب بشکنند. اگر خواستی این کار را انجام بدهی، مراقب باش و تخم مرغ ها را یکی‌یکی اضافه کن. همچنین در نظر داشته باش که با شکستن تخم مرغ داخل یک ظرف جداگانه و نشکستن مستقیم آن داخل آب، این فرصت را می‌دهی تا تخم مرغ دوباره به حالت "پیله‌ی پروتئین" خود برگردد. شاید هم بهتر باشد روش‌های مختلف را امتحان کنی تا ببینی کدام روش برای تو مناسب‌تر است.
 7. 7
  شعله را کم کن تا آب به‌صورت ملایم‌تر بجوشد. آب باید خیلی آرام بجوشد و دمای آن حدود ۷۱ تا ۸۲ درجه‌ی سانتی‌گراد (۱۶۰ تا ۱۸۰ درجه‌ی فارنهایت) باشد.[۴]
  • تخم مرغ ها را در آب جوش (۱۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد) نیانداز زیرا با انجام این کار تخم مرغ ها بیش از حد سفت شده و غیر‌قابل‌خوردن خواهند شد.
 8. 8
  قبل از انداختن تخم مرغ داخل آب، آبی که به‌صورت ملایم در حال جوش است را با حالت دورانی هم بزن تا کمی خنک‌ شود.
 9. 9
  تخم مرغ را با دقت در وسط آب جوشی که در حال چرخیدن است بیانداز. برای حفظ شکل ظاهری تخم مرغ، آب اطراف تخم مرغ را به‌صورت دورانی حرکت بده.
  • طبق توصیه‌ی سرآشپز میشل رومانو بهتر است زرده را با سفیده بپوشانی؛ این کار را به‌مدت ۲۰ ثانیه انجام بده تا سفیده سفت شود و شکل بگیرد.[۲]
 10. 10
  ۳ تا ۵ دقیقه صبر کن تا تخم مرغ بپزد. وقتی سفیده‌ شکل گرفت و زرده شروع به غلیظ شدن کرد به این معنی است که تخم مرغ پخته است
 11. 11
  اگر می‌خواهی چند عدد تخم مرغ را هم‌زمان آب پز کنی، آب جوش داخل تابه را هم نزن. لبه‌ی اولین ظرف تخم مرغ را نزدیک سطح آب نگه دار و با یک حرکت سریع، تخم مرغ را با دقت داخل آب بیانداز.[۵]
  • تخم مرغ های دیگر را هم با همین روش، به‌سرعت و با فواصل زمانی ۱۰ تا ۱۵ ثانیه داخل آب بیانداز. فضای کافی برای هر یک از تخم مرغ ها در تابه بگذار. بسته به اندازه‌ی تابه، پخت ۲ تا ۳ عدد تخم مرغ به‌صورت هم‌زمان مناسب است.
  • بعد از اینکه تخم مرغ ها به‌مدت ۳ دقیقه پختند، آن‌ها را یکی‌یکی از آب بیرون بیاور.
 12. 12
  با یک کفگیر شکاف‌دار، تخم مرغ های آب پز شده را از آب خارج کن. به‌سرعت و در‌حالی‌که آب اضافی هر تخم مرغ را داخل تابه بر می گردانی، تخم مرغ ها را داخل بشقاب بگذار. کتاب لاروس گاسترونومی توصیه می‌کند که تخم مرغ ها را ابتدا داخل آب سرد بگذاری و بعد با یک دستمال خشک کنی. سرآشپز میشل رومانو نیز توصیه می‌کند که ابتدا تخم مرغ ها را به‌مدت ۳۰ ثانیه داخل آب نمک که به‌صورت ملایم در حال جوش است بگذاری و بعد آن‌ها را با یک دستمال آشپزخانه‌ی خشک، خشک کنی.
  • اگر لبه‌های تخم مرغ صاف نیست، با قیچی آشپزخانه آن‌ را مرتب کن––راز‌های آشپزی.
 13. 13
  تخم مرغ ها را سرو کن. تخم مرغ های آب پز شده باید به‌محض خارج شدن از آب و خشک شدن، سرو شوند زیرا خیلی زود سرد می‌شوند و اگر سرد شدند، دیگر برای خوردن لذت‌بخش نخواهند بود.
  • روی برش‌های ضخیم نان تست سرو کن.
  • با لوبیای پخته شده، گوجه‌فرنگی پخته شده و سوسیس سرو کن.
  • با سالاد سرو کن.
  • آن را داخل نان پیتا قرار بده و سرو کن.
  • همراه سبزیجات سرو کن.
  • تخم مرغ های آب پز شده را روی نان تست شده با کره قرار بده، سپس روی آن سس های مختلف بریز و با ژامبون یا بیکن سرو کن.
  • به‌صورت تخم مرغ بندیک سرو کن.
روش 2
روش 2 از 5:

با استفاده از قالب مخصوص آب پز کردن تخم مرغ بدون پوست

 1. 1
  مراحل گفته شده در روش قبل را دنبال کن ولی موقعی که نوبت به اضافه کردن تخم مرغ شد، ابتدا قالب مخصوص آب پز کردن تخم مرغ را در تابه قرار بده. این قالب باید قلابی داشته باشد که به لبه‌ی تابه وصل شود؛ قبل از انداختن تخم مرغ داخل قالب، قلاب را به لبه‌ی تابه وصل کن.
 2. 2
  تخم مرغ ها را مستقیماً داخل قالب مخصوص بیانداز.
 3. 3
  مراحل پخت را مطابق با روش قبل انجام بده و بعد قالب را از داخل تابه بردار. تخم مرغ ها را مطابق روش قبل خشک و سرو کن.
روش 3
روش 3 از 5:

با استفاده از قالب‌های سیلیکونی آب پز کردن تخم مرغ بدون پوست

 1. 1
  اگر به یک فروشگاه لوازم آشپزخانه دسترسی داری، یک عدد یا یک دست قالب سیلیکونی مخصوص آب پز کردن تخم مرغ بدون پوست بخر (در بعضی جاها داخل بسته‌بندی یک دست قالب، یک تابه با در شفاف نیز قرار دارد). این ظرف‌ها ارزان هستند و استفاده از آن‌ها نیز آسان است.
 2. 2
  قالب‌ها را در داخل تابه و روی آب بگذار.
 3. 3
  بگذار آب را به‌صورت ملایم جوش بیاید و سپس تخم مرغ ها را داخل قالب‌های مخصوص بشکن.
 4. 4
  در تابه را بگذار و اجازه بده آب به‌مدت ۸ دقیقه به‌صورت ملایم بجوشد (در سطح دریا).
 5. 5
  با یک کارد کره‌خوری، تخم مرغ آب پز شده را از دیواره‌های قالب جدا کن و قالب را روی نان تست برگردان.
 6. 6
  تخم مرغ را سرو کن.
روش 4
روش 4 از 5:

آماده کردن تخم مرغ های آب پز بدون پوست از قبل

 1. 1
  علی‌رغم آنچه که در مورد سرو کردن سریع تخم مرغ گفته شد، همان‌طور که جولیا چایلد و سرآشپز‌های دیگری مثل میشل رومانو خاطر‌نشان می‌کنند، آشپز‌هایی که سرشان شلوغ است و باید برای افراد زیادی غذا آماده کنند، می‌توانند تخم مرغ آب پز بدون پوست را از قبل آماده کنند.
 2. 2
  تخم مرغ های آب پز بدون پوست را طبق روشی که در بالا گفته شد آماده کن.
 3. 3
  بعد از آب پز شدن تخم مرغ ها، آن‌ها را داخل آب سرد بیانداز تا خنک شوند. بعد تخم مرغ ها را داخل یخچال قرار بده و بگذار تا زمان سرو همان جا بمانند - تخم مرغ آب پز بدون پوست را می‌توانی به‌مدت 1 روز در یخچال نگه‌ داری.[۶]
 4. 4
  تخم مرغ ها را به‌مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه (بیشتر از یک دقیقه نشود) داخل آب نمکی که به‌صورت ملایم درحال جوشیدن است قرار بده و سرو کن. تخم مرغ ها را بیشتر از زمان گفته شده نپز. می‌توانی از پیشنهادهایی که در بالا برای سرو غذا ارائه شده است استفاده کنی.
روش 5
روش 5 از 5:

اگر زرده‌ی تخم مرغ در آب پخش شد

 1. 1
  اگر زرده‌ی تخم مرغ در آب پخش شد، نگران نشو. یک کفگیر شکاف‌دار بردار و به‌آرامی آب را از قسمت دیواره‌های تابه به‌صورت دورانی هم بزن تا تخم مرغ شکل گردی به خودش بگیرد. حالا تخم مرغ را طبق روش‌هایی که در بالا گفته شد سرو کن.
 2. 2
  اگر نتوانستی با این روش آنطور که می‌خواستی تخم مرغ را شکل بدهی، تخم مرغ را با یک کفگیر شکاف‌دار (بعد از آب پز شدن) از آب بیرون بیاور و روی یک تکه نان سیر یا نان فرانسوی سرو کن. کمی هم چاشنی و سبزیجات را همراه سس دلخواهت روی تخم مرغ بریز ( ترجیحاً سس مایونز، هزارجزیره یا سس هلندی). با انجام این کار زرده‌ی از هم باز شده پوشش داده می‌شود.
  • باقی‌مانده‌ی غذا‌هایی مثل پاستا، کباب، خرچنگ، زبان، مرنگ، نان‌های کوچک و سوپ می‌توانند به‌عنوان دورچین در بشقاب استفاده شوند تا نظر مهمان‌ها جلب شود.
  • نکته: این روش سرو کردن مناسب یک عدد تخم مرغ است. اگر تعداد تخم مرغ ها بیشتر است، می‌توانی آن‌ها را لای نان تست یا داخل بشقاب جداگانه‌ای قرار بدهی.

نکات

 • قوطی‌های تن ماهی که هر دو طرف آن بریده شده است، در مواقع ضروری، قالب‌های خوبی برای درست کردن تخم مرغ آب پز هستند.
 • همچنین می‌توانی تخم مرغ ها را در یک ‌تابه‌ی نچسب کوچک آب پز کنی. داخل تابه به‌مقدار کافی آب بریز تا سطح تخم مرغ ها پوشیده شود؛ می‌توانی دو عدد تخم مرغ را به‌صورت هم‌زمان داخل آن قرار بدهی؛ گذاشتن و برداشتن تخم مرغ ها بدون اینکه از هم باز شوند در این تابه‌ها آسان‌تر است.
 • می‌توانی از ظرف‌های نچسب، استیل، برقی یا دستگاه‌های مایکروویو برای درست کردن تخم مرغ بدون پوست استفاده کنی. برای استفاده از این ظرف‌ها، دستورالعمل مربوط به نحوه‌ی استفاده از هر یک را دنبال کن.
 • زیاد از روغن استفاده نکن.
 • برای حفظ شکل تخم مرغ ها می‌توانی از حلقه‌های مخصوصی که برای درست کردن این نوع تخم‌مرغ وجود دارند استفاده کنی. می‌توانی این حلقه‌های فلزی را از فروشگاه‌های لوازم آشپزخانه تهیه کنی.

هشدارها

 • هیچ‌وقت تخم مرغ را در آب جوش (۱۰۰ سانتی‌گراد) قرار نده! این کار روی طعم و بافت تخم مرغ تاثیر می‌گذارد زیرا آب جوش می‌تواند باعث از هم باز شدن تخم مرغ شود. به‌عنوان یک قاعده‌، قبل از پخت تخم مرغ، ابتدا آب را بجوشان و سپس دمای آن را تا حدی کاهش بده تا به‌حالت نیم‌جوش در بیاید (یا خیلی ملایم بجوشد).
 • اگر زرده‌ی تخم مرغ هنگام شکستن یا قرار دادن تخم مرغ در آب پخش شد، دیگر نمی‌توانی آن تخم مرغ را آب پز کنی. تخم مرغ را از آب خارج کن و در صورت امکان جای دیگری از آن استفاده کن؛ البته شاید هم کسی دوست داشته باشد به‌جای تخم مرغ آب پز بدون پوست، تخم مرغ خرد شده را بخورد.
 • فقط تخم مرغ های پخته شده، آن هم در شرایطی که به‌درستی پخته شده باشند، قابل نگه‌داری هستند.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

در پلوپز برنج بپزیم
سینه‌ی مرغ را آب ‌پز کنیم
چگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریمچگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریم
بفهمیم یک تخم ‌مرغ فاسد شده استبفهمیم یک تخم ‌مرغ فاسد شده است
برای سگ مرغ آب پز درست کنیمبرای سگ مرغ آب پز درست کنیم
بفهمیم ماهی فاسد شده استبفهمیم ماهی فاسد شده است
پاستای خشک را اندازه‌گیری کنیم
با شیر خامه درست کنیم
بفهمیم هندوانه خراب شده استبفهمیم هندوانه خراب شده است
تشخیص بدهیم مرغ فاسد شده استتشخیص بدهیم مرغ فاسد شده است
مرغ را گرم کنیممرغ را گرم کنیم
تشخیص بدهیم آناناس رسیده است
بدون پودر قند، آیسینگ درست کنیمبدون پودر قند، آیسینگ درست کنیم
بفهمیم ماهی سالمون فاسد شده استبفهمیم ماهی سالمون فاسد شده است

منابع

 1. https://whatscookingamerica.net/Eggs/PoachEgg.htm
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ DK, The Cook's Book, p. 131, (2005), ISBN 1-74033-454-X
 3. https://whatscookingamerica.net/Eggs/PoachEgg.htm
 4. https://whatscookingamerica.net/Eggs/PoachEgg.htm
 5. https://whatscookingamerica.net/Eggs/PoachEgg.htm
 6. https://www.bbc.com/food/techniques/how_to_poach_eggs_in_advance
 7. John Newton, Food: The Essential A-Z Guide, p. 132, (2001), ISBN 1-74045-031-0 – research source
 8. Good Housekeeping, Complete Cookbook, p. 28, (2000), ISBN 0-00-710074-4 – research source
 9. Larousse Gastronomique, Poached eggs, p. 402, (2009), ISBN 978-0-600-62042-6 – research source
 1. DK, The Cook's Book, p. 131, (2005), ISBN 1-74033-454-X – research source

در مورد ویکی‌هاو

ویکی‌هاو مانند ویکی‌پدیا یک “ویکی” است. بنابراین بسیاری از مقالات ما با مشارکت افراد متعددی نوشته شده‌اند. برای خلق این مقاله، 80 نفر، بعضاً ناشناس، کار کردند تا ویرایشش کنند و به مرور زمان بهبودش دهند. این مقاله ۱۵٬۹۴۹بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱۵٬۹۴۹بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟