داشتن موهای سالم و بلند یک ویژگی جذاب برای زنان و مردان است. اگر دوست داری موهایت را بلند کنی ولی راهش را نمی‌دانی، نیازی نیست جای دیگر دنبال آن بگردی! این مقاله را بخوان تا علاوه بر روش‌های مختلف نگهداری مو، نحوه‌ی تغییر شیوه‌ی زندگی برای کمک به رشد بیشتر موهایت را یاد بگیری. این روش همچمنین در‌صورتی‌که موهایت را خیلی کوتاه کرده باشی و بخواهی هر چه سریع‌تر بلندشان کنی نیز موثر است.

بخش 1
بخش 1 از 2:
استفاده از روش‌های درمانی مو

 1. 1
  موهایت را با روغن داغ ماساژ بده. رشد مو‌ها از ریشه شروع می‌شود و به این معنی است که مراقبت از پوست سر و ریشه‌ی مو در تحریک‌ رشد سریع موها موثر است. روغنی که خاصیت نرم کنندگی دارد را گرم کن و پوست سرت را با آن ماساژ بده تا ریشه‌ی مو‌هایت سریع‌تر رشد کند. کمی روغن زیتون، نارگیل یا روغن آرگان را تا اندازه‌ای که بتوانی به آن دست بزنی گرم کن. آن را به آرامی و به‌مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پوست سرت بمال و بگذار ۳۰ دقیقه‌ی دیگر روی سرت باقی بماند تا خوب جذب آن شود. بعد از ۳۰ دقیقه سرت را با آب گرم بشور.[۱]
 2. 2
  سرکه‌ی سیب را امتحان کن. سرکه‌ی سیب از دسته محصولات همه‌ کاره در بازار است و به‌صورت معجزه‌آسایی برای موها، پوست‌سر و بسیاری از بیماری‌های مزمن مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرکه سیب در کنار بسیاری از ویژگی‌هایش، قدرت بالایی در تحریک رشد موهای سر دارد. سه واحد سرکه‌ی سیب را با یک واحد آب ترکیب کن و داخل یک بطری اسپری بریز. هنگام دوش گرفتن محلول را روی سرت اسپری کن و بعد از یک تا دو دقیقه آن را بشور. معمولاً باید بعد از گذشت چند هفته استفاده‌ی مداوم تغییراتی را در رشد موهایت مشاهده کنی.
 3. 3
  از یک ماسک موی قوی استفاده کن. مو‌های آسیب دیده مثل موهای سالم رشد نمی‌کنند؛ استفاده از یک ماسک قوی به‌مرور باعث افزایش رشد موی سر و ترمیم فولیکول‌های مو می‌شود. یک ماسک مناسب با موی سر خودت انتخاب کن، این نوع ماسک‌‌ها در بسیاری از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های آرایشی موجود است. برای استفاده، دستورالعمل روی جعبه را دنبال کن. معمولاً ماسک باید به‌مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از شست‌و‌شو با آب سرد روی مو‌ها بماند.
 4. 4
  با سفیده‌ی تخم‌مرغ و آلو‌ورا ماسک مو درست کن. قرن‌هاست که سفیده‌ی تخم مرغ و آلو‌ورا برای مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دو ماده، مو‌ها را مرطوب نگه‌ داشته، ظاهر سالم‌تری به مو می‌دهند و همچنین موجب تحریک رشد موها می‌شوند. یک عدد سفیده‌ی تخم‌مرغ را با یک برگ آلوورای تازه (یا یک بطری حاوی ژل صد‌ درصد خالص آلو‌ورا) ترکیب کن و مو‌ها و پوست سرت را با آن بپوشان. اجازه بده این ماسک به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی سرت بماند و بعد با آب سرد آن را بشور. بگذار موهایت بعد از شست‌و‌شو در معرض هوا خشک شود.
 5. 5
  موهایت را با عصاره‌ی پیاز شست‌وشو بده. یک پیاز خرد‌شده را به‌مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه داخل آب بجوشان تا عصاره‌ی پیاز در بیاید. بگذار این مایع خنک شود و بعد پوست سر و موهایت را به آن آغشته کن. پیاز علاوه بر درخشان‌تر کردن مو‌ها، یک ماده‌ی مغذی برای رشد مو‌ها فراهم می‌کند. مو‌ها و سرت را با آب سرد بشور و اجازه بده مو‌هایت در معرض هوا خشک شود. نگران نباش، اگر مو‌هایت را درست با آب بشویی، بوی پیاز روی سرت باقی نمی‌ماند.[۲]

بخش 2
بخش 2 از 2:
تغییر در سبک زندگی

 1. 1
  به زمان مناسب برای شانه کردن مو توجه کن. شانه کردن برای رشد مو‌ مفید است، چون باعث پخش شدن روغن طبیعی در طول رشته‌های مو می‌شود. با این وجود باید‌ها و نباید‌هایی برای شانه کردن مو‌ها وجود دارد. سعی کن تا دوبار در روز مو‌هایت را شانه کنی (مثلاً صبح که از خواب بیدار می‌شوی و شب قبل از خواب). اما مراقب باش موهایت را زیاد شانه نزنی چون این کار ممکن است باعث کنده شدن موهای درحال رشد شود. علاوه بر این هرگز مو‌هایت را وقتی‌که خیس هستند شانه‌ نزن چون موی خیس بسیار شکننده است.
 2. 2
  از وسایل داغ و مواد شیمیایی استفاده نکن. البته خانم‌ها بیشتر از آقایان از این‌ وسایل استفاده می‌کنند، ولی به هر حال یادت باشد استفاده از وسایل داغ (مثل سشوار و اتوی مو) و مواد شیمیایی ( مثل رنگ مو و مواد صاف کننده مو) به‌طور قطع به موهایت آسیب می‌زند و نه‌تنها باعث وز کردن و کدر شدن مو می‌شود بلکه رشد موهایت را هم کند‌ می‌کند. در حد امکان بگذار مو‌هایت به‌صورت طبیعی خشک شوند و از حالت دادن آن‌ها با این نوع وسایل خودداری کن.
 3. 3
  دفعات دوش‌گرفتن خود را تغییر بده. اگرچه موی چرب ممکن است خیلی زیبا به‌نظر نرسند ولی چربی طبیعی پوست سر در سلامت مو و رشد سریع آن موثر است. شستن هر روز مو باعث ازبین رفتن و پاک شدن این چربی و درنتیجه کند شدن رشد موها می‌شود. سعی کن تا‌حد‌امکان دفعات شست‌وشوی موهایت را در طول هفته کم کنی و آن را حداقل به یک روز درمیان کاهش دهی.
 4. 4
  از مکمل‌های رشد مو استفاده کن. ویتامین‌ها و مکمل‌های مخصوصی برای رشد مو‌ وجود دارد. اگر به‌طور مرتب از آن‌ها استفاده کنی متوجه افزایش رشد ماهانه‌ی موهایت می‌شوی. ‌از ویتامین بیوتین و روغن ماهی استفاده کن. هردوی این‌ها به رشد مو‌ها و سلامت ناخن‌ها کمک می‌کنند. همچنین باید به‌طور مرتب از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد‌نیاز بدنت استفاده ‌کنی. می‌توانی در صورت نیاز از مولتی‌ویتامین هم استفاده کنی.[۳]
 5. 5
  از شامپوی مناسب استفاده کن. ده‌ها مدل شامپو در بازار وجود دارد که هر کدام برای نوع و مدل موی خاصی تولید شده‌ است. ولی در‌هر‌حال باید از استفاده از شامپوهایی که مواد سیلیکونی دارند پرهیز کنی. علیرغم اینکه این ماده به عنوان یک ماده‌ی مفید در شامپو‌ها تبلیغ می‌شود، ولی مانع مرطوب ماندن مو و رسیدن مواد معدنی به مو شده و از رشد آن جلوگیری می‌کند. دنبال شامپو یا محصولاتی باش که از مواد طبیعی تهیه شده باشند و حاوی سیلیکون نباشند.
 6. 6
  از نرم‌کننده‌ی مناسب استفاده کن. همانطور که گفته شد، سیلیکون مانع جذب رطوبت و مواد معدنی می‌شود پس دنبال نرم‌کننده‌ای باش که از مواد طبیعی تهیه شده باشد. گزینه‌ی دیگر استفاده از ماسک خارج از حمام است (ماسک خارج از حمام را نباید آبکشی کنی).
 7. 7
  موهایت را با آب سرد بشور. اگر‌چه ممکن است دوش گرفتن با آب گرم راحت‌تر و خوشایند‌‌تر باشد ولی گرمای آب موجب باز شدن فولیکول مو و از دست رفتن رطوبت طبیعی و ارزشمند مو می‌شود، در‌نتیجه مو‌ها بسیار شکننده و آسیب‌‌پذیر می‌شوند. هنگام دوش گرفتن تا‌حد‌امکان از آب سرد استفاده کن. سرمای آب موجب بسته شدن فولیکول مو شده و به حفظ رطوبت مو کمک می‌کند؛ رطوبتی که در‌صورت استفاده از آب گرم از دست می‌رود. [۴]
 8. 8
  مراقب سلامتی خودت باش. اینکه افراد می‌گویند هنگام استرس "ریزش مو" پیدا می‌کنند بی‌دلیل نیست. استرس، رژیم غذایی ضعیف و ورزش نکردن همگی باعث ریزش موی سر و کند شدن رشد مو می‌شوند. سبک زندگیت را تغییر بده، عادت‌های غذاییت را بهتر کن، ورزش کن و تا‌حد‌‌امکان استرس خودت را کاهش بده.
 9. 9
  زیاد آب بخور. آب کلا برای سلامتی مهم است ولی نوشیدن آب زیاد می‌تواند رطوبت لازم برای فولیکول‌های مو و پوست سر و در نتیجه‌ی آن افزایش رشد مو را فراهم کند. نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب در طول روز، رطوبت مورد‌نیاز بدنت را فراهم می‌کند.
 10. 10
  به زمان مناسب کوتاه کردن موهایت دقت کن. وقتی از رشد مو صحبت می‌شود دو نظر اصلی وجود دارد: عده‌ای ترغیب می‌کنند مو‌ها را مرتباً کوتاه کنی و دسته‌ی دیگر مخالف کوتاه ‌کردن موی سر هستند. این دو ‌نظر اگر‌چه متضاد به‌نظر می‌رسند ولی هر‌دو صحیح هستند. دلیل اینکه مو‌های سرت را کوتاه می‌کنی این است که یا مو‌هایت بلند شده یا آسیب دیده‌ است. اگر سعی داری مو‌هایت را بلند کنی طبیعتاَ نمی‌خواهی به دلایل بالا آن‌ها را کوتاه کنی. پس باید هر‌ چند‌ وقت یک‌ بار فقط قسمت‌های آسیب‌دیده‌ی نوک موهایت را کوتاه کنی. این کار باعث تقویت رشد مو نمی‌شود ولی کمک می‌کند تا مو‌ها سالم بمانند و ظاهر شکننده و خراب نداشته باشند. بنابراین برای اینکه مو‌هایت ظاهر خوبی داشته باشند، آن‌ها را ۱ تا ۳ بار در سال کوتاه کن.
  • تا موهایت هنوز کاملا بلند نشده و به اندازه‌ی مناسب نرسیده، راهی برای مرتب کردن آن‌ها پیدا کن.
 11. 11
  از بالش‌ ساتن استفاده کن. شاید عجیب به‌نظر برسد ولی پارچه‌ی اکثر بالش‌ها (پنبه ای و غیره) موجب ریزش موی سر می‌شود. دلیل آن این است که پارچه‌ی “زبر” موجب ایجاد اصطحکاک با مو‌ها و کنده شدن آنها موقع خواب می‌شود. برای جلوگیری از این کار روی بالشت روکش ساتن بکش. این نوع پارچه نرم و صاف است و مو در اثر تماس با آن کشیده نمی‌شود.[۵]

نکات

 • درنظر داشته باش که مو‌ها به‌طور میانگین ۶ میلی‌متر در ماه رشد می‌کنند و مدتی طول می‌کشد تا مو‌هایت به اندازه‌ی دلخواه برسد.
 • با بلند شدن مو‌هایت باید برای مرتب کردن آن‌ها از روش‌های آرایشی متفاوتی استفاده کنی تا در مدتی که به اندازه‌ی مناسب بلند نشده‌اند ظاهر جذابی داشته باشی.
 • هنگام شست‌وشوی مو‌ کمتر از شامپو استفاده کن. شامپو‌ها به‌دلیل داشتن مواد تمیزکننده‌ی شیمیایی قوی، اغلب به مو آسیب می‌رسانند. سرت را فقط با آب بشور تا گرد و خاک و روغن اضافی مو از بین برود.
 • به حرف مردم اهمیت نده. آنهایی که تو را دختر صدا می‌زنند احمقند و اصلاً قابل اهمیت نیستند. اجازه نده بازخورد منفی آن‌ها روی تو تاثیر منفی داشته باشد.
 • موقع انتخاب شامپو‌، نرم‌کننده و اسپری مو از محصولات حاوی سولفات‌، سیلیکون‌ و الکل پرهیز کن.
 • در اواسط رشد که مو‌ها هنوز به اندازه‌ی کافی بلند نشده، نمی‌توانی آن‌ها را ببندی. اگر در این مرحله از مو‌ها محافظت نکنی، آسیب خواهند دید. بنابراین از تل مو یا چیزی شبیه به آن استفاده کن.
 • به موهایت پروتین بزن تا نرم و براق شود.
 • خیلی از افراد ممکن است در ‘اواسط راه که هنوز مو‌ها به اندازه‌ی مناسبی بلند نشده است’ از ادامه‌ی کار منصرف شوند. در این مرحله روش‌های مختلفی را برای مرتب کردن موهایت امتحان کن تا بتوانی بهترین مدل مناسب با ظاهرت را پیدا کنی.
 • وقتی مو‌هایت به اندازه‌ی دلخواه رسید، به آرایشگر مراجعه کن و بگذار موهایت را در اندازه‌ی دلخواهت مرتب کند.

هشدارها

 • شایعه‌ای هست که می‌گوید ریزش مو‌های بلند بیشتر است ولی این شایعه پایه و اساس علمی ندارد. وقتی مو‌هایت بلند‌تر می‌شود این‌طور به نظر می‌رسد که در حال ریزش‌ است چون وقتی‌که مو‌ها بلند است بیشتر از مو‌های کوتاه به چشم می‌‌آیند. به طور متوسط هر روز حدود ۱۰۰ تار مو از سر جدا می‌شود که مقدار زیادی نیست و دوباره در می‌آید. مو‌ی بلند باعث تاسی سر نمی‌شود مگر اینکه مرتباً کشیده شود.
 • اگر با وسایل برقی مثل دریل کار‌می‌کنی، مو‌هایت را گره بزن چون ممکن است داخل آن گیر کند.
 • توجه داشته باش که در مشاغل مرتبط با پزشکی ممکن است نسبت به داشتن موهای بلند حساسیت وجود داشته باشد چرا‌که موی بلند غیر‌ بهداشتی است. اگر می‌خواهی در حرفه‌ی پزشکی مشغول به کار شوی، در دوران نوجوانی داشتن موی بلند مشکلی ندارد ولی در نهایت باید آن‌ها را کوتاه کنی. بااین وجود قبل از استخدام در مورد این موضوع تحقیق و بررسی کن چرا که بیشتر بیمارستان‌ها به کارکنانشان (مرد یا زن) اجازه می‌دهند که مو‌های بلند داشته باشند و فقط کافی است آن را از پشت ببندی (مثل دم اسب).
 • اگر شغلت با صنایع غذایی مرتبط باشد، احتمالاً باید مو‌هایت را بپوشانی.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

طلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیمطلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیم
بند کفش را گره بزنیمبند کفش را گره بزنیم
قد خودمان را اندازه بگیریمقد خودمان را اندازه بگیریم
شماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیمشماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیم
ساعت Baby G را تنظیم کنیمساعت Baby G را تنظیم کنیم
رنگ ابرو را پاک کنیمرنگ ابرو را پاک کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
موم شکری درست کنیمموم شکری درست کنیم
کفش ها را سریع خشک کنیمکفش ها را سریع خشک کنیم
سایز کفش خود را پیدا کنیم
رشد موهای بدن را کاهش بدهیمرشد موهای بدن را کاهش بدهیم
گوشمان را سوراخ کنیمگوشمان را سوراخ کنیم
پوست ضخیم تر و سفت‌ تری داشته باشیمچگونه پوستمان را سفت کنیم
تشخیص بدهیم که کفش‌های Vans ما تقلبی هستندتشخیص بدهیم که کفش‌های Vans ما تقلبی هستند

در مورد ویکی‌هاو

Patrick Evan
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Patrick Evan
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۷۱٬۸۳۷بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۷۱٬۸۳۷بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟