معمولاً تشخیص بارداری سگ قبل از هفته‌های آخر بارداری نه هفته‌ای او، که اندازه‌ی شکمش بزرگ می‌شود، کار سختی است. اگر‌چه بهترین راه تشخیص بارداری یک سگ، بردن او نزد دامپزشک است ولی آگاهی از تغییرات فیزیکی و رفتاری او نیز می‌تواند در این تشخیص موثر باشد. سگ‌ حامله در ابتدا، اواسط و انتهای بارداری علائمی از حاملگی را نشان می‌دهد.

روش 1
روش 1 از 4:
مشاهده‌ی تغییرات فیزیکی

 1. 1
  تغییر رنگ نوک پستان‌ها را بررسی کن. یکی از علائم اولیه‌ی بارداربودن سگ، “صورتی‌شدن” پستان‌ها است. این تغییر در نوک پستان‌ها ایجاد و باعث می‌شود پستان‌ها کمی سرخ‌تر، متورم‌تر و برجسته‌تر به‌نظر برسد. این علائم می‌تواند در هفته‌ی دوم تا سوم حاملگی ایجاد شوند.

  توصیه‌های احتیاطی پیپا الیوت دامپزشک: “اغلب علائم حاملگی اختصاصی نیست و شبیه علائم بیماری است. اگر به بارداربودن سگ شک داری حتماً برای اطمینان به دامپزشک مراجعه کن چرا‌که احتمال دارد سگ باردار نبوده و بیمار باشد.”

 2. 2
  به تغییرات بدن او توجه کن. شکل بدن یک سگ حامله تا نیمه‌ی دوم حاملگی تغییر نمی‌کند. بین هفته‌ی ۵ – ۴ اندازه‌ی دور کمر بیشتر می‌شود و شکمش بیرون می‌آید.
 3. 3
  مقدار غذای او را زودتر از موعد افزایش نده. در سه هفته‌ی آخر بارداری باید به سگ غذای بیشتری داد، ولی بعضی‌ها مقدار غذای سگ خود را خیلی زود افزایش می‌دهند. کالری بیش از حد موجب تجمع چربی در شکم سگ می‌شود در‌حالی‌که اغلب تصور می‌شود این تغییر به‌خاطر حاملگی است. بنابراین افراد غیر‌حرفه‌ای نمی‌توانند به‌درستی تشخیص بدهند که بزرگ‌شدن شکم سگ به‌دلیل وجود جنین است یا تجمع چربی.
 4. 4
  تغییرات بدن سگ را به‌صورت مداوم بررسی کن. در سه هفته‌ی آخر بارداری (هفته‌ی ۹-۶)، شکم سگ گرد و متورم می‌شود. غدد پستانی سگ آماده‌ی تولید شیر شده، بزرگ و به‌وضوح متورم می‌شود.
 5. 5
  به حرکت‌های توله سگ توجه کن و سعی کن آن‌ها را حس کنی. در سه هفته‌ی آخر باردای وقتی توله در رحم حرکت می‌کند ممکن است بتوانی تکان‌هایی را در پهلوی سگ مشاهده کنی. اگر کف دستت را به‌صورت صاف روی پهلوی او و در جایی که جنین در حال تکان‌خوردن است قرار بدهی، می‌توانی حرکت‌های او را احساس کنی.
  • اگر چیزی احساس نکردی ناامید نشو. توله سگ‌ها در عمق شکم مادر قرار دارند و هر توله سگ در یک کیسه‌ی مایع شناور است، بنابراین حس‌کردن آن‌ها همیشه هم کار راحتی نیست.

روش 2
روش 2 از 4:
مشاهده‌ی تغییرات رفتاری

 1. 1
  انتظار تغییرات شدید را نداشته باش. هر سگی در زمان بارداری رفتار خاصی از خودش نشان می‌دهد. بعضی‌ها ممکن است در مراحل اولیه‌ی بارداری ساکت‌تر و خسته‌تر به‌نظر برسند؛ سگ‌های بیمار هم ممکن است ساکت باشند، بنابراین ساکت‌بودن نشانه‌ی قابل استنادی برای باردار‌بودن یک سگ نیست.[۱] معمولاً رفتار سگ‌های ماده تا سه هفته‌ی آخر بارداری عادی است.
  • در سه هفته‌ی آخر بارداری، تغییر اندازه‌ی بدن سگ باعث می‌شود حرکت‌کردن برای او سخت شود و ممکن است تمایل بیشتری به خوابیدن داشته باشد.
 2. 2
  انتظار تغییر اشتها را داشته باش. با نزدیک‌تر‌شدن پایان دوره‌ی بارداری، رحم سگ بزرگ‌تر شده و فضای بیشتری را در شکم او اشغال می‌کند. در این دوره سگ قادر به خوردن وعده‌‌های غذایی بزرگتر نخواهد بود، بنابراین شروع به خوردن میان‌وعده‌های کوچک‌تر در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر می‌کند.[۲]
 3. 3
  به روند لانه‌سازی توجه کن. نزدیک دنیاآمدن توله‌سگ‌ها، سگ شروع به ساختن لانه برای آن‌ها می‌کند.[۳] او لباس‌ها یا ملحفه‌ها را در یک جای دنج جمع می‌کند تا محیط گرم و مناسبی برای ورود تازه‌وارد‌‌ها آماده کند.
  • زمان دقیق لانه‌سازی بسته به زمان تولد توله‌ها ممکن است بین ۳-۲ هفته تا ۳-۲ روز قبل از تولد توله‌ها باشد.

روش 3
روش 3 از 4:
دریافت تشخیص و مشاوره‌ی پزشکی

 1. 1
  به یک دامپزشک مراجعه کن. اگر به حامله‌بودن سگ مشکوک هستی بهتر است برای برطرف‌شدن شک و تردید او را نزد دامپزشک ببری. روش‌های زیادی وجود دارد که دامپزشک می‌تواند از طریق آن‌ها حاملگی سگ را تایید کند.
 2. 2
  درخواست کن سگ را معاینه کنند‌. دامپزشک سگ را معاینه و به‌آرامی و دقت شکم سگ را بررسی می‌کند.[۴] دامپزشک با معاینه‌ی دستی (برسی شکم از بیرون) می‌تواند رحم او را احساس و توله‌ را اشخیص دهد. با این وجود تشخیص این موضوع سخت‌تر از چیزی است که به‌نظر می‌رسد، چراکه ممکن است توله سگ به‌راحتی با مدفوع درون روده اشتباه گرفته شود یا برعکس.
  • زمان ایده‌آل برای بررسی حاملگی بین ۳۵ – ۲۸ روز بعد از شروع بارداری است. قبل از این زمان، دامپزشک نمی‌تواند چیز زیادی را تشخیص بدهد و بگوید سگ باردار است یا خیر. بعد از این زمان هم ممکن است توله سگ‌ها با چیز‌های دیگری مثل غذای درون روده اشتباه گرفته شوند.[۵]
 3. 3
  ضربان قلب سگ را بررسی کن. در اواخر دوران بارداری (از هفته‌ی ۶ به‌بعد) دامپزشک می‌تواند با قرار دادن گوشی پزشکی روی شکم سگ، ضربان قلب جنین را بشنود. با‌این‌وجود شنیدن صدای ضربان قلب به‌دلیل وجود مو‌های سگ و گرد‌بودن شکم او نسبت به انسان سخت‌تر است.[۶]
 4. 4
  آزمایش خون انجام بده. معیار اصلی تشخیص بارداری سگ توسط دامپزشک، انجام آزمایش خون برای بررسی وجود هورمون بارداری ریلاکسین در خون است.[۷]
  • بررسی وجود این هورمون تنها بعد از روز بیست و هشتم بارداری قابل استناد است. اگر آزمایش قبل از این زمان انجام شود، ممکن است نتیجه‌ی آزمایش بارداری اشتباهاً منفی باشد.[۸]
  • جواب آزمایش مثبت در هر زمانی از بارداری تایید کننده‌ی باردار‌بودن سگ است، حتی اگر قبل از روز بیست و هشتم بارداری باشد.[۹]
 5. 5
  سونوگرافی انجام بده. بهترین روش برای تشخیص زود‌هنگام حاملگی، سونوگرافی است. کارشناس متخصص سونوگرافی می‌تواند توله سگ‌ها را از روز۱۶ به ‌بعد با انجام سونوگرافی تشخیص بدهد.[۱۰]
  • اگر سگ آرام و رام باشد، می‌توان سونوگرافی را بدون استفاده از مسکن انجام داد.
  • اپراتور باید موی بدن سگ را کنار بزند تا دستگاه بتواند بهتر با پوست حیوان تماس پیدا کند.[۱۱]
 6. 6
  در‌مورد انجام تصویربرداری از دامپزشک سوال کن. با توجه به گسترش استفاده از سونوگرافی، نیاز به استفاده از دستگاه‌های تصویربرداری کاهش یافته است. دلیل اصلی انجام تصویربرداری از یک سگ ماده در اواخر بارداری، تشخیص تعداد توله‌سگ‌ها در رحم مادر است.
  • دانستن تعداد توله‌ها از آن جهت برای صاحب سگ مهم است که بتواند هنگام زایمان بررسی کند که آیا همه‌ی توله‌ها به‌دنیا آمده‌اند یا خیر. در این صورت صاحب سگ متوجه خواهد شد که آیا پس از توقف زایمان هنوز توله‌ای داخل شکم سگ باقی مانده است یا خیر.

روش 4
روش 4 از 4:
تشخیص علائم اولیه‌ی بارداری

 1. 1
  صبور باش. سگ‌ها معمولاً در ۲-۳ هفته‌ی اول بارداری ( که یک سوم اول دوره‌ی بارداریشان است) علائمی از خود نشان نمی‌دهند. اشتهای آن‌ها هم عادی خواهد بود.
  • سگ‌ باردار هم مثل انسان‌ از کسالت صبحگاهی رنج می‌برد، اما این حالت تا ۲۱ روز بعد از جفت‌گیری اتفاق نمی‌افتد. این حالت ۱-۲هفته طول می‌کشد. همچنین در روز بیست و یکم می‌توانی لثه‌های سگ را برسی کنی. اگر جفت‌گیری اتفاق افتاده باشد، لثه‌های سگ به‌جای صورتی سفید خواهد بود. دلیل آن هم این است که جنین در حال جایگیری در رحم است و خون از سراسر بدن به سمت رحم هدایت می‌شود، بنابراین برای ۱ تا ۲ روز لثه‌های او به رنگ سفید خواهد بود و این موضوع جای نگرانی ندارد. اگر این حالت بیشتر از دو روز ادامه داشت به دامپزشک مراجعه کن.
 2. 2
  به تغییرات روحی او توجه کن. بعضی‌ها از روی تغییر رفتار و آرام‌تر‌شدن سگ، می‌توانند حدس بزنند که سگ باردار است ولی این موضوع بیشتر نظرات شخصی افراد است و روش اثبات‌شده‌ای برای تشخیص بارداری سگ نیست.
  • ممکن است بعضی از سگ‌ها هنگام بارداری نسبت به قبل آرام‌تر شوند، بعضی‌ها ممکن است مهربان‌تر شده و به صاحبشان نزدیک شوند و بعضی دیگر منزوی شده و ترجیح بدهند تنها بمانند.[۱۲]
 3. 3
  علائم دیگر بیماری را بررسی کن. اگرچه تغییر در روحیه و رفتار ظاهری سگ می‌تواند از علائم بارداری باشد اما این علائم ممکن است به‌دلیل بیماری یا ناخوشی نیز ظاهر شوند. بنابراین باید او را از نظر علائم دیگر بیماری مثل از دست دادن اشتها، استفراغ، اسهال، سرفه، عطسه و ترشحات رحمی نیز بررسی کنی.
  • اگر سگ تو جفت‌گیری کرده است و روز‌ها و هفته‌های بعد از جفت‌گیری از خوردن غذا پرهیز می‌کند، ممکن است باردار باشد و باید توسط دامپزشک معاینه شود. همچنین در صورت مشاهده‌ی ترشحات واژن (ترشحات غیر‌طبیعی در طول بارداری) و یا استفراغ مرتب، باید او را نزد دامپزشک ببری. [۱۳]

نکات

 • حتی اگر مطمئن نیستی که سگت باردار است، در برخورد با ناحیه‌ی شکم او خیلی مراقب باش چراکه مطمئناً نمی‌خواهی ریسک کنی و به توله‌ها آسیب برسانی.
 • بعضی از سگ‌ها از "ناراحتی‌های صبحگاهی" رنج می‌برند که به‌دلیل تغییرات هورمونی اتفاق می‌افتد. همچنین ترشحات تمیز در این دوران طبیعی است. اگر ترشحات بدبو بود حتماً به دامپزشک مراجعه کن.
 • اگر مادر توله‌ها با بوی تو آشنا نیست، سعی کن زیاد به توله‌ها دست نزنی. اگر فرد غریبه‌ای به توله‌ها دست بزند و مادر نتواند بوی بچه‌هایش را شناسایی کند، آن‌ها را نادیده خواهد گرفت.
 • رفتار و حرکات سگت را بررسی کن.

هشدارها

 • بارداری کاذب اتفاقی شایع در سگ‌ها است. یک سگ ممکن است چند هفته پس از قرارگرفتن در گرما (یا گرمازدگی) بدون اینکه واقعاً باردار باشد، علائمی از بارداری مانند بزرگ‌شدن پستان‌ها و افزایش اشتها را نشان بدهد. در این حالت برای اطمینان از بارداری سگ حتماً به دامپزشک مراجعه کن.
 • احتمال اینکه سگ مادری که با انسان‌ها در تماس نبوده یا کمتر در تماس بوده است کسی را گاز بگیرد بیشتر است، بنابراین مراقب باش! بچه‌ها و غریبه‌ها را از "لانه‌ی" او یا اطراف توله‌ها دور نگه‌دار.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

‌‌محلول خانگی دور‌کننده‌ی گربه درست کنیم
به حلزون غذا بدهیمبه حلزون غذا بدهیم
به بچه خرگوش‌ها غذا بدهیمبه بچه خرگوش‌ها غذا بدهیم
جنسیت سگ را تشخیص بدهیمجنسیت سگ را تشخیص بدهیم
سن خرگوش را تشخیص بدهیمسن خرگوش را تشخیص بدهیم
برای سگ مرغ آب پز درست کنیمبرای سگ مرغ آب پز درست کنیم
مدفوع کردن را به بچه‌گربه آموزش بدهیممدفوع کردن را به بچه‌گربه آموزش بدهیم
تشخیص بدهیم اردک نر است یا مادهتشخیص بدهیم اردک نر است یا ماده
تشخیص بدهیم لاک‌ پشت نر است یا مادهتشخیص بدهیم لاک‌ پشت نر است یا ماده
تب گربه را پایین بیاوریمتب گربه را پایین بیاوریم
تشخیص بدهیم عروس هلندی نر است یا مادهتشخیص بدهیم عروس هلندی نر است یا ماده
جنسیت توله سگ را تشخیص بدهیمجنسیت توله سگ را تشخیص بدهیم
برای سگ‌ها مرغ و برنج درست کنیم
بفهمیم گربه‌ها دعوا یا بازی می‌کنندبفهمیم گربه‌ها دعوا یا بازی می‌کنند

منابع

 1. Reproduction in the dog and cat. Christianseen. Publisher: Bailliere Tindall
 2. Reproduction in the dog and cat. Christianseen. Publisher: Bailliere Tindall
 3. Reproduction in the dog and cat. Christianseen. Publisher: Bailliere Tindall
 4. Reproduction in the dog and cat. Christianseen. Publisher: Bailliere Tindall
 5. Reproduction in the dog and cat. Christianseen. Publisher: Bailliere Tindall
 6. Reproduction in the dog and cat. Christianseen. Publisher: Bailliere Tindall
 7. Plasma levels of relaxin in pregnant and lactating dogs. Steinetz. Biol Repro. 1987. Oct, 37
 8. Plasma levels of relaxin in pregnant and lactating dogs. Steinetz. Biol Repro. 1987. Oct, 37
 9. Plasma levels of relaxin in pregnant and lactating dogs. Steinetz. Biol Repro. 1987. Oct, 37
 1. Veterinary diagnostic ultrasound. Nyland. Publisher: WB Saunders
 2. Veterinary diagnostic ultrasound. Nyland. Publisher: WB Saunders
 3. Reproduction in the dog and cat. Christianseen. Publisher: Bailliere Tindall
 4. Small Animal Internal Medicine. Nelson & Couto. Publisher: Mosby

در مورد ویکی‌هاو

Jamie Freyer, DVM
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Jamie Freyer, DVM
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۵۰٬۱۳۴بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۵۰٬۱۳۴بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟