دلت می خواهد یک کاردستی جدید درست کنی؟ ساخت برچسب را امتحان کن! ساخت برچسب با استفاده از موادی که در خانه داری کار آسانی است؛ همچنین می‌توانی با استفاده از کاغذ برچسب که در بیشتر فروشگاه‌های لوازم اداری و لوازم‌التحریر موجود است، برچسب‌های حرفه‌ای درست کنی. در اینجا روش ساخت برچسب با این سه روش را یاد می‌گیری: با استفاده از چسب دست‌ساز خانگی، چسب نواری پهن یا کاغذ برچسب.

روش 1
روش 1 از 4:

ساخت برچسب با استفاده از چسب

 1. 1
  برچسب‌ها را طراحی کن. وقتی خودت برچسب درست می‌کنی، هیچ محدودیتی در طراحی شکل‌ آن‌ها نداری. می‌توانی از هر وسیله‌ی نقاشی که می‌خواهی مثل مدادرنگی، ‌ماژیک، پاستل، مدادشمعی یا چیز‌های دیگر استفاده کنی. مطمئن شو وسایل نقاشی که استفاده می‌کنی از نوع قابل‌‌شست‌وشو نیستند.[۱] طرح برچسب را روی یک کاغذ نازک مثل کاغذ دفترچه یادداشت یا برگ‌ کلاسور طراحی کن. موقع طراحی برچسب‌ها ایده‌های خلاقانه زیر را در نظر داشته باش:‌
  • تصویر خودت، دوستانت یا مثلاً حیوان خانگی‌ات را بکش.
  • تصاویر و کلمات زیبا را از مجله‌ها و روزنامه‌ها جدا کن.
  • عکس‌هایی را که به‌صورت آنلاین پیدا می‌کنی یا در کامپیوترت ذخیره کرده‌ای چاپ کن. برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر، به‌جای اینکه عکس را روی کاغذ چاپ کنی، روی کاغذ کامپیوتر چاپ کن.
  • از کاغذ‌های‌ پشت‌چسب‌‌دار که در فروشگاه‌ها یا به‌صورت آنلاین موجود هستند استفاده کن.
  • با استفاده از مهر‌های لاستیکی تصاویری بساز.
  • عکس‌ها را با اکلیل تزئین کن.
 2. 2
  برچسب‌ها را برش بزن. با یک قیچی برچسب‌هایی را که طراحی یا چاپ کرده‌ای برش بزن. برچسب‌ها را در هر اندازه‌ای که دوست داری درست کن. می‌توانی برای جلوه‌ی بیشتر از قیچی‌های مخصوص کاردستی که طرح‌های مختلفی را روی لبه‌ برچسب ایجاد می‌کنند استفاده کنی.
  • سعی کن با کاغذ سوراخ‌کن و کاغذ‌های طرح‌دار برچسب‌هایی با شکل قلب و ستاره درست کنی.
 3. 3
  چسب را درست کن. این چسب مشابه همان چسبی است که روی پاکت‌های نامه استفاده می‌شود و برای کودکان بی‌خطر است. این چسب‌ حاوی مواد شیمیایی قوی نیست و می‌توان آن را روی بیشتر سطوح چسباند.[۲] برای درست‌کردن چسب،‌ مواد زیر را داخل یک کاسه باهم مخلوط کن تا به‌خوبی ترکیب شوند:‌
  • یک بسته ژلاتین ساده
  • ۴ قاشق غذاخوری آب جوش
  • ۱قاشق چای‌خوری شکر یا شربت ذرت
  • چند قطره عصاره‌ی نعناع فلفلی یا وانیل برای عطر و بوی چسب.[۳]
  • می‌توانی برای معطر‌کردن برچسب‌ها از عصاره‌های مختلفی استفاده کنی! برای برچسب‌های مختلف از عصاره‌های متنوع استفاده کن، برای دوستانت برچسب‌هایی با بو‌های شگفت‌انگیز بساز یا برای مناسبت‌های خاصی مثل عید نوروز یا شب یلدا برچسب‌هایی با عطر‌های ویژه درست کن.
  • بعد از درست‌کردن چسب، آن را در یک ظرف در‌بسته قرار بده و داخل یخچال بگذار. در طول شب، چسب به ژل تبدیل می‌شود. برای اینکه چسب را به‌حالت مایع تبدیل کنی، باید ظرف را درون یک کاسه‌ی آب گرم قرار بدهی.[۴]
  • می‌توانی از این چسب برای چسباندن پاکت نامه نیز استفاده کنی.
 4. 4
  پشت برچسب‌ها را چسب بزن. برچسب‌ها را به‌صورت پشت‌و‌رو روی کاغذ روغنی یا فویل آلومینیومی بگذار. با یک قلم‌مو یا برس آشپزی پشت برچسب‌ها را چسب بزن و بگذار کاملاً خشک شوند.
  • لازم نیست برچسب‌ها را کاملاً به چسب آغشته کنی، فقط پشت آن‌ها یک لایه‌ی نازک چسب بزن.
  • بعد از اینکه مطمئن شدی برچسب‌ها کاملاً خشک شده‌اند، می‌توانی از آن‌ها استفاده کنی.
  • برچسب‌ها را داخل یک کیسه‌ی پلاستیکی یا جعبه بگذار و هر‌وقت خواستی از آن‌ها استفاده کن.
 5. 5
  برچسب‌ها را با زبان خیس کن. هر‌‌وقت خواستی برچسب‌ها را جایی بچسبانی، پشت آن‌ها را با زبان خیس کن و موقع چسباندن کمی روی سطح مورد‌‌نظر فشار بده. چسبندگی این برچسب‌ها نسبتاً زیاد است بنابراین مواظب باش آن‌ها را کجا می‌چسبانی.
روش 2
روش 2 از 4:

ساخت برچسب‌ با استفاده از ‌چسب نواری پهن

 1. 1
  برچسب‌ها را از داخل مجله‌ها‌ برش بده یا طرح‌های خودت را چاپ کن. برای این روش به عکس‌هایی که با جوهر ضد‌آب روی کاغذ چاپ شده‌اند نیاز داری. می‌توانی از طرح‌های داخل مجله‌ها یا کتاب‌هایی که صفحات براق دارند استفاده کنی یا با استفاده از پرینتر طرح‌هایی را از داخل کامپیوتر چاپ کنی. اگر می خواهی طرح‌ها را خودت چاپ کنی، ابتدا یک نمونه‌ی آزمایشی چاپ کن.[۵] تصاویر یا کلماتی را که دوست داری با قیچی برش بزن.
  • موقع انتخاب عکس‌ها، عرض چسب را در نظر بگیر. هر برچسب باید روی یک تکه نوار‌چسب پهن قرار بگیرد. عکس‌هایی که انتخاب می‌کنی باید هم‌اندازه یا کوچک‌تر از اندازه‌ی چسب باشند.
  • اگر می‌خواهی برچسب بزرگ‌تر باشد باید دو تکه نوار‌چسب را به‌هم بچسبانی که ممکن است کمی سخت باشد. باید نوار‌چسب‌ها را طوری تنظیم کنی که کمی روی‌هم قرار بگیرند و بین آن‌ها فاصله نباشد. اگر بین چسب‌ها فاصله بیفتد، برچسب خراب می‌شود.
 2. 2
  روی طرح‌هایی که آماده کرده‌ای نوار‌چسب بزن. یک تکه نوار‌چسب پهن شیشه‌ای را به‌اندازه‌ای برش بزن که کل برچسب را بپوشاند. چسب را روی طرحی که آماده کرده‌ای قرار بده و کمی فشار بده تا به طرح بچسبد.
  • چسب را با دقت روی برچسب بگذار. بعد از قرار‌دادن چسب روی عکس نباید آن را جا‌به‌جا کنی زیرا ممکن است عکس پاره شود. همچنین سعی کن موقع چسباندن، چسب حباب نزند و چروک نشود.
  • می‌توانی از ‌چسب دو‌‌طرفه نیز استفاده کنی. چسب‌های دو‌طرفه در شکل‌های مختلفی مثل رولی، ورقی و حتی مخصوص دستگاه‌های ساخت برچسب (مثل Xyron) موجود هستند.
  • می‌توانی از نوار‌چسب واشی نیز استفاده کنی. چسب واشی مثل نوار‌چسب پهن شفاف است؛ چسب واشی برای درست‌کردن برچسب مناسب است زیرا می‌توانی آن را هر‌جا که می‌خواهی بچسبانی و هر‌وقت خواستی جدا کنی. اگر می‌خواهی چسبندگی برچسب بیشتر باشد،‌ از نوارچسب برزنتی استفاده کن. نوارچسب‌های واشی در رنگ‌ها و طرح‌ها مختلف موجود هستند.
 3. 3
  با یک سکه یا ناخن روی برچسب بکش و فشار بده. با انجام این کار چسب به‌خوبی به جوهر روی کاغذ می‌چسبد. این کار را چند دقیقه ادامه بده تا چسب و جوهر کاملاً به‌هم بچسبند.
 4. 4
  برچسب را زیر آب گرم بگیر. برچسب‌هایی را که ساخته‌ای از سمت کاغذ یکی‌یکی زیر آب بگیر تا کاغذ حل شود. جوهر شسته نمی‌شود اما کاغذ باید کاملاً حل شود. می‌توانی کاغذ را کمی بخراشی تا زود‌تر جدا و حل شود.
  • باید تمام سطح برچسب را خیس کنی. اگر تنها یک نقطه را خیس کنی، فقط همان قسمت قابل‌مشاهده خواهد بود.
  • اگر کاغذ حل نشد، باز‌هم آن را زیر آب گرم بگیر.
  • یک روش جایگزین دیگر این است که برچسب را درون یک کاسه‌ی آب گرم قرار بدهی و بگذاری چند دقیقه خیس بخورد.
 5. 5
  بگذار برچسب‌ها خشک شوند. بعد از اینکه کاغذ‌ها به‌طور کامل جدا شدند، بگذار برچسب‌ها کاملاً خشک شوند تا دوباره خاصیت چسبندگی خودشان را به‌دست بیاورند. با استفاده از قیچی قسمت‌های اضافی دور برچسب را برش بزن و برچسب‌ها را هر‌جا که می‌خواهی بچسبان.
روش 3
روش 3 از 4:

ساخت برچسب با استفاده از کاغذ برچسب

 1. 1
  کاغذ برچسب خریداری کن. فروشگاه‌های لوازم‌التحریر و لوازم اداری کاغذهایی را می‌فروشند که یک‌طرف آن چسب است. معمولاً پشت این برچسب‌ها یک کاغذ دیگر چسبانده شده است که می‌توانی موقع استفاده از برچسب آن را جدا کنی.
  • می‌توانی به‌جای کاغذ برچسب از کاغذ‌های چسبناک مخصوص ساخت برچسب استفاده کنی. در این صورت باید عکس را روی قسمت چسبناک کاغذ قرار بدهی و سپس جدا کنی تا چسب به پشت برچسب بچسبد. این روش برای مواقعی که می‌خواهی با عکس‌هایی که از مجلات جدا کرده‌ای یا طرح‌هایی که از قبل آماده کرده‌ای برچسب درست کنی، گزینه‌ی خوبی است.[۶]
  • موقع خرید کاغذ برچسب، سایز پرینتر را در نظر بگیر.
  • اگر پرینتر نداری طرح‌های مورد‌علاقه‌ات را روی کاغذ برچسب طراحی کن یا عکس‌هایی را از داخل مجله‌ها و کتاب‌ها برش بزن.
 2. 2
  برچسب‌ها را طراحی کن. می‌توانی طرح‌هایت را با کامپیوتر طراحی کنی یا با خودکار یا ماژیک مستقیماً روی کاغذ بکشی. تنها محدودیتی که داری اندازه‌ی کاغذ است. اگر بخواهی می‌توانی برچسب‌ها را با ابعاد ۲۱ سانتی‌متر در ۲۹/۷ سانتی‌متر درست کنی!
  • برچسب‌ها را با برنامه‌ی Paint یا Photoshop یا برنامه‌های طراحی دیگر طراحی کن. با استفاده از این برنامه‌ها به‌سادگی می‌توانی عکس‌هایی را از آلبوم شخصی یا اینترنت ذخیره و به‌عنوان برچسب استفاده کنی. وقتی کارت تمام شد طرح‌‌ها را روی کاغذ برچسب چاپ کن.
  • اگر می‌خواهی با یک نقاشی یا عکس برچسب درست کنی، آن را داخل کامپیوتر اسکن کن یا اگر عکس مورد‌نظرت دیجیتالی است، آن را بارگذاری کن. سپس عکس را در برنامه‌ی ‌‌‌Photoshop یا Paint یا Word یا Adobe Acrobat قالب‌بندی کن و روی کاغذ برچسب چاپ کن.
  • با مداد، خودکار یا رنگ روی کاغذ برچسب طراحی کن. فقط سعی کن کاغذ زیاد خیس نشود زیرا ممکن است چسبندگی خودش را از دست بدهد.
 3. 3
  برچسب‌ها را برش بزن. برای بریدن طرح‌هایی که چاپ کرده‌ای از قیچی استفاده کن. می‌توانی آن‌ها را به‌صورت مربع‌های ساده برش بزنی یا با قیچی مخصوص کاردستی طرح‌های متنوعی روی لبه‌های برچسب ایجاد کنی. بین طرح‌ها حدود ۴ سانتی‌متر فاصله بگذار تا راحت‌تر بتوانی آن‌ها را برش بزنی.
  • درصورت استفاده از کاغذ‌ مخصوص ساخت برچسب، کاغذ محافظ پشت آن را جدا کن. پشت عکس را روی قسمت چسبناک کاغذ بگذار و کمی فشار بده تا چسب به عکس بچسبد و سپس برچسب را جدا کن؛ با انجام این کار چسب به پشت برچسب می‌چسبد . برچسب را هر‌جا که می‌خواهی بچسبان. از‌آنجایی‌که پشت برچسب هیچ پوشش محافظی ندارد، باید آن را سریعاً روی سطح مورد‌نظرت بچسبانی.
  • می‌توانی لبه‌ها را طوری برش بدهی تا یک حاشیه‌ی سفید دور عکس باقی بماند یا اینکه کاملاً از روی خطوط برش بزنی. کسانی که به‌صورت حرفه‌ای برچسب می‌سازند اغلب از ابزار‌های برش مثل X-ACTO استفاده می‌کنند و هیچ حاشیه‌ای دور برچسب باقی نمی‌گذارند.
 4. 4
  کاغذ محافظ پشت برچسب را جدا کن. هر‌‌وقت خواستی برچسب‌ها را جایی بچسبانی، کاغذ محافظ پشت برچسب را جدا کن و برچسب را روی سطح مورد‌نظرت بچسبان.
روش 4
روش 4 از 4:

ساخت برچسب با روش‌های دیگر

 1. 1
  برچسب چند بار مصرف بساز. می‌توانی برچسب‌هایی بسازی که قابلیت چند بار چسبیدن روی سطوح مختلف را داشته باشند. از فروشگاه‌های لوازم‌التحریر یا به‌صورت آنلاین چسب زنده خریداری کن. بعد از اینکه برچسب‌ها را طراحی کردی و برش زدی، کمی از چسب زنده را پشت برچسب بزن و اجازه بده کاملاً خشک شود. بعد از خشک‌شدن چسب، می‌توانی چندین بار از برچسب استفاده کنی! [۷]
 2. 2
  از برچسب‌های مخصوص بسته‌های پستی استفاده کن. تصاویر، شکل‌ها یا متن‌های مورد‌نظرت را روی برچسب‌های قابل‌چاپ طراحی کن. این برچسب‌ها را می‌توانی از فروشگاه‌های لوازم‌التحریر تهیه کنی. بعد از کشیدن طرح‌های مورد‌نظرت می‌توانی دور شکل‌ها را برش بزنی و برچسب را از کاغذ محافظ آن جدا کنی. اگر نمی‌خواهی بلافاصله از برچسب استفاده کنی، آن را روی یک کاغذ روغنی بگذار.
 3. 3
  با چسب دو‌‌طرفه برچسب بساز. طرح‌ مورد‌نظرت را روی کاغذ بکش یا از داخل مجله برش بزن. بعد از اینکه طرح را برش زدی، آن را روی چسب دو‌طرفه بگذار و چسب را هم مثل الگوی شکل برش بزن. چسب را طوری برش بزن که از اطراف شکل بیرون نماند. برچسب را تا زمانی که بخواهی از آن استفاده کنی روی کاغذ روغنی بگذار. [۸]
 4. 4
  با کاغذ وینیل برچسب درست کن. با روان‌نویس، طرح مورد‌نظرت را روی قسمت براق کاغذ وینیل طراحی کن. دور شکل را با قیچی برش بزن. برچسب را از کاغذ محافظ آن جدا کن و روی سطح مورد‌نظرت بچسبان. [۹]
  • برچسب‌هایی که با کاغذ وینیل ساخته می‌شوند شفاف هستند و برای چسباندن روی کاغذ‌رنگی مناسب هستند.
 5. 5
  از دستگاه برچسب‌ساز استفاده کن. اگر می‌خواهی تعداد زیادی برچسب درست کنی و می‌توانی کمی هزینه کنی، یک دستگاه برچسب‌ساز خریداری کن. دستگاه برچسب‌ساز را می‌توانی از فروشگاه‌های لوازم اداری یا به‌صورت آنلاین تهیه کنی. برچسب (نقاشی، عکس یا حتی روبان) را داخل دستگاه بگذار و از طرف دیگر بکش. بعضی از این دستگاه‌ها یک دسته دارند که باید بعد از گذاشتن طرح برچسب داخل دستگاه، آن را بچرخانی تا برچسب از طرف دیگر بیرون بیاید. در بعضی از دستگاه‌های دیگر باید طرح برچسب را از یک طرف داخل دستگاه بگذاری و از طرف دیگر بکشی تا چسب به آن بچسبد. وقتی برچسب از داخل دستگاه بیرون آمد، آماده‌ی استفاده است. کافیست کاغذ پشت آن را جدا کنی و هر‌جا که خواستی بچسبانی. [۱۰]
 6. 6
  نوع دیگری از برچسب چند‌ بار مصرف را بساز! روی سطحی مثل یک خط‌کش پلاستیکی، مقداری چسب (پیشنهاد می‌شود چسب وینیلی فویکل استفاده کنی)‌ بریز تا طرح کلی برچسب ایجاد شود؛ سپس قسمت‌هایی را که خالی مانده است با چسب بیشتری پر کن. اجازه بده چسب خشک شود. وقتی چسب خشک شد با یک روان‌نویس طرح مورد‌نظرت را طراحی و رنگ‌آمیزی کن. چسب خشک‌شده را به‌آرامی جدا کن. برچسب چند‌ بار مصرف تو آماده است! تا زمانی که چسب هنوز خیس است می‌توانی روی آن نقاشی کنی.
 7. 7
  یک برچسب واقعاً چسبناک! طرح‌های مورد‌‌نظرت را بکش، عکسی را از داخل روزنامه/مجله اسکن یا چاپ کن. فعلاً عکس را برش نزن. چسب (پیشنهاد می‌شود چسب وینیلی فویکل استفاده کنی) و آب را با هم ترکیب کن. با یک قلم‌مو یا برس آشپزی، پشت برگه‌ای را که چاپ/طراحی کرده‌ای یک لایه چسب بزن. اجازه بده چسب خشک شود. چسب بعد از خشک‌شدن کماکان حالت چسبندگی خودش را خواهد داشت. با توجه به اینکه برچسب کاغذ محافظ ندارد، آن را سریعاٌ استفاده کن!

چیز‌هایی که نیاز داری

برچسب با استفاده از چسب

 • کاغذ نازک
 • قیچی
 • ژلاتین
 • آب جوش
 • شکر یا شربت ذرت
 • وانیل یا عصاره‌ی نعناع فلفلی
 • قلم‌مو

برچسب با استفاده از چسب نواری

 • مجله یا کتاب‌هایی با جوهر ضد‌آب
 • قیچی
 • چسب نواری پهن و شفاف
 • آب گرم

برچسب با کاغذ برچسب

 • کاغذ برچسب
 • پرینتر (اختیاری)

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

میلی‌ لیتر (mL) را به گرم (g) تبدیل کنیممیلی‌ لیتر (mL) را به گرم (g) تبدیل کنیم
قطر یک دایره را محاسبه کنیمقطر یک دایره را محاسبه کنیم
حجم را بر مبنای لیتر محاسبه کنیمحجم را بر مبنای لیتر محاسبه کنیم
تخفیف را محاسبه کنیمتخفیف را محاسبه کنیم
یک روال صبحگاهی ایجاد کنیمیک روال صبحگاهی ایجاد کنیم
متر مربع را حساب کنیممتر مربع را حساب کنیم
رادیان را به درجه تبدیل کنیمرادیان را به درجه تبدیل کنیم
درجه را به رادیان تبدیل کنیمدرجه را به رادیان تبدیل کنیم
فاصله ی بین دو نقطه را پیدا کنیمفاصله ی بین دو نقطه را پیدا کنیم
به سوال حالت چطور است، جواب بدهیمبه سوال حالت چطور است، جواب بدهیم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
شیب یک خط را محاسبه کنیمشیب یک خط را محاسبه کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Nicole Bolin
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Nicole Bolin
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۳۰٬۲۶۴بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۳۰٬۲۶۴بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟