مرغ و برنج غذای سبکی است که اغلب بعد از اسهال یا استفراغ برای کمک به بهبود سگ‌ توسط دامپزشکان تجویز می‌شود. هضم این غذا آسان و چربی و ‌پروتئین آن کم است به همین علت اغلب برای ناراحتی‌های گوارشی توصیه می‌شود.[۱] ترکیب پروتئین و نشاسته اشتهای سگ را در دوران نقاهت بعد از بیماری یا عمل جراحی تحریک می‌کند. استفاده از این غذا به‌‌مدت طولانی‌ پیشنهاد نمی‌شود ولی مرغ پخته و برنج سفید، برای بهبود سگ و برگرداندنش به زندگی عادی موادغذایی کافی را دارد.

بخش 1
بخش 1 از 3:

آماده‌سازی برای پخت

 1. 1
  برای تهیه‌ی این غذا از مرغ با‌کیفیت استفاده کن تا برای سگت مسمومیت ایجاد نکند. سینه‌ی بی‌استخوان بهترین قسمت مرغ برای این غذاست چرا‌که نیازی به پاک‌کردن چربی یا جداکردن استخوان ندارد.[۲]
  • از مرغ فاقد مواد هورمونی استفاده کن.
 2. 2
  یک بسته برنج سفید دانه بلند یا کوتاه تهیه کن. برنج نیم‌پز ارزش غذایی کمتری نسبت به برنج خام دارد و بهتر است از برنج نیم‌پز استفاده نکنی.[۳]
  • می‌توانی از برنج قهوه‌ای نیز استفاده کنی ولی یادت باشد برنج قهوه‌ای باید مدت بیشتری بپزد تا کاملاً نرم و پخته شده و باعث ناراحتی معده یا روده‌ی سگ نشود.
  • در بعضی منابع گفته می‌شود از برنج قهوه‌ای استفاده نکنید چون فیبر آن بیش از حد زیاد است؛ ولی این موضوع حقیقت ندارد. فیبر به تقویت و تنظیم عملکرد طبیعی روده کمک می‌کند. متخصصان تغذیه‌ی حیوانات معتقدند فیبر باعث کم شدن زمان انتقال غذا از روده‌ در سگ‌‌هایی‌ می‌شود که مدت توقف غذا در روده آنها زیاد است و بر‌عکس در سگ‌‌هایی که دچار انتقال سریع غذا از روده هستند این روند را کندتر می‌‌کند. (به‌عبارت دیگر باعث سریع‌تر شدن دفع در سگ‌هایی می‌شود که دچار یبوست هستند و سرعت دفع را در سگ‌هایی که دچار اسهال هستند کم می‌کند).[۴]
  • نیازی به خرید برنج ارگانیک یا غیر تراریخته نیست. هیچ مدرکی مبنی بر تغییر ارزش غذایی یا سطح سم آرسنیک در این‌ نوع برنج‌ وجود ندارد.[۵]
 3. 3
  مرغ را برای پخت آماده کن. می‌توانی مرغ را همراه استخوان بپزی و بعد از پخت گوشت را از استخوان جدا کنی. اما اگر استخوان‌ها را قبل از پختن از مرغ جدا کنی یا مرغ بی‌استخوان تهیه کنی، سریع‌تر و بهتر پخته می‌شود.[۶]
  • استخوان‌ را از گوشت جدا کن (یا از مرغ بی‌استخوان استفاده کن) و چربی‌ آن را بکن.
  • مرغ‌ را به مکعب‌های کوچک، حدوداً ۲/۵ سانتیمتری خرد کن. اگر سگت بزرگ‌ است، می‌توانی تکه‌ها را کمی بزرگ‌تر خرد کنی. تکه‌های غذای سگ‌هایی که بیشتر دندان‌هایشان را از دست داده‌اند، باید کوچک‌تر باشد.
بخش 2
بخش 2 از 3:

پختن مرغ و برنج

 1. 1
  مرغ را در یک قابلمه‌ی بزرگ بریز. قابلمه را با آب پر کن تا سطح مرغ را بپوشاند. بعد از جوش‌آمدن آب، شعله را کم کن تا آب به آرامی بجوشد. مرغ را آنقدر بپز تا داخل آن کاملاً سفید شود.
  • بسته به اندازه‌ی تکه‌های مرغ، زمان پخت بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. اگر مرغ با استخوان باشد این زمان کمی طولانی‌تر می‌شود.
  • اگر مرغ‌ خوب پخته نشود ممکن است سگ به‌دلیل باکتری‌های موجود در گوشت خام یا خوب پخته نشده، دچار اسهال و استفراغ شود.
 2. 2
  مرغ را از داخل آب بیرون بیاور و بگذار خوب خنک شود. آب مرغ را نگه‌دار. می‌توانی برای خنک‌کردن سریع‌تر مرغ، آن را روی سینی فر پخش کنی یا در یک آبکش قرار داده و روی آن آب بریزی.
 3. 3
  استخوان‌ها را از مرغ‌ جدا کن. گوشت را جدا کن و آن را به تکه‌های کوچک‌ مثلاً یک سانتی برای سگ‌های کوچک‌تر و یا ۲/۵ سانتی برای سگ‌های بالغ و بزرگ‌تر خرد کن.[۷]
  • مراقب باش که سگ استخوان‌ را از داخل گوشت مرغ و یا سطل آشغال نخورد. استخوان‌ مرغ می‌تواند گلو، معده یا روده‌ی سگ را زخم کند و یا حتی کشنده باشد.
 4. 4
  تمام چربی‌ها را از روی آب خنک‌شده‌ی مرغ بردار و باقی‌مانده‌ی مایع را داخل یک ظرف بریز. اگر قبل از پختن مرغ‌ چربی‌ آن را خوب پاک کرده باشی احتمالاً روی سطح آب چربی نبوده یا مقدار آن خیلی کم خواهد بود. حدود ۲/۵ پیمانه (۵۹۰ میلی‌لیتر) آب مرغ را داخل قابلمه بریز.
 5. 5
  بگذار آب مرغ به‌جوش بیاید. درحالی‌که منتظری آب مرغ به‌جوش بیاید، می‌توانی برنج را نیز آماده کنی. برنج را هم باید در همین قابلمه بپزی.
 6. 6
  یک پیمانه برنج (معادل ۲۳۶ میلی‌لیتر) برنج را خوب بشوی ( برای یک سگ بزرگ). می‌توانی برنج را در ظرف پلوپز، کاسه یا ماهی‌تابه بشویی. مقداری آب بریز و برنج‌ها را با انگشتت به‌هم بزن. برنج را چند بار بشوی تا آب آن کاملاً صاف شود. این کار باعث دفع نشاسته و آرسنیک اضافی برنج خواهد شد.
 7. 7
  برنج را در آب مرغ بپز. وقتی‌که آب مرغ به‌جوش آمد، برنج را داخل قابلمه بریز. شعله را زیاد کن تا خوب بجوشد و سپس آن را به‌حدی کم کن تا با حرارت ملایم پخته شود. درب قابلمه را محکم ببند و بگذار به‌مدت ۲۰ دقیقه خوب بپزد (برنج قهوه‌ای باید حدود ۴۰ تا ۴۵ دقیقه بپزد.) وقتی برنج خوب پخته شود، آب آن جذب و برنج کاملاً نرم می‌شود.
 8. 8
  اجازه بده تا برنج کاملاً خنک شود. می‌توانی برنج را روی سطح سینی پخش کنی و با یک ورق کاغذ باد بزنی تا سریع‌تر خنک شود.
بخش 3
بخش 3 از 3:

غذادادن به سگ

 1. 1
  مرغ پخته را به برنج اضافه کن و با چنگال خوب هم ‌بزن. نسبت برنج به مرغ باید ۲ یا ۳ به ۱ باشد. به عنوان مثال ۲ تا ۳ پیمانه برنج باید با ۱ پیمانه مرغ مخلوط شود. [۸]
 2. 2
  مرغ و برنج سگت را در ظرف غذای خودش به او بده. دستورالعمل‌های دامپزشک در ارتباط با نحوه‌ی غذادادن به سگ را دنبال کن ولی به‌طورکلی باید به سگی که تازه استفراغ کرده کم غذا بدهی. اگر سگت توانست غذا را بخورد، دفعه‌ی بعد غذای بیشتری به او بده و این کار را تا کامل‌کردن یک وعده‌ی کامل غذایی ادامه بده.
 3. 3
  غذای سگ را از مرغ و برنج به غذای معمولی تغییر بده. بعد از چند روز خوردن مرغ و برنج می‌توانی غذای معمولی سگت را کم‌کم به مخلوط مرغ و برنج اضافه کنی. هر روز مقدار بیشتری از غذای سگ را اضافه کن و از مقدار برنج و مرغ کم کن تا اینکه سگ به آرامی و ظرف مدت ۴ تا ۵ روز به رژیم غذایی سابق خودش برگردد.[۹]
  • درمورد بازگشت به رژیم غذایی معمولی با دامپزشک مشورت کن. بسته به شرایط سگت ممکن است لازم باشد تا رژیم غذایی مرغ و برنج به‌مدت طولانی‌تری ادامه داشته باشد.
 4. 4
  درصورتی‌که علائم سگت بهبود نیافت با دامپزشک تماس بگیر. رژیم غذایی مرغ و برنج برای یک درمان موقت خانگی تجویز شده است. اگر اسهال سگ تو در مدت زمان مورد انتظار دامپزشک برطرف نشد یا حالت اسهال به‌مدت سه روز به‌صورت آبکی ادامه داشت، بلافاصله به دامپزشک زنگ بزن. دامپزشک خواهد گفت آیا لازم است سگ را برای معاینه‌ی بیشتر نزد او ببری یا خیر. ممکن است از پشت تلفن دارو یا مراقبت‌های بیشتری مثل اضافه‌کردن کدوی کنسروی به رژیم و یا راه‌حل‌های ساده‌ی دیگر را توصیه کند.

نکات

 • قبل از تهیه‌ی غذا، درباره‌ی دستور پخت آن با دامپزشک مشورت کن. دامپزشک ممکن است بسته به شرایط و وضعیت سلامت سگ، رژیم غذایی سبک‌تر یا درمان دارویی دیگری را پیشنهاد کند.
 • سگ‌ها نمی‌توانند مثل انسان‌، چاشنی و ادویه‌ها را هضم کنند. هنگام تهیه‌ی غذای خانگی برای سگ از نمک و فلفل و یا هر نوع ادویه‌ی دیگر استفاده نکن.[۱۰]

هشدارها

 • این ترکیب به عنوان یک رژیم غذایی کامل و طولانی‌مدت مناسب نیست. اگر سگ تو فقط از رژیم غذایی مرغ و برنج استفاده کند، ویتامین‌ و مواد معدنی زیادی را از دست خواهد داد. اگر می‌خواهی به‌طور مرتب برای سگت غذای خانگی تهیه کنی، در‌مورد دستورالعمل تهیه‌ی غذا با دامپزشک مشورت کن.
 • اگر استفراغ سگت ادامه داشت بلافاصله با دامپزشک تماس بگیر. ممکن است آب بدن سگ‌ (مخصوصاً سگ‌های کوچک) بر اثر استفراغ به‌سرعت از دست برود، بنابراین برای بهبود بیماری، باید زیاد آب مصرف کند. هرچه‌قدر آب بدن سگ کمتر شود علائمش خطرناک‌تر شده و اندام‌های بیشتری مانند کلیه آسیب می‌بینند.
 • از روغن استفاده نکن و چربی‌ها را از روی گوشتی که می‌پزی پاک کن. چربی باعث می‌شود لوزالمعده فعالیت بیشتری برای هضم انجام دهد و این می‌تواند موجب التهاب لوزالمعده شود.[۱۱]

چیزهایی که نیاز داری

 • مرغ
 • برنج سفید
 • قابلمه‌ی درب‌دار
 • آب
 • پیمانه

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

تشخیص بدهیم لاک‌ پشت نر است یا مادهتشخیص بدهیم لاک‌ پشت نر است یا ماده
‌‌محلول خانگی دور‌کننده‌ی گربه درست کنیم
جنسیت سگ را تشخیص بدهیمجنسیت سگ را تشخیص بدهیم
سن خرگوش را تشخیص بدهیمسن خرگوش را تشخیص بدهیم
به حلزون غذا بدهیمبه حلزون غذا بدهیم
تشخیص بدهیم اردک نر است یا مادهتشخیص بدهیم اردک نر است یا ماده
مدفوع کردن را به بچه‌گربه آموزش بدهیممدفوع کردن را به بچه‌گربه آموزش بدهیم
برای سگ مرغ آب پز درست کنیمبرای سگ مرغ آب پز درست کنیم
بفهمیم که یک سگ باردار استبفهمیم که یک سگ باردار است
به بچه خرگوش‌ها غذا بدهیمبه بچه خرگوش‌ها غذا بدهیم
تب گربه را پایین بیاوریمتب گربه را پایین بیاوریم
جنسیت توله سگ را تشخیص بدهیمجنسیت توله سگ را تشخیص بدهیم
تشخیص بدهیم عروس هلندی نر است یا مادهتشخیص بدهیم عروس هلندی نر است یا ماده
از لاک‌ پشت نگهداری کنیماز لاک‌ پشت نگهداری کنیم

منابع

 1. Tilley LP, Smith FWK. The 5-Minute Veterinary Consult: Canine and Feline, 3rd Edition. Lippincott, Williams and Wilkins, 2004: p. 1359.
 2. https://www.sciencedaily.com/releases/2013/05/130513095030.htm
 3. http://www.berkeleywellness.com/healthy-eating/food/article/types-rice
 4. Hand MS, Thatcher CD, et. al. Small Animal Clinical Nutrition, 4th Edition. Mark Morris Institute, 2000: p. 171.
 5. https://www.consumerreports.org/cro/magazine/2015/01/how-much-arsenic-is-in-your-rice/index.htm
 6. https://www.chatelaine.com/food/kitchen-tips/how-long-to-cook-chicken/
 7. https://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm208365.htm
 8. https://www.ardmoreah.com/pet-care/diarrhea-protocol-for-dogs/
 9. Tilley LP, Smith FWK. The 5-Minute Veterinary Consult: Canine and Feline, 3rd Edition. Lippincott, Williams and Wilkins, 2004: p. 1359.

در مورد ویکی‌هاو

Pippa Elliott, MRCVS
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
دامپزشک
این مقاله با همکاری Pippa Elliott, MRCVS به‌طور مشارکتی نوشته شده. دکتر الیوت، دارای لیسانس علوم دامپزشکی و عضو کالج سلطنتی جراحان دامپزشکی است. او دامپزشکی با بیش از 30 سال سابقه در زمینه‌ی جراحی دامپزشکی و دامپزشکی حیوانات خانگی است. دکتر الیوت در سال 1987 با مدرک دامپزشکی و جراحی دامپزشکی از دانشگاه Glasgow فارغ‌التحصیل شده است و به‌مدت 20 سال در یک کلینیک حیوانات در زادگاهش فعالیت کرده است. این مقاله ۱۹٬۲۷۹بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱۹٬۲۷۹بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟