زیورآلات بدلی حتی اگر از سنگ‌های قیمتی ساخته نشده باشند،‌ باز می‌توانند خیلی زیبا باشند. اما حفظ زیبایی زیورآلات بدلی کمی کار می‌برد. بدلیجات مانند جواهرات اصل در برابر فرسایش مقاوم نیستند. در مجاورت هوا و زیر آب،‌ حتی با تماس با کرم و لوسیون،‌ لک می‌شوند. بنابراین یاد گیری نحوه‌ی نگهداری آنها خیلی مهم است،‌ مخصوصا اگر بخواهی سال‌ها از آن‌ها استفاده کنی.

بخش 1
بخش 1 از 4:
مراحل اولیه

 1. 1
  بدلیجاتی را که می‌خواهی تمیز کنی، یکجا جمع کن. هیچ قانون مشخصی نداریم که بگوید کی باید بدلیجات را تمیز کرد. از روی تجربه می‌توان گفت،‌ هرچه زیورآلات کهنه‌تر باشند،‌ بیشتر باید تمیزشان کنی. تقریباً هر چند ماه یک بار یا وقتی که دیگر براق نیستند تمیزشان کن.
  • یادت باشد که که بدلیجات،‌ طلا و نقره اصل نیستند و سنگ قیمتی ندارند. هرچند نقره‌ی خالص هم لک می‌شود، اما نباید همان‌طوری که بدلیجات را تمیز می‌کنی آن را تمیز کنی. طلای اصل کلا لک نمی‌شود.
  • اگر کلا شک داری و نمی‌توانی بدلیجات را از زیورآلات واقعی تشخیص بدهی، یادت باشد که زیورآلات آبکاری شده را "اصل" درنظر می‌گیرند.از آنجا که لایه‌ی روی فلز، نقره یا طلای اصل است، به آن زیورآلات اصل می‌گویند هرچند که تماماً طلا یا نقره‌ی خالص نباشند. بنابراین، می‌توانی به جای روش‌های ارائه‌شده در اینجا، از تمیزکننده‌ی معمولی جواهرات برای تمیز کردن زیورآلات آبکاری شده با طلا و نقره استفاده کنی.[۱]
  • اگر مطمئن نیستی که زیوری واقعی است یا بدل آن را به یک طلافروش نشان بده.[۲]
 2. 2
  زیور را بررسی کن. ببین سنگ روی آن هست یا نه. اگر هست، مراقب مقدار مایعی که به آن می‌زنی باش.
  • تمیزکننده ممکن است به زیر سنگ نفوذ کند و چسبش را شل کند و سنگ پس از مدتی بیفتد. همچنین آب زیاد می‌تواند پوشش پرداخت سنگ را خراب کند. پوشش باعث می‌شود سنگ بدل براق به نظر برسد.
  • مراقب باش آب استخر زیر سنگ نرود و چسبش شل نشود.[۳]
 3. 3
  برای تمیز کردن زیورآلات از گوش‌پاک‌کن یا مسواک استفاده کن. این وسایل که در اکثر خانه‌ها پیدا می‌شوند به خوبی می‌توانند درزها و اطراف سنگ‌های زیورآلات بدلی را تمیز کنند. همچنین می‌توانی از پدهای یاک‌کننده‌ی مرطوب استفاده کنی.
  • گوش‌پاک‌کن وجود کثیفی و جرم را مشخص می‌کند. سر آن باید کثیف شود.
  • مراقب باش مسواک نو باشد و قبلاً از آن استفاده نشده باشد. مسواک کهنه کثیف است و نباید به زیورآلات مالیده شود. پر واضح است که پس از پاک کردن اشیا با مسواک،‌ نباید دوباره از آن مسواک استفاده کنی.[۴]
  • مسواک نرم خشک یا گوش‌پاک‌کن را روی زیورآلات بکش تا زنگار را جدا کنی. زنگار یک ماده‌ی چسبناک سبز رنگ است که روی بعضی زیورآلات بدلی تشکیل می‌شود. گوش‌پاک‌کن‌ها و مسواک‌های نرم وقتی خشک هستند ساینده‌ترند و چربی را بهتر برمی‌دارند. اگر باز هم نتوانستی از شر کثیفی خلاص شوی خلال دندان را امتحان کن.[۵]

بخش 2
بخش 2 از 4:
راهکارهای خانگی

 1. 1
  از لیمو ترش برای پاک کردن جواهرات بدلی استفاده کن. از قدیم برای برداشتن لایه‌ی اکسیدی که با گذشت زمان روی فلزات تشکیل می‌شود از لیمو استفاده می‌کنند. می‌توانی کمی جوش شیرین به لیمو اضافه کنی.[۶]
  • لیمو یک اسید طبیعی است و مالیدن نصف لیمو روی زیورآلات می‌تواند کار تمیز کردن را سریع‌تر کند. می‌توانی زیورآلات نقره را برای یک شب در یک فنجان لیموناد همراه مقداری نمک قرار بدهی. لیمو روی نقره خیلی خوب عمل می‌کند.[۷]
  • می‌توانی آب یک لیمو را در پیش‌دستی بریزی،‌ بعد آن را روی زیورآلاتی که می‌خواهی تمیز کنی بمالی، سپس یک پارچه‌ی زبر (یا اسکاچ)‌ را محکم روی آن‌ها بکشی.
 2. 2
  از محلول سرکه سفید و آب استفاده کن. زیورآلات را در محلول خیس کن و سپس از یک مسواک نرم برای پاک کردن گوشه‌ها و حفره‌ها استفاده کن.[۸]
  • تمیز کردن زیورآلات بدل با سرکه باعث براق شدن زنجیرها می‌شود. برس نرم مسواک می‌تواند شکاف‌های روی سنگ را به راحتی تمیز کند. به سادگی می‌توانی سرکه را روی اسفنج بمالی و از آن برای تمیز کردن زیورآلات استفاده کنی.
  • یکی دیگر از مواد طبیعی که می‌تواند برای تمیز کردن جواهرات مورد استفاده قرار گیرد روغن زیتون است. روغن زیتون باعث درخشش می‌شود، اما بعد حتما باید آن را شست. همچنین می‌توانی از قرص دندان استفاده کنی. قرص را در آب حل کن، بعد بگذار زیور مدت کمی در آب خیس بخورد بعد به آرامی با مسواک روی آن بکش.
 3. 3
  از صابون دستشویی و آب گرم استفاده کن. با این کار نه تنها جواهراتت زیبا به نظر می‌رسند بلکه بوی خوبی هم پیدا می‌کنند. تا جایی که ممکن است برای پاک کردن زیورآلات از آب کمتری استفاده کن و مراقب باش زیاد در آب نمانند. اگر بیش از حد در آب بمانند،‌ لک شده و زنگ می‌زنند.
  • برای تمیز کردن زیورآلات از لیف حمام استفاده کن. قرار دادن بدلیجات برای مدت طولانی در آب ایده‌ی خوبی نیست و جلای آنها را از بین می‌برد. این روش برای زیورآلات طلا با سنگ قیمتی بسیار خوب عمل می‌کند.
  • یا اینکه آب گرم را در کاسه ریخته، نمک، جوش شیرین و مایع ظرفشویی را هم به آن اضافه کن. زیورآلات را روی فویل آلومینیوم گذاشته و بگذار به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب بماند. بعد زیورآلات را با آب سرد بشور و با پارچه‌ی نرم کاملاً خشک کن.
 4. 4
  از شامپو بچه استفاده کن. شامپو بچه شوینده‌ای ملایم‌ است، بنابراین می‌تواند تمیز‌کننده‌ی خوبی برای زیورآلات بدلی باشد. شامپو برای تمیز کردن مروارید ماده‌ی بسیار خوبی است.[۹]
  • شامپو بچه را قطره قطره با آب مخلوط کن تا جایی که مثل یک سوپ غلیظ شود. اگر مخلوط خیلی غلیظ است، چند قطره بیشتر آب اضافه کن. برای تمیز کردن نقاطی که دسترسی به آن‌ها سخت است از یک مسواک نرم یا گوش‌پاک‌کن استفاده کن.[۱۰]
  • شامپو بچه را سریع با آب سرد بشور و زیورآلات را با یک حوله دستی تمیز خشک کن.
 5. 5
  از پاک‌کننده‌ی لنز یا خمیر دندان استفاده کن. مواد تمیز‌کننده‌ی مختلفی در خانه وجود دارد که می‌توان برای تمیز کردن جواهرات بدلی از آ‌ن‌ها استفاده کرد. پاک‌کننده‌ی لنز و خمیر دندان بعضی جواهرات بدلی را خیلی خوب تمیز می‌کنند.
  • اما خیلی مراقب باش! دستورالعمل‌ روی برچسب‌ این شوینده‌ها و نکات احتیاطی را بخوان. از تمیزکننده‌ی لنز برای پاک کردن فلزات قیمتی استفاده نکن چون ممکن است رنگشان برود. همچنین در صورتی که پوست حساسی داری و یا برای پاک کردن گوشواره‌، از این مواد استفاده نکن.
  • خمیر دندان مشکل کمتری ایجاد می‌کند. فقط کافی است خمیر دندان را روی یک مسواک بمالی و آن را روی زیور بکشی. از این روش می‌توان برای پاک کردن زیورآلات بدلی مختلف مانند دستبند استفاده کرد.

بخش 3
بخش 3 از 4:
مواد قوی‌تر

 1. 1
  پولیشی را بخر که مخصوصاً برای پاک کردن زیورآلات ساخته شده‌. اگر از پولیش درست استفاده نکنی،‌ فلزات ناخالص و بدل را خراب می‌کنی.
  • پولیش طلا یا نقره را می‌توانی از اغلب طلافروشی‌ها یا فروشگاه‌های بزرگ تهیه کنی. به خاطر داشته باش که بعضی از پاک‌کننده‌های معمولی که معمولاً برای جواهرات اصل استفاده‌ می‌شوند،‌ مناسب استفاده برای بدلیجات نیستند.
  • زیور را حداکثر ۳۰ ثانیه در پولیش فرو کن، سپس آن را بردار و به آرامی پولیش را از رویش پاک کن تا خراشیده نشود. می توانی بعد از در‌آوردن زیور از پولیش برای تمیز کردن آن از مسواک استفاده کنی. .
 2. 2
  یک بطری الکل صنعتی از داروخانه یا سوپر مارکت بخر. بعد یک کاسه کوچک بردار و الکل را درون آن بریز. زیور را به مدت نیم ساعت در آن خیس کن.
  • سپس زیور را بیرون بیاور و الکل اضافی روی آن را پاک کن. ۱۵ دقیقه در هوای آزاد بگذار تا خشک شود.
  • اگر همه قسمت‌ها تمیز نشده، زیور را با دستمال الکلی پاک کن یا روش بالا را تکرار کن. گوشواره‌ها را می‌توانی در پراکسید قرار بدهی و بگذاری حداقل ۲ تا ۳ دقیقه خیس بخورند. اگر گوشواره‌ها خیلی کثیف باشند، پراکسید کف کرده و فش‌فش می‌کند و احتمالا باید مدت بیشتری آن‌ها را در پراکسی بگذاری.
  • به قدری آن را در پراکسید بگذار که به‌جای پاک کردن کثیفی به پرداخت آن آسیب نرسد. زیاد سفت آن را نساب. آرام بمال تا به پرداخت آسیبی نرسد.
 3. 3
  زیور را کاملاً‌ آب بکش. بعد از مالیدن مواد شوینده و پاک کردن کثیفی، بلافاصله شی را زیر آب سرد بگیر. آنقدر آن را زیر آب بگیر که آب آعشته به شوینده از روی زیور پاک شود.
  • زیور را با سشوار خشک کن. پس از شستن زیور،‌ آن را روی حوله بگذار تا آبش را بگیری. آب اضافی را بگیر. سپس، سشوار را روی حالت سرد قرار بده و از آن برای خشک کردن سریع استفاده کن.
  • سشوار را حرکت بده تا هوا پخش شود. خشک شدن سریع باعث می‌شود که احتمال زنگ زدگی و ایجاد لکه‌های آب کمتر شود. خشک کردن با سشوار را ادامه بده تا زیور کاملا خشک شود.[۱۱]
  • اگر می‌خواهی سشوار را روی حالت گرم بگذاری،‌ سعی کن مدت طولانی آن را مستقیما روی سنگ‌ زینتی نگیری چون چسب زیر سنگ شل شود.

بخش 4
بخش 4 از 4:
نگهداری

 1. 1
  زدن عطر و اسپری مو و یا مالیدن لوسیون را قبل از آویختن زیورآلات انجام بده. هر ماده‌‌ای که حاوی آب باشد می‌تواند رنگ زیورآلات بدل را ببرد، حتی عطرها و لوسیون‌ها می‌توانند به پرداخت زیورآلات آسیب بزنند.[۱۲]
  • اگر اول عطر و لوسیونت را بزنی، امکان تماس آنها با زیورآلات را کاهش می‌دهی. صبر کن تا بدنت خشک شود، بعد، جواهراتت را بنداز.
  • با این کار لایه‌های کثیف روی بدلیجات که باعث زشت شدن آن‌ها می‌شود، تشکیل نمی‌شود و دیگر نیازی نیست زود به زود تمیزشان کنی.
 2. 2
  زیورآلاتت را مرتب پاک کن. اگر بعد از هر بار استفاده، زیورآلات را با یک پارچه میکروفیبر تمیز کنی، دیگر نیازی نیست زود به زود آنها را پاک کنی.
  • با این کار برای مدت بیشتری ظاهری نو خواهند داشت.
  • تمیز کردن مرتب زیورآلات باعث می‌شود که آب و سایر موادی که موقع استفاده روزانه با زیور‌آلات تماس پیدا می‌کنند مدت کمتری روی آن‌ها بمانند.
 3. 3
  زیورآلاتت را در جای درست نگه دار. می‌توانی آن‌ها را در کیسه‌های پلاستیکی زیپ‌دار نگه داری. هر تکه را در یک کیسه قرار بده. هوای کیسه را خالی کن. بعد درش را ببند.
  • با خارج کردن هوا، فلز دیگر اکسیده یا سبز رنگ نمی‌شود.[۱۳] بنابراین مدت بیشتری تمیز و نو به نظر می‌رسد.
  • اگر زیورآلات را در جعبه‌ جواهر دردار با آستر مخمل نگه‌اری کنی،‌ کمتر در مجاورت هوا بوده و از ساییدگی آن هم جلوگیری می‌شود.[۱۴]

نکات

 • روی زیورآلات بدل برق ناخن بمال تا پرداخت آن اکسیده و سبزرنگ نشود.
 • قبل از ورزش، زیورآلاتت را دربیاور تا عرقت آن را سبز و کثیف نکند.
 • هنگام تماس با آب زیورآلاتت را دربیاور. با زیورآلات بدلی ظرف نشور،‌ دوش نگیر یا ماشین نشور. موقع انجام این کارها زیورآلاتت را دربیاور.
 • مراقب باش زیورآلاتت برای مدت طولانی در جای خیلی گرم یا سرد قرار نگیرند.

هشدارها

 • اگر زیورآلات بدلی را سریعاً‌ خشک نکنی ممکن است روی آنها لک آب یا زنگ‌زدگی ایجاد شود.
 • مراقب باش زیورآلاتت برای مدت طولانی با آب استخر تماس پیدا نکنند چون ممکن است لک شوند.
 • برای تمیز کردن از مسواک نرم استفاده کن تا به زیورآلات آسیب نزنی.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

طلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیمطلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیم
بند کفش را گره بزنیمبند کفش را گره بزنیم
ساعت Baby G را تنظیم کنیمساعت Baby G را تنظیم کنیم
شماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیمشماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیم
قد خودمان را اندازه بگیریمقد خودمان را اندازه بگیریم
موم شکری درست کنیمموم شکری درست کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
رنگ ابرو را پاک کنیمرنگ ابرو را پاک کنیم
کفش ها را سریع خشک کنیمکفش ها را سریع خشک کنیم
سایز کفش خود را پیدا کنیم
گوشمان را سوراخ کنیمگوشمان را سوراخ کنیم
رنگ مو را پاک کنیمرنگ مو را پاک کنیم
زبانمان را تمیز کنیمزبانمان را تمیز کنیم
رشد موهای بدن را کاهش بدهیمرشد موهای بدن را کاهش بدهیم

در مورد ویکی‌هاو

ویکی‌هاو مانند ویکی‌پدیا یک “ویکی” است. بنابراین بسیاری از مقالات ما با مشارکت افراد متعددی نوشته شده‌اند. برای خلق این مقاله، 14 نفر، بعضاً ناشناس، کار کردند تا ویرایشش کنند و به مرور زمان بهبودش دهند. این مقاله ۱٬۴۸۲بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱٬۴۸۲بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟