آیا می‌خواهی در ایجاد بزرگ‌ترین و با‌کیفیت‌ترین دستور‌العمل راهنمای رایگان چگونه‌‌ی جهان مشارکت و کمک کنی. شاید این کار حماسی به‌نظر برسد ولی هزاران نفر هر‌روز برای دست‌یابی به این هدف در ویکی‌هاو همکاری می‌کنند. خوش‌بختانه، راه‌های زیادی برای کمک کردن وجود دارد، بنابراین کاری را انتخاب کن که با علایق و مهارت‌هایت مطابقت داشته باشد.

بخش 1
بخش 1 از 1:

راه‌های آسان برای شروع

 1. 1
  برای دسترسی به ابزار‌های بیشتر، یک حساب کاربری ایجاد کن. با ایجاد یک حساب کاربری، ابزار‌های بیشتری برای بهبود ویکی‌هاو در اختیار خواهی داشت. [۱] همچنین می‌توانی به‌‌جای تعییر مداوم آدرس IP، یک صفحه‌ی گفتگو را حفظ و از آن استفاده کنی؛ این روش گزینه‌ی بهتری برای برقراری ارتباط با دیگر اعضای ویکی‌هاو است.
 2. 2
  یکی از دسته‌بندی‌های مقالات که به آن علاقه داری را انتخاب کن و مقالات مرتبط با آن را ویرایش کن. مقالات را تکمیل و اصلاح کن، ممکن است حتی یک ویرایش ساده موجب بهتر شدن یک مقاله شود.
  • همچنین می‌توانی درباره‌ی مباحثی که به آن‌ها علاقه داری جستجویی انجام بدهی و ببینی آیا می‌شود به آن‌ها اطلاعاتی اضافه کرد و یا اصلاحاتی انجام داد.
  • اگر تغییری مفید باشد، فارغ از اینکه آن تغییر بزرگ است یا کوچک، مورد استقبال قرار می‌گیرد. تا زمانی که به محتوای مقالات آسیبی وارد نشود، می‌توانی به‌صورت نامحدود در هر موضوعی که درباره‌اش دانش و اطلاعات داری مشارکت کنی.
 3. 3
  درباره‌ی موضوعی که قبلاً درباره‌ی آن‌ چیزی نوشته نشده است، یک مقاله جدید بنویس. آیا دوست داری چیزی بنویسی؟ هر‌کسی می‌تواند یک صفحه‌ی جدید در ویکی‌هاو شروع کند!
  • مقالات زیادی در ویکی‌هاو فارسی وجود دارد، بنابراین ممکن است موضوعی که می‌خواهی در‌مورد آن بنویسی قبلاً پوشش داده شده باشد. مقالات دارای موضوعات تکراری ادغام می‌شوند بنابراین بهترین کار این است که مقاله‌ی موجود را ویرایش و اصلاح کنی.
 4. 4
  مشکلات، اشتباهات و اشتباهات تایپی را برطرف کن. در‌صورت مشاهده‌ی هر‌نوع خطایی، می‌توانی در قسمت بالای مقاله روی زبانه‌ی "ویرایش مقاله" کلیک کنی و آن خطا را برطرف کنی.

نکات

 • جدای از اینکه چه کاری انجام می‌دهی، همیشه مودب، مهربان و حمایت کننده باش.
 • وارد حساب کاربری خودت شو یا یک حساب کاربری ایجاد کن.
 • در‌صورت داشتن هر‌گونه سوال، روی "راهنما" که در بالا و سمت راست تمام صفحات قرار دارد کلیک کن. در‌صورت تمایل می‌توانی با تیم راهنما یا هر‌کدام از مدیران تماس گرفته، در انجمن پیامی ارسال کنی یا به ایمیل بفرستی
 • شاید اعلان‌هایی در قالب یک پیغام یا بازخورد دریافت کنی. این اعلان‌ها ممکن است در موارد زیر ارسال شوند:
  • مشارکت یا ایجاد تغییرات در یک مقاله
  • بازخوردی در خصوص عملکرد خوبی که داشته‌ای یا نیاز به دقت بیشتر هنگام ویرایش مقاله‌ها.
 • گاهی وقت‌ها در اینجا با افرادی با طرز‌فکر‌ها و اعتقادات مختلفی برخورد خواهی کرد. اگر زمانی متوجه شدی که اختلاف نظر‌هایی وجود دارد، ممکن است بخواهی درباره‌ی نظرات خودت واضح و با آرامش صحبت کنی. اگر راه‌حل پیشنهادی تو پذیرفته نشد، احساس نا‌امیدی نکن. یادت باشد: همه عقیده و نظر یکسانی ندارند و همیشه همه‌چیز طبق نظر تو پیش نمی‌رود.
 • اگر مقاله‌ات برگشت داده شد، می‌توانی علت را از ویرایشگری که آن را برگشت داده است سوال کنی؛ بدین‌ترتیب متوجه می‌شوی که چرا این اتفاق افتاده است و همچنین می‌توانی از تکرار دوباره‌ی این اتفاق در آینده جلوگیری کنی.

هشدار‌ها

 • لطفاً هرگز خراب‌کاری نکن، هرز‌نامه ارسال نکن و با هدف ایجاد اختلال با ویکی‌هاو مشارکت نکن. متاسفانه، اغلب افراد هرز‌نامه ارسال می‌کنند، خراب‌کاری می‌کنند یا اطلاعات نا‌مربوط و نا‌مناسبی در ویکی‌هاو قرار می‌دهند. این موضوع مایه‌ی تاسف است چرا‌که ما را از رسیدن به هدفمان که ایجاد یک دستور‌العمل راهنمای مفید و رایگان چگونه است دور می‌کند. در‌صورت تکرار این کار‌ها ممکن است دسترسی تو به سایت مسدود شود. اگر فکر می‌کنی خراب‌کاری و ارسال هرز‌نامه سرگرم کننده است، یادت باشد که مسدود شدن چیز سرگرم‌کننده‌ای نیست.
 • اگر پاسخ مورد‌نظرت را پیدا نکردی، ناراحتی خودت را کنترل کن و در‌نظر داشته باش که ویکی‌هاو انجمنی است که در یک محدوده‌ی مشخصی فعالیت می‌کند. ویکی‌هاو همیشه در‌دسترس است ولی ممکن است همیشه مطابق میل تو نباشد.

در مورد ویکی‌هاو

ویکی‌هاو مانند ویکی‌پدیا یک “ویکی” است. بنابراین بسیاری از مقالات ما با مشارکت افراد متعددی نوشته شده‌اند. برای خلق این مقاله، 175 نفر، بعضاً ناشناس، کار کردند تا ویرایشش کنند و به مرور زمان بهبودش دهند. این مقاله ۱۱٬۸۸۷بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱۱٬۸۸۷بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟