وازلین که نام تجاری آن ژله پترولیوم است، مژه‌های خشک و شکننده را به خوبی نرم و مرطوب می‌کند. همچنین وازلین کمک می‌کند تا مژه‌ها بلندتر، ضخیم‌تر و محکم‌تر شوند. [۱] خاصیت مرطوب‌کنندگی وازلین کمک می‌کند تا پوست اطراف پلک، نرم و صاف بماند. برای بدست آوردن نتیجه مطلوب یک برس تمیز ریمل را به وازلین آغشته کن و قبل از خواب به مژه‌هایت بزن.

بخش 1
بخش 1 از 2:

تمیز کردن برس ریمل

 1. 1
  ریمل روی برس را پاک کن. برای این کار از دستمال کاغذی حوله‌ای استفاده کن. اگر از پارچه‌ی نرم استفاده کنی، به احتمال زیاد بیشتر از آنچه فکر می‌کنی، کثیف کاری خواهد شد. با دستمال کاغذی حوله‌ای موهای برس ریمل را فشار بده. اگر ریمل زیادی به برس چسبیده و خشک شده، به آرامی برس را لای دستمال کاغذی عقب و جلو بکش. این کار به سوا شدن موهای برس از هم کمک می‌کند.
 2. 2
  برس را بشور. برس را داخل آب ولرم بگذار و اجازه بده برای ۲ تا ۴ دقیقه کاملاً داخل آب بماند. این کار باعث می‌شود باقیمانده‌ی ریمل خشک‌شده‌ روی برس، پاک شود.
 3. 3
  از الکل ایزوپروپیل استفاده کن. ممکن است حتی بعد از قرار دادن برس داخل آب، همچنان مقداری ریمل بین موهای برس باقی بماند. برس را داخل الکل ایزوپروییل بخیسان تا باقیمانده‌ی ریمل کاملاً پاک شده و برس هم ضدعفونی شود. [۲]
 4. 4
  خشک کردن. با استفاده از یک دستمال کاغذی حوله‌ای دیگر، برس را به آرامی خشک کن. برس ریمل باید قبل از استفاده کاملاً خشک باشد. اگر برس را زودتر تمیز کرده‌ای و می‌خواهی بعداً از آن استفاده کنی، آن را داخل یک کیسه‌ی پلاستیکی بگذار تا تمیز و عاری از هر نوع باکتری باقی بماند.
بخش 2
بخش 2 از 2:

زدن وازلین به مژه

 1. 1
  آرایشت را پاک کن. آرایش چشم و مژه‌هایت را کاملاً بشور. این کار باعث می‌شود عملکرد مرطوب‌کنندگی وازلین بهتر شود.
 2. 2
  وازلین را هم بزن. با انگشت تمیز، لایه‌ی رویی وازلین را هم بزن. این کار باعث می‌شود وازلین کمی گرم شده و استفاده از آن راحت‌تر شود.
 3. 3
  برس را داخل وازلین فرو کن. باید مقدار زیادی وازلین به برس مالیده شود. ممکن است وازلین در قسمت سر برس جمع شود، به راحتی با یک دستمال کاغذی حوله‌ای مرطوب، وازلین را به طور یکنواخت روی سطح برس پخش کن.
 4. 4
  به مژه‌های بالایی خود وازلین بزن. این کار را درست مثل ریمل زدن انجام بده. هر دو طرف سطح مژه‌هایت را کاملاً با وازلین بپوشان. مراقب باش وازلین داخل چشمت نرود. در صورت تمایل می‌توانی مقدار کمی از وازلین را به پشت پلکت هم بزنی تا پوست پلکت را نرم کند. اگر پوست حساسی داشته باشی این کار می‌تواند باعث ایجاد واکنش‌های پوستی شود، پس حتماً قبل از استفاده، مقداری وازلین را پشت دستت امتحان کن.
 5. 5
  به مژه‌های پایینی‌ات وازلین بزن. برس را مجدداً در وازلین فرو کن. باز هم مراقب باش وازلین داخل چشمت نرود، وازلین را به سطح مژه‌های پائینی‌ات بزن.
  • پس از زدن وازلین مژه‌هایت به هم می‌چسبند. مراقب باش مقدار وازلین بیش از اندازه نباشد، درغیراین‌صورت تمام صورتت آغشته شده، و چرب و کثیف به نظر می‌آید. باید به اندازه و فقط یک لایه‌ی نازک از وازلین را به مژه‌هایت بمالی.
 6. 6
  اجازه بده وازلین روی مژه‌هایت اثر کند. اگر هر شب این کار را انجام بدهی، وازلین مژه‌هایت را مرطوب نگه داشته و مانع از شکستن و ریزش زودهنگام آنها می‌شود. همچنین خاصیت نرم‌کنندگی وازلین، چرخه‌ی عمر مژه‌ها را طولانی‌تر کرده و کمک می‌کنذ مژه‌هایی ضخیم‌تر و بلندتر داشته باشی.
 7. 7
  صبح وازلین را بشور. صبح که از خواب بیدار شدی، وازلین را بشور. اگر پاک کردن وازلین از مژه مشکل بود، از یک پاک‌کننده استفاده کن. وازلین چرب است و ممکن است آب به تنهایی برای پاک کردن آن کافی نباشد. در طول روز می‌توانی آرایش معمولی خودت را داشته باشی. اگر این کار را مرتب انجام بدهی، می‌توانی در کمتر از سه روز نتیجه را ببینی.

نکات

 • فقط در صورتی از نوک انگشت برای مالیدن وازلین استفاده کن که دست‌هایت کاملاً تمیز باشد، چون درغیر این‌صورت چربی و آلودگی دستت را به چشمت انتقال می‌دهی. [۳]
 • اگر ریمل نداری و می‌خواهی مژه‌هایت به صورت طبیعی بلندتر به نظر بیاید، از وازلین استفاده کن و اگر وازلین هم نداری، می‌توانی از استیک لب حاوی ژله پترولیوم استفاده کنی.
 • بجای وازلین می‌توانی از روغن نارگیل هم استفاده کنی.
 • اگر نمی‌خواهی از برس ریمل استفاده کنی، می‌توانی از گوش پاک کن برای مالیدن وازلین استفاده کنی.
 • اگر برس ریمل نداری، می‌توانی از یک مسواک تمیز برای مالیدن وازلین استفاده کنی. ولی مراقب باشی به چشمت آسیب نزنی.
 • سعی کن در طول شب از دست زدن به مژه‌هایتت، خودداری کنی. ممکن است وازلین روی انگشتت مالیده شود و رختخوابت را کثیف کند و یا اینکه به طور تصادفی داخل چشمت برود.

هشدارها

 • آلوده شدن چشم یا مجاری اشکی به وازلین می‌تواند باعث انتقال باکتری به داخل چشم شده و منجر به ناراحتی‌های چشمی، تاری دید یا عفونت چشم شود.
 • مراقب واکنش‌های پوستی باش. بعضی افراد نسبت به وازلین آلرژی دارند. با مالیدن مقدار کمی وازلین پشت دستت، حساسیت پوستی خود را بررسی کن. [۴]

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

بند کفش را گره بزنیمبند کفش را گره بزنیم
قد خودمان را اندازه بگیریمقد خودمان را اندازه بگیریم
طلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیمطلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیم
شماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیمشماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیم
رنگ ابرو را پاک کنیمرنگ ابرو را پاک کنیم
کفش ها را سریع خشک کنیمکفش ها را سریع خشک کنیم
ساعت Baby G را تنظیم کنیمساعت Baby G را تنظیم کنیم
موم شکری درست کنیمموم شکری درست کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
سایز کفش خود را پیدا کنیم
گوشمان را سوراخ کنیمگوشمان را سوراخ کنیم
رشد موهای بدن را کاهش بدهیمرشد موهای بدن را کاهش بدهیم
تشخیص بدهیم که کفش‌های Vans ما تقلبی هستندتشخیص بدهیم که کفش‌های Vans ما تقلبی هستند
تناژ پوست خود را تشخیص بدهیمتناژ پوست خود را تشخیص بدهیم

در مورد ویکی‌هاو

Alicia Ramos
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
متخصص پوست دارای پروانه‌ی رسمی
این مقاله با همکاری Alicia Ramos به‌طور مشارکتی نوشته شده. آلیسیا راموس یک متخصص پوست دارای پروانه‌ی رسمی و صاحب مرکز Smoothe Denver در شهر دنور ایالت کلوریدا است. او پروانه‌ی فعالیت خود را از دانشگاه زیبایی‌شنایی گیاهی و طبی دریافت کرده است و دوره‌های آموزشی مژه، درماپلنینگ، وکس، میکرودرم ابریژن و پیلینگ شیمیایی را نیز گذرانده است. آلیسیا هم‌اکنون به صد‌ها مشتری خود برای مراقبت و محافظت از پوست مشاوره می‌دهد. این مقاله ۲٬۹۳۱بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲٬۹۳۱بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟