امکان ضبط فوری صدا از ویژگی‌های مفید در گوشی‌های هوشمند جدید است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. گوشی‌های آیفون و خیلی از گوشی‌های اندرویدی، یک برنامه‌ی ضبط صدا دارند که از قبل روی گوشی نصب شده است. برنامه‌های متنوع دیگری هم وجود دارند که می‌توانی رایگان نصب‌شان کنی و ممکن است ویژگی‌های بیشتری هم ارائه دهند. از این برنامه‌ها می‌توانی برای ضبط خاطرات، کلاس‌های درس، جلسات، کنسرت‌ها و سایر موارد استفاده کنی.

روش 1
روش 1 از 3:

آیفون

 1. 1
  برنامه‌ی Voice Memos را باز کن. با این برنامه می‌توانی در آیفون صدا ضبط کنی. این برنامه ممکن است در پوشه‌ی "Extras" یا "Utilities" باشد. [۱]
 2. 2
  برای شروع، روی دکمه‌ی قرمز ضبط صدا بزن. آیفون بلافاصله ضبط صدا را از میکروفون دستگاه شروع می‌کند.
 3. 3
  قسمت پایین آیفون را رو به منبع صدا بگیر. برای اینکه کیفیت صدا در ضبط بهتر شود، قسمت پایین آیفون را رو به منبع صوت بگیر، چون میکروفون گوشی در این قسمت قرار دارد. مواظب باش دستت روی میکروفون نباشد. برای بهتر شدن سطح صوت، گوشی را با کمی فاصله از منبع صدا نگه دار. [۲]
 4. 4
  اگر می‌خواهی ضبط صدا را متوقف کنی، روی دکمه‌ی توقف بزن. برای اینکه ضبط صدا را از سر بگیری، مجدداً روی دکمه‌ی ضبط بزن. با جابجا کردن محور زمان، می‌توانی نقطه‌‌ی شروع مجدد ضبط صدا را تنظیم کنی.
 5. 5
  برای تغییر نام فایل ضبط‌شده، روی "New Recording" (ضبط کردن) بزن. یک کادر متنی و صفحه‌کلید ظاهر می‌شوند تا نام موردنظرت را برای فایل ضبط‌شده وارد کنی.
 6. 6
  اگر می‌خواهی صدای ضبط‌شده را بشنوی، روی دکمه‌ی پخش بزن. با این کار می‌توانی قبل از ذخیره کردن فایل، به صدای ضبط‌شده گوش کنی. می‌توانی محور زمان را جابجا و نقطه‌‌ی شروع پخش صدا را مشخص کنی.
 7. 7
  برای اصلاح کلیپ، روی دکمه‌ی "Edit" (ویرایش) بزن. دکمه‌ی ویرایش شبیه به مربعی آبی‌رنگ با خطوطی است که از دو گوشه‌ی آن خارج شده و در سمت راستِ نام فایل ضبط‌شده قرار دارد.
 8. 8
  وقتی از فایل ضبط‌شده راضی شدی، دکمه‌ی "Done" (پایان) را بزن. اگر هنوز فایل ضبط‌شده را نام‌گذاری نکرده باشی، از تو خواسته می‌شود نامی برای آن وارد کنی.
 9. 9
  فایل ضبط‌شده‌ را پخش کن. تمام فایل‌هایی که ضبط کردی، در برنامه‌ی Voice Memos لیست می‌شوند. روی یکی از آن‌ها بزن تا کنترل‌های پخش صوت باز شوند. همچنین می‌توانی دکمه‌ی اشتراک‌گذاری (Share) را بزنی و فایل را برای شخصی دیگر ارسال کنی یا روی دکمه‌ی ویرایش (Edit) بزنی، کلیپ را اصلاح کنی یا روی سطل‌آشغال بزنی و آن را حذف کنی.
 10. 10
  از برنامه‌ی دیگری برای ضبط صدا استفاده کن. برای ضبط صدا برنامه‌های متنوعی در App Store (فروشگاه برنامه‌های) آیفون وجود دارد که ممکن است ویژگی‌های بیشتری داشته باشند یا برای نیازهای تو مناسب‌تر باشند. App Store را باز کن و عبارت "voice recorder" (برنامه‌ی ضبط صدا) را جستجو کن تا به فهرست بزرگی از برنامه‌های ضبط صدا برسی. حتماً بخش توضیحات را بخوان تا ببینی کدام‌یک از برنامه‌ها بیشتر به کارت می‌آید.
  • برنامه‌های مختلف ضبط صدا ممکن است امکان اضافه کردن انواع افکت‌، ذخیره‌ی خروجی در فرمت‌های مختلف، تنظیم بلندی صدا، انجام ویرایش‌های پیشرفته و موارد دیگری را برایت فراهم کنند.
روش 2
روش 2 از 3:

گوشی اندرویدی

 1. 1
  برنامه‌ی ضبط صدا را در دستگاهت پیدا کن. دستگاه‌های اندرویدی با هم فرق دارند و بسته به برند گوشی، برنامه‌ی متفاوتی برای ضبط صدا وجود دارد. به همین دلیل در گوشی‌های اندرویدی، برخلاف آیفون، برنامه‌ی استانداردی برای ضبط صدا وجود ندارد. ممکن است دستگاه تو یک برنامه از قبل نصب‌شده داشته باشد یا اینکه خودت مجبور باشی یک برنامه نصب کنی.
  • به دنبال برنامه‌هایی با برچسب "Recorder" ،"Voice Recorder" ،"Memo" ،"Notes" (یادداشت‌ها، یادداشت، ضبط‌کننده‌ی صدا، ضبط‌کننده) و مشابه آن باش.
 2. 2
  یک برنامه‌ی ضبط صدا را از فروشگاه Play دانلود کن. اگر نمی‌توانی در دستگاهت هیچ برنامه‌ی ضبط صدایی که از قبل نصب شده پیدا کنی، می‌توانی به‌راحتی یکی از این برنامه‌ها را از فروشگاه Play نصب کنی. بسیاری از برنامه‌های ضبط صدا رایگان هستند.
  • فروشگاه Play را باز کن و عبارت "voice recorder" (ضبط‌کننده‌ی صدا) را جست‌وجو کن.
  • فهرست نتایج را بگرد تا برنامه‌ای پیدا کنی که نیازهایت را بهتر برآورده می‌کند. هزاران برنامه‌ی ضبط صدا وجود دارد. بعضی از آن‌ها رایگان هستند و بعضی دیگر فروشی. تعداد ستاره‌هایی را که برای رتبه‌بندی به هر برنامه داده شده، چک کن تا دیدی کلی در مورد محبوبیت هر برنامه به دست آوری. برای مشاهده‌ی جزئیات، مانند نظر کاربران و تصاویر برنامه، روی اسم برنامه بزن.
  • وقتی برنامه‌‌ی موردنظرت را پیدا کردی و خواستی نصبش کنی، دکمه‌ی نصب را بزن. اگر برنامه پولی باشد، باید قبل از نصب، روی قیمت بزنی و هزینه‌‌اش را پرداخت کنی.
 3. 3
  برنامه‌ی ضبط صدا را اجرا کن. بعد از پیدا کردن یا دانلود برنامه، آن را در لیست برنامه‌ها پیدا کن و روی آن بزن تا باز شود. لیست برنامه‌ها را می‌توانی با زدن روی دکمه‌ای شبکه‌‌مانند در پایین صفحه‌ی اصلی باز کنی. نحوه‌ی ضبط برای هر برنامه متفاوت است؛ به همین دلیل بقیه‌ی این بخش فقط یک دستورالعمل عمومی است.
 4. 4
  برای شروع ضبط، روی دکمه‌ی ضبط صدا بزن. وقتی برنامه‌ی ضبط صدای جدیدی را اجرا می‌کنی، معمولاً به صفحه‌ی ضبط جدید یا چیزی مشابه آن منتقل می‌شوی. برنامه ممکن است ابتدا لیستی از فایل‌های ضبط‌شده‌ی موجود را باز کند.
 5. 5
  قسمت پایین گوشی اندرویدی‌ات را به سمت منبع صدا بگیر. میکروفن اغلب گوشی‌های اندرویدی در قسمت پایین است. موقع ضبط مواظب باش دستت روی میکروفون نباشد.
 6. 6
  برای توقف ضبط صدا، روی دکمه‌ی مکث بزن. معمولاً می‌توانی ضبط صدا را قبل از اتمام کار موقتاً متوقف کنی و دوباره از سر بگیری.
 7. 7
  برای پایان ضبط، روی دکمه‌ی توقف بزن. با این کار معمولاً صدای ضبط‌شده در دستگاه ذخیره می‌شود، اما ممکن است در برنامه‌ی خاصی این‌طور نباشد.
 8. 8
  صدای ضبط‌شده را ویرایش کن. اغلب برنامه‌های ضبط صدا دارای امکانات ابتدایی ویرایش هم هستند و اجازه می‌دهند قسمت‌های غیرلازم را از فایل حذف کنی. دکمه‌ی ویرایش معمولاً بعد از اتمام ضبط صدا ظاهر می‌شود.
 9. 9
  فایل ضبط‌شده را به اشتراک بگذار. روی دکمه‌ی اشتراک‌گذاری بزن تا با استفاده از یکی از برنامه‌های پیام‌رسان، فایل صوتی را برای افراد دیگر ارسال کنی. بیشتر برنامه‌های ضبط صدا با فرمت WAV یا MP3 کار می‌کنند، و فایل ضبط‌شده را می‌توانی تقریباً در هر دستگاهی اجرا کنی.
روش 3
روش 3 از 3:

گوشی ویندوزی

 1. 1
  OneNote را باز کن. برای ضبط سریع یادداشت‌های صوتی، می‌توانی از برنامه‌ی OneNote که در دستگاه نصب است استفاده کنی. OneNote را می‌توانی در لیست برنامه‌ها پیدا کنی.
 2. 2
  روی علامت "+" بزن. با این کار یادداشت جدیدی در OneNote ایجاد می‌شود. [۳]
 3. 3
  روی قسمت اصلی یادداشت ضربه‌ای بزن، بعد روی دکمه‌ی ضبط بزن. این دکمه شبیه میکروفون است. OneNote بلافاصله ضبط صدا را شروع می‌کند.
 4. 4
  موقعی که کار ضبط را تمام کردی، دکمه‌ی Stop (توقف) را بزن. فایل ضبط‌شده به یادداشت اضافه می‌شود.
 5. 5
  برای شنیدن یادداشت صوتی ضبط‌شده، روی دکمه‌ی پخش بزن. صدا پخش خواهد شد.
 6. 6
  اگر به ویژگی‌های بیشتری نیاز داری، برنامه‌ی ضبط صدای دیگری را دانلود کن. OneNote هیچ گزینه‌ی ویرایش یا اشتراک‌گذاری پیشرفته‌ای برای صدای ضبط‌شده ارائه نمی‌دهد، بنابراین اگر به برنامه‌ی ضبط صدای کامل‌تری نیاز داری، باید آن را از Windows Store (فروشگاه ویندوز) دانلود کنی. برنامه‌های متنوعی برای ضبط صدا در دسترس است. از جمله برنامه‌های محبوب، این‌ها هستند: [۴]
  • Voice Memos
  • Mini Recorder
  • Ultimate Recorder.

در مورد ویکی‌هاو

ویکی‌هاو مانند ویکی‌پدیا یک “ویکی” است. بنابراین بسیاری از مقالات ما با مشارکت افراد متعددی نوشته شده‌اند. برای خلق این مقاله، 16 نفر، بعضاً ناشناس، کار کردند تا ویرایشش کنند و به مرور زمان بهبودش دهند. این مقاله ۱۰٬۵۶۱بار مشاهده شده است.
رده‌ها: هنر و سرگرمی
از این صفحه ۱۰٬۵۶۱بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟