این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد که چگونه از برنامه‌ی Command Prompt (خط‌فرمان) ویندوز برای کپی کردن فایل‌ها و پوشه‌ها استفاده کنی.

بخش 1 از 3:
آماده‌سازی برای کپی کردن

 1. 1
  آدرس فایل مورد‌نظرت را پیدا کن. برای آنکه بتوانی به برنامه‌ی Command Promp (خط‌فرمان) بگویی کجا دنبال فایل بگردد باید محل قرارگیری آن را، که به آن "directory" نیز گفته می‌شود، بدانی.
  • می‌توانی با رفتن به محل ذخیره‌ی فایل در File Explorer (مرورگر فایل) و کلیک کردن روی نوار URL که تقریباً در قسمت بالای پنجره‌ی File Explorer (مرورگر فایل) قرار دارد، آدرس دایرکتوری فایل را پیدا کنی.
  • بسیاری از فایل‌ها معمولاً جایی در دایرکتوری زیر قرار دارند: [drive letter]:\Users\[username] (for example, "C:\Users\Kyle"). این همان دایرکتوری کامپیوتر است که تقریباً تمام فایل‌های ایجاد شده توسط کاربران داخل آن قرار دارند.
  • به عنوان مثال،آدرس دایرکتوی فایلی که در دسکتاپ قرار دارد به‌صورت "C:\Users\Kyle\Desktop" است، درحالی‌که آدرس دایرکتوری یک فایل که در پوشه‌ی Documents (اسناد) قرار دارد به‌صورت "C:\Users\Kyle\Documents" خواهد بود.
 2. 2
  اسم فایل مورد‌نظرت را پیدا کن. اگر می‌خواهی فایلی را کپی کنی حتماً باید اسم آن را بدانی. درنظر داشته باش که اسامی فایل‌ها در برنامه‌ی Command Prompt (خط‌فرمان) به حروف بزرگ و کوچک حساس هستند، بنابراین باید نگارش آن‌ها درست باشد.
 3. 3
  Start
  تصویر با عنوان 1$
  (شروع) را باز کن.
  برای انجام این کار روی لگوی ویندوز که در گوشه‌ی سمت چپ و پایین صفحه‌ قرار دارد کلیک کن.
 4. 4
  عبارت command prompt (خط‌فرمان) را تایپ کن. با انجام این کار، جستجوگر ویندوز دنبال برنامه‌ی Command Prompt (خط‌فرمان) در کامپیوترت خواهد گشت.
 5. 5
  روی
  تصویر با عنوان 1$
  Command Prompt (خط‌فرمان) کلیک کن.
  این گزینه در بالای پنجره‌ی ویندوز قرار دارد. با انجام این کار برنامه‌ی Command Prompt (خط‌فرمان) باز می‌شود.
  • درنظر داشته باش که اگر از یک کامپیوتر عمومی (کامپیوتر‌ی در مکان عمومی مثل مدرسه) استفاده می‌کنی، ممکن است امکان دسترسی به Command Prompt (خط‌فرمان) را نداشته باشی.

بخش 2 از 3:
کپی کردن فایل‌ها به‌صورت انفرادی

 1. 1
  دستور "change directory" (تغییر دایرکتوری) را وارد کن. دستور cd را با یک فاصله تایپ کن ولی کلید Enter (ورود) را فشار نده.
 2. 2
  آدرس دایرکتوری فایل موردنظرت را تایپ کن. آدرس دایرکتوی فایلی که می‌خواهی کپی کنی را در ادامه‌ی دستور بالا وارد کن.
 3. 3
  کلید Enter (ورود) را فشار بده. با انجام این کار Command Prompt (خط‌فرمان) وارد دایرکتوری موردنظر می‌شود.
 4. 4
  دستور "copy" را وارد کن. دستور copy را با یک فاصله تایپ کن ولی فعلاً کلید Enter (ورود) را فشار نده.
 5. 5
  اسم فایل مورد‌نظرت را وارد کن. اسم فایل موردنظرت را در ادامه‌ی دستور قبلی و با یک کاراکتر فاصله در انتهای آن تایپ کن و اگر یک فایل‌ متنی کپی می‌کنی، پسوند آن را حتماً در انتهای نام فایل بنویس (به عنوان مثال، .txt). بعد از انجام این کار، کلید Enter (ورود) را فشار نده.
  • اگر بین کلمات اسم فایل موردنظرت فاصله‌هایی وجود دارد، باید تک تک فاصله‌ها را بین علامت نقل قول قرار بدهی. به عنوان مثال اگر اسم فایل "Pickles are Good.txt" است، در برنامه‌ی Command Prompt (خط‌فرمان) باید به صورت Pickles" "are" "Good.txt نوشته شود.
 6. 6
  دایرکتوری مقصد را مشخص کن. آدرس دایرکتوری را که می‌خواهی فایلت در آنجا کپی شود، بنویس (به عنوان مثال C:\Users\[you]\Desktop.
  • اگر این کار را انجام ندهی، فایل مورد‌نظر به‌صورت پیش‌فرض در دایرکتوری کاربران (به عنوان مثال، "C:\Users\[you]") کپی خواهد شد.
 7. 7
  کلید Enter (ورود) را فشار بده. با انجام این کار فایل موردنظر در دایرکتوری مشخص شده کپی خواهد شد. می‌توانی برای مشاهده‌ی فایلی که کپی کرده‌ای، با استفاده از مرورگر فایل به دایرکتوری موردنظر بروی.

بخش 3 از 3:
کپی کردن محتوای یک پوشه

 1. 1
  به دایرکتوری پوشه‌ی موردنظر برو. دستور cd را با یک فاصله تایپ کن و در ادامه‌ی آن آدرس دایرکتوریی که پوشه در آن قرار دارد را تایپ کن و کلید Enter (ورود) را فشار بده.
  • به عنوان مثال اگر می‌خواهی همه‌ی فایل‌ها را داخل پوشه‌ای به اسم "Example" که در دسکتاپ کامپیوترت قرار دارد کپی کنی، باید به آدرسC:\Users\humpb\Desktop بروی.
 2. 2
  دستور robocopy را تایپ کن. دستور robocopy را با یک فاصله تایپ کن ولی فعلاً کلید Enter (ورود) را فشار نده.
 3. 3
  اسم پوشه را تایپ کن. اسم پوشه‌ای که می‌خواهی کپی کنی را تایپ کن و یک فاصله در انتهای آن قرار بده ولی فعلاً نباید کلید Enter را فشار بدهی.
  • مثل اسم فایل‌، در‌صورت وجود فاصله در اسم پوشه، باید فاصله را بین علامت نقل قول قرار بدهی.
 4. 4
  آدرس مقصد را تایپ کن. آدرس دایرکتوری مقصدی را که می‌خواهی فایل‌هایت در آنجا کپی شوند، تایپ کن.
  • اگر فایل‌های زیادی در پوشه‌ی موردنظر وجود دارد، در‌صورتی‌که آن‌ها را در یک پوشه‌ی سازمان‌یافته کپی نکنی باعث ایجاد به‌هم‌ریختگی خواهد شد؛ چرا‌که پوشه همراه فایل‌ها کپی نمی‌شود.
 5. 5
  کلید Enter (ورود) را فشار بده. با انجام این کار محتوای پوشه‌ی مورد‌نظرت در پوشه‌ی مقصد کپی می‌شود.

نکات

 • می‌توانی با تایپ کردن دستور copy *[file type] تمام فایل‌های یک دایرکتوری را کپی کنی (به عنوان مثال، copy *.txt).
 • اگر می‌خواهی برای مجموعه‌ای از فایل‌هایی که می‌خواهی کپی کنی یک پوشه‌‌ی مقصد جدید ایجاد کنی، آدرس دایرکتوری پوشه‌ی مقصد را (همراه اسم پوشه‌ی مقصد) در ادامه‌ی دستور "robocopy" وارد کن.[۱]
 • اگر محتوای پوشه‌ی دسکتاپ را به یک پوشه‌ی جدید کپی کنی، اسم آن پوشه به "Desktop" تغییر خواهد کرد.

هشدارها

 • اگر اطلاعات و دانش کافی برای کپی کردن فایل‌ و پوشه‌ در Command Prompt (خط‌فرمان) را نداشته باشی، انجام این کار می‌تواند بسیار خطرناک باشد. هرگز فایل یا پوشه‌ای را که در‌مورد آن اطلاعات کافی نداری، کپی یا دست کاری نکن.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه

AdBlock را غیرفعال کنیم

چگونه

فایل‌های Exe را در مک باز کنیم

چگونه

یک صفحه‌ی خالی را در Word حذف کنیم

چگونه

گوگل کروم را دانلود و نصب کنیم

چگونه

همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم

چگونه

افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند

چگونه

پروفایل اسنپ‌چت را ببینیم

چگونه

مشکل DNS Server Not Responding (سرور DNS پاسخ نمی‌دهد) را برطرف کنیم

چگونه

همه‌ی فایل‌های Google Drive را در کامپیوتر یا مک دانلود کنیم

چگونه

در برنامه‌ی Mail آیفون از حساب ایمیل‌مان خارج شویم

چگونه

نرم‌افزار‌ها را در Ubuntu حذف کنیم

چگونه

از یوتیوب موسیقی دانلود کنیم

چگونه

در Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیم

چگونه

گوشی موبایل خیس‌شده‌ را نجات بدهیم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
مشارکتی نوشته‌شده توسط
ویراستارِ عضو کادر فنی ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند.
از این صفحه ۴۳بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟