عکسی شخصی را داری ولی نمی‌دانی کیست یا تصویری داری که معنی‌اش را متوجه نمی‌شوی؟ می‌توانی از ابزار‌های مختلف جستجوی آنلاین برای پیدا کردن نسخه‌های دیگر یا نسخه اصلی یک عکس یا اطلاعات بیشتر، از یک تصویر استفاده کنی. Google Images (جستجوی تصویر گوگل) و TinEye رایج‌ترین گزینه‌های موجود برای این کار هستند و می‌توانی حتی با گوشی خودت نیز از آن‌ها استفاده کنی.

روش 1
روش 1 از 3:

با استفاده از جستجوی تصویر گوگل

 1. 1
  عکسی را که می‌خواهی جستجو کنی پیدا کن. می‌توانی به‌جای جستجوی متن از گوگل برای جستجوی تصویر استفاده کنی. گوگل تلاش می‌کند تا نسخه های دیگری از همان تصویر و تصاویر مشابه را در اینترنت پیدا کند. با این کار می‌توانی بفهمی که عکس مورد‌نظرت از کجا آمده است و همچنین ممکن است بتوانی عکس‌های بیشتری از همان شخص را پیدا کنی. می‌توانی از بین عکس‌هایی که داخل کامپیوترت ذخیره کرده‌ای یا با‌ استفاده از آدرس URL عکسی را جستجو کنی.
  • برای پیدا کردن آدرس یک عکس، روی آن راست کلیک کن و "Copy image address/URL" (کپی کردن آدرس/URL عکس) را انتخاب کن.
  • برای ذخیره کردن یک عکس در کامپیوترت، روی آن راست کلیک کن و "Save image" (دخیره‌ی عکس) را انتخاب کن.
  • اگر از گوشی استفاده می‌کنی قسمت سوم این مقاله را مطالعه کن.
 2. 2
  وب‌سایت تصاویر گوگل را باز کن. داخل مرورگر کامپیوترت به صفحه‌ی images.google.com برو. با این کار کادر جستجوی گوگل باز می‌شود.
 3. 3
  روی دکمه‌ی دوربین در سمت راست کادر جستجو کلیک کن. با زدن روی این دکمه امکان جستجو با عکس را پیدا خواهی کرد.
 4. 4
  عکسی را که می‌خواهی با آن جستجو کنی اضافه کن. برای جستجو با عکس دو راه وجود دارد:
  • قسمت "Paste image URL" (الصاق URL عکس) را انتخاب کن و آدرسی را که کپی کرده‌ای در این قسمت وارد کن.
  • قسمت "Upload an image" (آپلود عکس) را انتخاب کن و عکسی را که داخل کامپیوترت ذخیره کرده بودی جستجو کن.
 5. 5
  روی "Search by image" (جستجو با عکس) کلیک کن. لیستی از نتایج جستجو نمایش داده می‌شود. سایز‌های دیگر عکس در صورت موجود بودن در قسمت بالا، صفحه‌های دیگری که همین عکس داخل آن‌ها وجود دارد زیر آن و عکس‌های مشابه با عکس مورد‌نظرت در پایین اولین صفحه نتایج جستجو، نمایش داده می‌شوند.
روش 2
روش 2 از 3:

با استفاده از TinEye

 1. 1
  عکسی را که می‌خواهی جستجو کنی پیدا کن. TinEye موتور جستجویی است که برای جستجوی عکس‌ طراحی شده است. می‌توانی برای جستجو از آدرس URL تصویر یا آپلود یک تصویر استفاده بکنی. از‌آنجایی‌که TinEye عکس‌های مشابه را جستجو و پیدا نمی‌کند، می‌توانی از آن برای بررسی سریع اصالت یک عکس استفاده کنی.
  • برای پیدا کردن آدرس یک عکس، روی آن راست کلیک کن و "Copy image address/URL" (آدرس/URL عکس را کپی کن) را انتخاب کن.
  • برای ذخیره‌ کردن یک عکس داخل کامپیوترت، روی آن راست کلیک کن و "Save image " (ذخیره عکس) را انتخاب کن
 2. 2
  وب‌سایت TinEye را باز کن. داخل مرورگر کامپیوترت به آدرس tineye.com برو.
 3. 3
  عکس مورد‌نظرت را آپلود کن یا آدرس URL را که کپی کرده‌ای وارد کن. برای جستجو داخل کامپیوترت روی دکمه Upload (بارگذاری) کلیک کن یا آدرس URL عکسی را که کپی کرده‌ای در کادر مربوطه وارد کن.
 4. 4
  نتایج جستجو را بررسی کن. TinyEye فقط نتایج مربوط به همان تصویر را پیدا می‌کند. بنابراین می‌توانی بین نتایج به‌دست‌آمده نسخه اصلی فایل تصویری مورد‌نظرت را پیدا کنی.
 5. 5
  صفحه‌های حاوی عکس‌ را بررسی کن تا اطلاعات بیشتر بدست بیاوری. صفحه‌ای که حاوی تصویر شخص است شاید اطلاعاتی در خصوص هویت آن فرد نیز ارائه کند. تعدادی از نتایج را بررسی کن تا ببینی آیا می‌توانی اطلاعات بیشتری درباره‌ی شخصی که داخل تصویر است پیدا کنی. تیتر یا نوشته‌های اطراف عکس را هم بررسی کن. [۱]
روش 3
روش 3 از 3:

با استفاده از گوشی

 1. 1
  مرورگر کروم را روی گوشی نصب کن. نمی‌توانی از وب‌سایت جستجوی تصویر گوگل برای جستجوی تصویر در گوشی استفاده کنی ولی می‌توانی در‌عوض از مرورگر موبایل گوگل کروم برای این کار استفاده کنی. اگر هنوز مرورگر کروم را روی گوشی نصب نکرده‌ای، می‌توانی آن را به‌صورت رایگان از فروشگاه برنامه‌های گوشی نصب کنی. این روش برای هر دو سیستم عامل iOS و اندروید قابل استفاده است.
  • همچنین می‌توانی آدرس URL عکسی را که می‌خواهی با آن جستجو کنی کپی و در برنامه‌ی TinEye (بالا) وارد کنی. برای انتخاب یک عکس انگشتت را روی آن فشار بده و نگه دار، بعد "Copy image address" (کپی آدرس تصویر) را انتخاب کن تا آدرس URL آن در حافظه موقت گوشی ذخیره شود. می‌توانی بعداً این آدرس را در قسمت جستجوی TinEye وارد کنی.
 2. 2
  عکسی را که می‌خواهی جستجو کنی پیدا کن. نمی‌توانی عکسی را آپلود کنی ولی می‌توانی آن را به‌صورت آنلاین جستجو کنی. برای پیدا کردن عکسی که می‌خواهی با آن جستجو کنی از مرورگر کروم استفاده کن.
  • اگر تصویر مورد‌نظرت داخل کامپیوتر است، ابتدا آن را در یکی از میزبان‌های تصویر مثل picofile آپلود کن و بعد با گوشی دانلود کن تا عکس در گوشی ذخیره شود.
 3. 3
  روی عکسی که می‌خواهی با آن جستجو کنی بزن و نگه دار. با انجام این کار یک منو نمایش داده می‌شود.
 4. 4
  "Search Google for this image" (تصویر را در گوگل جستجو کن) را انتخاب کن. با انتخاب این گزینه، جستجوی تصویری گوگل بر‌اساس عکسی که انتخاب کرده بودی انجام می‌شود.
 5. 5
  نتایج جستجو را بررسی کن. گوگل بهترین حدس خودش را درباره‌ی اسم تصویر و همچنین لینک صفحاتی که این عکس در آن‌ها استفاده شده است ارائه می‌کند. می‌توانی تصاویری را که از لحاظ ظاهری به تصویر مورد‌نظرت شبیه هستند در قسمت پایین صفحه نمایش ببینی.

نکات

 • TinEye گزینه‌ی فوق‌العاده‌ای برای بررسی درستی حرف کسی است که ادعا می‌کند عکسی، عکس اصلی و واقعی خودش است! تصویر هر کسی را که می‌خواهی تست کن و ببین که قبلاً چند بار از آن تصویر استفاده شده است. می‌توانی این کار را برای عکس‌های پروفایل ویکی‌هاو نیز انجام بدهی.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
در اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریمدر اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
پس‌زمینه‌ی تصاویر را با Paint حذف کنیمپس‌زمینه‌ی تصاویر را با Paint حذف کنیم
شماره‌ تلفن را در فیسبوک جستجو کنیمشماره‌ تلفن را در فیسبوک جستجو کنیم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم
واتساپ را بدون کد تأیید فعال کنیمواتساپ را بدون کد تأیید فعال کنیم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۱۱۷٬۹۸۶بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱۱۷٬۹۸۶بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟