عکسی شخصی را داری ولی نمی‌دانی کیست یا تصویری داری که معنی‌اش را متوجه نمی‌شوی؟ می‌توانی از ابزار‌های مختلف جستجوی آنلاین برای پیدا کردن نسخه‌های دیگر یا نسخه‌ی اصلی یک عکس و یا اطلاعات بیشتر، از یک تصویر استفاده کنی. Google Images (جستجوی تصویر گوگل) و TinEye رایج‌ترین گزینه‌های موجود برای این کار هستند و می‌توانی حتی با گوشی خودت نیز از آن‌ها استفاده کنی.

روش 1 از 3:
با استفاده از جستجوی تصویر گوگل

 1. 1
  عکسی را که می‌خواهی جستجو کنی پیدا کن. می‌توانی به‌جای جستجوی متن از گوگل برای جستجوی تصویر استفاده کنی. گوگل تلاش می‌کند تا نسخه‌های دیگری از همان تصویر و تصاویر مشابه را در اینترنت پیدا کند. با این کار می‌توانی بفهمی که عکس مورد‌نظرت از کجا آمده است و همچنین ممکن است بتوانی عکس‌های بیشتری از همان شخص را پیدا کنی. می‌توانی از بین عکس‌هایی که داخل کامپیوترت ذخیره کرده‌ای یا با‌ استفاده از آدرس URL عکسی را جستجو کنی.
  • برای پیدا کردن آدرس یک عکس، روی آن راست کلیک کن و "Copy image address/URL" (کپی کردن آدرس/URL عکس) را انتخاب کن.
  • برای ذخیره کردن یک عکس در کامپیوترت، روی آن راست کلیک کن و "Save image" (دخیره‌ی عکس) را انتخاب کن.
  • اگر از گوشی موبایل استفاده می‌کنی قسمت سوم این مقاله را مطالعه کن.
 2. 2
  وب‌سایت تصاویر گوگل را باز کن. داخل مرورگر کامپیوترت به صفحه‌ی images.google.com برو. با این کار کادر جستجوی گوگل باز می‌شود.
 3. 3
  روی دکمه‌ی دوربین در سمت راست کادر جستجو کلیک کن. با زدن روی این دکمه امکان جستجو با عکس را پیدا خواهی کرد.
 4. 4
  عکسی که می‌خواهی با آن جستجو کنی را اضافه کن. برای جستجو با عکس دو راه وجود دارد:
  • قسمت "Paste image URL" (الصاق URL عکس) را انتخاب کن و آدرسی که کپی کرده‌ای را در این قسمت وارد کن.
  • قسمت "Upload an image" (بارگذاری یک عکس) را انتخاب کن و عکسی که داخل کامپیوترت ذخیره کرده بودی را جستجو کن.
 5. 5
  روی "Search by image" (جستجو با عکس) کلیک کن. لیستی از نتایج جستجو نمایش داده می‌شود. سایز‌های دیگر عکس در صورت موجود بودن در قسمت بالا، صفحه‌های دیگری که همین عکس داخل آن‌ها وجود دارد زیر آن و عکس‌های مشابه با عکس مورد‌نظرت در پایین اولین صفحه‌ی نتایج جستجو، نمایش داده می‌شوند.

روش 2 از 3:
با استفاده از TinEye

 1. 1
  عکسی را که می‌خواهی جستجو کنی پیدا کن. TinEye موتور جستجویی است که برای جستجوی عکس‌ طراحی شده است. می‌توانی برای جستجو از آدرس URL تصویر یا بارگذاری یک فایل تصویری استفاده بکنی. از‌آنجایی‌که TinEye عکس‌های مشابه را جستجو و پیدا نمی‌کند، می‌توانی از آن برای بررسی سریع اصالت یک عکس استفاده کنی.
  • برای پیدا کردن آدرس یک عکس، روی آن راست کلیک کن و "Copy image address/URL" (آدرس/URL عکس را کپی کن) را انتخاب کن.
  • برای ذخیره‌ کردن یک عکس داخل کامپیوترت، روی آن راست کلیک کن و "Save image " (ذخیره‌ی عکس) را انتخاب کن
 2. 2
  وب‌سایت TinEye را باز کن. داخل مرورگر کامپیوترت به آدرس tineye.com برو.
 3. 3
  عکس مورد‌نظرت را بارگذاری کن یا آدرس URL که کپی کرده‌ای را وارد کن. برای جستجو داخل کامپیوترت روی دکمه‌ی Upload (بارگذاری) کلیک کن یا آدرس URL عکسی که کپی کرده‌ای را در کادر مربوطه وارد کن.
 4. 4
  نتایج جستجو را بررسی کن. TinyEye فقط نتایج مربوط به همان تصویر را پیدا می‌کند. بنابراین می‌توانی بین نتایج به‌دست‌آمده نسخه‌ی اصلی فایل تصویری مورد‌نظرت را پیدا کنی.
 5. 5
  صفحه‌های حاوی عکس‌ را بررسی کن تا اطلاعات بیشتر بدست بیاوری. صفحه‌ای که حاوی تصویر شخص است شاید اطلاعاتی در خصوص هویت آن فرد نیز ارائه کند. تعدادی از نتایج را بررسی کن تا ببینی آیا می‌توانی اطلاعات بیشتری درباره‌ی شخصی که داخل تصویر است پیدا کنی. تیتر یا نوشته‌های اطراف عکس را هم بررسی کن. [۱]

روش 3 از 3:
با استفاده از گوشی موبایل

 1. 1
  مرورگر کروم را روی گوشی‌ات نصب کن. نمی‌توانی از وب‌سایت جستجوی تصویر گوگل برای جستجوی تصویر در گوشی موبایلت استفاده کنی ولی می‌توانی در‌عوض از مرورگر موبایل گوگل کروم برای این کار استفاده کنی. اگر هنوز مرورگر کروم را روی گوشی موبایلت نصب نکرده‌ای، می‌توانی آن را به‌صورت رایگان از فروشگاه برنامه‌های گوشی نصب کنی. این روش برای هر دو سیستم عامل iOS و اندروید قابل استفاده است.
  • همچنین می‌توانی آدرس URL عکسی که می‌خواهی با آن جستجو کنی را کپی و در برنامه‌ی TinEye (بالا) وارد کنی. برای انتخاب یک عکس انگشتت را روی آن فشار بده و نگه دار، بعد "Copy image address" (کپی آدرس تصویر) را انتخاب کن تا آدرس URL آن در حافظه‌ی موقت گوشی ذخیره شود. می‌توانی بعداً این آدرس را در قسمت جستجوی TinEye وارد کنی.
 2. 2
  عکسی را که می‌خواهی جستجو کنی پیدا کن. نمی‌توانی عکسی را بارگذاری کنی ولی می‌توانی آن را به‌صورت آنلاین جستجو کنی. برای پیدا کردن عکسی که می‌خواهی با آن جستجو کنی از مرورگر کروم استفاده کن.
  • اگر تصویر مورد‌نظرت داخل کامپیوتر است، ابتدا آن را در یکی از میزبان‌های تصویر مثل Imgur بارگذاری کن و بعد با گوشی موبایلت دانلود کن تا عکس در گوشی ذخیره شود.
 3. 3
  روی عکسی که می‌خواهی با آن جستجو کنی با انگشت فشار بده و نگه دار. با انجام این کار یک منو نمایش داده می‌شود.
 4. 4
  "Search Google for this image" (تصویر را در گوگل جستجو کن) را انتخاب کن. با انتخاب این گزینه، جستجوی تصویری گوگل بر‌اساس عکسی که انتخاب کرده بودی انجام می‌شود.
 5. 5
  نتایج جستجو را بررسی کن. گوگل بهترین حدس خودش درباره‌ی اسم تصویر و همچنین لینک صفحاتی که این عکس در آن‌ها استفاده شده است را ارائه می‌کند. می‌توانی تصاویری که از لحاظ ظاهری به تصویر مورد‌نظرت شبیه هستند را در قسمت پایین صفحه‌ی نمایش ببینی.

نکات

 • TinEye گزینه‌ی فوق‌العاده‌ای برای بررسی درستی حرف کسی است که ادعا می‌کند عکسی، عکس اصلی و واقعی خودش است! جزئیات تصویری هر کسی که می‌شناسی را در اینترنت قرار بده و ببین که قبلاً چند بار از آن تصویر استفاده شده است. می‌توانی این کار را برای عکس‌های پروفایل ویکی‌هاو نیز انجام بدهی.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
مقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیممقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیم
لپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیملپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
AdBlock را غیرفعال کنیمAdBlock را غیرفعال کنیم
گوگل کروم را دانلود و نصب کنیمگوگل کروم را دانلود و نصب کنیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
مین‌روب بازی کنیممین‌روب بازی کنیم
افراد را به لیست دوستان‌مان در اسنپ‌چت اضافه کنیمافراد را به لیست دوستان‌مان در اسنپ‌چت اضافه کنیم
علامت رادیکال را در کامپیوتر یا مک تایپ کنیمعلامت رادیکال را در کامپیوتر یا مک تایپ کنیم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۱۱٬۲۶۶بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱۱٬۲۶۶بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟