پشه ‌ها لزوماً مضر نیستند اما می‌توانند آزاردهنده باشند. خوشبختانه راه‌های زیادی برای به دام انداختن و از بین بردن این حشرات، بدون نیاز به استفاده از محصولات تجاری گران‌قیمت، وجود دارد. می‌توانی با موادی مثل سرکه سیب، صابون، شکر و سفیدکننده با این حشرات مقابله کنی. همچنین برای جلوگیری از هجوم پشه های بیشتر، آشپزخانه را تاحدامکان تمیز نگه دار. برای دور نگه داشتن پشه ‌ها در بیرون از خانه می‌توانی از چند راه‌حل ساده استفاده کنی.

روش 1
روش 1 از 3:

مقابله با هجوم پشه ‌ها

 1. 1
  از مخلوط سرکه سیب، آب، شکر و مایع ظرف‌شویی برای به دام انداختن پشه‌ها استفاده کن. از ۲ قاشق غذاخوری (۳۰ میلی‌لیتر) سرکه سیب، ۱ قاشق غذاخوری (۱۲ گرم) شکر، قاشق چای‌خوری (۲/۵ میلی‌لیتر) مایع ظرف‌شویی و فنجان (۱۲۰ میلی‌لیتر) آب گرم استفاده کن. مواد را در یک کاسه کوچک مخلوط کن و در اتاقی که پشه هست، قرار بده. بگذار کاسه یک شب در اتاق بماند و صبح آنجا را تمیز کن. این کار را هر چند بار که نیاز است، تکرار کن. [۱]
  • بوی شکر و سرکه سیب باعث جذب پشه ها به‌سمت کاسه می‌شود. وقتی پشه ها به کاسه نزدیک می‌شوند، کف صابون آن‌ها را به دام می‌اندازد و داخل آب می‌کشاند.

  نکته: همچنین می‌توانی از سرکه انگور و مایع ظرف‌شویی برای این کار استفاده کنی. پشه ها جذب بوی سرکه می‌شوند و به‌وسیله صابون به داخل لیوان یا کاسه کشیده می‌شوند.

 2. 2
  برای جذب پشه ‌ها، یک کاسه موز له‌شده را با یک کیسه پلاستیکی بپوشان. پشه ها عاشق میوه‌های فاسد هستند بنابراین می‌توانی از این وسیله برای به دام انداختن آن‌ها استفاده کنی. موز را داخل یک کاسه له کن و روی کاسه را با یک کیسه پلاستیکی بپوشان. سپس با یک چنگال سوراخ‌های کوچکی روی کیسه ایجاد کن. پشه ها از سوراخ‌ها وارد می‌شوند تا به موز برسند، اما بعداً نمی‌توانند دوباره بیرون بیایند.
  • ازآنجایی‌که پشه ها لزوماً با این روش از بین نمی‌روند، حتماً موز و بسته‌‌بندی پلاستیکی را در یک سطل زباله در بیرون از خانه بینداز. حتی می‌توانی از کاسه‌ یک‌بارمصرف استفاده کنی تا بتوانی بعداً کل تله را دور بیندازی.
 3. 3
  مایع سفیدکنند را رقیق کن و اگر پشه ‌ها اطراف زهکش فاضلاب جمع شده‌اند، آن را داخل زهکش بریز. از ترکیب فنجان (۱۲۰ میلی‌لیتر) مایع سفیدکننده و ۱ گالن (۳/۸ لیتر) آب استفاده کن و آن را به‌آرامی در زهکش بریز. سفیدکننده رقیق‌شده باید هر نوع پشه‌ای را که در زهکش است، از بین ببرد. این کار را هر روز تکرار کن تا زمانی که دیگر هیچ پشه‌ای باقی نماند. [۲]

  هشدار: هنگام کار با سفیدکننده از ماسک و دستکش محافظ استفاده کن. همچنین بهتر است لباس‌های قدیمی و به‌درد‌نخور بپوشی زیرا ممکن است سفیدکننده به‌طور تصادفی روی لباس‌هایت بریزد.

 4. 4
  مخلوط آب، سرکه و مایع ظرف‌شویی را روی پشه ‌ها اسپری کن. ۱ فنجان (۲۴۰ میلی‌لیتر) آب، ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی‌لیتر) سرکه و قاشق چای‌خوری (۱/۲ میلی‌لیتر) مایع ظرف‌شویی را در یک بطری تمیز بریز. هروقت دیدی پشه ‌ها در اطراف پرواز می‌کنند، محلول را روی آن‌ها اسپری کن. [۳]
  • این یک روش عالی غیرسمی برای مقابله با پشه‌ها است. این محلول معمولاً به وسیله‌های خانه آسیب نمی‌رساند و باعث آسیب گیاهان، حیوانات خانگی یا کودکان نیز نمی‌شود.
 5. 5
  آفت‌ها را با یک شمع و یک کاسه آب‌صابون از بین ببر. یک شمع را در یک کاسه یا سینی که با مقداری آ‌ب‌صابون پر شده است، قرار بده (حدود قاشق چای‌خوری معادل ۲/۵ میلی‌لیتر کافی است). شمع را روشن کن، پرده‌ها را بکش و همه چراغ‌ها را خاموش کن. پشه ‌ها به‌سمت شمع یا انعکاس نور شمع در آب جذب می‌شوند. شمع بال‌های آن‌ها را می‌سوزاند و آب‌صابون نیز آن‌ها را به دام می‌اندازد.

  هشدار: هرگز شمع روشن را بدون مراقبت رها نکن و تله شمع را نزدیک پارچه آویزان یا جایی که ممکن است ضربه بخورد و بیفتد، قرار نده.

روش 2
روش 2 از 3:

حذف چیزهایی که پشه ‌ها را جذب می‌کنند

 1. 1
  میوه‌هایی را که در حال خراب‌شدن هستند، دور بریز یا میوه‌ها و سبزیجات را در یخچال نگهداری کن. پشه ‌ها عاشق میوه‌هایی هستند که کمی رسیده‌اند و بوی شیرین این میوه‌ها ده‌ها پشه را جذب می‌کند. تاحدامکان، میوه‌ها را در یخچال نگهداری کن. اگر متوجه شدی میوه‌های روی پیشخوان شروع به پوسیدن یا جذب حشرات کرده‌اند، آن‌ها را دور بریز یا کمپوست کن.
  • همچنین اگر اضافات غذا را برای کمپوست جمع‌آوری می‌کنی، سطل یا ظرف آن را در آشپزخانه و در دسترس حشرات قرار نده. برای انجام این کار، از یک ظرف سرپوشیده استفاده کن یا ضایعات را مستقیماً در بیرون از خانه و محل کمپوست بریز.
 2. 2
  سینک آشپزخانه را تمیز نگه دار و ظرف‌های کثیف را بشوی. پشه ‌ها جاهای مرطوب را دوست دارند، مخصوصاً اگر تکه‌های غذا در آن اطراف وجود داشته باشد. بلافاصله بعد از خوردن غذا، ظرف‌های کثیف را بشوی یا در ماشین ظرف‌شویی بگذار. حداقل، ظرف‌ها و سینک را در آخر هر روز تمیز کن تا از جذب پشه‌ها جلوگیری شود.
  • غذاهای پخته‌ و آماده را بیشتر از ۳۰ دقیقه بیرون از یخچال و روی پیشخوان نگذار. مواد غذایی را در ظروف مناسب نگهداری کن و در‌اسرع‌وقت داخل یخچال بگذار.
  • اگر دستگاه دفع ضایعات غذایی داری، بعد از آب‌کشی ظروف، آن را روشن کن تا مواد غذایی در آن جمع نشوند.
 3. 3
  اگر باقی‌مانده غدا داخل خانه است، روزانه سطل‌های زباله داخل خانه را خالی کن. ممکن است سطل‌ داخل اتاق‌ها که مواد غذایی در آن‌ها ریخته نمی‌شود، نیازی به انجام این کار نداشته باشند اما بیرون‌بردن روزانه زباله‌ها مطمئناً می‌تواند به دورکردن پشه ‌ها کمک کند.
  • همچنین اگر در بیرون از خانه سطل زباله درباز داری، آن‌ها را کنار پنجره‌ها نگذار زیرا ممکن است پشه‌ها جذب زباله‌ها شوند و بعد از طریق پنجره به داخل خانه بیایند.

  نکته: بهتر است سطل‌ زباله‌ای بخری که درب آن‌ محکم بسته می‌شود. در واقع سطل زباله درباز یک دعوت برای پشه ‌ها است اما استفاده از سطل زباله با درپوش محکم، می‌تواند پشه‌ها را از مواد غذایی و زباله‌های داخل سطل دور نگه دارد.

 4. 4
  اگر گیاهانی که خاک آن‌ها مرطوب است، پشه ‌ها را جذب می‌کنند، آن‌ها را به بیرون ازخانه منتقل کن. اگر پشه ‌ها در اطراف گیاهان آپارتمانی جمع می‌شوند، شاید خاک گیاه خیلی مرطوب است و باید کمی خشک شود. گیاه را چند روز در بیرون از خانه یا پارکینگ بگذار تا خاک کمی خشک شود. اگر مشکل حل نشد، شاید بهتر باشد خاک گیاه را عوض کنی.
  • تعدادی گیاه وجود دارند که پشه‌ها را دفع می‌کنند. این گیاهان را می‌توانی داخل گلدان و در خانه نگهداری کنی یا حتی اگر بیرون از خانه با هجوم پشه ‌ها مواجه شده‌ای، می‌توانی آن‌ها را در بیرون بکاری. گل شمعدانی، آویشن لیمویی، اسطوخودوس و گل همیشه بهار بهترین دفع‌ کننده‌های طبیعی حشرات هستند. [4]
روش 3
روش 3 از 3:

دور نگه داشتن پشه ‌ها از بدن

 1. 1
  برای دور کردن پشه ‌ها در مواقعی که بیرون از خانه هستی، یک ورق خشک‌کن در جیب لباست بگذار. برای این کار از ورق خشک‌کن‌ معطر استفاده کن: اسطوخودوس و بادرنجبویه گزینه‌‌های خیلی خوبی هستند. به‌سادگی یک ورق خشک‌کن را در جیب لباست بگذار یا دور حلقه کمربندت بپیچ تا پشه ‌ها به‌طور طبیعی دفع شوند. [5]
  • ورق خشک‌کن می‌تواند علاوه بر دور نگه داشتن پشه ‌ها، به دفع پشه‌ها نیز کمک کند.
  • اگر لباست جیب یا حلقه کمربند ندارد، می‌توانی آن را به لباست سنجاق کنی. شاید کمی خنده‌دار به نظر برسد اما روش موثری است!
 2. 2
  قبل از اینکه از خانه بیرون بروی،‌ چند قطره عصاره وانیل به بدنت بزن. پشه ‌ها از بوی وانیل متنفرند! قاشق چای‌خوری (۲/۵میلی‌لیتر) عصاره وانیل را با قاشق چای‌خوری (۲/۵ میلی‌لیتر) آب مخلوط کن. مخلوط را روی مقداری پنبه بریز و روی گردن، مچ دست، استخوان ترقوه و مچ پا بمال. [6]
  • اگر قرار است برای مدت طولانی بیرون از خانه باشی، یک ظرف کوچک عصاره وانیل برای استفاده مجدد همراه خودت داشته باش.
 3. 3
  از کرم نعنا فلفلی که یک دافع پشه نعنایی و طبیعی است،‌ استفاده کن. فنجان (۱۲۰ میلی‌لیتر) کره شیا و ۶-۴ قطره اسانس روغنی نعناع فلفلی را در یک ظرف تمیز و کوچک باهم مخلوط کن. کرم را روی دست‌ها، گردن، پاها، بازوها و قسمت‌های دیگر پوست بمال. [7]
  • اگر کره شیا نداری، از مرطوب‌کننده دیگری که بو و اسانس اضافه‌ای ندارد، استفاده کن.

  نکته:روغن رزماری، چوب صدر و شمعدانی نیز اثر مشابهی دارد.

 4. 4
  هنگام قدم‌زدن در محل‌هایی که پشه هست، از عینک آفتابی و روبند استفاده کن. هرچقدر هم که سعی کنی از پشه‌ ها دوری کنی، بعضی وقت‌ها ممکن است مجبور شوی در یک منطقه‌ی به‌شدت آلوده قرار بگیری. برای اینکه پشه ‌ها را از چشم، دهان و بینی خودت دور نگه داری، عینک آفتابی بزن و یک روسری دور صورتت بپیچ. بعد از دورشدن از آن محل،‌ می‌توانی عینک و روسری را در بیاوری.
  • پشه ‌ها معمولاً آسیب نمی‌رسانند؛ آن‌ها نیش نمی‌زنند یا بیماری خاصی را منتقل نمی‌کنند اما آزاردهنده هستند و می‌توانند روزت را خراب کنند. سعی کن زمان‌هایی که بیرون از خانه هستی، آمادگی لازم را داشته باشی؛ مخصوصاً اگر در اطراف محل زندگیت آب و رطوبت وجود دارد.

نکات

 • بهترین راه مقابله با پشه ‌ها، جلوگیری از ظاهرشدن آن‌ها است. اما اگر چنین اتفاقی افتاد، نهایتاً ۳-۲ روز طول می‌کشد تا بتوانی به‌طور کامل از شر آن‌ها خلاص شوی.
 • اگر پشه‌ها حیوان خانگی تو را اذیت می‌کنند، سعی کن روی او مخلوط سرکه سیب و آب اسپری کنی. هنگام انجام این کار چشم‌هایش را بپوشان تا محلول چشم‌هایش را اذیت نکند.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
از شر کلاغ ها خلاص شویماز شر کلاغ ها خلاص شویم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم
کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیمکاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم

در مورد ویکی‌هاو

Kevin Carrillo
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
MMPC، متخصص کنترل و دفع آفات و حشرات موذی
این مقاله با همکاری Kevin Carrillo به‌طور مشارکتی نوشته شده. کوین کاریلو یک متخصص کنترل و دفع آفات و حشرات موذی و مدیر پروژه‌ی ارشد MMPC است. این شرکت، یک کسب‌و‌کار شخصی (MBE) و دارای مجوز فعالیت کنترل و دفع آفات و حشرات موذی در منطقه‌ی نیویورک است. MMPC دارای برجسته‌ترین مجوز کد‌ها و شیوه‌ها برای ارائه‌ی خدمات از انجمن ملی مدیریت آفات (NMPA)، QualityPro، Green Pro و انجمن مدیریت آفات نیویورک (NYPMA) است. فعالیت‌های MMPC مورد‌توجه شبکه‌های خبری CNN، NPR، و ABC قرار گرفته است. این مقاله ۱٬۲۷۹بار مشاهده شده است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۱٬۲۷۹بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟