این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد چگونه با استفاده از برنامه‌ی ترمینال لینوکس یک فایل متنی ایجاد کنی. بعد از اینکه فایل ایجاد شد، می‌توانی تغییرات موردنظرت را با یکی از نرم‌افزار‌های ویرایش متن داخلی لینوکس ایجاد بکنی.

بخش 1
بخش 1 از 4:
بازکردن ترمینال

 1. 1
  ترمینال را باز کن. برای انجام این کار روی Menu کلیک کن، سپس برنامه‌ی ترمینال را که به‌شکل یک جعبه‌ی سیاه با علامت ">_" سفید داخل آن است، پیدا کن و روی آن کلیک کن. معمولاً ترمینال را می‌توانی در نوار سمت چپ پنجره‌ی منو پیدا کنی.
  • همچنین می‌توانی روی نوار جست‌و‌جوی بالای پنجره‌ی منو کلیک کنی و عبارت terminal را برای جست‌و‌جو تایپ کنی.
  • در بیشتر توزیع‌های لینوکس می‌توانی برنامه‌ی ترمینال را با فشار‌دادن کلید‌های Ctrl+Alt+T باز کنی.
 2. 2
  دستور ls را داخل ترمینال تایپ کن و کلید Enter (ورود) را فشار بده. برنامه‌ی ترمینال در دایرکتوری خانه باز می‌شود ولی دستور ls همه‌ی پوشه‌های موجود در دایرکتوری فعلی را نمایش می‌دهد. برای ایجاد فایل متنی در یکی از این دایرکتوری‌ها، باید دایرکتوری فعلی را تغییر بدهی.
 3. 3
  دایرکتوری را که می‌خواهی فایل متنی در آن ایجاد شود،‌ پیدا کن. می‌توانی هر‌یک از دایرکتوری‌هایی را که اسم آن در زیر دستور ls نوشته شده است (به‌عنوان مثال "Desktop") انتخاب کنی و وارد آن شوی.
  • می‌توانی فایل‌هایی را خارج از این دایرکتوری ایجاد و ویرایش کنی اما در نظر داشته باش که ممکن است این کار باعث ایجاد مشکلات جدی شود. اگر از انجام این کار اطمینان داری، از دستور / ls برای مشاهده و جست‌و‌جو در دایرکتوری ریشه استفاده کن و هنگام باز‌کردن برنامه‌ی ویرایشگر متن، دستور‌هایت را با پسوند sudo وارد کن. بعداً بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.
 4. 4
  دستور cd directory را تایپ کن. باید به جای "directory" نام دایرکتوری مورد‌نظرت را تایپ کنی. این دستور مسیر دایرکتوری فعلی را به دایرکتوری که اسم آن را تایپ کرده‌ای، تغییر می‌دهد.
  • برای مثال می‌توانی برای انتقال محل دستور ترمینال به دایرکتوری دسکتاپ، دستور cd Desktop را تایپ کنی.
  • اگر می‌خواهی فایل متنی را در یک پوشه‌ی‌ خاص در دایرکتوری موردنظرت ایجاد کنی،‌ باید "/" را بعد از اسم دایرکتوری قرار بدهی و سپس اسم پوشه‌ی موردنظرت را تایپ کنی. برای مثال:‌ برای پوشه‌ای به اسم "Misc" در دایرکتوری Documents (اسناد) باید دستور cd Documents/Misc را تایپ کنی.
 5. 5
  کلید Enter (ورود) را فشار بده. با انجام این کار دستور نوشته‌شده اجرا می‌شود و ترمینال مسیر دایرکتوری خانه را به مسیری که برایش مشخص کرده‌ای تغییر می‌دهد.
 6. 6
  برنامه‌ی ویراشگر متن را انتخاب کن. می‌توانی به‌سرعت یک فایل متنی ساده ایجاد کنی یا با یکی از برنامه‌‌های Vim یا Emacs یک فایل پیشرفته ایجاد و ویرایش کنی. حالا که در دایرکتوری موردنظرت هستی، وقت آن است که فایل متنی موردنظرت را ایجاد کنی.

بخش 2
بخش 2 از 4:
ایجاد یک فایل متنی به روش سریع

 1. 1
  دستور cat > filename.txt را در ترمینال تایپ کن. باید اسم فایل موردنظرت را به‌جای "filename" (اسم فایل) بنویسی (برای مثال، "sample").
  • برای مثال:‌ اگر می‌خواهی فایلی به اسم "kitty" ایجاد کنی باید دستور cat > kitty.txt را تایپ کنی.
 2. 2
  کلید Enter (ورود) را فشار بده. با انجام این کار یک فایل متنی با اسم موردنظرت در دایرکتوری فعلی ایجاد می‌شود. نشانگر خط فرمان داخل یک خط خالی در ترمینال ظاهر خواهد شد.
 3. 3
  متن موردنظرت را وارد کن. می‌توانی متن مورد‌نظرت را به‌سادگی و با همان روشی که سند‌های متنی دیگر را تایپ می‌کنی، در اینجا نیز تایپ کنی. برای ذخیره‌‌کردن خط، کلید Enter (ورود) را فشار بده و به خط بعدی برو.
  • اگر پوشه‌ حاوی فایل متنی باز است، برای انجام این مرحله می‌توانی بعد از ظاهر‌شدن فایل متنی، به‌سادگی روی آن دو بار کلیک کنی.
 4. 4
  کلید‌های Ctrl+Z را فشار بده. با انجام این کار فایل ذخیره می‌شود و با برگشتن به خط فرمان ترمینال، می‌توانی دستورات دیگر را وارد کنی.[۱]
 5. 5
  دستور ls -l filename.txt را در ترمینال تایپ کن. به‌جای "filename" باید اسم فایل موردنظرت را جایگزین کنی. این دستور فایل موردنظرت را پیدا می‌کند و به‌این‌ترتیب مطمئن می‌‌شوی که فایل در دایرکتوری انتخاب‌شده ایجاد شده است.[۲]
  • برای مثال:‌ برای باز‌کردن فایلی به اسم "textfile" باید دستور ls -l textfile.txt را تایپ کنی.
  • حروف نوشته‌شده در این کد "L" کوچک هستند و نه "i" بزرگ.
 6. 6
  کلید Enter (ورود) را فشار بده. با انجام این کار تاریخ،‌ ساعت و اسم فایل در خط بعدی نمایش داده می‌شود و به‌ معنی این است که فایل موردنظرت در دایرکتوری انتخاب‌شده ایجاد و ذخیره شده است.

بخش 3
بخش 3 از 4:
با استفاده از برنامه‌ی Vim

 1. 1
  دستور vi filename.txt را در ترمینال تایپ کن. قسمت "vi" این دستور برنامه‌ی ویرایشگر متنی Vim را به‌عنوان برنامه‌ای که می‌خواهی در این روش از آن استفاده کنی،‌ انتخاب می‌کند. باید به‌جای "filename" اسمی فایل جدید مورد‌نظرت را تایپ کنی.
  • برای مثال اگر می‌خواهی اسم فایل "tamins" باشد، باید دستور را به‌صورت vi tamins.txt تایپ کنی.
  • اگر فایلی به‌ همین اسم در دایرکتوری فعلی وجود داشته باشد، به‌جای‌ ایجاد‌شدن یک فایل جدید، فایل موجود باز خواهد شد.
 2. 2
  کلید Enter (ورود) را فشار بده. با انجام این کار فایل جدید ایجاد شده و در ویراشگر Vim باز می‌شود. باید بتوانی یک پنجره‌ی خالی ترمینال را که در هر خط آن یک علامت (~) و در پایین آن اسم فایل قرار گرفته است، ببینی.
 3. 3
  کلید i کامپیوتر را فشار بده. با انجام این کار وضعیت سند به حالت "Insert" (درج‌کردن) تغییر می‌کند؛ حالتی که می‌توانی در‌صورت نیاز متن موردنظرت را تایپ کنی.
  • با فشار‌دادن کلید I باید بتوانی عبارت -- INSERT -- (درج‌کردن) را در پاین پنجره مشاهده کنی.
 4. 4
  متن سند را تایپ کن. می‌توانی به‌سادگی و با همان روشی که در سند‌های متنی دیگر تایپ می‌کنی‌،‌ در اینجا نیز متن سند را تایپ کنی. برای ذخیره‌ی سطر فعلی و رفتن به سطر دیگر باید کلید Enter (ورود) را فشار بدهی.
 5. 5
  کلید Esc را فشار بده. این کلید معمولاً در گوشه‌ی سمت چپ و بالای صفحه‌کلید کامپیوتر قرار دارد. با انجام این کار حالت insert (درج‌کردن) غیرفعال می‌شود.
 6. 6
  کلید : را فشار بده. با انجام این کار، حالت برنامه‌ی Vim به‌ "Command" (خط‌فرمان)‌ تغییر می‌کند.
  • باید بتوانی نشانگر را در قسمت پایین پنجره مشاهده کنی.
 7. 7
  دستور w: را در ترمینال تایپ کن و کلید Enter (ورود) را فشار بده. با انجام این کار سند موردنظرت ذخیره می‌شود.
 8. 8
  دستور q: را در ترمینال تایپ کن و کلید Enter (ورود) را فشار بده. با انجام این کار از برنامه‌ی Vim خارج می‌شوی و به صفحه‌ی اصلی برنامه‌ی ترمینال بر می گردی. فایل متنی در دایرکتوری موردنظرت ذخیره شده است.
  • می‌توانی برای بررسی فایل متنی، دستور ls را در ترمینال تایپ کنی، کلید Enter (ورود) را فشار بدهی و اسم فایل موردنظرت را جست‌و‌جو کنی.
  • برای ذخیره و خروج از برنامه می‌توانی دستور kbd را وارد کنی.
 9. 9
  فایل موردنظرت را در پنجره‌ی ترمینال باز کن. با همان روشی که فایل متنی را ایجاد کردی، دستور vi filename.txt را وارد کن تا فایل باز شود. این بار وقتی فایل باز شد، می‌توانی تغییراتی را که قبلاً انجام داده بودی، مشاهده کنی.

بخش 4
بخش 4 از 4:
با استفاده از برنامه‌ی Emacs

 1. 1
  دستور emacs filename.txt را در ترمینال تایپ کن. باید اسم فایل متنی موردنظرت را به‌جای "filename" جایگزین کنی.
 2. 2
  کلید Enter (ورود) را فشار بده. اگر مشابه اسم فایل متنی که می‌خواهی ایجاد کنی در دایرکتوری فعلی وجود نداشته باشد، این دستور یک فایل متنی جدید در برنامه‌ی ویرایشگر متنی Emacs باز خواهد کرد.
  • برای مثال:‌ اگر می‌خواهی اسم فایل "newfile" باشد، باید دستور emacs newfile.txt را تایپ کنی.
  • اگر اسم فایلی را که در حال حاضر در دایرکتوری فعلی وجود دارد، تایپ کنی، با اجرای این دستور، فایل موجود باز می‌شود.
 3. 3
  دستورات Emacs را بشناس. برنامه‌ی Emacs دستور‌های متنوع و قوی دارد که این امکان را می‌دهند تا بتوانی داخل سند‌ها جست‌و‌جو کنی،‌ دنبال اطلاعات مرتبط و راهنما بگردی، متن‌ها را ویرایش کنی و کد‌‌های نوشته‌شده‌ی خودت را بررسی و مرور کنی. این دستورات به دو دسته تقسیم می‌شوند: Control commands (دستور‌های کنترلی) و Meta commands (دستور‌های متا).
  • Control commands (دستور‌های کنترلی) به‌صورت : C-<letter> نوشته می‌شوند. برای اجرای دستور‌های کنترلی باید کلید Ctrl را فشار داده و نگه‌داری و سپس کلید موردنظرت را هم‌زمان فشار بدهی (برای مثال، Ctrl و A).
  • Meta (Escape) commands (دستور‌های متا) به‌صورت :‌< M-<letter یا <ESC <letter نوشته می‌شوند. حرف "M" به کلید‌های Alt یا Esc در کامپیوتر اشاره دارد؛‌ زیرا ممکن است همه‌ی کامپیوتر‌ها کلید Alt را نداشته باشند.
  • برای اجرای دستور‌هایی مثل C-a b (یا M-a b) باید وقتی‌ کلید اول را فشار می‌دهی، کلید Ctrl (یا Alt یا Esc) را نیز هم‌زمان فشار بدهی (برای مثال a)، و سپس هر دو کلید را رها کرده و بلافاصله کلید دوم (برای مثال b) را فشار بدهی.
 4. 4
  متن سند را تایپ کن. می‌توانی به‌سادگی و با همان روشی که فایل‌های متنی دیگر را تایپ می‌کنی، متن مورد‌نظرت را وارد کنی. برای ذخیره‌ی سطر فعلی و رفتن به سطر دیگر باید کلید Enter (ورود) را فشار بدهی.
 5. 5
  کلید‌های Ctrl+X و سپس S را فشار بده. با انجام این کار فایل موردنظرت ذخیره می‌شود.
 6. 6
  کلید‌های Ctrl+X و سپس کلید‌های Ctrl+C را فشار بده. با انجام این کار از برنامه‌ی Emacs خارج می‌شوی و به ترمینال بر می‌گردی. فایل متنی باید با اسم مورد‌نظرت در این دایرکتوری ذخیره شده باشد.
 7. 7
  فایل متنی را باز کن. برای انجام این کار باید دستور emacs filename.txt را داخل ترمینال تایپ کنی. اگر این دستور را در دایرکتوری که فایل متنی موردنظرت در آن قرار دارد اجرا کنی، فایل در برنامه‌ی Emacs باز می‌شود و در‌صورت نیاز به ویرایش بیشتر می‌توانی آن را ویرایش کنی.

نکات

 • اگرچه برنامه‌ی Emacs می‌تواند برای تازه‌کار‌ها گزینه‌ی مناسب‌تری باشد، ولی برنامه‌ی Vim معمولاً در همه‌ی نسخه‌های لینوکس موجود است.
 • می‌توانی برای مشاهده‌ی صفحه‌ی "راهنمای" Emacs، کلید‌های Ctrl+H را فشار داده و آزاد کنی و سپس کلید T را فشار بدهی. منوی راهنمای نمایش‌داده‌شده، کلید‌ها، دستورات و ویژگی‌های دیگر ویرایشگر Emacs را نشان می‌دهد که می‌توانی در حین نوشتن و استفاده از برنامه، از آن‌ها کمک بگیری.

هشدارها

 • در صورت ذخیره‌نکردن فایل قبل از بستن سند، هیچ هشدای نمایش داده نمی‌شود (مخصوصاً در برنامه‌ی Vim). همیشه قبل از بستن سند حتماً آن را ذخیره کن.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم
با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
لپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیملپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
مقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیممقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم
علامت رادیکال را در کامپیوتر یا مک تایپ کنیمعلامت رادیکال را در کامپیوتر یا مک تایپ کنیم
اسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیماسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیم
تمام عکس‌ های یک وب سایت را به صورت یکجا دانلود کنیمتمام عکس‌ های یک وب سایت را به صورت یکجا دانلود کنیم
علامت عدد پی را تایپ کنیمعلامت عدد پی را تایپ کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Nicole Levine, MFA
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده و ویرایشگر متون تکنولوژی
این مقاله به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری Nicole Levine, MFA. نیکل لوین، نویسنده و ویرایشگر متون تکنولوژی ویکی‌هاو است. او در ساخت مستندات فنی و مدیریت تیم‌های پشتیبانی در شرکت‌های بزرگ میزبانی وب و نرم‌افزار، بیش از 20 سال سابقه دارد. نیکول همچنین دارای کارشناسی‌ارشد هنر‌های زیبا در نویسندگی خلاق از دانشگاه پورتلند است و در موسسه‌های مختلفی به آموزش نگارش، داستان‌نویسی و مج‌سازی (مجله) مشغول است.
به زبان‌های دیگر
از این صفحه ۶۴۰بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟