آیا در خانه مورچه داری اما نمی‌خواهی برای از بین بردن آن‌ها از محصولات و سم های شیمیایی استفاده کنی؟ خوشبختانه می‌توانی مورچه ها را با استفاده از بوره و شکر از بین ببری. بوره یک سم کشنده طبیعی است که می‌توانی از آن در خانه استفاده کنی. این مقاله را بخوان تا یاد بگیری چگونه مورچه های داخل خانه و همچنین بقیه کلنی مورچه ها را از بین ببری.

روش 1
روش 1 از 2:

کشتن مورچه ها با استفاده از بوره و آب شکر

 1. 1
  موارد مورد نیاز را آماده کن. قرار است با استفاده از بوره، شکر و آب، یک محلول مایع درست کنی و بعد گلوله‌های پنبه را در این محلول خیس کنی.[۱] موادی که نیاز داری عبارت‌اند از:
  • فنجان (۱۰۰ گرم) شکر
  • ۱ و قاشق غذاخوری بوره
  • ۱ و فنجان (۳۵۰ میلی‌لیتر) آب گرم
  • یک عدد ظرف شیشه‌ای
  • تعدادی گلوله پنبه‌ای
  • چند عدد بشقاب کم‌عمق، ظرف کوچک یا درب ظرف (اختیاری)
 2. 2
  شکر و بوره را در ظرف شیشه‌ای بریز. بوره ماده‌ای است که مورچه ها را می‌کشد و شکر ماده‌ای است که آن‌ها را به‌طرف بوره جذب می‌کند. مورچه ها بوره را یک منبع غذایی تلقی نمی‌کنند بنابراین نزدیک آن نمی‌آیند ولی شکر طعمه موثری برای جذب آن‌ها است.
 3. 3
  درب ظرف را ببند و آن را تکان بده. با انجام این کار، بوره و شکر باهم مخلوط می‌شوند.
 4. 4
  درب شیشه را باز کن و آب را اضافه کن. آب می‌تواند هر دمایی داشته باشد ولی آب گرم کمک می‌کند بوره و شکر بهتر حل شوند. آب باعث می‌شود بوره و شکر به یک محلول مایع تبدیل شوند و در نتیجه خیس‌کردن گلوله‌های پنبه در آن آسان‌تر شود.
 5. 5
  مواد را با یک قاشق، چنگال یا سیخ چوبی هم بزن. آنقدر به هم‌زدن ادامه بده تا کل یا حداقل قسمت بیشتر بوره و شکر حل شوند.
 6. 6
  گلوله‌های پنبه‌ای را در محلول خیس کن. تعداد گلوله‌های پنبه‌ای موردنیاز به حجم مورچه‌ ها بستگی دارد. اگر مقداری از محلول باقی ماند، می‌توانی آن را دوباره داخل ظرف شیشه‌ای بریزی و در یک جای خشک و خنک نگهداری کنی.
 7. 7
  گلوله‌های پنبه‌ای را جاهای مناسب قرار بده. روی مسیر عبور مورچه ها تمرکز کن؛ بهتر است گلوله‌های پنبه‌ای را روی مسیر عبور مورچه ها بگذاری. اگر می‌دانی مورچه ها از کجا می‌آیند، می‌توانی گلوله‌های پنبه‌ای را نزدیک آنجا بگذاری. این کار کمک می‌کند مورچه ها زودتر سم را پیدا کنند.
  • اگر نمی‌خواهی کف خانه و لبه پنجره‌ها کثیف و چسبناک شود، می‌توانی گلوله‌های پنبه آغشته به سم را ابتدا در یک ظرف بگذاری و بعد ظرف را در محل‌های موردنظرت قرار بدهی. همچنین می‌توانی از یک بشقاب کم‌عمق یا درب ظرف برای انجام این کار استفاده کنی. هر نوع ظرفی را که انتخاب می‌کنی، مراقب باش دیگر از آن برای پخت‌وپز یا غذاخوردن استفاده نکنی. بوره برای انسان‌ها و همچنین حیوانات خانگی کاملاً سمی است.
 8. 8
  لانه مورچه ها را مسدود کن. اگر سوراخی را که مورچه‌ها از آنجا بیرون می‌آیند، پیدا کرده‌ای، می‌توانی آن را با مقداری بتونه اپوکسی یا خمیر بندکشی ببندی. این کار از برگشت دوباره مورچه ها جلوگیری می‌کند. این کار را بعد از کشتن همه مورچه ها انجام بده، نه قبل از آن. [۲]
روش 2
روش 2 از 2:

کشتن بقیه کلنی

 1. 1
  مواد موردنیاز را آماده کن. برای انجام این کار به دو ماده ساده نیاز داری: بوره و شکر. مورچه های بالغ سم جامد را نمی‌خورند ولی آن را برای تغذیه لاروها به داخل کلونی می‌برند. [۳]
 2. 2
  سه قسمت شکر را با یک قسمت بوره ترکیب کن. بوره و شکر را داخل یک ظرف بریز و با یک قاشق یا چنگال آنقدر هم بزن تا ترکیب شوند. مقدار بوره و شکر موردنیاز به تعداد مورچه ها بستگی دارد. مطمئن شو نسبت شکر به بوره، سه به یک باشد.
  • مراقب باش از ظرف حاوی بوره برای پخت‌وپز و مصارف غذایی استفاده نکنی.
 3. 3
  پودر را در امتداد مسیر عبور مورچه ها بپاش. اگر مورچه ها از راه در و پنجره‌ها وارد خانه می‌شوند، پودر را در مسیر ورودی در و لبه پنجره‌ها بپاش. سعی کن پودر را به‌صورت یک لایه نازک بپاشی زیرا درغیر این صورت مورچه ها از آن دوری می‌کنند. مورچه ها پودر را بر می‌دارند و آن را برای تغذیه لاروها به داخل لانه می‌برند. [4] بوره موجود در پودر لاروها را از بین می‌برد.
  • همچنین می‌توانی از یک سپماش کوچک برای پاشیدن لایه نازک بوره استفاده کنی تا احتمال اینکه مورچه ها سم را ببینند و از آن دوری کنند، کمتر شود.
 4. 4
  پودر را در مسیرهای احتمالی عبور مورچه ها بپاش. درحالی‌که سعی می‌کنی از شر مورچه ها خلاص شوی، شاید بهتر باشد هر نوع راه ورود احتمالی (مثل درها و پنجره‌ها) را ببندی. این کار باعث می‌شود مورچه ها نتوانند مسیرهای دیگری برای واردشدن به خانه پیدا کنند.
 5. 5
  سعی سوراخ لانه مورچه ها را ببندی. اگر می‌دانی مورچه ها از کجا بیرون می‌آیند، می‌توانی سوراخ لانه را با مقداری بتونه اپوکسی یا هر نوع درزگیر دیگری ببندی. این کار از برگشت دوباره مورچه ها به داخل لانه جلوگیری می‌کند. این کا را بعد از کشتن همه مورچه ها انجام بده و نه قبل از آن.
 6. 6
  مواد کشنده و سمی باقی‌مانده را به‌درستی نگهداری کن. اگر مقداری از سم باقی مانده است، آن را در یک ظرف دربسته بریز و روی آن برچسب بزن. مطمئن شو سم را در جایی دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار می‌دهی. بوره برای انسان و حیوانات خانگی نیز یک ماده سمی قوی است.

نکات

 • در صورت امکان، بوره را نزدیک لانه مورچه ها قرار بده.
 • خاک دیاتومه با درجه غذایی را نزدیک درها و پنجره‌ها بپاش. خاک دیاتومه هر مورچه‌ای را که بخواهد وارد خانه شود، از بین می‌برد. [5] این خاک همچنین در برابر کک و حشرات دیگر موثر است. مطمئن شو از خاک دیاتومه با درجه غذایی استفاده می‌کنی و نه نوعی که در استخرهای شنا استفاده می‌شود.

هشدارها

 • بوره حتی برای انسان و حیوانات نیز یک ماده سمی است. آن را از دسترس کودکان، حیوانات خانگی و مجاورت موادغذایی دور نگه دار. [6]

چیزهایی که نیاز داری

چیزهایی که برای درست‌کردن ماده کشنده اصلی مورچه نیاز داری

 • یک قسمت بوره
 • سه قسمت شکر

چیزهایی که برای از بین بردن بقیه کلنی نیاز داری[7]

 • فنجان (۱۰۰ گرم) شکر
 • ۱ و قاشق غذاخوری بوره
 • ۱ و فنجان (۳۵۰ میلی‌لیتر) آب گرم
 • یک عدد ظرف شیشه‌ای
 • تعدادی گلوله پنبه‌ای
 • بشقاب کم‌عمق، ظرف کوچک یا درب ظرف

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
از شر کلاغ ها خلاص شویماز شر کلاغ ها خلاص شویم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
خاک باغچه را آماده کنیمخاک باغچه را آماده کنیم
آلوئه ورا را هرس کنیمآلوئه ورا را هرس کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Kevin Carrillo
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
MMPC، متخصص کنترل و دفع آفات و حشرات موذی
این مقاله با همکاری Kevin Carrillo به‌طور مشارکتی نوشته شده. کوین کاریلو یک متخصص کنترل و دفع آفات و حشرات موذی و مدیر پروژه‌ی ارشد MMPC است. این شرکت، یک کسب‌و‌کار شخصی (MBE) و دارای مجوز فعالیت کنترل و دفع آفات و حشرات موذی در منطقه‌ی نیویورک است. MMPC دارای برجسته‌ترین مجوز کد‌ها و شیوه‌ها برای ارائه‌ی خدمات از انجمن ملی مدیریت آفات (NMPA)، QualityPro، Green Pro و انجمن مدیریت آفات نیویورک (NYPMA) است. فعالیت‌های MMPC مورد‌توجه شبکه‌های خبری CNN، NPR، و ABC قرار گرفته است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۹۴۰بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟