آیا یک سند کاغذی داری که می‌خواهی آن را با گوشی آیفون اسکن کنی؟ خیلی خوب است بتوانیم همیشه یک کپی از فایل‌های مهم را همراهمان داشته باشیم. خبر خوب این که برنامه‌ی Notes (یادداشت‌های) آیفون قابلیت اسکن‌ اسناد را دارد. این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد چگونه با استفاده از برنامه‌ی Notes (یادداشت‌ها)، اسناد موردنظرت را اسکن کنی.

روش 1
روش 1 از 3:
اسکن‌ یک سند

 1. 1
  برنامه ی Notes (یادداشت‌ها) را باز کن. برنامه‌ی Notes (یادداشت‌ها) به‌صورت پیش‌فرض در آیفون نصب شده است. آیکون این برنامه به‌شکل یک کاغذ یادداشت با یک نوار زرد رنگ در قسمت بالای آن است. معمولاً با باز‌کردن برنامه آخرین یادداشت ذخیره‌شده، باز می‌شود.
  • اگر برنامه‌ی Notes (یادداشت‌ها) روی گوشی نصب نشده است، می‌توانی آن را به‌صورت رایگان از فروشگاه برنامه‌های اپل دانلود کنی.
 2. 2
  روی بزن تا یک یادداشت جدید باز شود. آیکون این گزینه به‌شکل یک کاغذ و مداد است و در گوشه‌ی سمت راست و پایین قرار دارد. همچنین می‌توانی یکی از یادداشت‌های موجود را باز کنی.
  • برای خارج‌شدن از یادداشت‌ موجود، روی آیکونی که به‌شکل یک مربع و یک پیکان به‌سمت بالا است، بزن تا یادداشت ذخیره شود. سپس روی Notes (یادداشت‌ها) در گوشه‌ی سمت چپ و بالا بزن.
 3. 3
  روی آیکون دوربین بزن. اگر یادداشت‌های قبلی باز نباشند، دوربین به‌شکل یک آیکون دوربین زرد خواهد بود که در گوشه‌ی سمت راست و پایین قرار دارد. اگر یادداشت‌های قبلی باز باشند، این آیکون به‌شکل یک دوربین در بالای صفحه‌کلید نمایش داده می‌شود.
 4. 4
  روی Scan document (اسکن‌ سند) بزن. این گزینه، اولین مورد در بالای منوی دوربین است.
 5. 5
  دوربین گوشی را مقابل سند موردنظر بگیر. برای انجام این کار دوربین پشت گوشی مورداستفاده قرار می‌گیرد. گوشی را طوری بگیر که بتوانی سند را روی صفحه‌ی دوربین ببینی. وقتی تصویر صفحه‌ی موردنظر واضح شد، یک کادر زردرنگ روی صفحه نمایش داده می‌شود.
  • با زدن روی صفحه در‌حالی‌که سند در وسط صفحه قرار دارد، دوربین روی سند فوکوس می‌کند تا بتواند بالاترین کیفیت را حفظ کند.
 6. 6
  روی آیکونی که به‌شکل سه دایره‌ی روی هم است، کلیک کن. این آیکون در بالای صفحه قرار دارد و به تو اجازه می‌دهد رنگ سند را انتخاب کنی.
 7. 7
  روی یکی از گزینه‌های انتخاب نوع رنگ بزن. در این قسمت چهار گزینه وجود دارد که می‌توانی یکی از آن‌ها را انتخاب کنی:
  • رنگی: در این حالت رنگ صفحه حفظ می‌شود ولی سعی می‌شود رنگ‌هایی که بخشی از صفحه‌ی اصلی نیستند (مثل سایه‌ها و غیره)، حذف شوند.
  • خاکستری: در این حالت صفحه به‌صورت تصویری نمایش داده می‌شود که در آن رنگ‌ها با سایه‌های خاکستری جایگزین می‌شوند.
  • سیاه‌وسفید: در این حالت صفحه به‌صورت سیاه‌وسفید کامل و بدون سایه‌ی خاکستری نمایش داده می‌شود.
  • عکس: در این حالت صفحه به‌صورت تصویر عکاسی و بدون هیچ جلوه و افکتی نمایش داده می‌شود؛ درست مثل حالتی که با برنامه‌ی دوربین عکس گرفته باشی.
 8. 8
  روی دکمه‌ی "Capture" (گرفتن عکس)‌ بزن. این دکمه‌ی گرد، سفید رنگ است و در پایین صفحه قرار دارد. با انجام این کار عکس گرفته می‌شود. سعی کن وقتی مربع زرد رنگ روی صفحه ظاهر می‌شود، دکمه‌ی دوربین را فشار بدهی.
 9. 9
  گوشه‌های کادر را به‌سمت گوشه‌های صفحه بکش و تنظیم کن (در صورت نیاز). اگر آیفون نتواند صفحه را به‌وضوح تشخیص بدهد، یک کادر مستطیل شکل روی صفحه مشاهده خواهی کرد. روی گوشه‌های کادر بزن و آن را روی گوشه‌های صفحه بکش و تنظیم کن. مطمئن شو خطوط کادر روی لبه‌های صفحه قرار گرفته و منطبق باشند.[۱]
 10. 10
  روی Keep Scan (ذخیره‌ی اسکن) بزن. اگر تصویر اسکن‌شده موردتائید است، روی Keep scan (ذخیره‌ی اسکن) بزن. این گزینه در گوشه‌ی سمت راست و پایین عکس قرار دارد.
  • اگر تصویر سند خوب و قابل‌قبول نیست، روی Retake (گرفتن دوباره‌ی عکس) بزن و دوباره عکس بگیر.
 11. 11
  مراحل بالا را برای صفحات بعدی تکرار کن. اگر سند موردنظرت بیشتر از یک صفحه دارد، به صفحه‌ی بعد برو و دوربین را مقابل صفحه بگیر. برای گرفتن عکس از هر صفحه، روی دکمه‌ی "Capture" (گرفتن عکس) بزن. بعد از انجام این کار، لیستی از تصاویر کوچک صفحات را در پایین صفحه خواهی دید.
 12. 12
  روی صفحه بزن. با انجام این کار صفحه به‌صورت تمام‌صفحه نمایش داده می‌شود. گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانی با استفاده از آن‌ها رنگ و ظاهر هر‌یک از صفحات را تغییر بدهی.
 13. 13
  روی Save (ذخیره‌کردن) بزن. وقتی اسکن همه‌ی صفحه‌های سند انجام شد، روی Save (ذخیره‌کردن) بزن تا سند ذخیره شود. با انجام این کار سند به‌صورت یک یادداشت ذخیره می‌شود.

روش 2
روش 2 از 3:
ذخیره و اشتراک‌گذاری یک سند

 1. 1
  برنامه‌ی Notes (یادداشت‌ها) را باز کن. برنامه‌ی Notes (یادداشت‌ها) به‌صورت پیش‌فرض در آیفون نصب شده است. آیکون این برنامه به‌شکل یک کاغذ یادداشت با یک یک نوارد زرد رنگ در قسمت بالای آن است.
 2. 2
  روی Notes (یادداشت‌‌ها)‌ بزن. این گزینه در گوشه‌ی سمت چپ و بالای برنامه‌ی Notes (یادداشت‌ها) قرار دارد. با انجام این کار لیستی از یادداشت‌هایت نمایش داده می‌شود.
 3. 3
  روی یادداشتی که حاوی سند موردنظرت است، بزن. با انجام این کار یادداشت موردنظر با تصاویر کوچک صفحات سند باز می‌شود.
 4. 4
  روی دکمه‌ی Share (اشتراک‌گذاری) بزن. آیکون این گزینه به‌شکل یک مربع زرد با یک پیکان رو به بالا است و در گوشه‌ی سمت راست و بالای صفحه قرار دارد. با انجام این کار منوی Share (اشتراک‌گذاری) باز می‌شود.
 5. 5
  روی برنامه‌ای که می‌خواهی سند را در آن به اشتراک بگذاری، بزن. اگر می‌خواهی سند را از طریق ایمیل به اشتراک بگذاری، می‌توانی روی برنامه‌ی Mail (نامه) یا Gmail بزنی. با انجام این کار برنامه در ایمیل ضمیه می‌شود. مابقی قسمت‌های ایمیل را از قبیل گیرنده، موضوع و متن تکمیل و ایمیل ارسال کن تا فایل ارسال شود.
 6. 6
  روی Save to Files (ذخیره در پرونده) بزن. این گزینه در پایین منوی اشتراک‌گذاری قرار دارد. با انجام این کار می‌توانی سند را در آیفون،iCloud یا سرویس‌های دیگر ذخیره کنی.
 7. 7
  روی محلی که می‌خواهی فایل را ذخیره کنی، بزن. برای مثال، اگر می‌خواهی سند را داخل آیفون ذخیره کنی، روی On My iPhone (در آیفون من) بزن. اگر می‌خواهی آن را در iCloud ذخیره کنی، روی iCloud Drive بزن. با انجام این کار می‌توانی با همه‌ی دستگاه‌هایت به سند دسترسی پیدا کنی. همچنین می‌توانی روی سرویس‌های ابری دیگر مثل Google Drive یا‌ Dropbox یا OneDrive بزنی.
  • برای ذخیره‌کردن فایل‌ها روی سرویس‌هایی مثل Google Drive یا Dropbox یا OneDrive، باید این برنامه‌ها را روی گوشی نصب کرده باشی و با حساب کاربریت وارد آن‌ها شده باشی.
 8. 8
  روی Save (ذخیره‌کردن) بزن. با انجام این کار سند در محلی که انتخاب کرده‌ای، ذخیره می‌شود. می‌توانی با استفاده از برنامه‌ی Files (پرونده‌ها) به فایل‌های ذخیره‌شده‌ی آیفون دسترسی پیدا کنی. آیکون این برنامه به‌شکل یک پوشه‌ی آبی است.

روش 3
روش 3 از 3:
امضای فایل‌ها

 1. 1
  برنامه‌ی Notes (یادداشت‌ها) را باز کن. برنامه‌ی Notes (یادداشت‌ها) به‌صورت پیش‌فرض در آیفون نصب شده است. آیکون این برنامه به‌شکل یک کاغذ یادداشت با یک نوار زردرنگ در قسمت بالای آن است. روی آیکون برنامه بزن تا باز شود.
 2. 2
  روی Notes (یادداشت‌ها)‌ بزن. این گزینه در گوشه‌ی سمت چپ و بالای برنامه‌ی Notes‌ (یادداشت‌ها) قرار دارد. با انجام این کار لیستی از همه‌ی یادداشت‌ها نمایش داده می‌شود.
 3. 3
  روی یادداشتی که سند موردنظرت داخل آن قرار دارد، بزن. با انجام این کار یادداشت موردنظر با تصاویر کوچک صفحات سند باز می‌شود.
 4. 4
  روی صفحه‌ای که می‌خواهی امضا کنی، بزن. با انجام این کار عکس موردنظر به‌صورت تمام‌صفحه نمایش داده می‌شود.
 5. 5
  روی دکمه‌ی اشتراک‌گذاری بزن. آیکون این دکمه به‌شکل یک کادر زردرنگ با یک پیکان رو به بالا است و در گوشه‌ی سمت راست و بالا قرار دارد.
 6. 6
  روی Markup (نشانه‌گذاری) بزن. این گزینه در کنار آیکونی که به‌شکل نوک ماژیک است، قرار دارد. با انجام این کار تعدادی ماژیک و گزینه‌های انتخاب رنگ نمایش داده می‌شود.
 7. 7
  روی + بزن. این گزینه در پایین و سمت راست گزینه‌های ماژیک قرار دارد. با انجام این کار یک منوی خودکار با تعدادی گزینه نمایش داده می‌شود.
  • همچنین می‌توانی برای انتخاب ماژیک روی یکی از گزینه‌های ماژیک بزنی و برای انتخاب رنگ روی دایره‌ی رنگ بزنی. از انگشت یا مداد مخصوص اپل برای امضا دستی سند استفاده کن.
 8. 8
  روی Signature (امضا) بزن. این مورد دومین گزینه در منوی خودکار است.
 9. 9
  در اینجا می‌توانی یک امضا موجود را بکشی و داخل صفحه بیندازی یا یک امضا جدید ایجاد کنی. اگر یک امضا ذخیره‌شده داخل آیفون داری، روی آن بزن و روی محلی که می‌خواهی امضا قرار بگیرد بکش،‌ در غیر این صورت مراحل زیر را برای ایجاد یک امضا جدید انجام بده:
  • روی Add or Remove Signature (اضافه یا حذف امضا) بزن.
  • روی آیکون مثبت (+) در گوشه‌ی سمت راست و بالای صفحه بزن.
  • از انگشت یا مداد اپل برای امضا روی خط استفاده کن.
  • روی Done (انجام‌شده) بزن.
 10. 10
  روی Done (انجام‌شده) بزن. با انجام این کار سند موردنظر به‌صورت امضاشده ذخیره می‌شود.

نکات

 • می‌توانی بعد از اسکن سند، یادداشت‌های متنی دیگری را به آن اضافه کنی.
 • وقتی سندی را در Notes (یادداشت‌ها) باز می‌کنی، می‌توانی با زدن روی گزینه‌های پایین صفحه، رنگ، اندازه یا جهت عکس را تنظیم کنی.

هشدارها

 • درایو iCloud دارای ۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی پیش‌فرض است. اگر به فضای بیشتری نیازداری، باید فضای ذخیره‌سازی iCloud خودت را ارتقا بدهی.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم
با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
لپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیملپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیم
مقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیممقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم
علامت رادیکال را در کامپیوتر یا مک تایپ کنیمعلامت رادیکال را در کامپیوتر یا مک تایپ کنیم
اسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیماسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیم
تمام عکس‌ های یک وب سایت را به صورت یکجا دانلود کنیمتمام عکس‌ های یک وب سایت را به صورت یکجا دانلود کنیم
علامت عدد پی را تایپ کنیمعلامت عدد پی را تایپ کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Travis Boylls
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده و ویرلیشگر متون تکنولوژی
این مقاله به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری Travis Boylls. تراویس بویل، نویسنده و ویرایشگر متون تکنولوژی ویکی‌هاو است. تراویس تجربه‌ی نوشتن مقالات مرتبط با تکنولوژی، ارائه‌ی خدمات نرم‌افزاری به مشتریان و همچنین طراحی گرافیک را دارد. تخصص او در سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک، اندروید، iOS و لینوکس است. او در دانشگاه Pikes Peak Community College و در رشته‌ی طراحی گرافیک تحصیل کرده است.
از این صفحه ۵۱۶بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟