بالش‌ها به‌مرور زمان گرد‌و‌خاک، عرق و ذرات چربی را به خودشان جذب می‌کنند و اگر نظافت آن‌ها رعایت نشود، ممکن است زرد شوند و استفاده از آن‌ها چندان خوشایند نباشد. برای جلوگیری از این موضوع باید مرتباً بالش‌ها را با دست یا ماشین لباس‌شویی بشویی.

روش 1
روش 1 از 2:

شستن بالش‌های کتان، پر و الیاف مصنوعی

 1. 1
  روبالشی را در بیاور. اگر بالش داخل روبالشی یا روکش است،‌ ابتدا آن را در بیاور. بعضی از بالش‌‌ها یک روکش زیپ‌دار دیگر هم دارند که باید آن را در بیاوری و جداگانه بشویی.
 2. 2
  بالش‌ها را داخل ماشین لباس‌شویی بینداز. نگران نباش، شست‌و‌شوی بالش در ماشین لباس‌شویی هیچ آسیبی به آن نمی‌رساند (حتی بالش‌هایی که داخل آن‌ها پر است) اما بهتر است دو بالش را هم‌زمان با‌هم بشویی تا تعادل ماشین لباس‌شویی حفظ شود و بالش‌ها کمتر به بدنه‌ی ماشین برخورد کنند. [۱]
 3. 3
  شوینده را داخل محفظه‌ی مخصوص مواد شوینده بریز. برای شست‌و‌شوی معمولی، یک فنجان/قاشق مواد شوینده داخل محفظه‌ی مربوطه بریز. اگر می‌خواهی بالش‌ها خیلی سفید شوند، ترکیب زیر را به مواد شوینده اضافه کن: ۱ فنجان پودر ظرف‌شویی، مقدار توصیه‌شده از مایع سفید‌کننده و نصف فنجان بوره. [۲]
 4. 4
  ماشین لباس‌شویی را روشن کن. ماشین لباس‌شویی را روی درجه‌ای تنظیم کن که شست‌و‌شو را با آب گرم انجام بدهد و دو بار آب‌کشی کند. اگر ماشین لباس‌شویی مجهز به حالت شست‌و‌شوی "bulky/large" (حجیم/بزرگ) است، آن را روی این حالت قرار بده و ببین چگونه معجزه می‌کند!
 5. 5
  بالش‌ها را در خشک‌کن قرار بده. بالش‌ها را داخل خشک‌کن بینداز و تنظیمات مورد‌نیاز را انجام بده؛ اگر بالش‌ها با پر پر شده‌اند، خشک‌کن را روی حالت"air"/"fluff"/"no heat" (هوا، پر، دمای پایین) تنظیم کن. اگر بالش با الیاف مصنوعی پر شده است، خشک‌کن را روی گرمای کم تنظیم کن.
 6. 6
  بالش‌ها را خشک کن. اگر می‌خواهی بالش‌ها سریع‌تر خشک شوند، دو عدد توپ تنیس را بردار و به‌صورت جداگانه داخل دو عدد جوراب سفید بینداز. جوراب‌ها را همراه بالش‌ها داخل خشک‌کن بینداز تا بالش‌ها پف کنند و سریع‌تر خشک شوند. سپس خشک کن را روشن کن! [۳]
 7. 7
  بالش‌ها را بررسی کن. وقتی خشک‌کن خاموش شد، بالش‌ها را در بیاور و لمس کن تا ببینی میزان رطوبت آن‌ها چقدر است. بالش‌ها را بو کن و ببین وسط آن‌ها نم است یا خیر. اگر حس می‌کنی بالش‌ها خوب خشک نشده‌اند،‌ آن‌ها را داخل خشک‌کن بینداز و برنامه‌ی خشک‌کن را دوباره تنظیم کن. اما اگر بالش‌ها کاملاً خشک شده‌اند دیگر نیاز نیست کاری انجام بدهی و می‌توانی از آن‌ها استفاده کنی! [۴]
روش 2
روش 2 از 2:

شستن بالش‌های مموری فوم

 1. 1
  روبالشی را در بیاور. اگر بالش روبالشی یا روکش دارد، قبل از شست‌و‌شو آن را در بیاور. بیشتر بالش‌های مموری فوم یک روکش محافظ زیپ‌دار نیز دارند که باید قبل از شست‌و‌شو آن را در بیاوری. روبالشی و روکش را می‌توانی به‌صورت جداگانه و داخل ماشین لباس‌شویی بشویی.
 2. 2
  وان یا تشت را با آب پر کن. ماشین لباس‌شویی برای شست‌و‌شوی مموری فوم‌ها مناسب نیست بنابراین بالش‌هایی از این جنس باید با دست شسته شوند. وان حمام (یا سینک ظرف‌شویی) را با آب گرم پر کن. آب باید به اندازه‌ای باشد که سطح فوم را بپوشاند.
 3. 3
  مواد شوینده را اضافه کن. برای هر بالش، یک قاشق چای‌خوری مایع لباس‌شویی داخل آب بریز. آب را کمی با دست تکان بده تا حباب بزند و مایع به‌صورت یکنواخت در آب حل شود.
 4. 4
  بالش را بشوی. بالش را داخل آب بگذار و کمی بچرخان تا شوینده اثر کند. بالش را ماساژ بده و با دست‌ فشار بده تا آلودگی داخل آن خارج شود و لایه‌ی بیرونی تمیز شود.
 5. 5
  بالش را آب‌کشی کن. بالش را زیر شیر آب بگیر تا کف مواد شوینده پاک شود. باید تا جایی که می‌توانی صابون داخل فوم را بشویی و بررسی کنی کف صابون کاملاً از بین رفته باشد. ممکن است آب‌کشی بالش بیشتر از شست‌و‌شوی آن زمان ببرد.
 6. 6
  بالش را خشک کن. گرمای زیاد می‌تواند به مموری فوم آسیب برساند و باعث خرد‌شدن آن شود بنابراین مموری فوم را داخل خشک‌کن نینداز. در عوض آن را روی یک حوله‌ی سفید در فضای باز قرار بده تا خشک شود. در صورت امکان، بگذار فوم زیر نور خورشید خشک شود. [۵]
 7. 7
  بالش را بررسی کن. مموری فوم می‌تواند آب را برای مدت طولانی داخل خودش نگه دارد زیرا از ماده‌ای شبیه به اسفنج ساخته شده است. قبل از استفاده‌ی دوباره و قرار‌دادن بالش در رختخواب، مطمئن شو هیچ آبی داخل اسفنج باقی نمانده است زیرا در غیر این صورت محل رشد قارچ و کپک خواهد شد.

نکات

 • بالش را بررسی کن و ببین نیاز به تعویض دارد یا خیر. اگر بالش را از وسط تا کنی و به همین حالت باقی بماند، کهنه و قدیمی شده است و باید آن را عوض کنی. اگر بالش بعد از تا‌شدن دوباره به حالت قبل برگشت، نیاز به تعویض ندارد. به‌صورت میانگین باید بالش را هر دو سال یک بار عوض کنی.
 • بالش‌ها باید ۳-۲ بار در سال شسته شوند تا عرق، چربی، شوره‌ی سر و گرد‌وغبار روی آن‌ها تمیز شود.
 • ملافه، بالش یا حوله‌های قدیمی را دور نینداز؛ آن‌ها را به پناهگاه حیوانات بده. با مراکز نگهداری حیوانات محل سکونتت تماس بگیر و ببین آیا می‌توانند از آن‌ها برای حیوانات استفاده کنند.
 • کوسن‌های روی مبل را هم می‌توانی با همان روش شست‌و‌شوی بالش‌ها بشویی. فقط در صورت امکان روکش آن‌ها را در بیاور تا آسیب نبیند.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
از شر کلاغ ها خلاص شویماز شر کلاغ ها خلاص شویم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم
کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیمکاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم

در مورد ویکی‌هاو

ویکی‌هاو مانند ویکی‌پدیا یک “ویکی” است. بنابراین بسیاری از مقالات ما با مشارکت افراد متعددی نوشته شده‌اند. برای خلق این مقاله، 20 نفر، بعضاً ناشناس، کار کردند تا ویرایشش کنند و به مرور زمان بهبودش دهند. این مقاله ۳٬۳۸۹بار مشاهده شده است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۳٬۳۸۹بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟