این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد چگونه با استفاده از کامپیوتر، گوشی یا تبلت، ایمیل های قدیمی یا ایمیلی هایی را که پیدا کردن آن‌ها سخت است، جستجو کنی.

روش 1
روش 1 از 5:

جستجو بر اساس تاریخ در گوشی

 1. 1
  برنامه Gmail را باز کن. آیکون این برنامه به‌شکل یک پاکت با یک "M" قرمز روی آن است. برنامه Gmail برای دستگاه‌های اندروید در فروشگاه برنامه‌های گوگل و برای آیفون و آیپد در فروشگاه برنامه‌های اپل موجود است.
  • اگر از قبل وارد Gmail‌ نشده‌ای، باید حساب کاربری گوگل خودت را در دستگاه اندروید یا آیفون و آیپد خودت اضافه کنی.
 2. 2
  روی نوار جستجو در بالای صفحه بزن. نوار جستجو به تو اجازه می‌دهد ایمیل ها را بر اساس گیرنده، موضوع یا تاریخ جستجو کنی.
 3. 3
  عبارت :before (قبل از) را در نوار جستجو تایپ کن. این عبارت نشان می‌دهد که می‌خواهی ایمیل های مربوط به قبل از تاریخ مشخصی را جستجو کنی.
 4. 4
  تاریخ قبل را به صورت YYYY/MM/DD (روز/ماه/سال) تایپ کن. با انجام این کار تاریخ‌های قبل از آن تاریخ مشخص جستجو خواهند شد. برای مثال، اگر می‌خواهی ایمیل های قبل از ۲۰۱۹ را جستجو کنی، باید در نوار جستجو به‌صورت before:2019/01/01 تایپ کنی.
  • همچنین می‌توانی با تایپ‌کردن ":after" (بعد از) و سپس تاریخ شروع در قالب YYYY/MM/DD (روز،ماه،سال)، به دنبال آن ":before" (قبل از) و تاریخ پایان در قالب YYYY/MM/DD (روز/ماه/سال)، یک بازه زمانی معین را مشخص کنی. برای مثال، می‌توانی ایمیل های مربوط به ماه می میلادی را با تایپ‌کردن after:2019/05/01 before:2019/05/31 در نوار جستجو پیدا کنی.
  • می‌توانی با تایپ‌کردن نام یا آدرس ایمیل گیرنده یا فرستنده یا کلمات یا عبارات داخل متن ایمیل بعد از تاریخ، جستجو را محدودتر کنی. برای مثال، می‌توانی به‌صورت before:2019/01/01 wiki@wikiHow.com یا after:2019/05/01 before:2019/05/31 ویزیت دکتر جستجو کنی.
 5. 5
  روی Search (جستجو) یا آیکون ذره‌بین بزن. با انجام این کار ایمیل های قبل از تاریخ مشخص‌شده جستجو می‌شوند.
روش 2
روش 2 از 5:

جستجو بر اساس تاریخ در کامپیوتر

 1. 1
  به آدرس https://www.gmail.com برو. اگر از قبل وارد حساب کاربری Gmail خودت نشده‌ای، وارد شو.
 2. 2
  روی آیکون مثلثی شکل (کشویی) در نوار جستجو کلیک کن. این آیکون در سمت راست نوار جستجو قرار دارد. با انجام این کار گزینه‌های فیلتر نمایش داده می‌شوند.
 3. 3
  روی منو کشویی "Date Within" (تاریخ مابین) کلیک کن. این گزینه تقریباً در پایین گزینه‌های فیلتر جستجو قرار دارد.
 4. 4
  یک تاریخ مابین انتخاب کن. با انجام این کار، یک بازه زمانی قبل و بعد برای تاریخ انتخاب می‌شود. می‌توانی طیف وسیعی از زمان را از یک روز تا یک سال برای "تاریخ مابین" انتخاب کنی.
 5. 5
  روی خط کنار "Date Within" (تاریخ مابین) کلیک کن. آیکون این گزینه به‌شکل یک تقویم است و در سمت راست قرار دارد. با انجام این کار، یک تقویم نمایش داده می‌شود که می‌توانی از آن برای انتخاب تاریخ استفاده کنی.
 6. 6
  تاریخ موردنظرت را انتخاب کن. برای انتخاب تاریخ، روی روز موردنظرت کلیک کن. روی "<" یا ">" در بالای تقویم کلیک کن تا یک ماه به جلو یا عقب بروی.
  • مطمئن شو گزینه "All mail" (همه ایمیل ها) در خط کنار"Search" (جستجو) که در پایین گزینه‌های فیلتر جستجو قرار دارد، انتخاب شده است.
  • می‌توانی با تایپ اسم یا آدرس ایمیل گیرنده یا فرستنده در قسمت ":To" (به) یا ":From" (از) در گزینه‌های فیلتر جستجو، جستجوی خودت را بیشتر اصلاح کنی. برای جستجوی کلمات یا عبارات در متن یا موضوع ایمیل، کلمات یا عبارت موردنظرت را در قسمت "Has the words" (حاوی کلمات) تایپ کن.
 7. 7
  روی Search (جستجو) کلیک کن. دکمه‌ی آبی رنگ این گزینه در قسمت پایین گزینه‌های فیلتر جستجو قرار دارد. با انجام این کار، ایمیل های موجود در محدوده زمانی قبل و بعد تاریخی که انتخاب کرده‌ای، جستجو می‌شوند.
  • همچنین می‌توانی با تایپ‌کردن ":before" (قبل از) و سپس یک تاریخ در قالب YYYY/MM/DD (روز،ماه،سال) در نوار جستجو، ایمیل ها را قبل از یک تاریخ خاص جستجو کنی. برای مثال می‌توانی ایمیل های قدیمی را با تایپ چیزی مثل before:2018/04/08 در نوار جستجو، جستجو کنی.
  • همچنین می‌توانی با تایپ‌کردن ":after" (بعد از) و سپس تاریخ شروع در قالب YYYY/MM/DD (روز،ماه،سال)، به دنبال آن ":before" (قبل از) و سپس تاریخ پایان در قالب YYYY/MM/DD (روز،ماه، سال) در نوار جستجو، ایمیل ها را در یک محدوده زمانی جستجو کنی. برای مثال برای پیدا کردن ایمیل های مربوط به ماه میلادی می، عبارت after:2019/05/01 before:2019/05/31 را در نوار جستجو تایپ کن.
  • می‌توانی با تایپ‌کردن نام یا آدرس ایمیل گیرنده یا فرستنده بعد از تاریخ یا کلمات و عبارات داخل متن ایمیل، جستجو را محدودتر کنی.
روش 3
روش 3 از 5:

جستجو بر اساس فرستنده یا محتوا

 1. 1
  به آدرس https://www.gmail.com برو. اگر از قبل وارد حساب کاربری خودت نشده‌ای، این کار را انجام بده.
  • اگر از Gmail در گوشی یا تبلت استفاده می‌کنی، روی پاکت قرمز و سفیدی که کلمه "Gmail" روی آن نوشته شده است، در صفحه اصلی یا قسمت برنامه‌ها بزن.
  • با استفاده از این روش، تمام پیام‌هایی که در حساب کاربری Gmail تو قرار دارند، شامل ایمیل هایی که آرشیو کرده‌ای، جستجو می‌شوند.
 2. 2
  روی نوار جستجو کلیک کن یا بزن. نوار جستجو در قسمت بالای صفحه قرار دارد.
 3. 3
  عبارات جستجوی موردنظرت را در نوار جستجو تایپ کن. نوار جستجو در قسمت بالای Gmail قرار دارد. در اینجا چند روش مختلف وجود دارد که می‌توانی با استفاده از آن‌ها، فرستنده، گیرنده و کلمات کلیدی خاص را جستجو کنی:
  • جستجو بر اساس فرستند: عبارت from:sender را در نوار جستجو تایپ کن ولی قسمت "sender" (فرستنده) را با اسم یا آدرس ایمیل شخصی که پیام(ها) را فرستاده است، جایگزین کن.
  • جستجو بر اساس گیرنده: عبارت to:recipient را تایپ کن ولی قسمت "recipient" (گیرنده) را با اسم یا آدرس ایمیل شخصی که پیام را برای او فرستاده‌ای، جایگزین کن.
  • جستجو بر اساس کلمه یا عبارت: عبارت "word or phrase" را تایپ کن ولی قسمت "word or phrase" (کلمه یا عبارت) را با کلمه یا عبارتی که دنبال آن هستی، جایگزین کن.
  • جستجو بر اساس موضوع: عبارت subject:word را تایپ کن ولی "word" (کلمه) را با کلمه‌ای از موضوع که یادت می‌آید، جایگزین کن.
  • همچنین می‌توانی عبارت جستجو را ترکیب کنی. برای مثال، اگر می‌خواهی پیام‌های فرستاده‌شده از طرف webmaster@wikihow.com را که در قسمت موضوع آن‌ها کلمه "learn" وجود دارد، پیدا کنی،‌ باید به این صورت تایپ کنی: from:webmaster@wikihow.com subject:learn
  • برای یادگرفتن نحوه مشاهده پیام‌های دریافتی قبل، بعد یا بین تاریخ‌ها خاص، به روش جستجو بر اساس تاریخ مراجعه کن.
 4. 4
  دکمه Enter (ورود) یا Return (بازگشت) را فشار بده. با انجام این کار، نتایج جستجو به‌ترتیب تاریخ، به‌صورتی که جدیدترین ایمیل ها در بالای لیست قرار داشته باشند، نمایش داده می‌شود.
  • اگر از کامپیوتر استفاده می‌کنی، تعداد پیام‌هایی را که با جستجوی تو مطابقت دارند در قسمت بالای گوشه سمت راست و بالای نتایج خواهی دیدی. اگر تعداد چیزی شبیه "۵۰-۱ از ۱۳۳" را نشان می‌دهد (تعداد متفاوت است)، از پیکان‌های سمت راست برای دیدن نتایج صفحه بعد استفاده کن.
  • اگر صدها نتیجه جستجو یا بیشتر وجود دارد، می‌توانی ترتیب نمایش نتایج را از قدیم به جدید مرتب کنی. برای انجام این کار، روی تعداد نتایج کلیک کن، سپس گزینه Oldest (قدیمی‌ترین) را انتخاب کن.
روش 4
روش 4 از 5:

مشاهده پیام‌های حذف‌شده در کامپیوتر

 1. 1
  به آدرس https://www.gmail.com برو. اگر از قبل وارد حساب کاربری خودت نشده‌ای، این کار را انجام بده.
  • اگر می‌خواهی پیامی را که قبلاً از Gmail حذف کرده‌ای، مشاهده یا بازبینی کنی، از این روش استفاده کن.
  • پیام‌های حذف‌شده قبل از اینکه برای همیشه پاک شوند، به‌مدت ۳۰ روز در پوشه سطل‌‌ آشغال باقی می‌مانند. پیام‌هایی که برای همیشه پاک می‌شوند، قابل‌ بازیابی نیستند.
 2. 2
  روی Trash (سطل‌آشغال) کلیک کن. این گزینه در منوی سمت چپ قرار دارد. سطل‌آشغال فهرستی از همه پیام‌هایی را که هنوز برای همیشه حذف نشده‌اند، نمایش می‌دهد.
  • اگر به‌جای گزینه‌های منو، فقط آیکون‌ها را می‌بینی، روی آیکون سطل‌آشغال کلیک کن.
  • شاید لازم باشد روی More (بیشتر) در پایین منو کلیک کنی.
 3. 3
  پیامی را باز کن. می‌توانی این کار را برای کلیک‌کردن روی عنوان پیام انجام بدهی. با انجام این کار، متن اصلی پیام نمایش داده می‌شود.
 4. 4
  روی آیکونی که شبیه به یک پوشه با یک فلش به‌سمت راست است، کلیک کن. این گزینه در بالای صفحه و زیر نوار جستجو قرار دارد. این آیکون مربوط به گزینه "Move to" (انتقال به) است. با انجام این کار یک منوی کشویی شامل پوشه‌هایی که در Gmail و حساب کاربری گوگل تو وجود دارند، نمایش داده می‌شوند.
 5. 5
  روی Inbox (صندوق ورودی) کلیک کن. این گزینه به‌شکل یک منوی کشویی است که وقتی روی آیکون "Move to" (انتقال به) کلیک می‌کنی، نمایش داده می‌شود. با انجام این کار، پیام‌های ایمیل از سطل آشغال به پوشه صندوق ورودی ایمیل ها برگردانده می‌شود.
روش 5
روش 5 از 5:

مشاهده پیام‌های حذف‌شده در گوشی یا تبلت

 1. 1
  برنامه Gmail را در گوشی یا تبلت باز کن. معمولاً می‌توانی آیکون این برنامه را که به‌شکل یک پاکت قرمز و سفید است، در صفحه اصلی( آیفون/آیپد) یا قسمت برنامه‌ها (اندروید) پیدا کنی.
  • اگر می‌خواهی پیامی را که قبلاً از Gmail حذف کرده‌ای، مشاهده یا بازبینی کنی، از این روش استفاده کن.
  • پیام‌های حذف‌شده قبل از اینکه برای همیشه پاک شوند، به‌مدت ۳۰ روز در پوشه سطل‌‌آشغال باقی می‌مانند. پیام‌هایی که برای همیشه پاک می‌شوند، قابل‌ بازیابی نیستند.
 2. 2
  روی (منو) بزن. این گزینه در گوشه سمت چپ و بالا قرار دارد.
 3. 3
  روی Trash (سطل آشغال) بزن. بسته به سایز صفحه نمایش، ممکن است لازم باشد برای پیدا کردن منو به پایین بروی. با انجام این کار تعداد زیادی پیام که آن‌ها را به‌طور کامل و برای همیشه حذف نکره‌ای، باز می‌شوند.
 4. 4
  روی یکی از پیام‌ها بزن تا باز شود. متن اصلی پیام نمایش داده می‌شود. اگر می‌خواهی این پیام را بازیابی کنی تا به‌طور کامل حذف نشود، این روش را دنبال کن.
 5. 5
  روی (منو) بزن. این گزینه در گوشه سمت راست و بالای صفحه و سمت راست آیکون پاکت کوچک قرار دارد.
 6. 6
  روی Move to (انتقال به) بزن. این گزینه تقریباً در قسمت بالای منو قرار دارد. با انجام این کار، لیستی از صندوق‌های ورودی و پوشه‌ها نمایش داده می‌شود.
 7. 7
  مقصد را انتخاب کن. اگر می‌خواهی پیام را به صندوق ورودی انتقال بدهی، Primary (اولیه) را انتخاب کن. بعد از اینکه روی محل موردنظرت زدی، پیام به آنجا منتقل می‌شود.
  • اگر نمی‌توانی پیامی را که دنبالش بود، پیدا کنی و از زمان حذف آن پیام کمتر از ۳۰ روز می‌گذرد، احتمالاً پیام موردنظرت آرشیو شده است. از یکی از روش‌های جستجوی این مقاله برای پید اکردن پیام موردنظرت استفاده کن.

نکات

 • اگر نمی‌توانی ایمیلی را در صندوق اولیه پیام‌ها پیدا کنی، ایمیل موردنظرت را در پوشه‌های Spam (هرزنامه‌ها)، Social (عمومی)، Promotions (تبلیغات) یا Trash (سطل آشغال) بررسی کن.
 • برای اطمینان از اینکه همه‌ی ایمیل ها را جستجو می‌کنی، مطمئن شو گزینه All mail (همه ایمیل ها) را در لیست صندوق‌های ورودی انتخاب کرده باشی.
 • می‌توانی عملیات بازیابی ایمیل های قدیمی را با سازماندهی آن‌ها بر اساس موضوع و تاریخ دریافت، آسان‌تر کنی.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۸٬۳۶۳بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۸٬۳۶۳بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟