ضرب دیدگی انگشت پا با وجود اینکه بسیار آزار دهنده و دردناک است، اغلب زیاد جدی نیست. با این وجود، در موارد خاص، مصدومیتی که ابتدا یک ضرب دیدگی معمولی به نظر می‌رسد، ممکن است جراحتی جدی، مانند شکستگی انگشت یا پیچ‌خوردگی رباط باشد. از آنجایی که این نوع مشکلات ممکن است عوارضی مانند آرتروز را به همراه داشته باشد، دانستن نحوه تشخیص (و درمان) هر دو نوع ضرب دیدگی معمولی و شدید از نظر کمک‌های اولیه ارزشمند است. [۱]

روش 1
روش 1 از 2:

درمان اولیه ضرب دیدگی انگشت پا

 1. 1
  بعد از مصدومیت فوراً وضعیت انگشت را بررسی کنید. اولین قدم برای درمان انگشت ضرب دیده بررسی شدت آسیب است. کفش و جوراب پای صدمه دیده را به آرامی و با دقت دربیاورید. انگشت آسیب دیده را بررسی کنید، مواظب باشید با دستکاری زیاد صدمه بیشتری به آن وارد نکنید (می‌توانید از یک دوست کمک بگیرید). وجود علائم زیر را بررسی کنید:
  • خمیدگی یا جابجایی ظاهری
  • خونریزی
  • شکستگی یا کنده شدن ناخن
  • کبودی
  • تورم و یا تغییر رنگ شدید
  • نحوه درمان انگشت پا بسته به مشاهده هر یک از علائم فوق (یا عدم وجود آنها) فرق می‌کند. برای راهنمایی دقیق‌تر موارد زیر را مطالعه کنید.
  • اگر درآوردن کفش و جوراب با درد شدید همراه باشد احتمالا انگشت و یا پای شما شکسته یا پیچ خورده است. این وضعیت خیلی خطرناک نیست اما لازم است برای درمان به دکتر مراجعه کنید.
 2. 2
  تمامی خراش‌ها و بریدگی‌ها را تمیز و ضدعفونی کنید. اگر متوجه شدید در جایی از انگشت، پوست صدمه دیده برای جلوگیری از عفونت فورا آن را تمیز کنید، از جمله مراقب هر نوع بریدگی، خراش، سایدگی و شکستگی ناخن باشید. انگشت را به دقت با آب گرم و صابون بشویید. سپس آن را با یک تکه پارچه تمیز یا حوله کاغذی به آرامی خشک کنید و کمی پماد ضدعفونی کننده روی قسمت‌هایی از پوست که آسیب دیده بمالید. انگشت را با باند ببندید.
  • تا خوب شدن انگشت هر روز بانداژ آن را عوض کنید. [۲]
  • برای اطلاعات بیشتر مقاله نحوه تمیز کردن زخم را مطالعه کنید.
 3. 3
  برای کاهش تورم از یخ استفاده کنید. ضرب دیدگی انگشت اغلب حداقل با یک التهاب دردناک کوچک همراه است. التهاب ممکن است باعث بدفرمی، بزرگ شدن و حتی حساستر شدن انگشت نسبت به درد شود. خوشبختانه با کمپرس سرد می‌توان التهاب را به راحتی تسکین داد. برای این کار راه‌های زیادی وجود دارد — برای مثال، می‌توان از یخ ژله‌ای یا یک کیسه یخ و یا حتی یک بسته سبزیجات منجمد استفاده کرد.
  • چیزی را که به عنوان کمپرس سرد استفاده می‌کنید قبل از گذاشتن روی پوست لای یک حوله و یا پارچه بپیچید. هرگز کیسه یخ را مستقیم روی پوستتان نگذارید. گذاشتن مستقیم یخ روی پوست برای مدت طولانی می‌تواند باعث آسیب بیشتر به پوست و بدتر شدن جراحت شود. [۳]
  • در بیست و چهار ساعت اول بعد از جراحت، باید در زمانی که بیدار هستید هر یک ساعت به مدت بیست دقیقه از کمپرس یخ استفاده کنید. پس از آن روزی دو تا سه بار از یخ استفاده نمایید تا درد تسکین پیدا کند.
  • برای اطلاعات بیشتر مقاله ما در مورد کمپرس سرد را مطالعه کنید.
 4. 4
  به انگشتتان فشار نیاورید. حتی انجام کارهای عادی روزمره وقتی با انگشت آسیب دیده راه می‌روید می‌تواند باعث درد شود. برای کاهش درد و التهاب سعی کنید موقع راه رفتن یا ایستادن بخشی از وزنتان را روی پاشنه پا بیندازید. انداختن تمام وزن روی پاشنه برقراری تعادل و راه رفتن عادی را مشکل می‌کند و بعد از مدتی می‌تواند آزار دهنده باشد. سعی کنید فقط تا آن حد از وزن روی انگشت را به پاشنه منتقل کنید که از درد گرفتن آن موقع راه رفتن جلوگیری کند.
  • وقتی التهاب انگشت ضرب دیده بهتر شد با استفاده از یک جسم نرم (مثلا کفی ژله‌ای کفش) می‌توانید درد ناشی از راه رفتن را کاهش دهید.
  • اگر بعد از یک یا دو ساعت فعالیت، درد انگشتتان بهتر نشد فعالیت بدنی مثلا ورزش را برای چند روز تا زمانی که درد کاملا بهبود نیافته متوقف کنید.
 5. 5
  مراقب باشید کفشتان به حد کافی برای انگشت ضرب دیده راحت باشد. کفش تنگ وضعیت انگشت ملتهب و دردناک را بدتر می‌کند. اگر امکانش را دارید بعد از آسیب دیدگی از یک کفش نرم و راحت استفاده کنید تا از فشار آمدن به انگشت جلوگیری نمایید. اگر کفش دیگری ندارید می‌توانید بندهای کفشتان را شل کنید.
  • کفش‌های جلو باز مثل صندل و دمپایی لاانگشتی بهترین گزینه هستند — این مدل کفش نه تنها فشاری روی انگشت و اطراف آن نمی‌آورند، بلکه استفاده از کمپرس سرد، تعویض بانداژ و سایر کارها را آسانتر می‌کنند.
 6. 6
  اگر درد مدت زیادی طول کشید از داروهای بدون نسخه استفاده کنید. اگر درد انگشت ضرب دیده به خودی خود خوب نشد استفاده از داروهای بدون نسخه می‌تواند کمک کند. داروهای زیادی برای تسکین درد وجود دارند. استامینوفن یا پاراستامول و داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن به شکل‌های مختلف در تمام داروخانه‌ها و دراگ استورها موجود هستند. [۴]
  • حتما دستورالعمل نوشته شده روی بسته در مورد دوز مصرفی دارو را رعایت کنید. داروهای بدون نسخه هم در صورت مصرف بیش از حد می‌توانند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند.
  • به کودکان آسپرین ندهید.
 7. 7
  انگشتتان را در جای خود ثابت کنید. انگشت ضرب دیده را با نوار چسب به انگشت مجاور آن ببندید تا تکیه گاهی برای آن بوجود آورید. می‌توانید بین دو انگشت مقداری پنبه قرار دهید تا عرق نکنند.
  • پنبه را هر روز عوض کنید.
 8. 8
  انگشت آسیب دیده را بالا نگه دارید. راه بسیار مفید دیگر برای کاهش تورم، نگه داشتن انگشت آسیب دیده در سطحی بالاتر از بدن هنگام نشستن و یا استراحت است. برای مثال وقتی دراز می‌کشید می‌توانید با قرار دادن پا روی چند بالشت آن را بالا نگه دارید. قرار دادن موضع ملتهب در سطحی بالاتر از بقیه بدن باعث می‌شود تا قلب نتواند به راحتی خون را به آن موضع برساند. در نتیجه خون به تدریج قسمت ملتهب را ترک کرده و التهاب کمتر می‌شود. انجام این کار هنگامی که ایستاده‌اید یا راه می‌روید امکان پذیر نیست اما هنگامی که قصد دارید برای مدتی بنشینید یا دراز بکشید بهتر است کمی وقت صرف کرده و پای آسیب دیده را بالاتر از بدن قرار دهید.
روش 2
روش 2 از 2:

تشخیص مشکلات حاد

 1. 1
  مواظب التهاب و دردی که مدت زیادی ادامه دارد باشید. همانطور که در مقدمه گفته شد ضرب دیدگی انگشت پا آسیب چندان وخیمی نیست. با این وجود یک علامت خوب که می‌تواند نشان دهنده جدی بودن ضرب دیدگی انگشت باشد این است که انگشت سریع بهبود پیدا نکند. اگر پس از مدت زمانی که معمولا برای درمان یک کبودی عادی لازم است درد تسکین پیدا نکند، می‌تواند نشانه مشکلی اساسی باشد که نیازمند رسیدگی تخصصی است. به ویژه مراقب علائم زیر باشید: [۵]
  • دردی که در ظرف یک تا دو ساعت بعد از آسیب بهتر نشود.
  • دردی که در صورت فشار آوردن به انگشت دوباره با همان شدت برگردد.
  • التهاب یا تورمی که راه رفتن یا پوشیدن کفش را برای چند روز دشوار کند.
  • تغییر رنگ شبیه به خون مردگی که ظرف چند روز برطرف نشود.
 2. 2
  مراقب علائم شکستگی باشید. انگشتی که به شدت ضرب دیده اغلب شکستگی (استخوان) هم دارد. در چنین مواردی اغلب نیاز به عکسبرداری با اشعه ایکس و یا گچ گرفتن انگشت است. نشانه‌های شکستگی به قرار زیر است: [۶]
  • شنیدن صدای شکستن هنگام آسیب
  • انگشتی که به وضوح کج شده، پیچ خورده و یا خمیده باشد
  • ناتوانی در حرکت دادن انگشت آسیب دیده
  • درد، التهاب یا کبودی که زیاد طول بکشد.
  • توجه داشته باشید که شکستگی انگشت اغلب مانع راه رفتن شخص نمی شود. توانایی راه رفتن نشانه عدم شکستگی نیست.
 3. 3
  مراقب علائم هماتوم زیر ناخن (خون مردگی زیر ناخن) باشید. جراحت دیگری که در ضرب دیدگی انگشت متداول می‌باشد تجمع خون زیر ناخن است. فشار بین خون بیرون زده و ناخن ممکن است باعث تداوم تورم و التهاب شده، روند بهبود را طولانی کند. در این گونه موارد دکتر می‌تواند ناخن را سوراخ کرده خون را خارج کند و فشار ناشی از آن را کاهش دهد. [۷]
 4. 4
  مراقب باشید که ناخن نشکسته باشد. جراحتی که با کنده شدن یک بخش یا تمام ناخن همراه است می‌تواند بسیار دردناک باشد گرچه در برخی موارد درمان خانگی امکان پذیر است اما مراجعه به دکتر می‌تواند امکان دسترسی به درمان برای کاهش درد و جلوگیری از عفونی شدن زخم را فراهم کند، کاری که در خانه ممکن است نتوانید انجام دهید.
  • علاوه بر این اگر آسیب به حدی شدید باشد که باعث شکستن ناخن شود ممکن است با شکستگی استخوان یا مشکلات دیگر هم همراه بوده و نیازمند کمک‌های پزشکی باشد.
 5. 5
  مراقب نشانه‌های عفونت باشید. انگشت ضرب دیده را اغلب می‌توان در خانه به خوبی درمان کرد اما همیشه باید مراقب نشانه‌های عفونت بود. اگر متوجه شدید که درد، قرمزی، التهاب، بی حسی، سوزن سوزن شدن و یا تب شدیدتر می‌شود سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 6. 6
  اگر جراحت ناخن شدید بود حتما به پزشک مراجعه کنید. تمام مشکلات ذکر شده در بالا — شکستگی انگشت، هماتوم و شکستن ناخن — دلایل خوبی برای مراجعه به دکتر هستند. پزشک متخصص می‌تواند با استفاده از دستگاه عکسبرداری و سایر تجهیزات مشکل شما را دقیقا تشخیص دهد. بعلاوه کادر پزشکی آموزش‌های لازم را دیده‌اند و می‌توانند شما را راهنمایی کنند که چگونه تا بهبودی کامل از انگشتتان مراقبت کنید. بار دیگر خاطر نشان می‌کنیم که فراموش نکنید در اغلب موارد ضرب دیدگی انگشت نیاز به مراقبت خاص پزشکی ندارد. اما اگر دلیلی وجود دارد که فکر می‌کنید آسیب دیدگی شما جدی است از مراجعه به پزشک نترسید.
  • همیشه توصیه‌های دکتر را بر توصیه‌های آنلاین ارجحیت دهید. اگر دکتر چیزی به شما گفت که با آنچه در این مقاله خواندید مغایرت داشت حتما به توصیه دکتر گوش کنید.

نکات

 • درصورت ضرب دیدن انگشت برای مدتی هر کاری را که مشغول انجامش بودید کنار بگذارید و استراحت کوتاهی به خودتان بدهید — حتی اگر فکر می‌کنید دلیل خاصی وجود ندارد که نشان دهد جراحتتان جدی است. التهاب ناشی از ضرب دیدگی کم انگشت پا، می‌تواند احتمال ضرب دیدگی مجدد همان انگشت را بیشتر کند.
 • دلیل اینکه نمی توان به سادگی گفت آیا یک ضرب دیدگی جدی است یا خیر این است که پا پر از پایانه‌های عصبی حساس است — به عبارت دیگر حتی یک جراحت ساده پا می‌تواند مانند یک جراحت جدی آسیب بزند.[۸] به همین دلیل بسیار مهم است که پس از ضرب دیدگی انگشت، وجود نشانه‌های حاکی از جدی بودن جراحت را بررسی کنید.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

به کسی که بنزین خورده کمک کنیمبه کسی که بنزین خورده کمک کنیم
در یک روز 2/5 کیلو وزن کم کنیمچگونه در یک روز ۲ کیلو وزن کم کنیم
بفهمیم گوشت چرخ‌کرده فاسد شدهبفهمیم گوشت چرخ‌کرده فاسد شده
سیگار گیاهی درست کنیمسیگار گیاهی درست کنیم
چگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریمچگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریم
گلبول‌ های سفید خون را کاهش بدهیمگلبول‌ های سفید خون را کاهش بدهیم
دمای بدن را بالا ببریمدمای بدن را بالا ببریم
بفهمیم هندوانه خراب شده استبفهمیم هندوانه خراب شده است
گروه خونی خودمان را مشخص کنیمگروه خونی خودمان را مشخص کنیم
از شر دست های چاق خلاص شویماز شر دست های چاق خلاص شویم
تعداد پلاکت های خون را کاهش بدهیمتعداد پلاکت های خون را کاهش بدهیم
غذا ها را سریع تر هضم کنیمغذا ها را سریع تر هضم کنیم
در ۳۰ روز ۶ کیلو لاغر شویمدر ۳۰ روز ۶ کیلو لاغر شویم
بثورات پوستی HIV را تشخیص بدهیمچگونه بثورات پوستی ایدز را تشخیص بدهیم

در مورد ویکی‌هاو

Luba Lee, FNP-BC, MS
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
کارشناس ارشد پرستاری دانشگاه Tennessee Knoxville
این مقاله با همکاری Luba Lee, FNP-BC, MS به‌طور مشارکتی نوشته شده. لوبا لی یک مربی و پرستار متخصص دارای برد تخصصی و بیش از یک دهه سابقه‌ی کار بیمارستانی در شهر تنسی است. لوبا گواهینامه‌های دوره‌ی حمایت‌های حیاتی پیشرفته کودکان (PALS)، طب اورژانس، دوره‌ی احیای قلبی ریوی پیشرفته‌ (ACLS)، تیم‌سازی و پرستاری مراقبت‌های ویژه را دریافت کرده است. او مدرک کارشناسی‌ارشد پرستاری (MSN) خود را در سال 2006 از دانشگاه تنسی دریافت کرده است. این مقاله ۸۲٬۶۹۸بار مشاهده شده است.
رده‌ها: سلامتی
از این صفحه ۸۲٬۶۹۸بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟