تغییر اندازه یک فایل JPEG می‌تواند در مواقعی که می‌خواهی یک دسته عکس را ازطریق ایمیل ارسال کنی یا در وب‌سایتی بارگذاری کنی، خیلی مفید باشد. تغییر اندازه تصویر همیشه کیفیت را کمی کاهش می‌دهد و بزرگ‌تر کردن تصویر بیشتر از اندازه واقعی‌اش باعث می‌شود عکس کدر شود. می‌توانی با استفاده از وب‌سایت‌های رایگان، برنامه‌های ویرایش تصویر رایگان یا اپلیکیشن‌های رایگان داخل موبایلت سایز عکس‌ها را تغییر بدهی.

روش 1
روش 1 از 5:

با استفاده از وب‌سایت‌های تغییر اندازه عکس

 1. 1
  یکی از وب‌سایت‌های تغییر اندازه عکس را باز کن. تعداد زیادی وب‌سایت وجود دارند که می‌توانی هر نوع فایل تصویری از جمله فایل JPEG را داخل آن‌ها به‌سرعت بارگذاری کرده و تغییر اندازه بدهی. بعضی از آن‌ها این امکان را می‌دهند که سایز چندین عکس را به‌طور هم‌زمان تغییر بدهی. عبارت "resize jpeg" (تغییر اندازه jpeg) راجستجو کن تا صد‌ها گزینه‌ی مختلف نمایش داده شود. عملکرد وب‌سایت‌های تغییر اندازه عکس در رایانه بسیار بهتر از موبایل است. تعدادی از وب‌سایت‌های پر‌طرفدار عبارت‌اند از:
  • picresize.com
  • resizeyourimage.com
  • resizeimage.net
 2. 2
  فایل JPEG که می‌خواهی اندازه‌اش را تغییر بدهی را باز کن. اکثر سایت‌های تغییر اندازه اجازه‌ی بارگذاری انواع فایل‌های تصویری را می‌دهند. روی "Choose file" (انتخاب فایل)، "Upload image" (بارگذاری تصویر) یا "Browse" (جستجو) کلیک کن تا عکسی که می‌خواهی اندازه‌اش را تغییر بدهی را داخل رایانه‌ات پیدا کنی.
  • اگر عکسی که می‌خواهی اندازه‌اش را تغییر بدهی در وب‌سایت دیگری قرار دارد، باید قبل از بارگذاری در وب‌سایت تغییر اندازه عکس، آن را داخل رایانه‌ات دانلود کنی.
 3. 3
  از ابزار‌های تغییر اندازه برای تغییر سایز عکست استفاده کن. هر وب‌سایتی مجموعه ابزار‌های متفاوتی برای تنظیم اندازه عکس دارد. ممکن است نیاز باشد برای تنظیم اندازه نهایی عکس، روی یک کادر کلیک کنی و بکشی یا از دکمه‌های کشویی استفاده کنی. همچنین ممکن است این امکان را داشته باشی تا ابعاد دقیق تغییر اندازه‌ای که می‌خواهی را وارد کنی.
  • تغییر اندازه عکس به اندازه‌ای بزرگ‌تر از اندازه اصلی آن کیفیت عکس را به میزان قابل‌توجهی پایین می‌آورد.
 4. 4
  میزان فشرده‌سازی مورد‌‌نظرت را انتخاب کن (در‌صورت امکان). بعضی از وب‌سایت‌های تغییر اندازه این امکان را می‌دهند که میزان فشرده‌سازی را تنظیم کنی. با فشرده‌سازی حجم فایل کم‌تر می‌شود ولی کیفیت تصویرهم پایین می‌آید. برای تغییر کیفیت فایل دنبال دکمه‌ی کشویی تنظیم کیفیت یا یک منوی کشویی باش. البته همه‌ی وب‌سایت‌ها تغییر اندازه گزینه‌ی تنظیم کیفیت فایل را ندارند.
 5. 5
  عکس تغییر داده شده را دانلود کن. بعد از اینکه اندازه و کیفیت عکست را تنظیم کردی، می‌توانی آن را دانلود کنی. روی دکمه‌ی "Resize" (تغییر اندازه) بزن تا عکس جدید باز شود. احتمالاً قبل از دانلود فایل در رایانه‌، پیش‌نمایش تغییرات برایت نمایش داده می‌شود.
  • مراقب باش تغییرات اندازه‌ای که داده‌ای را روی نسخه‌ی اصلی فایل ذخیره نکنی. با حفظ فایل اصلی می‌توانی در‌صورت راضی نبودن از تغییرات، دوباره تغییرات دلخواهت را روی فایل انجام بدهی.
روش 2
روش 2 از 5:

با استفاده از برنامه‌ی Paint (نقاشی) در ویندوز

 1. 1
  یک کپی از فایل تصوری مورد‌نظرت بگیر. قبل از اینکه اندازه فایل تصویریت را داخل Paint (نقاشی) تغییر بدهی، یک کپی از فایل بگیر تا نسخه‌ی اصلی فایل را داشته باشی. با انجام این کار، در‌صورت راضی نبودن از تغییراتی که داده‌ای دوباره می‌توانی تغییرات دلخواهت را روی فایل اصلی اعمال کنی.
  • برای گرفتن کپی از فایل تصویری، روی فایل کلیک راست کن و "Copy" را انتخاب کن. روی یک فضای خالی در همان پوشه کلیک راست کن و "Paste" (الصاق کردن) را انتخاب کن تا یک نسخه از فایلت کپی شود.
 2. 2
  عکس را داخل برنامه‌ی Paint (نقاشی) باز کن. برنامه‌ی Paint (نقاشی) یک برنامه‌ی رایگان ویرایش تصویر است که در همه‌ی نسخه‌های ویندوز موجود است. روی فایل تصویری کلیک راست کن و "Edit" (ویرایش) را انتخاب کن تا فایلت داخل برنامه‌ی Paint (نقاشی) باز شود.
 3. 3
  کل تصویر را انتخاب کن. اگر می‌خواهی اندازه کل تصویر را تغییر بدهی، با فشار دادن Ctrl+A آن را انتخاب کن. همچنین می‌توانی روی دکمه‌ی "Select" (انتخاب کردن) در قسمت Home (خانه) کلیک کرده و "Select all" (انتخاب همه) را انتخاب کنی. با انجام این کار یک کادر خط‌چین دور عکس کشیده می‌شود.
 4. 4
  روی دکمه‌ی "Resize" (تغییر اندازه) کلیک کن. این دکمه را می‌توانی در قسمت Home (خانه) پیدا کنی و یا Ctrl+W را فشار بدهی. با انجام این کار پنجره‌ی "Resize and Skew" (تغییر اندازه و زاویه) باز می‌شود.
 5. 5
  برای تغییر اندازه تصویر از قسمت "Resize" (تغییر اندازه) استفاده کن. می‌توانی انتخاب کنی که اندازه عکس را با درصد یا پیکسل تغییر بدهی. اگر "پیکسل" را انتخاب بکنی، می‌توانی اندازه دقیقی که می‌خواهی فایلت داشه باشد را وارد کنی. می‌توانی با وارد کردن درصد‌های بیشتر از 100، اندازه عکست را از اندازه واقعیش بزرگ‌تر بکنی.
  • برنامه‌ی Paint (نقاشی) به‌صورت پیش‌فرض نسبت ابعاد اصلی را حفظ می‌کند و با وارد کردن مقدار عددی در یکی از کادر‌ها، مقدار عددی کارد دیگر هم به‌صورت خودکار تغییر می‌کند. این کار باعث می‌شود که عکس بعد از تغییر سایز خیلی جمع یا کشیده نشود. اگر می‌خواهی مقدار ابعاد عمودی و افقی را به‌صورت جدا وارد کنی، می‌توانی گزینه‌ی "Maintain aspect ratio" (حفظ نسبت ابعاد) را از حالت انتخاب شده خارج کنی.
  • تغییر ابعاد عکس به اندازه‌ای بزرگ‌تر از اندازه اصلی آن باعث کدر شدن تصویر می‌شود.
 6. 6
  برای دیدن عکسی که اندازه آن را تغییر داده‌ای، روی "OK" (تایید) کلیک کن. بعد از کلیک روی "OK" (تایید)، فایل تصویریت مطابق با مقادیری که وارد کرده‌ای تغییر می‌کند. در اینجا حالت پیش‌نمایش وجود ندارد و باید برای دیدن تغییرات، آن‌ها را اعمال کنی.
  • اگر از نتیجه‌ی کار راضی نیستی، Ctrl+Z را فشار بده تا تغییرات را به حالت قبل خودشان برگردانی. همچنین می‌توانی برای انجام این کار، روی گزینه‌ی "Undo" (برگشتن به حالت قبل) در قسمت بالای پنجره کلیک کنی.
 7. 7
  کادر دور تصویر را بکش را تا با تصویر تغییر یافته هم‌اندازه شود. با انجام مراحل بالا اندازه تصویر تغییر می‌کند ولی کادر دور آن به‌همان اندازه اصلی باقی می‌ماند. روی کادر دور تصویر کلیک کن و آن را بکش تا هم اندازه تصویرت شود و فضای سفید اضافه‌ی میان آن‌ها از بین برود.
 8. 8
  عکسی که اندازه آن را تغییر داده‌ای را ذخیره کن. اگر از اندازه‌های جدید راضی هستی، می‌توانی تغییرات را روی فایل ذخیره کنی. از قسمت File گزینه‌ی "Save As" (ذخیره با عنوان) و بعد "JPEG picture" (عکس JPEG) را انتخاب کن. سپس می‌توانی اسم فایلت را وارد کرده و محل ذخیره‌ی آن را انتخاب کنی.
روش 3
روش 3 از 5:

با استفاده از برنامه‌ی Preview (پیش‌نمایش) در مک OS X

 1. 1
  از فایل تصویریت یک کپی بگیر. بهتر است همیشه قبل از اینکه روی سایز عکسی تغییراتی انجام بدهی، از فایل اصلی آن یک نسخه‌ی پشتیبان تهیه بکنی. با این کار همیشه فرصت این را داری که در‌صورت دوست نداشتن نتیجه‌ی تغییرات یا پیش آمدن موردی، دوباره از اول شروع کنی. عکس مورد‌‌نظرت را انتخاب کن، Command+C و بعد Command+V را فشار بده تا یک کپی از عکس در همان محل ذخیره شود.
 2. 2
  عکس را در برنامه‌ی Preview (پیش‌نمایش) باز کن. معمولاً فایل تصویری با دو بار کلیک کردن روی آن، به‌صورت پیش‌فرض در Preview (پیش‌نمایش) باز می‌شود. اگر عکس در جای دیگری باز شد، می‌توانی روی فایل کلیک راست کرده، روی گزینه‌ی "Open With" (باز کردن با) و بعد "Preview" (پیش‌نمایش) کلیک کنی.
 3. 3
  روی منوی Tools (ابزار‌ها) کلیک کن و "Adjust Size" (تنظیم اندازه) را انتخاب کن. با انجام این کار یک پنجره‌ی جدید باز می‌شود که به تو اجازه می‌دهد اندازه عکس را تغییر بدهی.
 4. 4
  برای انتخاب واحد‌های تبدیل روی منوی کشویی کلیک کن. می‌توانی گزینه‌های "Pixels" یا "Percentage"(درصد) یا چندین واحد دیگر را برای تغییر اندازه تصویر انتخاب کنی. با انتخاب "Pixels" این امکان را خواهی داشت که اندازه دقیق تصویری که می‌خواهی تغییر بدهی را مشخص کنی.
 5. 5
  طول یا عرضی که می‌خواهی را وارد کن. کادر‌های طول و عرض به‌منظور حفظ نسبت ابعاد تصویر به یک‌دیگر وصل هستند و با تغییر یکی، دیگری هم تغییر می‌کند. این کار از کشیده یا جمع شدن عکس جلوگیری می‌کند. اگر می‌خواهی مقدار ابعاد عمودی و افقی را به‌صورت جدا وارد کنی، می‌توانی گزینه‌ی"Scale proportionally" (مقیاس متناسب) را از حالت انتخاب شده خارج کنی تا اتصال این دو قطع شود.
 6. 6
  اندازه جدید را بررسی کن. قبل از اینکه تغییرات را اعمال کنی، می‌توانی اندازه واقعی فایل را در قسمت پایین پنجره ببینی. این امکان به‌خصوص زمان‌هایی که می‌خواهی اندازه فایل تصویری را متناسب با محدودیت‌های سرویس ایمیل یا خدمات آنلاین دیگر تنظیم کنی، مفید است.
 7. 7
  روی "OK" (تایید) بزن تا تغییرات اعمال شود. اندازه عکس مطابق با تنظیماتی که وارد کرده‌ای تغییر می‌کند. اگر از نتیجه‌ی کار راضی نیستی، Command+Z را فشار بده تا فایل تصویریت به اندازه‌های قبل از تغییرات برگردد.
 8. 8
  فایل را ذخیره کن. اگر اندازه‌های جدید فایل مورد تائیدت است، می‌توانی تغییرات را ذخیره کنی. برای انجام این کار، روی منوی "File" کلیک کن و گزینه‌ی "save" (ذخیره) را انتخاب کن.[۱]
روش 4
روش 4 از 5:

با استفاده از آیفون، آیپد یا آیپد Touch

 1. 1
  یکی از برنامه‌های تغییر اندازه عکس را دانلود کن. هیچ برنامه‌ی از پیش نصب شده‌ای برای تغییر اندازه عکس در دستگاه‌های اندرویدی وجود ندارد ولی برنامه‌های قابل‌نصب زیادی وجود دارند که می‌توانند این کار را برایت انجام دهند. می‌توانی این برنامه‌ها را از فروشگاه برنامه‌های اپل دانلود کنی. تعدادی از برنامه‌های شناخته شده‌ برای این کار عبارتند از:
  • Resize It
  • Image Resizer+
  • Desqueeze
 2. 2
  برنامه را باز کن و عکس مورد‌نظرت را انتخاب کن. احتمالاً از تو خواسته می‌شود که به برنامه اجازه‌ی دسترسی به عکس‌هایت را بدهی. برنامه باید این دسترسی را داشته باشد تا بتواند عکس‌های داخل دستگاهت را جستجو کند. عکسی که می‌خواهی اندازه آن را تغییر بدهی را پیدا کن و روی آن بزن تا باز شود.
 3. 3
  روی دکمه‌ی "Resize" (تغییر اندازه) بزن. بیشتر این برنامه‌ها ابزار‌های دیگری هم دارند که می‌توانی ابزار تغییر اندازه را از بین آن‌ها انتخاب کنی. برای تغییر اندازه عکس، روی "Resize" (تغییر اندازه) بزن.
 4. 4
  اندازه جدید عکس را انتخاب کن. برنامه‌های مختلف، روش‌های مختلفی برای این کار دارند ولی معمولاً می‌توانی یکی از اندازه‌های پیش‌فرض موجود در برنامه را انتخاب کنی یا خودت اندازه‌های مورد‌نظرت را به‌صورت دستی وارد کنی. برای حفظ تناسب ابعاد، اندازه‌های طول و عرض به یکدیگر متصل هستند.
  • اگر برایت مهم نیست که عکس کشیده یا جمع شود، می‌توانی روی دکمه‎ای که به شکل قفل یا حلقه‌ی زنجیر است بزنی و مقادیر مختلفی را در هر قسمت وارد کنی.
 5. 5
  عکسی که اندازه آن را تغییر داده‌ای را در پوشه‌ی عکس‌های دوربین ذخیره کن. بعد از تغییر اندازه عکس، روی دکمه‌ی "Save" (ذخیره کردن) بزن تا عکس در پوشه‌ی عکس‌های دوربین ذخیره شود. می‌توانی عکس ذخیره شده را هم مثل مابقی عکس‌های داخل دستگاهت جستجو کنی.
روش 5
روش 5 از 5:

با استفاده از یک دستگاه اندرویدی

 1. 1
  یکی از برنامه‌های تغییر اندازه عکس را دانلود کن. دستگاه‌های اندرویدی به‌صورت پیش‌فرض قابلیت تغییر اندازه عکس را داخل خودشان ندارند ولی تعداد بی‌شماری برنامه وجود دارند که این کار را انجام می‌دهند. این برنامه‎ها را می‌توانی در فروشگاه برنامه‌های گوگل پیدا کنی. بیشتر این برنامه‌ها رایگان هستند. تعدادی از برنامه‌های تغییر عکس شناخته شده‌ عبارتند از:[۲]
  • Photo & Picture Resizer
  • Resize Me!
  • Image Shrink
  • Reduce Photo Size
 2. 2
  برنامه‌ی دانلود شده را باز کن و اجازه‌ی دسترسی به عکس‌هایت را به آن بده. وقتی برای اولین بار برنامه را باز می‌کنی، ممکن است از تو خواسته شود که به برنامه اجازه‌ی دسترسی به عکس‌های داخل دستگاهت را بدهی. این دسترسی از آن جهت ضروری است که دستگاه بتواند عکس‌ها داخل دستگاهت را باز کند.
 3. 3
  عکسی که می‌خواهی اندازه آن را تغییر دهی را باز کن. از برنامه‌ی فوق برای پیدا کردن عکسی که می‌خواهی اندازه آن را تغییر بدهی استفاده کن. روال انجام این کار ممکن است در هر برنامه متفاوت باشد ولی معمولاً می‌توانی با زدن روی دکمه‌ی "Select photo" (انتخاب عکس) که در منوی اصلی قرار دارد، عکس‌های ذخیره شده‌ی داخل دستگاهت را باز کنی.
 4. 4
  ابزار تغییر اندازه عکس را انتخاب کن. بعد از باز کردن عکس، احتمالاً باید دوباره ابزار "Resize" (تغییر اندازه) را انتخاب کنی، البته روال این کار بسته به برنامه‌ای که از آن استفاده می‌کنی متفاوت است.
 5. 5
  اندازه مورد نظرت را انتخاب کن. اندازه اصلی عکس در مقیاس پیکسل و حجم فایل نشان داده خواهد شد. بسته به برنامه‌ای که استفاده می‌کنی، ممکن است این امکان را داشته باشی که اندازه‌های مورد‌نظرت را به صورت دستی وارد کنی و یا از اندازه‌های پیش‌فرض استفاده کنی. اگر اندازه‌ها را به صورت دستی وارد می‌کنی، می‌توانی فقط یکی از مقادیر را وارد کنی و مقدار دیگر بر‌مبنای اندازه‌ای که داده‌ای خودش تغییر می‌کند.
 6. 6
  عکسی که اندازه آن را تغییر داده‌ای را ذخیره کن. بسته به نرم‌افزاری که استفاده می‌کنی ممکن است عکس به‌صورت خودکار ذخیره شود یا نیاز باشد که با زدن روی دکمه‌ی "Save" (ذخیره) آن را به‌صورت دستی ذخیره کنی. فایل عکس اصلی تغییر نخواهد کرد.
 7. 7
  عکسی که اندازه آن را تغییر داده‌ای را پیدا کن. برنامه‌های مختلف این عکس‌ها را در جا‌های مختلفی ذخیره می‌کنند. معمولاً با باز کردن پوشه‌ی Pictures (عکس‌ها) و بعد پوشه‌ای که اسم برنامه‌ی تغییر اندازه عکست روی آن است می‌توانی عکس مورد‌نظرت را پیدا کنی.

هشدارها

 • اگر سعی کنی اندازه عکسی را از اندازه اصلیش بزرگ‌تر کنی، کیفیت عکس خیلی پایین می‌آید. بهتر است عکس‌های JPEG را فقط کوچک‌تر کنی. وقتی سعی می‌کنی اندازه عکسی را بزرگ‌تر بکنی، پیکسل‌های عکس کشیده می‌شوند و عکس تار و بی‌کیفیت می‌شود.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
در HTML یک فاصله ایجاد کنیم
پروفایل اسنپ‌چت را ببینیمپروفایل اسنپ‌چت را ببینیم
در Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیمدر Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
از اینستاگرام خارج شویماز اینستاگرام خارج شویم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Boris Polissky
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Boris Polissky
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۷٬۱۶۶بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۷٬۱۶۶بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟