نگهداری از لاکی بامبو یک سرگرمی آرامش‌بخش است که می‌تواند به کاهش استرس کمک ‌کند. گفته می‌شود نگهداری لاکی بامبو در خانه و محل کار، خوش‌شانسی و موفقیت می‌آورد. اگرچه این گیاه یک بامبوی واقعی نیست ولی شبیه بامبو به نظر می‌رسد و نگهداری از آن در خانه کار آسانی است.

متخصص باغبانی،‌ لاورن کورتز یادآوری می‌کند: "برای آبیاری لاکی بامبو از آب لوله‌کشی فیلتر‌شده‌، آب مقطر، آب چشمه‌ی طبیعی یا آب باران استفاده کن. آب لوله‌کشی فیلتر‌نشد‌ه معمولاً حاوی کلر، فلوراید و افزودنی‌هایی است که می‌توانند باعث زرد‌شدن و ریزش برگ‌های لاکی بامبو می‌شوند."

بخش 1
بخش 1 از 3:

انتخاب گیاه لاکی بامبو

 1. 1
  گیاهی را انتخاب کن که به نظرت زیباتر و خوشایند‌تر است. اولین بامبویی را که دیدی انتخاب نکن، بگرد و یک لاکی بامبو سالم و با‌طراوت پیدا کن. می‌توانی لاکی بامبو را از گل‌فروشی‌، باغ گل یا حتی بعضی از فروشگاه‌های بزرگ خریداری کنی.
  • ممکن است این گیاه با اسم‌هایی مثل لاکی بامبو، بامبو خوش‌شانس، گیاه روبانی و بعضی وقت‌ها با اسم علمی و واقعی خودش دراسنا ساندرینا شناخته شود.
 2. 2
  گیاهی را انتخاب کن که رنگ سبز شاداب و با‌طراوتی داشته باشد. نگهداری از لاکی بامبو کار آسانی است ولی اگر گیاهی را انتخاب کنی که سالم نیست،‌ نگهداری از آن سخت‌ می‌شود و احتمالاً زود از بین می‌رود. اندازه‌ی گیاه اهمیت چندانی ندارد زیرا بیشتر آن‌ها نسبتاً کوچک هستند.
  • رنگ گیاه باید در همه‌ی قسمت‌ها کاملاً سبز و بدون لکه‌، زردی یا کبودی باشد.
  • ساقه‌ها باید از پایین تا راس کاملاً یک‌رنگ باشند.
  • نوک برگ‌ها نباید قهوه‌ای‌رنگ باشد.
 3. 3
  اطمینان پیدا کن گیاه به‌طور درست کاشته شده است و بویی نمی‌دهد. لاکی بامبو گیاه مقاومی است ولی اگر اشتباه کاشته شود یا بوی ترش و نا‌مطبوعی بدهد،‌ ممکن است رشد آن متوقف شود.[۱]
  • گیاهان بامبو مثل گل‌ها خوش‌بو نیستند ولی اگر درست آبیاری نشوند، می‌توانند محل رشد باکتری شوند و بوی بدی بدهند.
  • سطح فعلی آب و همچنین وجود خاک یا کود را بررسی کن. بسیاری از گیاهان بامبو به‌‌صورت آب‌کشت، فقط در آب و با سنگ‌ریزه‌های کوچک برای نگه‌داشتن ساقه‌ها در جای خودشان، پرورش پیدا می‌کنند. البته می‌توان بامبو را داخل خاک نیز کاشت؛ بررسی کن حداقل نیمی از گیاه داخل آب باشد یا خاک مرطوب (و نه خیس) باشد.
بخش 2
بخش 2 از 3:

کاشت گیاه لاکی بامبو

 1. 1
  در مورد نگهداری گیاه در آب یا خاک تصمیم بگیر.[۲] بسته به میزان مراقبت فرد، هر دوی این روش‌ها مزایا و معایب خودشان را دارند. خاک یا کود زیاد می‌تواند به گیاه آسیب برساند. از طرفی اگر از آب لوله‌کشی استفاده می‌کنی که حاوی فلوراید و مواد شیمیایی دیگری است، بهتر است برای جلوگیری از زرد‌شدن نوک برگ‌ها، گیاه را در خاک و کود نگهداری کنی.[۳]
  • اگر گیاه را در آب نگهداری می‌کنی، برای صاف نگه داشتن آن به مقداری سنگ‌ریزه نیاز خواهی داشت. اگر گیاه در خاک است، به‌ازای یک‌سوم شن و ماسه، خزه‌ی پیت ماس و خاک معمولی مخلوط کن تا خاک کاملاً زهکشی شود.
  • در صورت نگهداری گیاه در آب، مطمئن شو آب حداقل ریشه‌ها را بپوشاند. همچنین برای جلوگیری از پوسیدگی گیاه باید حداقل هفته‌ای یک بار آب آن را عوض کنی. بهتر است همیشه گلدان، سنگ‌ریزه‌ها و گیاه را نیز با آب بشویی.
  • اگر گیاه را در خاک پرورش می‌دهی، به اندازه‌ای به آن آب بده که خاک مرطوب شود.
 2. 2
  یک گلدان مناسب انتخاب کن. قطر گلدان باید تقریباً ۵ سانتی‌متر بزرگ‌تر از قطر گیاه باشد. گیاهان لاکی بامبو معمولاً داخل گلدان فروخته می‌شوند ولی اگر خواستی، می‌توانی گلدان را عوض کنی.
  • در صورت نگهداری گیاه در آب، می‌توانی از گلدان شیشه‌ای شفاف استفاده کنی تا گیاه و سنگ‌ریزه‌ها از داخل آن مشخص باشند؛ البته در این صورت مراقب باش نور مستقیم آفتاب به گلدان نتابد.
  • همچنین می‌توانی از یک گلدان سرامیکی برای نگهداری گیاه در آب یا خاک استفاده کنی. اگر از خاک استفاده می‌کنی، بامبو را در گلدانی بکار که سوراخ زهکشی داشته باشد.
 3. 3
  برای رشد سریع‌تر گیاه، به‌صورت دوره‌ای به خاک کود سبک اضافه کن. استفاده‌ی بیش از حد از کود بسیار بدتر از استفاده‌نکردن از آن است. این موضوع بخصوص برای گیاهان داخل گلدان خیلی مهم است زیرا برخلاف گیاهانی که در زمین کاشته می‌شوند، کود داخل گلدان توسط آب باران حل نمی‌شود یا در خاک اطراف جذب نمی‌شود.
بخش 3
بخش 3 از 3:

مراقبت و شکل‌دادن به لاکی بامبو

 1. 1
  گیاه را زیاد آبیاری نکن. لاکی بامبو به آب زیادی نیاز ندارد. در واقع آب زیاد برایش مضر است. [۴]
  • گیاه را تقریباً هفته‌ای یک بار آبیاری کن و دقت کن مقدار آب بیشتر از چند سانتی‌متر نباشد؛ آب باید به اندازه‌ای باشد که ریشه‌ها را بپوشاند.
  • اگر گلدان داخل خاک است، اطمینان پیدا کن خاک نه خشک باشد و نه خیلی مرطوب. گیاه بامبو در آب بهتر پروش پیدا می‌کند بنابراین ریختن خاک یا کود زیاد می‌تواند به آن آسیب برساند.
 2. 2
  گیاه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار نده. معمولاً لاکی بامبو در طبیعت زیر سایه‌ی گیاهان بلند دیگر قرار می‌گیرد و از نور مستقیم خورشید محافظت می‌شود. باید گیاه را در یک فضای باز و دارای نور کافی قرار بدهی و مراقب باشی کل روز در معرض نور مستقیم خورشید نباشد.[۵]
  • برای مراقبت بهتر از لاکی بامبو، آن را از پنجره‌هایی که نور زیادی به آن‌ها می‌تابد، دور نگه دار و در جایی بگذار که زیاد در معرض نور مستقیم خورشید نباشد.
  • گیاه لاکی بامبو در دمای بین ۱۸ تا ۳۲ درجه سانتیگراد به‌خوبی رشد می‌کند.
 3. 3
  ساقه‌های بامبو را مرتب کن. اگر می‌خواهی لاکی بامبو را مرتب کنی و به آن شکل بدهی، می‌توانی چند ساقه‌ی اصلی را انتخاب کنی و به هم ببندی تا گیاه جلوه‌ی زیبایی داشته باشد. می‌توانی با کمی تلاش، ساقه‌ها را طوری مرتب کنی که دور هم رشد کنند یا حتی پیچ بخورند؛ برای این کار بهتر است از ساقه‌های جوان‌تر که هنوز رشد آن‌ها کامل نشده و سفت نشده اند، استفاده کنی.[۶]
  • اگر می‌خواهی ساقه‌ها مستقیم رشد کنند، می‌توانی آن‌ها را به‌صورت خطی یا ردیفی بکاری.
  • اگر می‌خواهی لاکی بامبو پیچ بخورد، یک جعبه‌ی مقوایی آماده کن، سپس کف و یک طرف جعبه را برش بده. جعبه را طوری در بالای گیاه قرار بده که قسمت باز آن به سمت نور باشد. با انجام این کار، ساقه‌ها هم‌زمان با رشد، شروع به پیچ خوردن به سمت نور می‌کنند. به محض اینکه متوجه شدی ساقه خم شده است، گیاه را بچرخان.
  • همچنین می‌توانی ساقه‌های کوچک را با مقداری سیم به‌صورت متقاطع به هم ببندی. با رشد ساقه‌ها باید از سیم بیشتری برای ثابت نگه‌داشتن ساقه‌ها استفاده کنی.
 4. 4
  برگ‌های پژمرده یا زرد را جدا کن. ممکن است نوک برگ‌ها زرد شود که علت آن می‌تواند این موارد باشد: آب کافی به گیاه نمی‌رسد، مقدار خاک یا کود بیش از اندازه است یا گیاه بیشتر از حد نیاز زیر نور خورشید قرار دارد. می‌توانی قسمت‌های زرد را ببری یا برگ را به‌صورت کامل جدا کنی.
  • برای جدا‌کردن نوک زرد برگ‌ها، یک قیچی هرس یا هر قیچی تیز دیگر را با الکل ایزوپروپیل یا سرکه ضد‌عفونی کن، سپس قسمت‌های زرد را به شکل طبیعی برگ برش بده.
  • می‌توانی برگ را از قسمت پایین ساقه به‌‌سمت پایین بکشی و جدا کنی.
 5. 5
  گیاه را تکثیر کن. وقتی یک یا دو ساقه‌ی گیاه بیش از حد بلند شد، می‌توانی آن‌ها را ببری و دوباره بکاری. با انجام این کار می‌توانی از لاکی بامبو بهتر مراقبت کنی زیرا در این صورت گیاه زیاد بزرگ نمی‌شود و همچنین این امکان را پیدا می‌کنی تا بامبو‌های جدیدی را پرورش بدهی.
  • بلندترین ساقه را انتخاب کن و برگ‌های کوچک پایین شاخه را جدا کن.
  • با یک چاقو یا قیچی استریل، شاخه را طوری برش بزن که حداقل دو گره، که قسمت‌های برجسته‌ی ساقه هستند، روی قسمت بریده‌شده باقی بماند.
  • شاخه را داخل یک ظرف تمیز آب مقطر قرار بده. بگذار شاخه یک تا دو ماه در محلی که سایه است بماند تا ریشه‌‌ها شروع به جوانه‌زدن بکنند. بعد از اینکه ریشه‌ها جوانه زدند، می‌توانی آن‌ها را در همان گلدانی که بامبو قبلی را پرورش داده‌ای، بکاری.
 6. 6
  ساقه‌های بامبو را با روبان سیمی یا هر روبان دیگری که دوست داری ببند. بیشتر افراد دور ساقه‌های بامبو روبان طلایی یا قرمز می‌بندند تا آن‌ها را کنار هم نگه دارند و همچنین نماد دیگری از خوش‌شانسی را تداعی کند.
  • مقداری سنگریزه داخل گلدان بریز تا جلوه‌ی نهایی گیاه زیبا‌‌تر شود و ساقه‌ها در جای خودشان ثابت بمانند.
  • گیاه لاکی بامبو را در جایی بگذار که از آن لذت ببری و یادت هم بماند از آن مراقبت کنی.

هشدارها

 • اگر گیاه شروع به پوسیدن کرد،‌ می‌توانی قسمت‌هایی که هنوز سالم هستند را تکثیر کنی (به روش تکثیر گفته‌شده در بالا مراجعه کن).
 • اگر گیاه بوی بدی می‌دهد، به‌احتمال زیاد برای نجات آن خیلی دیر است. طبق بعضی از بررسی‌ها، پوسیدگی که باعث ایجاد چنین بویی می‌شود، می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. بنابراین شاید بهتر باشد در چنین مواردی گیاه را دور بیندازی و یک گیاه دیگر تهیه کنی، البته به‌احتمال زیاد می‌توانی قسمت‌هایی از ریشه را که نپوسیده است، تکثیر کنی. برای جلوگیری از تکرار این اتفاق، آب گیاه را مرتباً عوض کن.
 • همچنین اگر بامبو از ساقه‌های اصلی جوانه‌هایی زده است، می‌توانی آن‌ها را از پوسیدگی نجات بدهی. برای این کار کافی است جوانه‌ها را برش بزنی و داخل آب تازه بگذاری. با این کار می‌توانی قسمت‌هایی از گیاه را نجات بدهی.

نکات

 • گیاه را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نده.
 • اگر می‌خواهی به خاک کود اضافه کنی، این کار را هر دو ماه یک بار انجام بده.
 • در صورت استفاده از آب معدنی، رشد گیاه سریع‌تر می‌شود و برگ‌ها رنگ سبز زیبا‌‌تری خواهند داشت.(آب لوله‌کشی معمولاً حاوی مواد شیمیایی و افزودنی‌هایی است که در زیستگاه طبیعی گیاه وجود ندارند. در صورت آبیاری گیاه با آب لوله‌کشی، رنگ برگ‌ها معمولاً زرد می‌شود و گیاه به‌مرور زمان می‌میرد.)
 • به گیاه بیشتر از مقدار مورد‌نیاز آب نده. هفته‌ای یک بار آبیاری کافی است.
 • اگر می‌خواهی گیاه رشد سریع‌تری داشته باشد، کود مابع آکواریوم (۲-۱قطره) به آن اضافه کن.

چیز‌هایی که نیاز داری

 • یک گیاه "لاکی بامبو" کوچک
 • گلدانی با قطر ۵ سانتی‌متر بزرگ‌تر از قطر گیاه
 • مقداری نور خورشید
 • و مقداری خاک و کود در صورت تمایل
 • آب خالص

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیمکاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
خاک باغچه را آماده کنیمخاک باغچه را آماده کنیم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم

در مورد ویکی‌هاو

Lauren Kurtz
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
باغبان
این مقاله با همکاری Lauren Kurtz به‌طور مشارکتی نوشته شده. لائورن کوترز یک دوستدار طبیعت و متخصص باغبانی است. لائورن در شهر آورورا ایالت کولورادو کار کرده است و مدیریت یک باغ کم‌نیاز به آب را در دپارتمان حفاظت از آب شهرداری آورورا در شهر آورورا در کلرادو بر عهده داشته است. او مدرک کارشناسی مطالعات زیست‌محیطی خود را از دانشگاه میشیگان غربی دریافت کرده است. این مقاله ۱٬۷۸۸بار مشاهده شده است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۱٬۷۸۸بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟