خیلی‌ها نسبت به “چاقی” دست‌هایشان حساس هستند. متأسفانه ژنتیک نقش اصلی را در تعیین فرم دست‌ها بازی می‌کند و بزرگ‌ترین مانع برای کسانی است که می‌خواهند دست‌هایشان لاغر‌‌تر شود. البته روش‌هایی وجود دارد که حتی به کسانی که دست‌هایشان به‌صورت ژنتیکی چاق است نیز کمک می‌کند تا فرم و ظاهر دست‌هایشان را تغییر بدهند.[۱] اما در نظر داشته باش بهترین کاری که می‌توانی برای عزت نفس خودت انجام بدهی این است که بدون توجه به ظاهر،‌ خودت را آن‌گونه که هستی بپذیری.

روش 1
روش 1 از 2:

حفظ سبک زندگی سالم

 1. 1
  به اندازه‌ی کافی ورزش کن. لاغر‌شدن اصلی‌ترین روش داشتن دست‌های لاغر و ورزش سالم‌ترین راه برای کم‌کردن وزن است. توصیه می‌شود بزرگسالان دو بار در هفته و حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش هوازی و قدرتی انجام بدهند.[۲] اگر در حال حاضر همین مقدار ورزش انجام می‌دهی، سعی کن مقدار آن را بیشتر کنی.
  • بر‌خلاف تصور رایج،
   ورزش‌های دست باعث لاغر‌ی دست‌ها نمی‌شوند.
   اول اینکه روش “تمرین نقطه‌ای” که در آن فرد یک قسمت مشخص از بدنش را برای ورزش و کاهش وزن هدف‌ قرار می‌دهد،‌ تا حد زیادی بی‌پایه و اساس است. [۳] دوم، حتی اگر انجام تمرین عضلات خاص برای کاهش وزن امکان‌پذیر باشد، انگشتانت هیچ عضله‌ای ندارند! عضلات کنترل‌کننده‌ی انگشتان در کف دست و بازو‌ها قرار دارند. [۴]
  پاسخ کارشناس
  پرسش

  یکی از خوانندگان ویکی هاو پرسیده است: "چگونه از شر انگشتان چاق خلاص شویم؟"

  Claudia Carberry, RD, MS

  Claudia Carberry, RD, MS

  کارشناسی‌ارشد، تغذیه، دانشگاه تنسی در ناکسویل
  کلودیا کاربری یک کارشناس متخصص رژیم‌شناسی بیماران پیوند کلیه است و در دانشگاه علوم پزشکی آرکانزاس به بیماران برای کاهش وزن مشاوره می دهد. او از اعضای آکادمی تغذیه و رژیم غذایی آرکانزاس است. کلودیا در سال 2010 مدرک کارشناسی‌ارشد خود را از دانشگاه تنسی در ناکسویل دریافت کرده است.
  Claudia Carberry, RD, MS
  توصیه‌ی کارشناس

  کلودیا کاربری، متخصص تغذیه‌ پاسخ می‌دهد: "روزانه ۶۰-۳۰ دقیقه ورزش کن. روی تمرینات دستی تمرکز نکن بلکه کل بدنت را تمرین بده."

 2. 2
  رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باش. یک روش ایمن و تأثیر‌گذار دیگر برای کاهش وزن، تغذیه‌ی درست و مناسب است. میوه وسبزی‌های تازه، خصوصاً سبزی‌های دارای برگ سبز مثل کاهو و کلم‌پیچ بخور. گوشت‌های بدون چربی مثل سینه‌ی مرغ یا انواع ماهی نیز بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم هستند. فقط مراقب مقدار کالری غذا‌ها باش و با حذف کربوهیدرات‌های ساده و شیرینی‌ها، از مقادیر زیاد شکر فرآوری‌شده پرهیز کن. وعده‌های غذایی را حذف نکن زیرا این کار می‌تواند مشکلاتی جدی برای سلامتی‌ات ایجاد کند.[۵]
 3. 3
  بدنت را سیراب نگه دار. ممکن است ورم علت “چاقی” دست‌ها باشد. ورم می‌تواند به دلیل احتباس آب ایجاد شود که ممکن است به‌علت کمبود آب بدن اتفاق افتاده باشد. [۶] بعضی وقت‌ها هم ورم دست می‌تواند از نوشیدن آب خیلی زیاد که باعث برهم‌خوردن تعادل الکترولیت‌های بدن می‌شود ایجاد شده باشد. [۷]
  • اگر بعد از ورزش دست‌هایت برای مدت حداقل یک ساعت متورم می‌شوند، به‌جای آب از نوشیدنی‌های ورزشی استفاده کن.
  • اگر مصرف کافی مایعات ورم دست‌هایت را برطرف نکرد یا اگر ورم با استفراغ و گیجی همراه بود، به پزشک مراجعه کن. ورم در دست‌ها یا قسمت‌های دیگر بدن می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات جدی در سلامتی باشد. [۸]
 4. 4
  نمک را حذف کن. مصرف زیاد نمک می‌تواند باعث احتباس آب و متورم‌شدن دست‌ها شود. از خوردن خوارکی‌هایی مثل بادام‌زمینی شور، چیپس، گوشت‌های فرآوری‌شده و سس سویا خودداری کن. اگر نمی‌توانی آن‌ها را به‌طور کامل از رژیم غذایی‌ات حذف کنی،‌ انواع کم‌نمک آن‌ها را که در بیشتر فروشگاه‌ها موجود هستند تهیه کن.
روش 2
روش 2 از 2:

لاغر‌تر نشان‌دادن دست‌ها

 1. 1
  مدل ناخن مناسبی انتخاب کن. ناخن‌های بلند باعث می‌شوند انگشت‌ها بلند‌تر و لاغر‌تر به نظر برسند. فرم ناخن هم بسیار مهم است. فرم‌دادن ناخن‌ها به‌صورت گرد یا “بیضی-مربع” بهترین گزینه برای انگشتان کوتاه و پهن است. [۹]
 2. 2
  سایز جواهر را درست انتخاب کن. انگشتر تنگ و خیلی کوچک باعث می‌شود حتی دست‌های لاغر هم چاق به نظر برسند! اندازه‌ی انگشترت را به‌طور دقیق پیدا کن و انگشتر را با حدس و گمان انتخاب نکن! این موضوع درمورد دستبند و ساعت نیز صدق می‌کند.
 3. 3
  از زیورآلات ظریف استفاده نکن. دستبند و انگشتر ظریف می‌توانند دست‌هایت را چاق‌تر از چیزی که هستند نشان دهند. از طرف دیگر دستبند و انگشتر ضخیم باعث می‌شوند خیلی به چاقی دست‌ها توجه نشود و حتی لاغر‌تر به نظر برسند. ولی اگر با چاقی دست‌هایت مشکل نداری، توصیه می‌شود از زیورآلات کمتری برای دست‌هایت استفاده کنی و زیور آلات پرزرق‌وبرق را برای قسمت‌های دیگر بدن مثلاً گردن استفاده کنی.
 4. 4
  در صورت امکان دستکش بپوش. اگر نسبت به چاقی دست‌هایت خیلی حساس هستی، دستکش می‌تواند اعتماد‌به‌نفس تو را افزایش بدهد. دستکش‌های نایلونی کوتاه با حاشیه‌های چین‌دار با اکثر لباس‌ها مناسب هستند. برای لباس‌های مجلسی استفاده از دستکش‌های رسمی مرسوم‌تر است. اندازه‌ی دستکش رسمی می‌تواند از کوتاه تا خیلی بلند (تا آرنج) متغیر باشد. مدلی را انتخاب کن که مناسب‌تر است. مواقعی که هوا سرد است، از دستکش‌های آستر‌دار استفاده کن.

نکات

 • هر کسی معمولاً سخت‌گیر‌ترین منتقد خودش است. ممکن است با وجود اینکه خودت فکر می‌کنی دست‌هایت خیلی چاق هستند، دیگران اصلاً متوجه این موضوع هم نشوند. حتی ممکن است دستانت بر‌خلاف چیزی که تصور می‌کنی اصلاً چاق نباشند.
 • دست‌هایت را همان طور که هستند بپذیر. دست‌هایت کار‌های زیادی برایت انجام می‌دهند و اگر کسی تو را واقعاً دوست داشته باشد، به اینکه دست‌هایت چاق هستند یا لاغر اهمیتی نمی‌دهد.
 • یادت باشد همه نمی‌توانند دست‌های لاغری داشته باشند. دست‌های بعضی از افراد چاق، لاغر است در حالی که دست‌های بعضی از لاغر‌ها چاق است. اگر کاهش وزن منجر به لاغر‌شدن دست‌هایت نشد، ناراحت و دلسرد نشو.یاد بگیر بدن و دست‌هایت را همان گونه که هستند بپذیری.
 • توجه داشته باش که با افزایش سن، دست‌ها به‌مرور لاغر‌تر می‌شوند. در واقع داشتن دست‌های چاق می‌تواند باعث شود جوان‌تر به نظر برسی! [۱۰]

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

به کسی که بنزین خورده کمک کنیمبه کسی که بنزین خورده کمک کنیم
چگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریمچگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریم
سیگار گیاهی درست کنیمسیگار گیاهی درست کنیم
در یک روز 2/5 کیلو وزن کم کنیمچگونه در یک روز ۲ کیلو وزن کم کنیم
بفهمیم گوشت چرخ‌کرده فاسد شدهبفهمیم گوشت چرخ‌کرده فاسد شده
انگشت آسیب‌دیده پا را درمان کنیمانگشت آسیب‌دیده پا را درمان کنیم
گلبول‌ های سفید خون را کاهش بدهیمگلبول‌ های سفید خون را کاهش بدهیم
در ۳۰ روز ۶ کیلو لاغر شویمدر ۳۰ روز ۶ کیلو لاغر شویم
دمای بدن را بالا ببریمدمای بدن را بالا ببریم
بفهمیم هندوانه خراب شده استبفهمیم هندوانه خراب شده است
گروه خونی خودمان را مشخص کنیمگروه خونی خودمان را مشخص کنیم
آلوئه ورای در حال مرگ را نجات بدهیمآلوئه ورای در حال مرگ را نجات بدهیم
یک نفر را فراموش کنیمیک نفر را فراموش کنیم
رشد موهای بدن را کاهش بدهیمرشد موهای بدن را کاهش بدهیم

در مورد ویکی‌هاو

Claudia Carberry, RD, MS
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
کارشناسی‌ارشد، تغذیه، دانشگاه تنسی در ناکسویل
این مقاله با همکاری Claudia Carberry, RD, MS به‌طور مشارکتی نوشته شده. کلودیا کاربری یک کارشناس متخصص رژیم‌شناسی بیماران پیوند کلیه است و در دانشگاه علوم پزشکی آرکانزاس به بیماران برای کاهش وزن مشاوره می دهد. او از اعضای آکادمی تغذیه و رژیم غذایی آرکانزاس است. کلودیا در سال 2010 مدرک کارشناسی‌ارشد خود را از دانشگاه تنسی در ناکسویل دریافت کرده است. این مقاله ۷٬۲۹۵بار مشاهده شده است.
رده‌ها: سلامتی
از این صفحه ۷٬۲۹۵بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟