بید کاغذ تقریباً بی‌ضرر است اما پرسه‌‌زدن این حشره‌ی خاکستری‌رنگ با ظاهر کرم‌مانندش دوروبر خانه چندش‌آور است. این حشره از کتاب، سلول‌های مرده‌ی پوست و سایر مواد نشاسته‌ای تغذیه می‌کند و در نقاط تاریک و مرطوب، زندگی و تولیدمثل می‌کند. درصورت مشاهده‌ی این حشره می‌توانی با تله‌‌گذاشتن، فراری‌‌دادن یا استفاده از حشره‌کش با آن مبارزه کنی یا کاری کنی تا محیط خانه برایش مناسب نباشد. راه‌های زیادی را می‌توانی امتحان کنی. ولی برای رفع کامل مشکل بید کاغذ شاید لازم شود چند روش را به کار بگیری.

راه‌حل‌های خانگی

در صورت روبرو‌شدن با مشکل بید کاغذ شاید بتوانی بدون اینکه از کسی کمک بگیری، با چیزهایی که در خانه پیدا می‌شوند خودت مشکل را حل کنی:

بخش 1
بخش 1 از 3:
تله‌گذاری برای بید کاغذ

 1. 1
  ابتدا باید نقاطی را پیدا کنی که حشره معمولاً پنهان می‌شود یا پرسه می‌زند. چون بید کاغذ شب‌ها فعالیت می‌کند شاید روزها نتوانی آن‌ها را ببینی و فقط با دیدن فضولات و پس‌مانده‌هایی که باقی می‌گذارند به وجودشان پی ببری. در جاهای نمدار و تاریک دنبال لکه‌های کوچک فضولات که شبیه فلفل سیاه هستند بگرد. با دیدن سوراخ‌های کوچک و لکه‌های زرد روی لباس‌، کاغذ دیواری، جعبه‌ی غلات صبحانه یا اشیای پارچه‌ای یا مقوایی می‌توانی بفهمی که بیدها همین نزدیکی‌ها هستند. پوست بید پس از مدتی می‌ریزد با دیدن تکه‌های پوست در دستشویی، زیرزمین یا سایر نقاط می‌توانی از وجود آن‌ها مطمئن شوی. [۱]
 2. 2
  با شیشه‌ برای بید کاغذ تله‌‌ی خانگی بساز. یک شیشه‌ی یک لیتری مربا یا هر ظرف شیشه‌ای دیگر را بردار و دیواره‌‌ی بیرونی آن را نوار چسب کاغذی بچسبان. تکه نانی را ته شیشه بگذار و شیشه را در جایی قرار بده که فکر می‌کنی بید کاغذ آنجا زندگی می‌کند. حتماً باید تا بالای شیشه را چسب بزنی. بید کاغذ از سطح چسب‌خورده‌ی بیرونی بالا می‌‌رود و داخل شیشه می‌شود تا نان را بخورد اما نمی‌تواند دوباره برگردد و از ظرف بیرون بیاید چون سطح چسب‌نخورده‌ی داخل شیشه برای بید بیش‌ازحد لغزنده است. [۲]
  • از این تله‌ باید شب‌ها وقتی بید کاغذ برای تغذیه بیرون می‌آید استفاده کنی.
 3. 3
  تله‌‌ی روزنامه‌ای را امتحان کن. روزنامه را لوله کن، سر و ته آن را با کش ببند و بعد خیسش کن. این تله را می‌توانی شب‌ها قبل از خواب در نقطه‌ای قرار دهی که بقایای بید کاغذ را اغلب در آنجا می‌بینی. با این کار هم غذا و هم محیطی دنج برای بید کاغذ فراهم می‌کنی، بید تا صبح روزنامه را می‌خورد و راهش را به داخل آن باز می‌کند. [۳] صبح روز بعد روزنامه‌ را (بدون اینکه بازش کنی) دور بینداز یا بسوزان. این کار را هر شب آنقدر تکرار کن تا دیگر هیچ اثری از بید کاغذ دیده نشود. [۱]
  • تا می‌توانی تله درست کن تا خانه را از بید کاغذ پاک کنی. بسته به تعداد بیدها شاید لازم باشد چند شب پشت ‌سرهم تله بگذاری.
 4. 4
  از تله‌های آماده استفاده کن. اگر مایل نیستی که بید کاغذ وارد ظروف شیشه‌ای شود می‌توانی از تله‌های آماده استفاده کنی، این تله‌ها را می‌توانی از ابزارفروشی‌ها یا فروشگاه‌های لوازم کشاورزی بخری. هر نوع تله‌ی چسبی که بخری کارت را راه می‌اندازد. می‌توانی از تله‌ی چسبی سوسک یا تله‌های کوچک‌تر استفاده کنی و آن‌ها را در گوشه‌وکنار خانه قرار بدهی. به‌جای طعمه می‌توانی از تکه نان یا هر ماده‌ی نشاسته‌ای دیگر استفاده کنی.

بخش 2
بخش 2 از 3:
استفاده از مواد دورکننده‌ و حشره‌کش‌

 1. 1
  داخل کابینت‌ها و سایر نقاط تاریک خاک دیاتومه بپاش. این ماده‌ی پودری برای انسان ضرر ندارد و می‌توان از آن برای کشتن انواع حشرات استفاده کرد. خاک دیاتومه از مواد فسیلی تهیه می‌شود و لبه‌های تیز دانه‌های آن، اسکلت بیرونی حشره را سوراخ می‌کند و بدون آنکه به انسان یا حیوانات‌خانگی آسیب بزند باعث مرگ حشرات می‌شود.
  • شب‌ها قبل از خواب می‌توانی خاک دیاتومه را داخل کابینت‌ها، کنار قرنیزها و هر جا که خواستی، بپاشی. صبح روز بعد پودر را (همراه بیدهای کاغذی) با جاروبرقی جمع کن.
  • موقع پاشیدن پودر ماسک بزن چون این پودر ممکن است باعث تحریک ریه‌ شود.
 2. 2
  از اسید بوریک استفاده کن. اسید بوریک ماده‌ی طبیعی دیگری است که هم بید کاغذ و هم تخم‌هایش را از بین می‌برد. اسید بوریک را کنار قرنیزها، اطراف وان و سایر نقاطی که نشانی از بید کاغذ در آنجا دیده‌ای، بریز. موقع استفاده از اسید بوریک مواظب باش آن را تنفس نکنی، این ماده برای ریه‌ها مضر است. اسید بوریک را در جایی که حیوان خانگی‌ات رفت‌وآمد می‌کند، نریز.
 3. 3
  اسپری شیمیایی حاوی پیرِتْرین مایع یا «گُلِ حشره‌کش» تهیه کن. [۴] با اسپری‌‌کردن این ماده‌ی شیمیایی به قرنیزها، شکاف‌ها و نقاطی که بید کاغذ پرسه می‌زند، می‌توانی حشره را از بین ببری. این ماده مسمومیت‌زاست و نباید آن را داخل کابینت‌ آشپزخانه یا نزدیک موادغذایی، همچنین در محل رفت‌وآمد کودکان و حیوانات خانگی اسپری کنی.
 4. 4
  در محل زندگی بید تراشه‌ی سدر (نوعی کاج) بریز. بید کاغذ از بوی درخت سدر فراری است، با پاشیدن تراشه‌ی سدر می‌توانی این حشره را از محل زندگی‌اش فراری بدهی. [۵] ریختن تراشه‌ی سدر در داخل خانه چندان جالب نیست، اما می‌توانی از آن در فضای باز، زیرزمین‌ یا نقاطی که چندان مشکل‌ساز نیست استفاده کنی. سعی کن هر هفته تراشه‌ها را با جاروبرقی جمع و عوض کنی.
 5. 5
  در کابینت‌ آشپزخانه کیسه‌های کوچک ادویه بگذار. بید کاغذ از بوی ادویه خوشش نمی‌آید، می‌توانی میخک، دارچین و سایر ادویه‌هایی را که بوی تندی دارند در کیسه‌های کوچک بریزی و در کابینت‌ آشپزخانه بگذاری، این روش برای دورکردن بید از مواد غذایی عالی و بی‌ضرر است. [۶]
 6. 6
  از اسطوخودوس یا عصاره‌ی مرکبات استفاده کن. این دو ماده برای دفع بید کاغذ بسیار مؤثر هستند و درعین‌حال برای انسان هم بی‌ضررند. [۷] مقداری روغن پایه‌ی لیمو یا اسطوخودوس را از عطاری‌ یا فروشگاه‌ موادغذایی تهیه کن. روغن را داخل بطری اسپری بریز، با آب رقیقش کن و خوب تکان بده. بعد محلول را در جاهایی که می‌خواهی از شر بید کاغذ خلاص شوی، بپاش. این محلول برای کمد، داخل کشوها و سایر نقاط اتاق‌خواب عالی است.

بخش 3
بخش 3 از 3:
پیشگیری از برگشت بید کاغذ

 1. 1
  خانه را رطوبت‌زدایی کن. بید کاغذ نقاط نمناک را دوست دارد و کاهش رطوبت خانه، راهی مطمئن برای دورنگه‌داشتن این حشره است. [۸] یک دستگاه رطوبت‌گیر بخر تا رطوبت خانه را کم کند. اگر مایل نیستی از دستگاه رطوبت‌گیر استفاده کنی می‌توانی از دستگاه تهویه استفاده کنی یا حداقل هواکش‌ را روشن نگهداری.
 2. 2
  ترک‌ها و شکاف‌هایی را که بید کاغذ می‌تواند در آن‌ها تخم‌گذاری کند پرکن. اگر خانه پر از ترک و شکاف‌های نمور و تاریک است با پرکردن آن‌ها می‌توانی از بید کاغذ جلوگیری کنی. کمی بتونه تهیه کن و درز قرنیزها، ترک‌ها و سوراخ‌های دیوار یا کف اتاق را با آن پر کن. انجام این کار در آشپزخانه، حمام و زیرزمین خیلی ضروری است.
 3. 3
  منابع غذایی بید کاغذ را از بین ببر. با تمیزکردن کف خانه، منابع غذایی بید کاغذ از بین می‌رود و تعداد آن‌ها کم می‌شود. کتاب‌ها را کف زمین روی‌هم نریز و لباس‌های کثیف را به حال خود رها نکن، هرچه زودتر آن‌ها را بشوی. علاوه بر این، کارهای زیر هم می‌توانند مؤثر باشند:
  • جعبه‌های مقوایی. جعبه‌ها را به‌جای کف‌زمین در قفسه بگذار چون احتمال مرطوب‌‌شدن آن‌ها در کف اتاق بیشتر است.
  • ظروف‌ مواد غذایی. مواد غذایی را به‌جای کارتن در ظرف‌های پلاستیکی با در محکم نگهداری کن.
  • کاغذ دیواری. اگر کاغذی دیواری‌ها‌ کهنه شده بهتر است آن‌ها را عوض کنی یا ‌کاغذها را کنده و دیوار را رنگ بزنی.
  • لباس‌های کهنه. اگر لباس‌های خارج از فصل را در زیرزمین یا کمد تاریک می‌گذاری، آن‌ها را در کیسه‌های پلاستیکی بریز تا از دسترس بید کاغذ دور بمانند.
 4. 4
  هرچند وقت یکبار خانه را جاروبرقی بکش. جارو‌کردن، منابع غذایی بید کاغذ را از بین می‌برد و تخم‌های آن‌ را از فرش‌ و قرنیزها بیرون می‌کشد. حداقل یکبار در هفته خانه را جاروبرقی بکش. اگر لازم شد با پاشیدن جوش‌شیرین روی فرش‌ها و رهاکردن آن به مدت چند ساعت می‌توانی رطوبت آن‌‌ها را بگیری. جوش‌شیرین را بعد با جاروبرقی جمع کن. این کار تخم‌‌های حشره را نیز خشک می‌کند و بهتر می‌توانی آن‌ها را از فرش بیرون بکشی.

نکات

 • مراقب باش لوله‌‌ی فاضلاب نشت ندهد و محیط را مرطوب نکند.
 • بید کاغذ مکان‌‌هایی را دوست دارد که بتواند در کمال امنیت در آن زندگی کند. یعنی مکان‌هایی که نمناک و به‌هم‌ریخته باشند، چند جای خوب برای پنهان‌شدن داشته باشند و بعلاوه مقدار زیادی کاغذ هم آنجا باشد. مرتب نگه‌‌داشتن خانه باعث می‌شود تا بید به‌راحتی با جاروبرقی جمع شود. اشیای خانه را هرچند وقت یکبار جابه‌جا کن، این کار بید را آزار می‌دهد.
 • اول از همه زیرزمین و اتاق زیرشیروانی را کنترل کن. عایق‌های کاغذی یا سلولزی در این مکان‌ها، منابع‌غذایی عالی برای بید کاغذ هستند.
 • اتاق را خلوت کن تا فضا باز شود و اگر بید برای غذاخوردن از مخفی‌گاهش بیرون آمد آن را ببینی. می‌توانی طعمه‌ای مثل کتاب را کف اتاق بگذاری و هر بیدی که دیدی، بکشی.

هشدارها

 • در استفاده از مواد شیمیایی احتیاط کن، برخی از این مواد اگر توسط افراد خانواده و حیوانات‌خانگی‌ خورده یا استنشاق شوند می‌توانند به آنها آسیب بزنند. حتماً مواردایمنی را رعایت کن و قبل از استفاده، برچسب هشدار روی بسته‌بندی را بخوان و طریقه‌ی مصرف را رعایت کن.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
گوشی دزدیده شده را قفل کنیمگوشی دزدیده شده را قفل کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیمکاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم
کپک را از روی مبلمان چوبی پاک کنیمکپک را از روی مبلمان چوبی پاک کنیم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۵٬۹۶۲بار مشاهده شده است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۵٬۹۶۲بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟