جوش شیرین یک ماده بو زدا و تمیز‌کننده طبیعی است. استفاده از جوش شیرین برای شستن لباس‌ ها یک روش عالی برای تمیز کردن آن‌ها و از بین بردن بو و لکه های سخت است. استفاده از جوش شیرین همچنین می‌تواند به نرم‌شدن لباس، تقویت قدرت پاک‌کنندگی شوینده‌ها و سفید نگه داشتن لباس های سفید کمک کند. علاوه بر این،‌ جوش شیرین کمک می‌کند ماشین لباس‌شویی تمیز بماند.

روش 1
روش 1 از 3:

شستن لباس ها با جوش شیرین

 1. 1
  در صورت نیاز لباس ها را از قبل بخیسان. اگر می‌خواهی از جوش شیرین برای رفع بوی بد لباس ها استفاده کنی، بهتر است لباس‌ ها را در طول شب در محلول جوش شیرین بخیسانی. این کار باعث می‌شود جوش شیرین زمان کافی برای از بین بردن بوی بد لباس ها داشته باشد. این روش برای لباس ها، حوله‌‌ها و موارد دیگری که بوی دود، نم و کپک یا عرق گرفته‌اند، به‌خوبی عمل می‌کند.
  • یک فنجان جوش شیرین را با یک گالن آب مخلوط کن. محلول به دست آمده را در یک لگن بریز.
  • لباس ها را داخل لگن بینداز. لباس ها را کمی زیر و رو کن تا کاملاً خیس شوند. در صورت نیاز لگن را با آب بیشتری پر کن.
  • بگذار لباس ها یک شب خیس بخورند. لباس های خیس‌خورده روز بعد آماده شست‌وشو خواهند بود.
 2. 2
  ماشین لباس‌شویی را روشن کن. لباس های کثیف را (همراه لباس های از پیش خیس‌خورده) داخل ماشین لباس‌شویی بگذار. مواد شوینده را طبق روال همیشگی اضافه کن. چرخه شست‌وشو را طوری تنظیم کن که محفظه ماشین لباس‌شویی ابتدا با آب پر شود. قبل از ادامه کار، اجازه بده مخزن کاملاً با آب پر شود.
  • اگر می‌خواهی لباس‌هایی را که بوی نم و کپک گرفته‌اند، بشویی، بهتر است برای تأثیر بیشتر از آب داغ استفاده کنی. بوی نم و کپک معمولاً در اثر هاگ‌های کپک ایجاد می‌شود. آب داغ باعث از بین رفتن این هاگ‌ها می‌شود.
  • برای لباس های ظریف و رنگی باید از آب سرد استفاده کنی.
 3. 3
  وقتی مخزن ماشین لباس‌شویی پر شد، نصف فنجان جوش شیرین اضافه کن. جوش شیرین را مستقیماً داخل ماشین لباس‌شویی با مخزن پر بریز تا در آب حل شود. چرخه شست‌وشو را طبق روال معمول انجام بده.
  • اگر مقدار لباس ها خیلی زیاد است، می‌توانی از یک فنجان جوش شیرین استفاده کنی.
  • اضافه‌کردن یک فنجان سرکه سفید، تأثیر بو زدایی جوش شیرین را بیشتر می‌کند.
 4. 4
  لباس ها را در فضای بیرون خشک کن. این کار بهترین روش برای خشک‌کردن لباس هایی است که قبلاً بوی نم، کپک، دود سیگار یا عرق می‌دادند. خشک‌شدن در آفتاب و وزش باد به رفع بوی لباس‌ها کمک می‌کند. حتی در روزهای ابری زمستان هم می‌توانی لباس ها را بیرون خشک کنی. فقط جایی را انتخاب کن که نور خورشید به اندازه کافی می‌تابد.
  • اگر ترجیح می‌دهی لباس ها را بیرون خشک نکنی، از خشک‌کن استفاده کن. بعد از تمام شدن چرخه شست‌وشو، لباس ها را بو کن و ببین آیا نیاز به شستن دوباره دارند یا خیر.
  • اگر لباس ها بعد از بیرون‌آوردن از خشک همچنان بوی نم دارند، آن‌ها را در یک روز آفتابی دوباره بشوی و بیرون آویزان کن تا خشک شوند.
روش 2
روش 2 از 3:

تمیز کردن لکه لباس با جوش شیرین

 1. 1
  خمیر جوش شیرین درست کن. جوش شیرین یک لکه‌بر طبیعی عالی لباس است زیرا به اندازه کافی ملایم است و تقریباً می‌توان از آن روی هر نوع بافتی استفاده کرد. یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین را با مقدار کافی آب مخلوط کن تا یک خمیر غلیظ به دست بیاید. همچنین می‌توانی جوش شیرین را با هیدروژن پراکسید یا سرکه سفید مخلوط کنی.
  • خمیر جوش شیرین بیشتر برای لباس هایی کاربرد دارد که نیاز به خشک‌شویی ندارند. بعد از پایان کار باید لباس ها آب کشی شوند بنابراین دوباره خیس می‌شوند.
  • خمیر جوش شیرین برای از بین بردن لکه های چربی، روغن، گرد‌و‌خاک، غذاها و بسیاری از مواد دیگر بسیار مناسب است. [۱]
 2. 2
  خمیر جوش شیرین را روی لکه بمال. خمیر را به‌آرامی روی لکه بمال. مطمئن شو خمیر کل سطح لکه و لبه‌های آن را پوشانده است. اجازه بده خمیر به‌مدت ۱۵ دقیقه روی لکه بماند.
  • اگر جنس پارچه مقاوم است، می‌توانی لکه را با یک مسواک قدیمی تمیز کنی. دراین صورت جوش شیرین را با مسواک روی لکه بمال تا کاملاً در بافت پارچه نفوذ کند. این روش برای استفاده روی پارچه های ضخیم و جین مناسب است.
  • جوش شیرین را روی پارچه‌های ظریف مسواک نکش. ابریشم، ساتن و پارچه‌های نازک دیگر می‌توانند هنگام ساییدن آسیب ببینند.
 3. 3
  جوش شیرین را آب‌کشی کن. لباس را با آب گرم بشوی تا جوش شیرین و لکه از روی لباس پاک شوند. برای پارچه‌های ظریف‌تر می‌توانی جوش شیرین را با یک دستمال مرطوب پاک کنی. [۲]
 4. 4
  در صورت نیاز شست‌وشو را تکرار کن. بعضی از لکه های مقاوم به بیشتر از یک بار شست‌وشو نیاز دارند. برای بار دوم خمیر را روی لکه بمال. بگذار ۱۵ دقیقه بماند و بعد آن را آب‌کشی کن. اگر لکه باقی ماند، شاید نیاز باشد از یک لکه‌بر شیمیایی برای تمیز کردن آن استفاده کنی.
روش 3
روش 3 از 3:

خشک‌شویی با جوش شیرین

 1. 1
  به لباس های کپک‌زده جوش شیرین بپاش. لباس هایی که به‌صورت خشک شسته می‌شوند را فقط می‌توان با جوش شیرین تمیز کرد. البته جوش شیرین لباس ها را واقعاً تمیز نمی‌کند ولی بوی نم و کپک آن‌ها را می‌گیرد و باعث می‌شود لباس‌ها بوی تازگی بدهند.
  • لباس را با یک لایه نازک از جوش شیرین بپوشان، سپس آن را در یک کیسه دربسته قرار بده. می‌توانی از یک الک آرد برای پخش‌کردن یکنواخت جوش شیرین استفاده کنی.
  • اگر ترجیح می‌دهی جوش شیرین را مستقیماً روی لباس نریزی، آن را داخل یک جوراب تمیز بریز. سر جوراب را گره بزن. جوراب حاوی جوش شیرین را داخل کیسه قرار بده و کیسه را ببند.
 2. 2
  بگذار جوش شیرین یک شب بماند. ممکن است مدتی طول بکشد تا جوش شیرین بوی نم را به‌طور کامل جذب کند. کیسه و جوش شیرین را در یک جای خشک و خنک قرار بده تا یک شب بماند. [۳]
 3. 3
  لباس ها را در بیرون از خانه و در مجاورت هوا قرار بده. کیسه را باز کن و جوش شیرین را از روی لباس بتکان. در صورت نیاز از یک برس نرم برای پاک کردن باقی‌مانده جوش شیرین استفاده کن. لباس را زیر آفتاب پهن کن. بگذار لباس بیرون بماند و چند ساعت در مجاورت باد قرار بگیرد.
 4. 4
  در صورت نیاز مراحل بالا را تکرار کن. شاید لازم باشد برای از بین بردن بوهای قوی، مراحل بالا را بیشتر از یک بار تکرار کنی. مراحل پاشیدن جوش شیرین روی لباس، ماندن جوش شیرین روی لباس و قراردادن در مجاورت هوا را تکرار کن. اگر بوی نم همچنان باقی مانده است، شاید لازم باشد آن را به‌صورت حرفه‌ای تمیز کنی.

نکات

 • جایگزین‌کردن مواد شیمیایی با جوش شیرین می‌تواند یک عمل سازگار با محیط زیست باشد. ترکیبات قوی مواد شوینده می‌توانند برای زمین و منابع آبی مضر باشند.
 • استفاده از جوش شیرین در شست‌وشو می‌تواند به تنظیم PH آب ماشین لباس‌شویی کمک کند. این موضوع به نوبه خود می‌تواند به تمیزتر شدن لباس ها کمک کند.
 • جوش شیرین علاوه بر اینکه می‌تواند برای از بین بردن لکه های لباس ها استفاده شود، همچنین می‌تواند برای از بین بردن لکه های سرسخت، مقاوم و بدبوی ماشین لباس‌شویی نیز استفاده شود.
 • یکی از مزایای استفاده از جوش شیرین در کنار مواد شوینده معمولی این است که آب شست‌وشوی لباس ها را نرم می‌کند و باعث می شود لباس ها بهتر تمیز شوند. جوش شیرین همچنین می‌تواند به ایجاد کف بیشتر کمک کند.
 • از جوش شیرین به‌عنوان نرم‌کننده پارچه و لباس استفاده کن. برای نرم‌تر ‌شدن لباس‌ها، نصف فنجان جوش شیرین را به چرخه آب‌کشی شست‌وشو اضافه کن.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
از شر کلاغ ها خلاص شویماز شر کلاغ ها خلاص شویم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
گوشی دزدیده شده را قفل کنیمگوشی دزدیده شده را قفل کنیم
کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیمکاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم

در مورد ویکی‌هاو

Susan Stocker
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
متخصص نظافت سبز (با روش و محصولات دوستدار محیط زیست)
این مقاله با همکاری Susan Stocker به‌طور مشارکتی نوشته شده. سوزان استاکر، مالک و مدیر شرکت Susan’s Green Cleaning است. این شرکت، دارنده‌ی رتبه‌ی اول شرکت‌های نظافتی دوستدار محیط‌زیست در شهر سیاتل است. او برای داشتن پروتکل‌های برجسته در حوزه‌ی خدمات مشتریان در منطقه — برنده‌ی جایزه‌ی Better Business Torch برای داشتن اخلاق و صداقت در سال 2017 — و حمایت جدی از دستمزد عادلانه، حقوق و مزایای کارمندان و همچنین ارائه‌ی راهکار‌های سبز در حوزه‌ی نظافت معروف است. این مقاله ۶٬۰۸۸بار مشاهده شده است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۶٬۰۸۸بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟