فرض کن داری آشپزی می‌کنی و حساب زمان از دستت در می‌رود، فراموش می‌کنی فر را خاموش کنی، یا آن را روی دمای اشتباه تنظیم می‌کنی. حالا تو مانده‌ای و غذای سوخته‌ای که بویش همه‌ی خانه را پر کرده است. خوشبختانه با چند قلم چیز که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود می‌توانی به‌راحتی از شر بو خلاص شوی. می‌شود جاهایی را که بوی غذای سوخته می‌دهد پاک کرد، محلول‌هایی تهیه کرد که بوی سوختگی را به خود بکشد و خوشبو‌کننده‌های خانگی درست کرد.

روش 1
روش 1 از 3:

تمیزکاری محل

 1. 1
  غذای سوخته را از محل خارج کن. وقتی غذای سوخته کاملا سرد شد، آن را دور بریز. آن را توی کیسه‌ی پلاستیکی بگذار و داخل سطل آشغال بیرون خانه بیانداز. غذای سوخته را از خانه بیرون ببر و آن را توی سطل آشغال آشپزخانه نریز. با این وجود بویش همچنان توی فضا می‌ماند.
 2. 2
  پنجره‌ها را باز کن. پنجره‌ها را باز کن تا بو بیرون برود و هوای تازه بیاید. این سریع‌ترین و راحت‌ترین راه برای عوض کردن هوای خانه است. تمام درها و پنجره‌ها را باز کن، به‌خصوص در و پنجره‌ی نزدیک آشپزخانه را.
 3. 3
  تهویه‌‌ها و پنکه‌ها را روشن کن. برای این‌که هوا سریع‌تر عوض شود پنکه‌های برقی را کنار پنجره‌ها و درهای باز بگذار. آن‌ها را روی بالاترین سرعت ممکن تنظیم کن تا هوا جریان پیدا کند. اگر آشپزخانه تهویه و هود دارد آن‌ها را هم روشن کن.
 4. 4
  تمام سطوح را پاک کن. تمام سطوحی را که بو می‌دهد بشوی. برای تمیز کردن سطوح از مایع سفیدکننده یا ضدعفونی‌کننده استفاده کن و کف را تی بکش. اگر بو خیلی تند است، دیوارها را هم باید پاک کنی. [۱]
 5. 5
  وسایلی را که بو می‌دهند بشوی یا دور بیانداز. تمام وسایل پارچه‌ای اتاق‌هایی را که بو گرفته‌اند بشوی، از جمله رومیزی‌ها، پرده‌ها و روکش‌ها. از مایع‌ سفیدکننده استفاده کن البته اگر پارچه‌ها را خراب نمی‌کند. اگر کارتن‌های توی آشپزخانه هم بو گرفته است، محتویات جعبه‌ها را توی کیسه‌ی پلاستیکی کوچک بریز و کارتن‌ها را دور بیانداز.
روش 2
روش 2 از 3:

بوگیر خانگی

 1. 1
  محلول آب و لیمو درست ‌کن. یک قابلمه آب را روی اجاق بجوشان. یک لیمو را قاچ کن. قاچ‌های لیمو را توی آبی که دارد می‌جوشد بیانداز و بگذار بین ۱۰ دقیقه تا نیم‌ساعت بماند و هوای خانه را ترو‌تازه کند.
  • راه دیگر این است که به‌جای لیمو یک مشت میخ داغ توی آب بریزی.
 2. 2
  از آب و پیاز استفاده کن. یک پیاز را خرد کن. حلقه‌های پیاز را توی یک کاسه آب بیانداز و کاسه‌ی آب و پیاز را وسط آشپزخانه بگذار. اگر کل خانه‌ بوی بد می‌دهد، کاسه‌های آب و پیاز را در جاهای مختلف خانه قرار بده. بگذار کاسه‌ها یک شب تا صبح همان‌جا بمانند تا بو را بگیرند.
 3. 3
  نان توی سرکه خیس کن. برای جذب بو از نان و سرکه استفاده کن. تابه‌ای را پر از آب کن و ۲ فنجان سرکه به آن اضافه کن. آب و سرکه را بجوشان، بعد بگذار یک ربع روی شعله‌ی ملایم بجوشد. مقداری نان را توی آب و سرکه خیس کن. نان را بگذار توی بشقاب تا بو را به خود بکشد.[۲]
  • برای جذب بو می‌توانی از سرکه‌ی خالی استفاده کنی. اگر سرکه را گرم کنی موثرتر است.
 4. 4
  آب و جوش‌شیرین را با هم مخلوط کن. جوش‌شیرین بوگیری بسیار قوی است، به‌خصوص برای بوهای آشپرخانه. برای رفع بوی سوختگی، با حدود ۱۲۰ گرم جوش‌شیرین ۱۲۰ میلی‌لیتر محلول درست کن و توی کاسه بریز. کاسه‌ها را توی آشپزخانه و سایر جاهای خانه بگذار تا بو را به خود بگیرد.[۳]
روش 3
روش 3 از 3:

پنهان کردن بو

 1. 1
  بوی کیک و شیرینی راه بینداز. فر را تا دمای ۹۰ درجه سانتیگراد گرم کن. یک ورقه‌ی آلومینیومی را روی سینی شیرینی‌پزی بکش. روی سینی شیرینی‌پزی یک قاشق غذاخوری کره بریز و رویش دارچین و شکر بپاش. فر را خاموش کن و بگذار سینی شیرینی‌پزی بین ۲ تا ۴ ساعت توی فر بماند. با این کار خانه بویی می‌دهد که انگار تازه کیک یا شیرینی خوشمزه‌ای پخته‌ای.[۴]
 2. 2
  آب و لیمو اسپری ‌کن. مقدار مساوی از آبلیمو و آب را توی یک بطری اسپری بریز و تا حدی که لازم است توی خانه اسپری کن. این محلول بو را می‌گیرد و رایحه‌ی لیموی طبیعی و غیرشیمیایی به جا می‌گذارد.
 3. 3
  با روغن‌های اسانس، خوشبوکننده‌ی هوا درست کن. سه‌‌چهارم فنجان آب را با دو قاشق غذاخوری الکل طبی یا اسانس وانیل و ۱۵ تا ۲۰ قطره از هر روغن اسانسی که بویش را دوست داری ترکیب کن. محلول را توی یک بطری اسپری ۲۵۰ میلی‌لیتری بریز. خوب تکان بده و به مقدار لازم همه جا اسپری کن. [۵]
 4. 4
  با اسانس عطر، خوشبوکننده‌ی هوا درست ‌کن. ۲/۵ قاشق غذاخوری الکل، ۲۰ قطره از اسانس عطر دلخواه، ۵ قطره روغن درخت چای (به‌خاطر خاصیت ضدعفونی‌کنندگی) و سه‌چهارم فنجان آب را با هم ترکیب کن. محلول را در یک بطری اسپری ۲۰۰ میلی‌لیتری بریز، خوب تکان بده و به قدری لازم همه جا اسپری کن.
 5. 5
  از افشانه‌های خوشبوکننده استفاده کن. اگر تحمل بویش را داری، از اسپری‌های خوشبوکننده‌ی موجود در بازار استفاده کن. اما دقت داشته باش که بوی این خوشبوکننده‌ها ممکن است تند و نفس‌گیر باشد. خوشبوکننده‌ها بیشتر از محلول‌های خانگی بو را می‌پوشانند.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
از شر کلاغ ها خلاص شویماز شر کلاغ ها خلاص شویم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم
کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیمکاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۲٬۶۹۷بار مشاهده شده است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۲٬۶۹۷بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟