این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد چگونه ظاهر آیکون‌‌های دسکتاپ را در ویندوز تغییر بدهی؛‌ می‌توانی آن‌ها را به آیکون‌های سیستمی دیگر تغییر بدهی یا آیکون‌های جدیدی را دانلود یا ایجاد کنی. همچنین می‌توانی میان‌بر‌های دلخواه خودت را به دسکتاپ اضافه کنی، آیکون‌ آن‌ها را تغییر بدهی و حتی نماد پیکان را از روی آیکون‌های میان‌بر حذف کنی.

روش 1
روش 1 از 6:

تغییر آیکون‌های سیستمی دسکتاپ

 1. 1
  منوی شروع را باز کن. روی لوگوی ویندوز در گوشه‌ی سمت چپ و پایین صفحه کلیک کن یا کلید Win را فشار بده.
 2. 2
 3. 3
  روی Personalization (شخصی‌سازی) کلیک کن. آیکون این گزینه به‌شکل یک مانیتور است و در پنجره‌ی تنظیمات ویندوز قرار دارد.
  • همچنین می‌توانی برای دسترسی به این صفحه در یک فضای خالی در دسکتاپ کلیک راست کنی و از منوی کشویی باز‌شده گزینه‌ی Personalization (شخصی‌سازی) را انتخاب کنی.
 4. 4
  روی Themes کلیک کن. این زبانه‌ در سمت چپ پنجره‌ی Personalization (شخصی‌سازی) قرار دارد.
 5. 5
  روی Desktop icon settings (تنظیمات آیکون‌های دسکتاپ) کلیک کن. این گزینه در سمت راست و بالای صفحه‌ی Themes قرار دارد. با کلیک روی آن، پنجره‌ی تنظیمات آیکون‌های دسکتاپ باز می‌شود.
  • اگر قبلاً تم ویندوز را ویرایش نکرده‌ باشی، این گزینه در وسط صفحه و زیر سرفصل "Related Settings" (تنظیمات مرتبط) قرار خواهد گرفت.
  • همچنین می‌توانی زیر سرفصل "Apply a theme" (اضافه‌کردن یک تم) روی Get more themes in the Store (دریافت تم‌های بیشتر از فروشگاه) کلیک کنی و تم‌های دسکتاپ را جستجو کنی. بعضی از تم‌ها باعث تغییر شکل آیکون‌های دسکتاپ می‌شوند.
 6. 6
  روی آیکونی که می‌خواهی تغییر بدهی کلیک کن. با انجام این کار آیکون موردنظر انتخاب می‌شود.
  • مثلاً می‌توانی روی آیکون This PC (این کامپیوتر) یا Recycle Bin (سطل آشغال) کلیک کنی.
  • همچنین می‌توانی برای نمایش آیکون موردنظرت در دسکتاپ،‌ روی کادر کنار اسم آن آیکون در بالای پنجره کلیک کنی یا برای حذف آن، کادر را از حالت انتخاب‌شده خارج کنی.
  • کادر "Allow themes to change desktop icons" (به تم‌ها اجازه‌ی تغییر آیکون‌های دسکتاپ را بده) را انتخاب کن تا تغییرات مرتبط با تم‌های آیکون در ویندوز فعال شود.
 7. 7
  روی Change Icon (تغییر آیکون) کلیک کن. این گزینه در قسمت پایین پنجره قرار دارد.
 8. 8
  آیکونی را انتخاب کن. می‌توانی دو نوع آیکون مختلف را انتخاب کنی:
  • System icon (آیکون سیستمی) - روی یک آیکون در این پنجره کلیک کن.
  • Custom icon (آیکون سفارشی) - روی Browse (جستجو) کلیک کن و در سمت چپ پنجره، روی پوشه‌ای که آیکون‌های سفارشی در آن قرار دارند کلیک کن. آیکون موردنظرت را انتخاب کن و روی Open (باز‌کردن) کلیک کن.
 9. 9
  روی OK (تایید‌کردن) کلیک کن. با انجام این کار آیکونی که انتخاب کرده‌ای به برنامه‌ی دسکتاپ اختصاص پیدا می‌کند.
 10. 10
  روی Apply (اعمال‌کردن) و سپس OK (تایید‌کردن) کلیک کن. با انجام این کار درخواست تغییرات تایید می‌شود و آیکون برنامه‌‌ی دسکتاپ به آیکونی که انتخاب کرده‌ای تغییر می‌کند.
روش 2
روش 2 از 6:

تغییر آیکون‌های میان‌بر و آیکون‌های پوشه

 1. 1
  منوی شروع را باز کن. روی لوگوی ویندوز که در گوشه‌ی سمت چپ و پایین صفحه‌ قرار دارد کلیک کن یا کلید Win را فشار بده.
 2. 2
 3. 3
  روی Desktop کلیک کن. پوشه‌ی مربوط به این گزینه در ستون سمت چپ پنجره‌ی مرورگر فایل قرار دارد.
 4. 4
  روی یک پوشه یا آیکون میان‌بر کلیک کن. در گوشه‌ی سمت چپ و پایین آیکون‌های میان‌بر یک کادر سفید با یک علامت پیکان در داخل آن وجود دارد.
  • آیکون فایل‌های خاص (مثل فایل‌های Notepad یا exe.) را نمی‌توانی با استفاده از این روش تغییر بدهی.
 5. 5
  روی زبانه‌ی Home (خانه) کلیک کن. این زبانه در گوشه‌ی سمت چپ و بالای پنجره‌ی مرورگر فایل قرار دارد. با انجام این کار یک نوار‌ابزار در قسمت بالای پنجره باز می‌شود.
 6. 6
  روی Properties (ویژگی‌ها) کلیک کن. آیکون این گزینه به‌‌شکل یک کادر سفید با یک علامت تیک قرمز است و در قسمت "Open" (باز) نوار‌ابزار قرار گرفته است.
  • همچنین می‌توانی برای دسترسی به این منو، روی یکی از آیکون‌های دسکتاپ کلیک راست کنی و روی گزینه‌ی Properties (ویژگی‌ها) کلیک کنی.
 7. 7
  پنجره‌ی "Change Icon" (تغییر آیکون) را باز کن. مراحل انجام این کار به نوع آیکونی که می‌خواهی تغییر بدهی بستگی دارد:
  • Shortcut (میان‌بر) - روی زبانه‌ی Shortcut (میان‌بر)‌ در بالای پنجره‌ی Properties (ویژگی‌ها) کلیک کن و سپس روی Change Icon (تغییر آیکون) در پایین پنجره کلیک کن.
  • Folder (پوشه) - روی زبانه‌ی Customize (شخصی‌سازی) در بالای پنجره‌ی Properties (ویژگی‌ها) کلیک و سپس روی Change Icon (تغییر آیکون) در پایین پنجره کلیک کن.
 8. 8
  آیکونی را انتخاب کن. می‌توانی دو نوع آیکون متفاوت را انتخاب کنی:
  • System icon (آیکون سیستمی) - روی یک آیکون در این پنجره کلیک کن.
  • Custom icon (آیکون سفارشی) - روی Browse (جستجو) کلیک کن و در سمت چپ پنجره‌ی باز‌شده روی پوشه‌ای که آیکون‌های شخصی‌ساز در آن قرار دارند کلیک کن.
 9. 9
  روی OK (تایید) کلیک کن. با انجام این کار آیکونی که انتخاب کرده‌ای تخصیص داده می‌شود.
 10. 10
  روی Apply (اعمال‌کردن) و سپس روی OK (تایید‌کردن) کلیک کن. با انجام این کار تغییرات درخواستی تو اعمال می‌شود و آیکون اصلی به آیکونی که انتخاب کرده‌ای تغییر پیدا می‌کند.
روش 3
روش 3 از 6:

دانلود آیکون‌ها

 1. 1
  یک مرورگر وب باز کن. مرورگر رسمی ویندوز ۱۰ مرورگر مایکروسافت اج است ولی می‌توانی از مرورگر‌های دیگری مثل گوگل کروم،‌ فایرفاکس، اپرا و اینترنت اکسپلورر نیز استفاده کنی.
 2. 2
  آیکون‌های ویندوز را جستجو کن. عبارت download windows desktop icons (دانلود آیکون‌های دسکتاپ ویندوز) را در نوار آدرس مرورگر تایپ کن و کلید Enter (وارد‌شدن) را فشار بده.
  • می‌توانی برای محدود‌کردن جستجو، اسم برنامه (مثلاً windows my computer icon) یا نوع فایل آیکون (مثلاً ICO) را جستجو کنی.
 3. 3
  آیکون‌های موردنظرت را دانلود کن. این کار را می‌توانی با باز‌کردن وب‌سایتی که آیکون‌های مورد‌نظرت در آن وجود دارند و کلیک روی دکمه‌ی Download انجام بدهی. با انجام این کار آیکون‌ها در کامپیوترت ذخیره می‌شوند.
  • اگر چند آیکون را به‌طور هم‌زمان دانلود کرده باشی، ممکن است لازم باشد قبل از ادامه‌ی کار آیکون‌ها را استخراج و از حالت فشرده خارج کنی تا در یک پوشه‌ی معمولی قرار بگیرند.
 4. 4
 5. 5
  روی Desktop کلیک کن. این پوشه در سمت چپ مرورگر فایل قرار دارد.
 6. 6
  روی پوشه‌ی آیکون‌ها کلیک کن. با انجام این کار، پوشه‌‌ی موردنظرت انتخاب می‌شود.
  • اگر فقط یک آیکون دانلود کرده‌ای، به‌جای پوشه آن روی آن آیکون کلیک کن.
 7. 7
  روی Home (خانه)‌ کلیک کن. این زبانه در گوشه‌ی سمت چپ و بالای پنجره‌ی مرورگر فایل قرار دارد.
 8. 8
  روی Move to (انتقال به) کلیک کن. این گزینه در بخش "Organize" (سازماندهی) نوار‌ابزار و در بالای پنجره‌ی مرورگر فایل قرار دارد.
 9. 9
  روی Pictures (تصاویر) کلیک کن. این پوشه در قسمت وسط پنجره‌ی باز‌شده قرار دارد.
  • اگر نمی‌خواهی آیکون‌ها را در پوشه‌ی Pictures (تصاویر) ذخیره کنی، می‌توانی پوشه‌های دیگر کامپیوتر را برای ذخیره انتخاب کنی.
 10. 10
  روی Move (انتقال به)‌ کلیک کن. با انجام این کار آیکون‌ها به پوشه‌ای منتقل می‌شوند که دیگر آن‌ها را حذف یا جا‌به‌جا نخواهی کرد.
 11. 11
  با استفاده از آیکونی که دانلود کرده‌ای، آیکون یک برنامه‌ را تغییر بده. برای انجام این کار از روش Browse (جستجو) استفاده کن و سپس آیکون مورد‌نظرت را از پوشه‌ی Pictures (تصاویر) انتخاب کن.
روش 4
روش 4 از 6:

ساخت آیکون‌

 1. 1
  منوی شروع را باز کن. روی لوگوی ویندوز که در گوشه‌ی سمت چپ و پایین صفحه‌ قرار دارد کلیک کن یا کلید Win را فشار بده.
 2. 2
  عبارت paint (نقاشی)‌ را در منوی شروع تایپ کن و کلید Enter (وارد‌شدن) را فشار بده. کلید Enter (وارد‌شدن) را نباید قبل از اینکه آیکون برنامه‌ی Paint (نقاشی) که به‌شکل یک پالت رنگ است و در بالای منوی شروع ظاهر می‌شود فشار بدهی.
 3. 3
  روی File کلیک کن. دکمه‌ی آبی رنگ این گزینه در گوشه‌ی سمت چپ و بالای پنجره‌ی Paint (نقاشی) قرار دارد.
 4. 4
  روی Open (باز‌‌کردن) کلیک کن. این گزینه در منوی File قرار دارد. با انجام این کار پنجره‌ای باز می‌شود که می‌توانی از طریق آن محل یک فایل را باز کنی.
  • اگر ترجیح می‌دهی آیکون خودت را در برنامه‌ی Paint (نقاشی) ایجاد کنی، این مرحله را درنظر نگیر و به‌جای آن نقاشی خودت را طراحی کن.
 5. 5
  تصویری را انتخاب کن. ممکن است لازم باشد برای پیدا‌کردن و باز‌کردن تصویر موردنظرت روی یکی از پوشه‌های موجود در سمت چپ پنجره‌ی باز‌شده کلیک کنی (مثلاً Pictures).
  • اگر می‌خواهی آیکون خودت را طراحی کنی این مرحله را درنظر نگیر.
 6. 6
  روی Open (باز‌کردن) کلیک کن. با انجام این کار عکس موردنظرت در پنجره‌ی Paint (نقاشی) باز می‌شود.
  • اگر آیکون را خودت طراحی می‌کنی، این مرحله را درنظر نگیر.
 7. 7
  دوباره روی File کلیک کن. این گزینه در گوشه‌ی سمت چپ و بالای پنجره‌ی Paint (نقاشی) قرار دارد.
 8. 8
  گزینه‌ی Save as (ذخیره به‌عنوان) را انتخاب کن. این گزینه در قسمت بالای منوی File قرار داد.
 9. 9
  روی BMP picture کلیک کن. این گزینه در سمت راست دکمه‌ی Save as (ذخیره به‌عنوان)‌ قرار دارد. با انجام این کار پنجره‌ی ذخیره به‌عنوان باز می‌شود و می‌توانی نام فایل موردنظرت را وارد کنی.
 10. 10
  ابتدا نام فایل را تایپ کن و سپس عبارت ico. را به آخر آن اضافه کن. با انجام این کار مطمئن می‌شوی فایل موردنظرت به‌صورت یک آیکون ذخیره می‌شود.
  • برای مثال می‌توانی نام فایل را به‌صورت "shortcut.ico" وارد کنی.
 11. 11
  برای ذخیره‌ی فایل روی یکی از پوشه‌ها کلیک کن. این کار را در ستون سمت چپ پنجره‌ی Save As (ذخیره به‌عنوان) انجام بده.
  • پوشه‌ی Pictures (تصاویر) محل مناسبی برای ذخیره‌ی فایل موردنظرت است.
 12. 12
  روی Save (ذخیره‌کردن) کلیک کن. این دکمه در پایین پنجره قرار دارد. با انجام این کار آیکون مورد‌نظرت در پوشه‌ای که انتخاب کرده‌ای ذخیره می‌شود.
 13. 13
  با استفاده از آیکون ایجاد‌شده، آیکون یک برنامه‌ای تغییر بده. برای انجام این کار از روش Browse (جستجو) استفاده کن و سپس آیکون موردنظرت را از پوشه‌ای که آیکون را در آن ذخیره کرده‌ای انتخاب کن.
روش 5
روش 5 از 6:

اضافه‌کردن میان‌بر در دسکتاپ

 1. 1
  منوی شروع را باز کن. روی لگوی ویندوز که در گوشه‌ی سمت چپ و پایین صفحه‌ قرار دارد کلیک کن یا کلید Win را روی صفحه‌کلید فشار بده.
 2. 2
 3. 3
  روی پوشه‌ی Desktop کلیک کن. این پوشه در سمت چپ پنجره‌ی مرورگر فایل قرار دارد.
 4. 4
  روی زبانه‌ی Home (خانه) کلیک کن. این زبانه را می‌توانی در سمت چپ و بالای پنجره‌ی مرورگر فایل پیدا کنی.
 5. 5
  روی New item (آیتم جدید) کلیک کن. این گزینه در بالای پنجره و در بخش "New" (جدید) نوار ابزار قرار دارد.
 6. 6
  روی Shortcut (میان‌بر) کلیک کن. این گزینه در منوی کشویی New item (آیتم جدید) قرار دارد. با انجام این کار یک پنجره‌ی جدید با گزینه‌های مختلف برای میان‌بر جدید نمایش داده می‌شود.
 7. 7
  روی Browse (جستجو‌کردن) کلیک کن. این گزینه در قسمت وسط صفحه قرار دارد. با انجام این کار یک پنجره‌ی جدید باز می‌شود.
 8. 8
  به پایین صفحه برو و روی پوشه‌ی یک فایل یا یک برنامه‌ کلیک کن. برای مثال اگر فایل یا برنامه‌ی موردنظرت در پوشه‌ی Documents (اسناد) قرار دارد، روی My Documents کلیک کن.
  • شاید لازم باشد روی چند پوشه‌ی مختلف کلیک کنی تا بتوانی برنامه یا فایلی را که می‌خواهی برای آن میان‌بر ایجاد کنی پیدا کنی.
 9. 9
  روی OK (تایید‌کردن) کلیک کن. با انجام این کار پوشه‌ی دسکتاپ به‌عنوان آیتمی که می‌خواهی میان‌بر آن را ایجاد کنی انتخاب می‌شود.
  • اگر آیکون دسکتاپ را به یک پوشه‌ی جدید منتقل کنی یا نام آن را تغییر بدهی، میان‌بر ایجاد‌شده دیگر قابل‌استفاده نخواهد بود.
 10. 10
  روی Next (بعدی) کلیک کن و یک اسم وارد کن. اسم انتخابی پیش‌فرض برای میان‌بر ایجاد‌شده، همان اسم برنامه است.
 11. 11
  روی Finish (اتمام) کلیک کن. با انجام این کار میان‌بر موردنظرت در پوشه‌ای که انتخاب کرده‌ای ایجاد می‌شود.
روش 6
روش 6 از 6:

حذف علامت پیکان از آیکون میان‌برها

 1. 1
  منوی شروع ‌ را باز کن. برای انجام این کار روی لوگوی ویندوز در گوشه‌ی سمت چپ و پایین صفحه‌ کلیک کن یا کلید Win را فشار بده.
 2. 2
  عبارت regedit را در پنجره‌ی منوی شروع تایپ کن. با انجام این کار برنامه‌ی "regedit" در بالای پنجره نمایش داده می‌شود.
 3. 3
  روی regedit کلیک کن. آیکون این برنامه به‌شکل یک دسته بلوک آبی رنگ است و در بالای پنجره قرار دارد.
 4. 4
  وقتی از تو خواسته شد، روی Yes (تایید‌کردن) کلیک کن. با انجام این کار برنامه‌ی Registry Editor (ویرایشگر رجیستری) باز می‌شود.
 5. 5
  به پوشه‌ی Explorer (مرورگر) برو. برای انجام این کار:
  • روی علامت V در سمت چپ پوشه‌ی HKEY_LOCAL_MACHINE کلیک کن تا پوشه باز شود. این پوشه در سمت چپ و بالای پنجره‌ی Registry Editor (ویرایشگر رجیستری) قرار دارد.
  • پوشه‌ی SOFTWARE (نرم‌افزار‌ها) را باز کن.
  • پوشه‌ی Microsoft را باز کن.
  • پوشه‌ی Windows را باز کن.
  • پوشه‌ی CurrentVersion (نسخه‌کنونی) را باز کن.
  • پوشه‌ی Explorer (مرورگر)‌ را باز کن.
 6. 6
  روی Edit (ویرایش‌کردن) کلیک کن. این گزینه در گوشه‌ی سمت چپ و بالای پنجره‌ی Registry Editor (ویرایشگر رجیستری) قرار دارد.
 7. 7
  روی گزینه‌ی New (جدید) و سپس Key (کلید) کلیک کن. با انجام این کار یک "کلید" جدید، که آیکون آن شبیه به یک پوشه است در ستون پوشه‌ها و زیر پوشه‌ی Explorer ایجاد می‌شود.
 8. 8
  عبارت Shell Icons را به‌عنوان اسم تایپ کن و سپس کلید Enter (وارد‌شدن) را فشار بده. با انجام این کار اسم کلید تغییر پیدا می‌کند.
  • مطمئن شو اسم کلید را دقیقاً مطابق با نوشته‌ی بالا تایپ کنی.
 9. 9
  روی زبانه‌ی Edit (ویرایش‌کردن) کلیک کن. این زبانه در گوشه‌ی سمت چپ و بالای پنجره قرار دارد.
 10. 10
  گزینه‌ی New (جدید) را انتخاب کن و سپس روی String Value (ارزش رشته) کلیک کن. با انجام این کار یک کد جدید در کلید Shell Icons ایجاد می‌شود.
 11. 11
  مقدار 29 را تایپ کن و کلید Enter (وارد‌شدن) را فشار بده. با انجام این کار مقدار رشته‌ی موردنظر تغییر می‌کند.
 12. 12
  روی مقدار رشته‌ی 29 دو بار کلیک کن. با انجام این کار Edit String (پنجره‌ی ویرایش) مقدار رشته باز می‌شود.
 13. 13
  عبارت %windir%\System32\shell32.dll,-50 را در کادر Value data (ارزش داده) تایپ کن. این کادر در پایین پنجره‌ی "Edit String" (ویرایش رشته)‌ قرار دارد.
 14. 14
  روی OK (تایید‌کردن) کلیک کن. با انجام این کار ویرایش‌ انجادم‌شده در رجیستری ذخیره می‌شود.
 15. 15
  کامپیوتر را ری‌استارت یا همان راه‌اندازی مجدد کن. وقتی کامپیوتر دوباره روشن شد، دیگر نباید علامت پیکان را در گوشه‌ی سمت چپ و پایین آیکون‌های دسکتاپ ببینی.

نکات

 • برای دانلود‌کردن آیکون‌ها نیازی به پرداخت پول نیست.
 • بعضی از تم‌ها آیکون‌های دسکتاپ را تغییر می‌دهند. برای فعال‌کردن این ویژگی، پنجره‌ی تنظیمات آیکون دسکتاپ را از قسمت Personalization (شخصی‌سازی)‌ باز کن، کادر "Allow themes to change desktop icons" (به تم‌های اجازه‌ی تغییر آیکون‌های دسکتاپ را بده)‌ را انتخاب کن و روی OK (تایید‌کردن) کلیک کن.
 • می‌توانی تم‌های مربوط به ویندوز ۱۰ را در برنامه‌ی فروشگاه که به‌صورت پیش‌فرض در ویندوز ۱۰ نصب شده است پیدا کنی.

هشدارها

 • اگر فایل یک آیکون را منتقل یا حذف کنی، برنامه‌ای که با آن از فایل آیکون استفاده می‌کنی نمایش آیکون را متوقف می‌کند.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
در HTML یک فاصله ایجاد کنیم
اندازه‌ی یک فایل JPEG را تغییر بدهیمچگونه اندازه‌ی یک فایل JPEG را تغییر بدهیم
پروفایل اسنپ‌چت را ببینیمپروفایل اسنپ‌چت را ببینیم
در Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیمدر Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
از اینستاگرام خارج شویماز اینستاگرام خارج شویم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۳٬۱۶۸بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۳٬۱۶۸بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟