درست‌کردن آب‌مقطر خیلی آسان است و روش‌های مختلفی برای تهیه‌ی آن در خانه وجود دارد. اگر مواد معدنی و شیمیایی را از آب جدا ‌کنی، آب‌مقطر تهیه می‌شود. از آب‌مقطر برای مصارف مختلفی مثل آشامیدن، آبیاری گیاهان،‌ پر‌کردن دستگاه‌های رطوبت‌ساز، اتوی بخار و حتی تنگ ماهی و آکواریوم استفاده می‌شود. این ویکی‌هاو نحوه‌ی درست‌کردن آب‌مقطر را به تو یاد می‌دهد.

روش 1
روش 1 از 3:

تقطیر آب شیر با استفاده از کاسه‌ی شیشه‌ای

 1. 1
  یک قابلمه‌ از جنس استیل ضد‌‌زنگ (با ظرفیت تقریباً ۲۰ لیتر) را تا نیمه‌ با آب شیر پر کن.
 2. 2
  یک کاسه‌ی شیشه‌ای را داخل آب قرار بده. کاسه باید روی آب شناور شود و با کف ظرف تماس نداشته باشد.
  • اگر کاسه‌ی شیشه‌ای روی آب شناور نمی‌شود، آن ‌را از آب خارج کن و یک توری خنک‌کننده‌ی گرد درون قابلمه قرار بده. سپس کاسه را دوباره در آب و روی پایه بگذار.
 3. 3
  قبل از رفتن به مرحله‌ی بعد باید صبر کنی تا آب داخل قابلمه جوش بیاید. هدف از انجام این کار جوشیدن مواد‌ شیمیایی مثل اتانول و متانول است.
 4. 4
  با استفاده از یک مانع گرم/سرد میعان ایجاد کن. برای انجام این کار در قابلمه را وارونه کن و آن را با یخ پر کن. برخورد بخار گرم با در سرد باعث میعان می‌شود و بخار ایجاد‌شده به قطرات آب تبدیل می‌شود.
 5. 5
  آب داخل قابلمه را بجوشان. با جوشیدن آب، بخار آب بالا می‌آید و روی در قابلمه به قطر‌ه‌های آب تبدیل می‌شود. سپس قطره‌های ایجاد‌شده درون کاسه می‌ریزند. اجازه بده فرایند تقطیر آنقدر ادامه پیدا کند تا مقدار آبی که نیاز داری درون کاسه جمع شود.
 6. 6
  آب درون کاسه را بررسی کن. آب کاسه‌ گرم خواهد بود ولی نباید بجوشد. اگر آب درون کاسه شروع به جوشیدن کرد، شعله را کم کن تا جایی که آب قابلمه در حال جوش بماند.
 7. 7
  قابلمه را از روی حرارت کنار بگذار و در آن را بردار.
 8. 8
  کاسه‌ی آب‌مقطر را از داخل قابلمه‌ی آب جوش خارج کن. هنگام انجام این‌کار مراقب باش تا خودت را نسوزانی. در صورت تمایل می‌توانی قبل از خارج‌کردن کاسه‌، بگذاری آب درون قابلمه خنک شود.
 9. 9
  قبل از استفاده از آب‌مقطر، اجازه بده خنک شود.
روش 2
روش 2 از 3:

تقطیر آب شیر با استفاده از بطری شیشه‌ای

 1. 1
  برای تهیه‌ی آب‌مقطر، ۲ عدد بطری شیشه‌ای آماده کن. این روش در‌صورتی‌که گردن حداقل یکی از بطری‌ها به‌سمت بیرون خم شده باشد بهتر کار می‌کند زیرا مانع از بازگشت آب‌مقطر به بطری دیگر می‌شود.
 2. 2
  یکی از بطری‌ها را با آب شیر پر کن. بطری را تا جایی پر کن که از بالا تقریباً ۱۲ سانتی‌متر فضای خالی داشته باشد.
 3. 3
  سر بطری‌ها را روی‌هم قرار بده و محل اتصال آن‌ها را با نوار‌چسب محکم ببند.
 4. 4
  برای جوشاندن آب و تهیه‌ی آب‌مقطر از یک قابلمه‌ی استیل ضد‌زنگ که تقریباً 20 لیتر ظرفیت دارد استفاده کن. آب درون قابلمه باید به‌اندازه‌ای باشد که بطری آب را بپوشاند.
 5. 5
  بطری‌ها را به‌صورت متمایل و با زاویه‌ی تقریباً ۳۰ درجه قرار بده طوری ‌که بطری خالی بالایی از لبه‌ی ظرف به‌سمت بیرون خم شود. قرار‌دادن بطری‌ها با این زاویه باعث می‌شود جمع‌آوری آب‌مقطر آسان‌تر باشد.
 6. 6
  یک کیسه یا بسته‌ی یخ روی بطری بالایی قرار بده. با انجام این کار یک مانع گرم/سرد ایجاد و باعث می‌شود آب تبخیر‌شده داخل بطری سرد به مایع تبدیل شود.
 7. 7
  فرایند تقطیر را آنقدر ادامه بده تا مقدار آبی که نیاز داری درون کاسه جمع شود.
روش 3
روش 3 از 3:

آب باران را به آب آشامیدنی تبدیل کن

 1. 1
  یک ظرف بزرگ و تمیز را بیرون از خانه قرار بده تا آب باران در آن جمع شود.
 2. 2
  بگذار ظرف ۲ روز کامل بیرون از خانه بماند تا مواد‌ معدنی داخل آب از بین بروند.
 3. 3
  آب‌مقطر به‌دست‌آمده را درون یک ظرف تمیز نگه دار. توجه: اگرچه با این روش می‌توانی آب آشامیدنی تهیه کنی ولی ممکن است آلاینده‌ها و باکتری‌های مضر در آب باقی بمانند. بنابراین توصیه می‌شود قبل از نوشیدن آب باران، ابتدا آن را بجوشانی، فیلتر یا تصفیه کنی.

نکات

 • اگر فکر می‌کنی آب شیر به‌اندازه‌ی کافی خالص نیست، بهتر است از آب‌مقطر برای پر‌کردن آکواریوم آب شور استفاده کنی. قبل از ریختن آب در آکواریوم باید آب شور را با آب‌مقطر مخلوط کنی.
 • گاهی در قابلمه را بردار و ببین آیا بخار آب داخل کاسه جمع می‌شود یا خیر.

هشدارها

 • نوشیدن آب‌مقطر به‌مرور زمان باعث کاهش مواد‌ معدنی بدن می‌شود و برای سلامتی مضر است،‌ بنابراین موقع تهیه‌ی آب‌مقطر حتماً چند قطره مواد معدنی به آن اضافه کن. اگر‌چه با تقطیر آب، آلودگی‌های زیادی مثل آلودگی‌های دارویی و فلزات سنگین از بین می‌روند اما مواد معدنی که برای سلامتی ضروری هستند نیز از بین می‌روند.
 • قبل از استفاده از آب‌مقطر در آکواریوم یا تنگ‌ ماهی باید مواد شیمیایی مورد‌نیاز را به آب‌مقطر اضافه کنی؛ آبزیان، بدون این مواد شیمیایی، در آب‌مقطر زنده نمی‌مانند.
 • اطمینان پیدا کن بطری‌ها و کاسه‌های شیشه‌ای که استفاده می‌کنی در برابر آب جوش مقاوم هستند.
 • فقط آبی که درون کاسه یا بطری دوم است مقطر است. آب باقی‌مانده در قابلمه و بطری اول حاوی تمام نا‌خالصی‌هایی است که از آب‌مقطر گرفته شده است.

چیزهایی که نیاز داری

 • قابلمه‌ی استیل ضد‌زنگ با ظرفیت ۲۰ لیتر
 • آب شیر
 • کاسه‌ی شیشه‌ای
 • توری خنک‌کننده‌ی گرد
 • در قابلمه
 • یخ
 • دو عدد بطری شیشه‌ای
 • نوار‌چسب
 • کیسه‌ی یخ
 • ظرف بزرگ
 • آب باران
 • ظرف آب

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

میلی‌ لیتر (mL) را به گرم (g) تبدیل کنیممیلی‌ لیتر (mL) را به گرم (g) تبدیل کنیم
قطر یک دایره را محاسبه کنیمقطر یک دایره را محاسبه کنیم
حجم را بر مبنای لیتر محاسبه کنیمحجم را بر مبنای لیتر محاسبه کنیم
تخفیف را محاسبه کنیمتخفیف را محاسبه کنیم
یک روال صبحگاهی ایجاد کنیمیک روال صبحگاهی ایجاد کنیم
متر مربع را حساب کنیممتر مربع را حساب کنیم
رادیان را به درجه تبدیل کنیمرادیان را به درجه تبدیل کنیم
درجه را به رادیان تبدیل کنیمدرجه را به رادیان تبدیل کنیم
فاصله ی بین دو نقطه را پیدا کنیمفاصله ی بین دو نقطه را پیدا کنیم
به سوال حالت چطور است، جواب بدهیمبه سوال حالت چطور است، جواب بدهیم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
شیب یک خط را محاسبه کنیمشیب یک خط را محاسبه کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Water.org
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
سازمان کمک‌های بشردوستانه
این مقاله با همکاری Water.org به‌طور مشارکتی نوشته شده. water.org یک سازمان بین‌المللی غیر‌انتفاعی است که از طریق تامین آب آشامیدنی و سیستم فاضلاب سالم، زندگی میلیون‌ها انسان در سرتاسر جهان را متحول کرده است. این سازمان که توسط گری وایت و مت دیمون بنیان‌گذاری شده است، در ارائه‌ی راه‌حل‌های بازار‌محور برای حل مشکلات جهانی آب پیشگام است و موانع را با‌هدف دادن امید به زنان، سلامتی به کودکان و آینده‌ای درخشان به خانواده‌ها از بین می‌برد. این مقاله ۲٬۱۶۳بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲٬۱۶۳بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟